Ako vybrať tablet

Ako vybrať tablet

Pre všetkých, ktorým nestačí na svoju prácu smartfón, no notebook je pre nich už príliš veľkou záležitosťou, je tu tablet. Je ľahký, prenosný a v prípadnom spojení s klávesnicou tvorí expresnú pracovnú stanicu. Okrem pracovných povinností je však tablet i centrom zábavy a spoločníkom na trávenie voľných chvíľ. Po pripojení cez WiFi, či aktivovaním pripojenia pomocou zabudovaného 3G/4G modemu na internet sa stáva kanceláriou, kamkoľvek sa už vyberiete. Samozrejme, že cena závisí od výbavy a veľkosti, no priemerný tablet nie je obrovskou investíciou v súvislosti s tým, ako veľmi vám môže pomôcť pri práci. Stanete sa nezávislým a mobilným.

Rýchly sprievodca pri výbere tabletu

ako vybrat tablet - style

  • Jednou z hlavných otázok je to, čo s tabletom plánujete robiť. Ak väčšinu času strávite surfovaním po internete a sociálnych sieťach, potom sa stačí zamerať aj na nižšie kategórie výkonu.
  • Ak vyžadujete pri práci s tabletom aplikácie ako dômyselnejší textový editor, či tabuľkový procesor, alebo nejaké náročnejšie programy či aplikácie, potom už môžete siahnuť aj po lepšom výkone či rozlíšení monitora. Sledovať sa oplatí modely s viacjadrovými procesormi a minimálne 2 GB operačnej pamäte RAM.
  • Ak chcete mať svoj tablet kompatibilný s desktopovým počítačom, prípadne notebookom, potom si zvoľte zariadenie s operačným systémom Windows.
  • Ak vám stačí tablet na surfovanie po internete a zábavu, postačí vám aj akékoľvek Android zariadenie.
  • Keď ste už v rodine Apple a chcete mať svoj McBook kompatibilný s tabletom, zostáva vám na výber iPad.
  • Ak sa rozhodnete s tabletom cestovať aj na miesta, kde nie je žiaden wifi spot, ale len pokrytie GSM signálom, je dobré aby mal tablet slot pre SIM kartu a podporu najlepšie už priamo najnovšej technológie LTE.
  • V prípade, že tablet budete používať aj na hranie hier, tak okrem vyššieho výkonu by mohol mať funkciu NFC pre rýchle spárovanie s hernými slúchadlami. To isté platí aj pri častejšom používaní hudby.
  • Rovnako sa treba zamerať na veľkosť úložného priestoru, najmenej 16 či 32 GB, ale nie je žiaden problém ukladací priestor rozšíriť cez micro SD kartu.
  • V prípade tabletu určite oceníte aj to, ak má USB rozhranie aj podporu OTG, čiže pomocou redukcie dokáže obsluhovať aj externý hardisk alebo USB kľúč.
  • Tiež nie je na škodu prítomnosť HDMI konektora, cez ktorý dokážete tablet pripojiť k televízoru alebo k externému monitoru.

Základné parametre pri výbere tabletu

Veľkosť

Veľkosť tabletov sa pohybuje od 5 do 14 palcov. Výber uhlopriečky závisí najmä od toho, čo chceme s tabletom robiť. Ak má byť „len“ predĺženou rukou smartfónu, teda ak ho chceme na menšie zápisky počas firemnej schôdze, alebo na prehliadanie videí, či fotografií, s ktorými práve pracujete, potom postačia menšie formáty do 10 palcov. Od 10 do 14 palcov sú to už plnohodnotnejšie pracovné stanice. Často sa k nim dokupujú i Bluetooth klávesnice, a potom sa už rovnajú menším notebookom.

Rozlíšenie obrazovky

ako vybrat tablet - rozlisenie displejaRozlíšenie obrazovky sauvádza v pixeloch, teda zobrazovacích bodoch, z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke. Čím je toto číslo vyššie, tým je rozlíšenie väčšie. Kým pri notebookoch a televízoroch sa za štandard považuje Full HD rozlíšenie, pri tabletoch to býva spravidla menšie.

 

  • HighDefinition (HD) – pomer strán obrazu je spravidla 16:9 a rozlíšením 1280 x 720. Táto podoba má teda 720 riadkov.
  • FullHighDefinition (Full HD) – pomerom strán obrazu je zväčša16:9 a rozlíšenie 1920 x 1080. Hovoríme teda o riadkovaní 1080.
  • UltraHighDefinition (UHD) – obrazom pomeru 16:9 a rozlíšením 3840 x 2160 pixelov (4K).

Existujú však rôzne podskupiny týchto rozlíšení. Napríklad QHD, qHD, WXGA, 2K, 2,5K, HD Ready a iné. Najčastejšie je u tabletov 1024 x 768 teda XGA a 1280 x 800.

Povrch displeja môže byť matný i lesklý, čo závisí od vkusu používateľa. Lesklé však silne odrážajú svetlo a ťažšie sa s nimi robí vonku, najmä na dennom svetle. V prípade potreby sa však dajú dokúpiť zmatňujúce fólie.

Operačný systém

S hardvérom veľmi úzko súvisí najmä softvér. V tomto prípade ho ako prvý zastupuje operačný systém, vďaka ktorému je notebook pripravený k službám používateľa. Stará sa o jednotlivé zdroje notebooku a umožňuje k nim prístup. Spracúva tiež dáta a zadania od používateľa. V základe existujú zhruba 3 základné operačné systémy, s ktorými sa môže bežný používateľ stretnúť.

ako vybrat tablet - operacny system

  • OS Windows – pochádza od spoločnosti Microsoft a v rámci stolových počítačov ako aj notebookov je to u nás najbežnejší a najrozšírenejší operačný systém. Získal si popularitu prehľadnosťou používateľského grafického rozhrania a intuitívnosťou. OS Windows 7 a 8 sú obľúbené i v kanceláriách a administratívnych oddeleniach. Ponúka širokú paletu kancelárskych programov ako Microsoft Word, Excel či obľúbený PowerPoint na prezentácie. Inštaluje sa do hardvérov rôznych výrobcov.
  • iOS – je produktom spoločnosti Apple a je tiež mimoriadne populárny. Tablety tohto producenta sa nazývajú iPad. Zaujímavosťou však je, že na rozdiel od OS Windows, inštalácia iOSprebieha výhradne na hardvér spoločnosti Apple. Výkony softvéru a hardvéru sú tak dobre vyladené. Je možné ďalej získavať a využívať viaceré aplikácie, ktoré sa dajú stiahnuť za poplatok či zdarma v AppStore.
  • Android – veľmi rozšíreným v oblasti tabletov je najmä OS Android. Ide o opensource. Funguje na viacerých zariadeniach a hocikto má možnosť upraviť systém ako aj aplikácie pre neho podľa vlastných potrieb a poskytnúť takéto vylepšenie verejnosti. Ide o najrôznejšie aplikácie, ktoré môžete sťahovať z GooglePlay a využívať či už v rámci športu, hudby, ale aj navigácie a všeličoho iného. Určite sa pritom oplatí dopriať si vyššiu verziuAndroidu. Najmä staršie totiž úplne nezvládnu spoluprácu s rôznymi novými aplikáciami. Od verzie 3.0 si však už Androidporadí s viacerými požiadavkami.

Procesor

Je to srdce tabletu. Spracúva vstupy, ktoré do zariadenia zadáva používateľ. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje.

Výkon procesora predurčuje čiastočne počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Viacjadrové procesory dokážu spracúvať viacero informácií súčasne.

Ako vybrat tablet - procesor

Taktovacia frekvencia hovorí o tom, koľko informácií dokáže spracovať v priebehu sekundy. Číslo sa uvádza v GHz. Vyššie frekvencie znamenajú vyšší výkon. Za priemerne výkonnú sa považuje aspoň 1 GHz.

V najzákladnejších tabletoch nájdeme jednojadrový procesor, no s rastúcimi požiadavkami na aplikácie rastie i nárok na výkon i počet jadier. Ani 8 jadrové tablety už dnes nie sú žiadnou výnimkou. Viac jadier je akoby viac procesorov v rámci jedného čipu.

Operačná pamäť

Operačná pamäť - RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými operačný systém práve pracuje.

Výkon RAM sa odzrkadľuje pri spustení viacerých programov, či aplikácií naraz. Ak je ich naraz spustených viac, kapacita RAMky sa tiež využíva vo väčšej miere. Preto je lepšie mať v tablete minimálne 1 a viac gigabajtov, ak plánujeme mať naraz spustených viacero aplikácií, prípadne mať plynulé surfovanie po internete.

Pevný disk/Úložný priestor

Úložný priestor je miesto pre dáta a multimediálny obsah, ktorýv ňom chcete mať k dispozícii. Zväčša má formu rýchlych flashových pamätí a je v tablete zabudovaný. Ak by však takýto priestor nestačil, takmer každý tablet má dnes možnosť rozšíriť kapacitu úložného priestoru cez slot pre FLASH pamäťovú kartu. Najčastejšie je to micro SD.

ako vybrat tablet - graficka karta

Grafická karta

Pôvodne mal grafické operácie na starosti procesor, no s rastúcim grafickým výkonom a tak aj požiadavkami sa poriadne zaťažoval. Vznikli preto samostatné jednotky, ktoré mali na zodpovednosť grafické procesy. Základ ich práce je generovanie obrazu na displeji, no tiež dekódujú video v rôznych formátoch, alebo sa postarajú o hladký priebeh hrania počítačových hier.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere tabletu

Výdrž batérie

Veľmi dôležitým faktom je výdrž batérie a rozhodne sa ju neoplatí podceňovať. Výsadou tabletov je práve ich portabilita a mobilita. Ak máte každé dve hodiny hľadať elektrickú zástrčku, potom si môžete rovno brať notebook. Výdržtabletovna jedno nabitie by sa mala pohybovať od 4 do 14 hodín.

GPS

Skratka GPS (Global Positioning System) znamená Globálny polohovací systém, z ktorého je možné určiť polohu a presný čas kdekoľvek na Zemi alebo nad Zemou sa nachádzate - s presnosťou do desať metrov. Presnosť GPS je možné s použitím ďalších metód ešte zvýšiť až na jednotky centimetrov.

Rozhranie

Dôležitou súčasťou tabletov sú možnosti prepojenia s káblom ale aj bezdrôtovo.

Konektory, káble

  • Micro USB – patrí k najzákladnejším portom. Zvyčajne sa ním tablet aj nabíja, no tiež sa ním vedie dátové káblové spojenie s počítačom cez klasické USB rozhranie. Takto je možné potom robiť výmenu nahratých multimediálnych súborov, či iných dát medzi dvoma zariadeniami. Rovnako môže podporovať aj funkciu OTG, v rámci ktorej sa dajú k tabletu pripojiť USB kľúče, externé disky, alebo USB myš či klávesnica.
  • Micro HDMI – rozhranie na pripojenie tabletu k televízoru alebo k projektoru, prípadne k externému monitoru.
  • Lightning – synchronizačný a nabíjací konektor pre zariadenia od Apple, pomocou neho pripájate ďalšie externé úložiská či iné zariadenia.
  • Thunderbolt – konektor od Intelu, ktorý sa prvý raz využil pre Apple MacBookPro 2011. Ide o pripojenia periférií vyššou rýchlosťou a ide o konkurenciu pre USB 3.0. Ponúka totiž až 2-násobnú rýchlosť. Výhodou je tiež množstvo pripojiteľných zariadení. Takýto konektor sa už dá nájsť aj na niektorých tabletoch. (napríklad AcerIconia)
  • SD slot – pamäťové médium, kde je uložený napríklad multimediálny obsah pripravený na prehrávanie či prezeranie.
  • Mikro SD slot – slot na vloženie tohto typu karty na rozšírenie kapacity, prípadne ako zdroj na kopírovanie materiálu.
  • 3G/4G – sloty na pripojenie pomocou siete operátora, teda otvor na SIM kartu. Dá sa tak napríklad vyriešiť internetové spojenie v prípade, že sa nachádzate na území pokrytom mobilnou sieťou daného operátora, prípadne niektoré typy umožňujú pomocou tohto i telefonovanie. Najmodernejším a samozrejme aj najrýchlejším je 4G/LTE prenos.

Ako vybrat tablet - konektory

Bezdrôtové pripojenie

  • WiFi – vybavenie bezdrôtovej komunikácie WiFi, pomocou ktorej sa dostanete na internet cez HOT SPOT. K jeho využitiu je potrebný WiFi modul. Patrí k štandardnej výbave.
  • NFC – komunikácia blízkych polí slúži na rýchle prepojenie mobilných zariadení bez párovania a zadávania zbytočných kódov.
  • Bluetooth – pomocou neho sa dajú pripájať rôzne doplnky v podobe reproduktorov či slúchadiel, alebo klávesnice a myši.
  • WiDi – technológia prenosu obrazu z mobilných zariadení od Intelu, využíva sa v rámci domácnosti ako zväčšenie uhlopriečky vášho tabletu, ponúka väčší komfort pri videohrách, streamuje filmy z notebookov napríklad do televízora. Rovnako je však výhodná vo firemnej sfére, kde sa napríklad prezentácie z vášho zariadenia dostanú na obrazovku televízora či projektora.
  • Infraport – port podporujúci infračervenú technológiu, teda môže sa využívať ako diaľkový ovládač rôznych spotrebičov v domácnosti.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie