Ako vybrať televízor

Ako vybrať televízor

Verný spoločník a najmä zabávač vo voľných chvíľach. Televízor - najpredávanejší spotrebič z oblasti čiernej techniky. Nechýba takmer v žiadnej obývačke. Ak ho teda ešte nemáte, určite sa oplatí pri výbere zvážiť niektoré parametre. Existuje množstvo najrôznejších variant uhlopriečok, technológií, či dizajnov. Ako si teda vybrať?

Rýchly sprievodca pri výbere televízora

  • Veľkosť uhlopriečky závisí od vzdialenosti, z ktorej sa bude televízor pozerať. Odpovedzte si preto na otázku, aké máte k dispozícii priestory. Je totiž zbytočné premýšľať nad televízorom s veľkou uhlopriečkou, ak nemáte medzi televízorom a pohovkou dostatočne veľkú vzdialenosť.
  • Dôležitou vlastnosťou je rozlíšenie displeja. Pohybuje sa odHD ready(HD), ktoré má 1280 × 720 pixelov,Full HD (1920x1020 pixelov) až po UltraHighDefinition - UHD (4K) s počtom 3840 × 2160 pixelov.Čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz kvalitnejší. Zároveň však aj náročnejší na kvalitu prijímaného signálu. Zbytočne bude teda svietiť v obývačke 4K televízor, ak na ňom budete sledovať len vysielanie v bežnom rozlíšení SD (720 × 576 pixelov).
  • Typ technológie displeja je veľkou otázkou, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Každá má svoje plus i mínusy. Kým plazma perfektne zobrazuje farby, je náročnejšia na elektrickú energiu. OLED technológie sú šetrné k životnému prostrediu a najmodernejšie, na druhej strane sú ešte stále dosť drahé. Preto mnoho ľudí volí zlatú strednú cestu v podobe LCD – LED televízorov.
  • Prijímač TV signálu – existujú na to špeciálne set-top boxy, no v súčasnosti je už štandardom, aby bolo takéto zariadenie priamo vstavané v televízore. Podľa typu signálu, ktorým je pokryté územie, kde sa nachádzame, si môžeme zvoliť medzi káblovým DVB-C, satelitným DVB-S a terestriálnymDVB-T. Prípadne kombináciu viacerých.
  • Konektivita – tvoria ju káblové a bezdrôtové pripojenia a technológie. Je dobré mať televízor vybavený aspoň troma HDMI konektormi, výhodou sú určite USB 2.0 a 3.0 porty, slot na SD karty, MHL či Ethernet. Bezdrôtovú komunikáciu môže tvoriť WiFi, Bluetooth, ale už aj NFC.
  • V súčasnosti je už pripojenie k internetu štandardom, ktorý by televízor mal obsahovať. Rozširuje možnosti jeho využitia a poskytuje nové, zábavné funkcie. Skype, YouTube či Facebook sa stanú súčasťou vášho širokouhlého televízora. Pripojenie môže byť pomocou vstavaného modulu WiFi, alebo cez Ethernet kábel.
  • Prístup k inteligentnej ponuke zábavy (napríklad : Smart TV) súvisí s pripojením na internet. Výrobcovia televízorov majú svoje internetové miesta, kde si môžete sťahovať zdarma alebo za poplatok rôzne aplikácie, hry ale aj filmy.
  • 3D – viacero výrobcov ponúka televízory s trojrozmerným obrazom. Existujú pritom viaceré technológie, ako 3D obraz sledovať. Televízor tak môže byť vybavený technológiou aktívnych 3D okuliarov, ktoré sú väčšou záťažou pre oči, ale aj technológiou s pasívnymi 3D okuliarmi, pri ktorých sa zasa stráca časť rozlíšenia, alebo aj technológiou 3D zobrazovania bez okuliarov. Vtedy sa na displeji nachádza špeciálny filter, no pozorovacie uhly sú veľmi obmedzené.

Základné parametre pri výbere televízora

Veľkosť uhlopriečky

Asi najzákladnejšou otázkou je to, aké máte k dispozícii priestory. Je totiž zbytočné premýšľať nad televízorom s veľkou uhlopriečkou, ak nemáte medzi televízorom a pohovkou dostatočne veľkú vzdialenosť. Neoplatí sa to ignorovať, pretože nebudete mať z pozerania televízie dobrý dojem a môže sa strácať pocit z dobrého rozlíšenia.

Uhlopriečky sa merajú a udávajú v palcoch. 1 palec je pritom 2,54 cm. Televízory existujú malé, prenosné s veľkosťou len 7 palcov, ale aj poriadne obry v podaní 103 či až 105 palcov (asi 2,66 m). Tie sú i cenovo náročné, a preto sa neoplatí do nich investovať, ak nemáme pre televízor dostatok miesta.

V zásade tu platí prevodná miera, podľa ktorej na každý palec obrazovky potrebujeme vzdialenosť : Pri FULL HD = 4 cm, pri HD Ready = 6 cm a pri SD vysielaní = 8cm.

Príklad:

Pri uhlopriečke 19 palcov (48 cm) napríklad potrebujeme od televízora odstup asi 1,5 m pri rozlíšení SD a asi 1,1 m pri HD Readya pri Full HD - 76 centimetrov.

Pri 40 palcovej obrazovke (102 cm) potrebujete zhruba dvojnásobnú vzdialenosť, teda 3,2 m pri SD rozlíšení, 2,4 m pri HD Readya pri Full HD stačí 1,6 metra.

Rozlíšenie

Ako vybrat televizor - rozlisenieRozlíšenie obrazovky, teda jej rozlišovacia schopnosť sa uvádza v bodoch, z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke v horizontálnom aj vertikálnom smere. Čím je toto číslo vyššie, tým je samozrejme väčšie aj rozlíšenie. Dnes majú televízory vďaka rozlíšeniu pomerne ostré jasné línie obrazu. V súčasnosti sa už preto považuje za štandard Full HD rozlíšenie televízora.

 

  • Standard Definition (SD) – vysielanie v digitálnej forme s pomerom strán obrazu 4:3 a rozlíšením 720 x 576 bodov. V prepočte na riadky je to 576. Pri tomto pomere nevzniká komplikácia s kompatibilitou pri klasických TV prijímačoch s rovnakým formátom 4:3. Pri formáte obrazu 16:9 je to už občas problém. Počet bodov v horizontálnom smere sa vtedy zvyšuje na 1024. Pri SD rozlíšení nie je veľká náročnosť na prenos signálu, no to na druhej strane vraví o tom, že signál je menej kvalitný. Zvuk sa prenáša len ako mono a stereo.
  • HighDefinition (HDReady) – vysielanie digitálnou formou s pomerom strán obrazu 16:9 a rozlíšením 1280 x 720. Táto podoba má teda 720 riadkov. Ide o podobu 720i (i ako interlaced - prekladané riadkovanie – párne a nepárne riadky) alebo 720p (progresívne), ktoré je oku prirodzenejšie. Vysielanie má kompatibilitu s TV prijímačmi s pomerom strán obrazovky 16:9. Náročnosť na prenos signálu je vyššia ako pri SD.Pri uhlopriečkach nad 40 palcov už pri HD Readymierne trpí rozlíšenie obrazu.Zvuk sa môže vysielať i vo forme 5.1, známym aj ako AC-3 či DolbyDigital. Divák má pri ňom väčší zážitok ako pri klasickom stereu, no potrebuje k tomu aj patričnú audio výbavu.
  • FullHighDefinition (Full HD) – vysielanie digitálnou formou s pomerom strán obrazu 16:9 a rozlíšením 1920 x 1080. Hovoríme teda o riadkovaní 1080. Vysiela sa vo forme 1080i a 1080p. Je kompatibilné s TV prijímačmi s formátom displeja 16:9.

    TV signál však už musí mať dobrú kvalitu a je potrebný prijímač s Full HD rozlíšením. Týmto spôsobom je však už možné prenášať aj sprievodný zvuk až v 7.1 kanálovom zvuku pre plnohodnotný audio zážitok.

  • UltraHighDefinition (UHD) – vysielanie digitálnou formou s obrazom pomeru 16:9 a rozlíšením 3840 x 2160 pixelov (4K), respektíve až 7680 x 4320 (8K). V tomto rozlíšení je potrebná poriadna kvalita prenosu signálu i zvuku. Pre sledovanie v UHD rozlíšení treba i prijímač UHD rozlíšenia. Zároveň treba i obsah v UHD, ktorý sa však zväčša ešte len pripravuje.

Technológia zobrazenia

Zobrazenie bodov na displeji má viacero typov technológií. S vývojom techniky sa však ukazujú stále novšie a najmä úspornejšie technológie zobrazovania. Okrem peňaženky šetria aj naše oči.

  • LCD – LED – ide o vylepšenie predošlého typu lepším podsvietením. Svetelným zdrojom sú LEDky, ktoré môžu byť umiestnené:
    • buď na okraji: Edge LCD LED - vďaka sieti svetlovodov s odrazovými plochami je svetlo z okrajov rovnomerne rozptýlené za celým LCD panelom, pri jasných objektoch na tmavšom pozadí môžu vznikať presvetlené bloky.
    • alebo v pozadí celého panelu: Direct LCD LED- LEDky sú rozmiestnené za celou plochou LCD panelu a prinášajú tak rovnomernejšie podsvietenie. Direct LED ponúka lepšie zobrazenie čiernej, pri pohľade v širšom uhle sa znižuje kontrast a farby.

    Obraz si vyžaduje dobrú kvalitu signálu. V tom prípade je však ostrý, ponúka vyšší kontrast a jeho výhodou je nízka spotreba energie. Vyššie modely ponúkajú slušné farebné spektrá, naopak, lacnejšie modely sa kvalitou takmer zrovnávajú s LCD.

    Tieto televízory sú však kvalitné, majú veľmi dobrý obraz a sú šetrné k životnému prostrediu.

  • OLED – ide o organické elektroluminiscenčné diódy, ktoré tvoria panel. Vyžarujú dobré svetlo a nie je tak potrebné žiadne podsvietenie displeja ako pri LCD. Sú tenké, pomerne flexibilné a bývajú priehľadné.

    Ich dobrou vlastnosťou je široký pozorovací uhol, vysoký kontrast i jas, ale aj energetická účinnosť a rýchla odozva. Pri zobrazovaní bielej je však spotreba až 3-násobná. Vo všeobecnosti ide však o najnovšiu technológiu, ktorá ponúka vysokú kvalitu obrazu. Televízory s OLED technológiou patria k najkvalitnejším, ale aj najdrahším. Ich životnosť je v porovnaní s LCD televízormi menšia.

  • ako vybrat televizor - OLED curvedZakrivené OLED televízory – nepatria celkom do kategórie rozlíšenia, no je to nová kategória, ktorá ponúka vizuálne výhody. Obrazovka je mierne zaoblená, čo spôsobuje, že ju vidíte z rovnakého pozorovacieho uhla nielen v strede keď sedíte oproti, ale aj na krajoch. Ide totiž o uhlopriečky vyšších rozmerov, ako 90 palcov a viac. Vtedy už bočné hrany pri plochých televízoroch môžu mať tendenciu skresľovania jasu či farebného spektra. Zakrivenie tieto rozdiely stiera.

Frekvencia obnovy obrazu

Ide o dôležitý parameter pri výbere televízora. Tento údaj sa udáva v Herzoch a vraví o schopnosti televízora dopočítavať chýbajúce medzisnímky, čím sa zvyšuje plynulosť obrazu. Zabezpečuje sa tak ostrosť. Spravidla platí, že čím je frekvencia vyššia, tým je obraz ostrejší. 50 Hz je televízny vysielací štandard, kým pri 100 Hz už vkladá technológia dokonca nový snímok medzi už existujúce snímky. Pri 200 Hz sa vkladajú až 3 nové prechodové snímky. Obraz je plynulý a „blikanie“ menšie.

V rámci riadenia „blikania“ hovoríme o technológii BacklightScanning, ktorá riadi podsvietenie striedaním prepínania hornej a dolnej časti LED diód počas reprodukcie snímku. Patria sem hodnoty od 800 Hz po 3600 Hz. Pre väčšie televízory s vyšším rozlíšením je dobré skontrolovať aj tento parameter. Ak ide o 3D televízor, tento údaj je dosť podstatný.

Formát digitálneho signálu

Kým v minulosti ste na príjem signálu potrebovali zvlášť prijímač, teda takzvaný Set-TopBox, dnes bývajú tieto zariadenia už súčasťou výbavy televízora. Sú v ňom jednoducho vstavané. Stále sú však v predaji i externé set-top-boxy, keďže televízor nemusí mať všetky. Pri výbere televízora by sme však mali dbať na to, aký formát digitálne signálu, či akú prípojku máme k dispozícii vzhľadom na miesto, kde bývame.

  • DVB-T/T2 – vysielanie signálu sa prijíma prostredníctvom televíznej antény. Na prijímanie tohto signálu treba teda vlastniť digitálny set-top box s označením DVB-T alebo TV prijímač so vstavaným dekodérom. Neplatíte poplatky sa základný balík programov a na väčšine nášho územia je dobrý signál. Veľa programov však nie je v HD kvalite.
  • DVB-C/C2 – ide o káblové vysielanie a na jeho prijímanie treba mať k dispozícii prípojku k optickej alebo metalickej sieti (koaxiálny kábel). Treba vlastniť tiež digitálny set-top box vyhradený pre DVB-C systém, alebo TV prijímač so zabudovaným dekodérom. V rámci jediného kábla sa dajú prijímať TV programy, ale aj telefónny, či internetový signál. DVB-C ponúka širokú škálu TV staníc. Dostupnosť je však prevažne len vo väčších mestách a v bytovkách.
  • DVB-S/S2 – hovoríme o družicovom (satelitnom) TV prijímači cez parabolu. Aby ste mohli prijímať tento typ signálu, potrebujete set-top box vybavený DVB-S prijímačom, alebo TV prijímač vybavený dekodérom. Ponúka momentálne najvyššiu kvalitu signálu, mnoho TV staníc, dá sa prijímať i internetový signál. Samotný signál je na drvivej väčšine územia dostupný. Za doplnkové programy sa však platia mesačné poplatky, tak ako pri iných typoch prijímania signálu.
  • IPTV – vysielanie sa prijíma pomocou internetu, šíri sa prevažne optickými sieťami. Na príjem tohto signálu treba mať digitálny set-top box vybavený príjmom IPTV. Dá sa však riešiť aj softvérovým dekodérom. Vyžaduje si mesačné poplatky (Orange, Slovak Telekom, Antik).

UPscaling

Ako vybrat televizor - upscaling

V rámci rozlíšenia sa zaviedol nový termín pre vylepšenie obrazu, tzv. upscaling. Ide o dopočítavanie bodov do obrazu, spravidla z nižšieho rozlíšenia na vyššie. Rozlíšenie HD totiž na 4K televízoroch môže vyzerať nedokonale a bez detailov. Preto môže (do istej miery) prebehnúť konverzia na vyššiu kvalitu rozlíšenia, čím sa samozrejme obraz vylepší. Je dobré mať televízor s takouto technológiou, pretože mnohé vysielané programy majú rozlíšenie menšie ako nové televízory. Platí to nielen pre Full HD obsah prehrávaný na 4K televízoroch, ale už aj pre SD obsah prehrávaný na FULL HD televízoroch. V dnešnej dobe je takmer každý televízor vybavený touto funkciou. 

Rozhranie - konektivita

Porty/konektory – patria k dôležitej súčasti výbavy televízora. Porty rozširujú TV funkcie naozaj vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhraní, konektivity – káblové, teda také, ktoré potrebuje na svoju funkciu port/konektor a kábel a druhé je bezdrôtové, teda virtuálne.

Konektory, káble

  • HDMI – je dobré, ak televízor obsahuje aspoň 3 HDMI konektory. Pomocou tohto rozhrania pripájame napríklad počítač, kedy televízor tvorí nový displej s väčšou uhlopriečkou. Pripájame však aj DVD prehrávač/rekordér, Blu-ray, či satelit. Ak je týchto portov viac, môžete mať zariadenia pripojené neustále a neriešiť zakaždým externé prepínanie.
  • USB – môže sa nachádzať v podobe 2.0 i 3.0, pričom 3.0 je rýchlejšie pripojenie s vyšším dátovým tokom. Pripojíte tak napríklad USB kľúč s nahratým filmom, či fotografiami, prípadne externý HDD. Niektoré televízory dokážu na pripojené zariadenia televízny program aj nahrávať. Táto funkcia nahrávania televíznych programov sa nazýva PVR (Personal Video Recorder).
  • Ethernet – port na sieťový Ethernet kábel, ktorý televízoru zabezpečí prístup k internetu či domácej/pracovnej sieti.
  • MHL – konektor na prepojenie so smartfónom, či tabletom. Pomocou kábla sa tak obsah z mobilných zariadení ukáže na displeji televízora.
  • SCART – jeden z väčších analógových konektorov, ktorý slúži na pripojenie videoprehrávača, DVD prehrávača/rekordéra. Ide o predchodcu HDMI v analógovej podobe.
  • SD slot – do televízora je možné pripojiť i takéto pamäťové médium, kde je uložený multimediálny obsah pripravený na prehrávanie.

Bezdrôtové pripojenie

ako vybrat televizor - bezdrotove pripojenie

  • WiFi – dnes je už štandardom vybavenie bezdrôtovej komunikácie WiFi, pomocou ktorej sa dostanete na internet. Televízor sa vtedy stáva zariadením s neuveriteľnými možnosťami. Okrem sťahovania rôznych aplikácií sa môžete venovať i predvoleným aplikáciám, či platformám, ktoré už bývajú súčasťou výbavy televízora. Okrem prezerania videí na Youtube (býva už predinštalovaný) môžete využívať aj hovory Skype (tiež už predinštalovaný program). Na ich uskutočnenie však potrebujete televízor s webkamerou, prípadne si ju môžete dokúpiť s USB rozhraním.
  • Zrkadlenie – angl. Mirroring - ide akoby o virtuálnuformu MHL. V tomto prípade sa všetko, čo vidíte na smartfóne, zobrazí aj na televízore. Pohodlne sa tak prezerajú obrázky z dovolenky, či sociálne siete na veľkej uhlopriečke.
  • NFC – komunikácia blízkych polí - slúži na rýchle prepojenie televízora s mobilným zariadením bez zdĺhavého párovania a zadávania zbytočných kódov.
  • Bluetooth – pomocou neho sa dajú pripájať rôzne doplnky v podobe reproduktorov či slúchadiel.
  • WiDi – technológia prenosu obrazu z mobilných zariadení od Intelu, využíva sa v rámci domácnosti ako zväčšenie uhlopriečky vášho tabletu, ponúka väčší komfort pri videohrách, streamuje filmy z notebookov. Rovnako je však výhodná aj vo firemnej oblasti, kde sa napríklad prezentácie z vášho zariadenia dostanú na obrazovku TV.

Inteligentná ponuka - Smart TV

Ide o televízory, na ktorých je možná ďalšia inštalácii aplikácií. Aplikácie rozširujú možnosti televízora podobne, ako je to pri smartfónoch. Televízor však musí mať možnosť pripojenia k internetu, kde sa preň nachádza internetový obchod s aplikáciami. V ňom si podľa druhu vyberáte aplikácie zdarma, prípadne za poplatok. Môžete sa tak ľahko dostať k multimediálnemu obsahu cez internet. Výrobcovia televízorov majú väčšinou i svoje špecializované internetové obchody na tento účel.

Niektoré televízory nižšej rady majú len predinštalované aplikácie, iné možno používať ako klasický webový prehliadač a sťahovať ďalšie. Súčasťou výbavy však býva napríklad Skype na uskutočňovanie hovorov alebo známy YouTube na prehrávanie videí.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere televízora

Technológia 3D

Ide o technológiu zobrazovania, ktorá poskytuje divákovi aj tretí rozmer – teda nielen šírku a dĺžku obrazu, ale aj hĺbku. Stále sa na nej pracuje a zdokonaľuje sa. Existuje viacero typov, ako sa dá tretí rozmer v obývačke dosiahnuť.

ako vybrat televizor - 3D technologia

  • Aktívna 3D technológia – sú k nej potrebné okuliare a ide v nej o prepínanie obrazu zvlášť pre ľavé a pravé oko. Sú k nej potrebné špeciálne 3D okuliare s prijímačom a zdrojom energie. Treba ich teda nabíjať, prípadne meniť batérie, no nie veľmi často.Pracujú synchrónne s televízorom na základe infračerveného žiarenia, teda tiež striedajú zatmievanie obrazu pre každé oko zvlášť. Striedacia frekvencia by sa mala pohybovať v rozmedzí 100 – 120 Hz (polovica pre každé oko). Obnovovacia frekvencia televízora by mala dosiahnuť asi 200 Hz.

    Trojrozmerný obraz je vo Full HD kvalite, čiže ujmou nebude trpieť napríklad rozlíšenie filmu na Blu-ray. Na druhej strane však blikanie môže niekomu spôsobiť bolesť hlavy či nepohodlné sledovanie.

  • Pasívna 3D technológia – nazýva sa aj polarizačná, pretože okuliare, ktoré sú k nej potrebné, obsahujú polarizačné filtre. Nepotrebujú žiaden napájací zdroj. Práve preto sú pasívne. Pre jedno oko prepúšťajú len svetlo kmitajúce v rovine vertikálnej, kým pre druhéoko prepúšťajú horizontálne kmitanie. Premietaný obraz je dvojvrstvový, rozlíšenie má 540 riadkov, no vysokú obnovovaciu frekvenciu, aspoň 100 Hz. V porovnaní s predošlým typom je tak obraz síce menej ostrý, no plynulejší. Musíte byť však približne presne oproti TV, nedá sa príliš pozerať z nadhľadu. Táto technológia bola prevzatá z 3D kín.
  • 3D bez použitia okuliarov – je na to potrebný klasický LCD displej, no musí obsahovať špeciálnu vrstvu fólie. Tá je základom technológie, pretože zabezpečí lámanie obrazu. Kým párne stĺpce sa lámu jedným smerom, nepárne sa lámu do opačného. Ľudské oči dokážu vnímať tieto stĺpce zvlášť a mozog nám to spracuje v podobe dojmu priestorového videnia. Výhodou je vysoké rozlíšenie, keďže existujú i modely s UHD rozlíšením. Okrem toho, sú tu kamery, ktoré rozpoznávajú tváre a prispôsobujú obraz v 3D priamo divákovi na mieru. Obraz dokážu naraz prispôsobiť až pre 9 osôb. Technológia je však cenovo náročnejšia a úprimne, stále sa vyvíja.

Ovládanie a diaľkové ovládače

S rozvojom technológií sa okrem klasického ovládania diaľkovým ovládačom stretávame aj s ďalšími inováciami:

  • Ovládanie pomocou ovládača s kurzorom – v tomto prípade ovládate ponuku akoby myšou, či vo forme laserového ukazovadla – pozeráte sa na televízor a potvrdzujete výber na obrazovke klikaním a pohybmi kurzora . Nie len šípkami ako pri klasických ovládačoch.
  • Ovládanie gestami – na tento účel musí byť televízor vybavený kamerou. Buď integrovanou priamo v ráme, alebo externou webkamerou či známou Kinect sústavou. Kamery snímajú pohyb rúk, alebo dokonca len pohyb hlavy, či mimiku tváre a prekladajú ho do reči príkazov. Toto sa vo veľkej miere využíva pri hraní populárnych hier spojených s NintendoWii, či Kinectom od Microsoftu.
  • Ovládanie hlasom – televízor musí obsahovať špeciálne upravené diaľkové ovládanie s mikrofónom, do ktorého zadávate príkazy v skrátených výrazoch ako napríklad „kanál číslo tri“, „stíšiť“ a podobne. Zväčša to však funguje v angličtine.
  • Ovládanie mobilným zariadením – ak je mobilné zariadenie vybavené infračerveným portom, potom sa pomocou aplikácie dá zmeniť aj na diaľkové ovládanie. Máte ho tak vždy po ruke. Niekedy je možné spárovať mobilné zariadenie s televízorom, pre potreby vytvorenia diaľkového ovládača, aj cez Wifi.

Funkcie a možnosti

  • EPG – elektronický sprievodca, ktorý sa zobrazí na obrazovke a poskytuje informácie k vysielaným TV programom. Poskytuje používateľovi vybrať si obsah podľa žánru, kanála, času vysielania a podobne. Ponúka zároveň možnosť nahrávať programy, seriály a filmy.
  • Timeshift – je to nahrávanie vysielaného obsahu na pamäťové médium (USB, HDD) v momentoch, kedy musíte opustiť miesto pri televízore. Stačí stlačiť tlačidlo pre TimeShift a televízne vysielanie sa od tej chvíle ukladá na zvolené médium. Nezmeškáte tak nič, pretože si potom, pri opätovnom príchode, pozriete sledovaný program práve od momentu stlačenia nahrávania. Uložený záznam sa dá i zrýchliť a vo chvíli, keď sa dostane do reálneho času, v ktorom sa stretne so živým vysielaním sa predošlý nahratý obsah vymaže.
  • Obraz v obraze – je to funkcia, ktorá umožní sledovať viac vecí naraz, napríklad ak pozeráte dobrý film, no popritom prebieha i zaujímavý, no zdĺhavý športový zápas. Ak sa vám nechce stále prepínať, zvolíte si túto funkciu a zápas sa vám otvorí v malom okne niekde v kúte obrazovky.
  • Smartdualview – technológia umožňuje sledovať dva rôzne programy súčasne, no na inom princípe ako je klasický „Obraz v obraze“ – PIP. V prípade Smartdualview majú obaja používatelia na očiach okuliare s pasívnou 3D technológiou a každému z nich sa premieta iný obraz, ktorý dokážu dekódovať iba ich okuliare. Na jednom televízory sa tak v tom istom čase dá naraz pozerať telenovela aj futbal.
  • Režim futbal – pre lepší zážitok z pozerania futbalu sa na niektorých modeloch moderných televízorov dá zapnúť aj špeciálny režim, ktorý sa postará o krajšie a sýtejšie zobrazenie zelenej farby, ale aj vylepší zvukový zážitok v podobe úpravy zvuku. Ste tak o kúsok bližšie k pocitom aké majú ľudia priamo na štadióne.

Dizajn

Dnešné televízory majú obrovské množstvo možností nie len dizajnu ako vizáže, ale aj spôsobov usporiadania. Pri výbere televízora je dobré čiastočne myslieť aj na vzhľad a zariadenie miestnosti, kam ho dávame. Do obývačiek väčšinou volíme väčšie ploché obrazovky, kým do kuchyne sa hodia menšie displeje s prípadným flexibilným ramenom na zavesenie a nasmerovanie.

Je tiež dobré premyslieť si, či chceme televízor postaviť na skrinku, alebo si rovno zaobstarať televízor s možnosťou nastavenia výšky. Nie všetky televízory sa navyše dajú zavesiť na stenu, čiže ak túžite práve po tom, najskôr si zistite i niečo o tejto možnosti.

ako vybrat televizor - dizaj ambilight

Zaujímavým je však napríklad Ambilight, teda typ podsvietenia televízora od Philipsu. Obsahuje LED svetlá v častiach obvodu, alebo po celom obvode. Tie tvoria na zadnú stenu matnejšiu projekciu tým, že sú akoby pokračovaním obrazu. Opticky rozširujú obraz a lahodia očiam. Ak je napríklad scéna z hôr, dolná časť osvetlenia vrhá zelené svetlo ako pokračovanie trávy a zelene, kým horná časť svetiel tvorí modré podfarbenie ako pokračovanie oblohy. Takáto funkcia navyše čiastočne i šetrí oči. Stena za televízorom by však mala byť biela.

Reproduktory

Rôzne typy rozlíšení súvisia a počtom kanálov zvuku. Väčšina televízorov v súčasnosti ponúka vstavané reproduktory na rôznych miestach zariadenia. Sú predné reproduktory, ale aj zadné, či reproduktor na prednej strane, ktorý tvorí dolnú horizontálnu základňu (sound bar). Okrem toho je však možné dokúpiť si viacero ďalších reproduktorov a rozostaviť ich po miestnosti, čím si vytvoríte vlastný zvukový Dolby systém. Výhodou niektorých televízorov je vstavaný subwoofer, ktorý sa stará o plnosť zvuku pomocou pridávania a regulácie basov.

Expansion slot

Ide o slot v televízore, ktorý umožní výmenu procesora/hardvéru televízora. Je to možnosť, ako predĺžiť morálnu životnosť televízora v časoch, keď sa technológie rýchlo rozvíjajú. Aj starší televízor s Expansion slotom tak dokáže konkurovať novinke s novším a lepším hardvérom.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie