Smartfón nie je obyčajný mobil


S pojmom „smartfón“ sa stretávame čoraz častejšie a väčšina ľudí si pod týmto pojmom predstavuje dotykový telefón, s ktorým možno surfovať po internete. To je však veľmi zjednodušená predstava, pretože smartfón toho v sebe skrýva v skutočnosti neporovnateľne viac ako jednoduchý dotykový telefón.

Počítač do vrecka

V súčasnosti je to vlastne miniatúrny počítač, ktorý možno mať vo vrecku, a okrem telefonovania si v ňom kedykoľvek skontrolujete elektronickú poštu a svoj profil na Facebooku alebo na inej sociálnej sieti. Ak popritom vo vašom okolí uvidíte niečo zaujímavé, môžete s ním okamžite urobiť fotografie takmer v rovnakej kvalite ako s kompaktným digitálnym fotoaparátom a dokonca s ním nakrútite aj video vo vysokom rozlíšení. Urobené zábery môžete hneď na jeho displeji upraviť, vyretušovať chyby a vzápätí ich poslať priateľom prostredníctvom multimediálnej správy MMS, zverejniť na internete a zároveň nakrútené video zostrihať a poslať priamo na server YouTube.

O niečo neskôr vám ten istý smartfón vďaka satelitnej navigácii ukáže cestu k reštaurácii, kde sa máte stretnúť s priateľmi, pričom si v ňom môžete dopredu pozrieť ponuku jedál a vínnu kartu. Ak máte do stretnutia ešte chvíľu času, môžete si ho skrátiť niektorou z hier, ktoré si v ňom možno zahrať skoro v rovnakej kvalite ako na prenosnej hernej konzole. Alebo si na jeho displeji pozriete televíziu, prípadne prehráte niektorý z hudobných albumov, ktorých v jeho obrovskej pamäti môžete mať uložené stovky.

A môžete sa venovať aj práci, pretože väčšina smartfónov umožňuje pomocou inštalovaného softvéru alebo aplikácií, ktoré si doň stiahnete, aj otvárať a čiastočne upravovať dokumenty vytvorené v bežných kancelárskych programoch. A po úprave ich rovno pošlete na firemný server, odkiaľ si ich najnovšiu verziu môžu stiahnuť všetci vaši kolegovia. A ak popritom zistíte, že sa na dlho pripravovanom stretnutí niekto z vašich priateľov predsa len nemôže zúčastniť, môžete sa s ním spojiť aspoň prostredníctvom videohovoru, ktorý sa zásluhou služby Skype môže uskutočniť úplne bezplatne. A ak vám náhodou po príjemnom posedení pri odchode bude chýbať hotovosť, stačí vo vašom smartfóne nazrieť do špeciálnej aplikácie na vyhľadanie najbližšieho bankomatu a vzápätí do ďalšej, ktorá vám pomôže nájsť najbližší voľný taxík a dokonca vám aj „povie“, koľko vás vyjde cesta domov, ak sa ho rozhodnete použiť. Ešte stále si myslíte, že môžete žiť bez smartfónu?

Ak áno, patríte k menšine, pretože smartfóny sú aj pre spomínané výhody čoraz populárnejšie a podľa prieskumu agentúry GfK Retail and Technology sa tento rok očakáva ich globálny predaj na úrovni približne 400 miliónov kusov. Veľký smartfónový boom zasiahol aj nás a dnes je prakticky každý druhý predaný mobil na Slovensku práve smartfón.

S operačným systémom

Aj keď stále hovoríme o výhodách smartfónov, nie každému musí byť jasné, čo to vlastne ten „smartfón“ je. Odpoveď na túto otázku vôbec nie je komplikovaná. Označenie „smartfón“ si totiž zaslúži každý mobil, ktorý využíva plnohodnotný mobilný operačný systém, a nie iba obyčajný firmvér.

Firmvér je základné softvérové vybavenie mobilu, nevyhnutné na to, aby vôbec mohol fungovať, zatiaľ čo operačný systém je akási nadstavba umožňujúca dokonale ho doladiť podľa potrieb konečného používateľa. Do telefónov s plnohodnotným operačným systémom možno sťahovať oveľa viac rozličných aplikácií, lepšie a jednoduchšie dokážu komunikovať s inými zariadeniami a majú množstvo pridaných funkcií, ktoré do bežných mobilov vôbec nemožno zakomponovať. Práve preto sa stávajú čoraz populárnejšie.

Potenciál smartfónov sa však dá naplno využiť len vtedy, keď máte možnosť pripojiť sa s nimi na internet, teda máte nejaký dátový balík od vášho mobilného operátora alebo si ho plánujete aktivovať. Smartfón bez pripojenia na internet by bolo to isté, ako keby ste si kúpili supervýkonné športové auto a potom si ho dali prerobiť na plyn. Inak povedané – boli by to zbytočne vyhodené peniaze.

Ak sa povie „dátový balík“, niekto si môže pomyslieť, že je to vlastne len ďalší zo spôsobov, akým chcú operátori od zákazníkov vytiahnuť ďalšie peniaze. V skutočnosti za internet v mobile zaplatíte toľko ako za jedno veľké pivo, môžete ho totiž mať už za mesačný poplatok menej ako dve eurá a aj za jeho komfortné varianty s prenesenými dátami, rátanými v gigabajtoch, dáte mesačne približne 7 až 10 eur. Nehovoriac už o tom, že mobilní operátori naň často ponúkajú rozličné akcie, takže ho môžete získať ešte výhodnejšie.

Pri smartfónoch momentálne najväčší boj o priazeň používateľov zvádzajú telefóny využívajúce operačný systém Android s obrovským konkurentom, ktorým je iPhone od Apple. S väčším odstupom za nimi sú prevažne manažérske smartfóny BlackBerry, telefóny s operačným systémom Symbian od Nokie a prístroje využívajúce mobilný operačný systém Microsoftu, ktorý sa volá Windows Phone. Ako si v záplave rozličných smartfónov vybrať ten najlepší? Záleží na tom, či ste nároční a chcete len ten najlepší model so špičkovými parametrami, vhodný hlavne pre manažérov, prípadne vás lákajú multimediálne vlastnosti, možnosť prehrávať video a hrať hry v najvyššej možnej kvalite, alebo hľadáte smartfón s veľmi dobrým pomerom ceny a hodnoty.

Smartfóny pre náročných

Takéto smartfóny by mali mať výkonné procesory a dostatok pamäte, aby si poradili aj s náročnejšími aplikáciami a s viacerými úlohami súčasne, pretože je možné, že ich majiteľ si bude napríklad súčasne sťahovať dôležité dokumenty, niektoré z nich upravovať, popritom bude komunikovať prostredníctvom sociálnych sietí a zároveň surfovať po internete. Mali by sa dať jednoducho prepojiť s inými zariadeniami (synchronizovať) tak, aby vo všetkých, ktoré využíva, mal len tie najaktuálnejšie dáta. Určite by v nich nemala chýbať satelitná navigácia, možnosť využitia bezdrôtového internetu prostredníctvom WiFi a programy a aplikácie uľahčujúce prácu s dokumentmi, napríklad niektorá z mobilných verzií kancelárskych balíkov, vďaka ktorým možno otvárať súbory vytvorené vo worde, exceli, prezentácie alebo súbory PDF.

Ak sa hovorí o top modeloch smartfónov, zväčša sa jedným dychom spomína predovšetkým Galaxy S2 od Samsungu. Využíva jednu z najpokročilejších verzií operačného systému Android, má špičkový displej s uhlopriečkou 4,3 palca, dvojjadrový procesor, fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx, zvláda full HD video a nechýba ani WiFi a satelitná navigácia. V ponuke je so vstavanou pamäťou 16 alebo 32 GB rovnako ako iPhone 4S, ktorý je však k dispozícii aj v 64 GB verzii. Aj pamäť Samsungu však možno ešte rozšíriť o micro SD.

iPhone 4S tiež patrí k najhorúcejším novinkám tohtoročnej jesene. Mnohí dúfali, že bude niesť označenie iPhone 5 a pôjde teda o úplne novú generáciu. Nakoniec je však z neho len zdokonalený iPhone 4, ktorý momentálne nesie označenie 4S. Na prvý pohľad to „len“ vyzerá, akoby prešiel niekoľkými nepodstatnými zmenami, v skutočnosti však ide o dosť zásadné inovácie. Z tých na prvý pohľad viditeľných je to lepší fotoaparát, ktorý má momentálne rozlíšenie 8 Mpx, využíva nový dvojjadrový procesor A5, rovnaký ako v iPade 2, funguje teda podstatne rýchlejšie a efektívnejšie spolupracuje s úplne novou verziou operačného systému iOS s poradovým číslom 5.

K špičkovým manažérskym smartfónov patrí aj najnovší BlackBerry Bold 9900, ktorý spája QWERTY klávesnicu s dotykovým displejom, 8 GB pamäťou a s novou verziou operačného systému BlackBerry 7, LG Optimus 2X, ktorý sa v januári tohto roku dostal dokonca do Guinnessovej knihy rekordov ako historicky prvý predávaný smartfón s dvojjadrovým procesorom, a náročných používateľov určite poteší aj dvojjadrový androidový rýchlik HTC Sensation alebo Nokia E7, ktorá má podobne ako BlackBerry klasickú QWERTZ klávesnicu.

Smartfóny pre milovníkov multimédií a hier

Multimediálny smartfón by mal mať predovšetkým veľký a kvalitný displej, aby na ňom dobre vyniklo video, špičkové reproduktory a slúchadlá na počúvanie hudby v tej najvyššej kvalite a rýchly procesor, aby si poradil aj s náročnejšími hrami.

K takýmto modelom patrí napríklad úplne nový Samsung Galaxy Note, ktorý sa môže medzi smartfónmi pochváliť jedným z vôbec najväčších displejov a veľmi výkonným dvojjadrovým procesorom, takže zvládne bez problému prehrávanie videa v HD kvalite alebo aj tie najnáročnejšie hry. Jeho displej má uhlopriečku 5,3 palca (13,5 cm) a možno naň dokonca priamo písať dotykovým perom rovnako ako na tablety. Mnohí o ňom hovoria, že je to zariadenie na hranici medzi smartfónom a malým tabletom. Navyše má originálnu funkciu S Memo umožňujúcu jednoducho zachytiť obrázky, hlasové nahrávky, text napísaný cez klávesnicu, rukou písané poznámky alebo kresby prostredníctvom jednej aplikácie a uložiť vo forme „poznámky“, ktorú možno následne upravovať a dopĺňať podľa potreby – a to aj dotykovým perom.

K špičkovým multimediálnym smartfónom patrí tiež Sensation XL od HTC. Je vybavený rozmerným displejom s uhlopriečkou 4,7 palca, výkonným procesorom a pamäťou až 16 GB. Jeho multimediálny rozmer podčiarkujú aj high-endové slúchadlá od spoločnosti Beats a kvalitný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx, schopný vďaka objektívu s dobrou svetelnosťou robiť dobré zábery aj v horšie osvetlených priestoroch.

Alternatívu týchto modelov má aj Sony Ericsson s jeho modelovým radom Xperia zameraným tak na kvalitné multimédiá, ako na podporu jednoduchého pripájania k sociálnym sieťam, predovšetkým k Facebooku. Preň je dokonca určená zdokonalená aplikácia s názvom Facebook Inside. Jedným z prvých vynovených androidových smartfónov radu Xperia je model Xperia neo s 8-megapixelovým fotoaparátom a kvalitným 3,7-palcovým dotykovým displejom.

K najočakávanejším multimediálnym novinkám možno určite zaradiť aj top smartfón Nokia N9, ktorý mnohí považujú za jeden z dizajnovo najvydarenejších mobilov, aké sa vôbec dajú u nás kúpiť. Nová Nokia sa predáva s pamäťou 16 alebo 64 GB, 8-megapixelovým fotoaparátom a s úplne novým operačným systémom, vyvinutým v spolupráci s Intelom a nazvaným MeeGo.
 

Pri multimediálnych telefónoch nemožno zabúdať ani na hi-tech novinku, a to prvé modely vybavené displejmi schopnými prehrávať aj 3D obsah a fotoaparátmi, ktoré ho dokážu zachytiť. Prvým takýmto prístrojom u nás sa stal LG Optimus 3D, krátko pouvedení mu však prišla veľká konkurencia v podobe modelu HTC Evo 3D.

Smartfóny za dobrú cenu

Tým, čo prechádzajú na smartfón z „obyčajného“ mobilu alebo hľadajú telefón s dobrým pomerom ceny a jeho schopností, sú určené modely s jednoduchším ovládaním, ale pritom s dostatočne výkonným procesorom, aby na nich dobre vynikli nielen aplikácie a hry, ale aj fotografie a nahrané videá.

Pre používateľov, ktorí uvažujú nad kúpou svojho prvého smartfónu, má HTC model s príznačným názvom Explorer. Vyznačuje sa jednoduchým ovládaním, takže si v ňom používateľ ľahko nastaví aplikácie, ktoré denne používa, pričom aj uzamknutá obrazovka umožňuje rýchly prístup ku kontaktom, k e-mailom, fotoaparátu a k správam jedným dotykom.

Podobne je na tom aj nová dotyková Nokia 500 s operačným systémom Symbian, pamäťou 2 GB a s rýchlym procesorom, ktorú si možno prispôsobiť vymeniteľnými krytmi, má bezplatné mapy, jednoducho nastaviteľný e-mail a integrované sociálne siete. Hneď niekoľko jednoduchších smartfónov s dobrým pomerom ceny a hodnoty ponúka Samsung, patrí k nim napríklad Galaxy Ace, Galaxy Mini alebo Omnia 7. Alternatívou môže byť aj HTC Desire Z alebo Nokia C6.

Je jedno, pre aký smartfón sa v konečnom dôsledku rozhodnete, pretože ak naň prechádzate z obyčajného mobilu, v každom prípade v ňom získate prístroj, ktorý vám poskytne možnosti a zdokonalenia, o akých by ste inak pri „obyčajných“ telefónoch mohli len snívať.

Čo by ste si mali do vášho smartfónu určite stiahnuť

 1. Kvalitný navigačný softvér: dokáže váš telefón premeniť na plnohodnotnú automobilovú alebo turistickú navigáciu. Napríklad Sygic, Navigon alebo TomTom (pre Android sa pripravuje).
 2. Aplikácia pre sociálne siete: zjednodušuje prístup k vlastnému profilu a komunikáciu. Napríklad Facebook, Twitter alebo Google+ sú dostupné pre rôzne mobilné platformy.
 3. Dobré spravodajstvo: vďaka spravodajskej aplikácii získate najnovšie správy aj bez toho, aby ste museli otvárať internetový prehliadač. Napríklad BBC News, CNN App, iDnes alebo aplikácia Sme.sk.
 4. Skype: umožňuje telefonovanie a videotelefonovanie zadarmo prostredníctvom internetu.
 5. Aplikácia pre internetbanking: umožňuje mobilný prístup k bankovému účtu vrátane vykonávania transakcií – treba si overiť, či banka poskytuje túto službu pre operačný systém vášho smartfónu.
 6. Herné aplikácie: množstvo hier (aj úplne zadarmo) je dostupných napríklad cez online obchody App Store, Android Market, Ovi Store alebo Samsung Apps.
 7. Encyklopédie a slovníky: napríklad WordMate, Lingea English- -Slovak Pocket Dictionary, iSpeak Czech alebo encyklopédia WikiMobile pre rôzne platformy.
 8. Vyhľadávanie praktických informácii: napríklad Zuno A TM, ATM Slovakia alebo MasterCar d ATM Hunter vyhľadá najbližšie bankomaty, aplikácia Where (pre Android, iPhone, BlackBerry aj Windows Phone) vám ukáže najbližšie taxíky, reštaurácie, ale aj počasie od miesta, kde sa nachádzate, podobnú službu poskytne aj aplikácia AroundMe.
 9. Konvertor jednotiek: umožňuje rýchly prevod rozličných jednotiek, mier, váh alebo aj národných mien. Napríklad ConvertMe, XE Currency App, Convex a podobne.
 10. Predpoveď počasia: ako bude v najbližších dňoch, vám ukáže napríklad aplikácia Meteoservis špeciálne pre Česko a Slovensko, Weather HD alebo Weather Channel.

Najzaujímavejšie slovenské aplikácie pre smartfóny

 1. iTransit – Sprievodca bratislavskou MHD (čas odchodov z najbližších zastávok, zobrazenie zastávok na mape a cestovných poriadkov, vyhľadávanie spojení). Dostupné cez Ovi Store a App Store.
 2. Magio TV – interaktívny programový sprievodca. Dostupné cez App Store.
 3. Sygic navigácia – navigačný softvér. Dostupné cez Android Market a App Store.
 4. TV program – televízny program pre 170 staníc na 7 dní dopredu. Dostupné cez Android Market.
 5. iSlovenčina – pravopisný slovník slovenského jazyka. Dostupné cez App Store.
 6. Taxi Guru – zoznam všetkých taxislužieb s ich aktuálnymi taxami a telefónnymi číslami v Česku a na Slovensku. Dostupné cez App Store.
 7. Promile Info – pomôže orientačne zistiť množstvo alkoholu v krvi. Dostupné cez App Store a Android Market.
 8. Sme.sk – najnovšie správy zo Slovenska a zo sveta. Dostupné cez App Store, Android Market a Samsung Apps.
 9. SMS Parking Slovakia – platba za parkovanie v 8 slovenských mestách cez SMS, stačí nastaviť si EČV. Dostupné cez App Store a Android Market.
 10. Restauracie.sk – Sprievodca reštauráciami, kaviarňami a pubmi na Slovensku. Dostupné cez App Store a Android Market.

Nové označovanie mobilov značiek Samsung a Nokia

Samsung nedávno predstavil nový spôsob označovania telefónov, ktorý by mal záujemcom uľahčiť orientáciu v jeho širokom portfóliu. Hi-endové smartfóny budú mať aj naďalej označenie „S“ (napríklad už spomínaný Galaxy S2) – ako Super Smart. Prémiové telefóny kombinujúce dobrý dizajn s vysokým výkonom budú mať v názve písme „R“ ako Royal, písmeno „W“ (Wonder) bude vyhradené najdôležitejším mainstreamovým modelom, „M“ (Magical) budú mať v modelovom označení lacnejšie telefóny s dobrým pomerom ceny a hodnoty a „Y“ (Young) budú mať telefóny s nízkou cenou, určené hlavne mladým a deťom. Každý z nich bude môcť mať ešte prívlastok Plus, Pro a LTE, označujúci ich vyššie verzie. Podobný krok spravila aj Nokia, ktorá tiež postupne zjednodušuje označovanie svojich telefónov. V praxi to znamená, že z alfanumerického označovania sa stane čisto numerické. V budúcnosti teda nebudú modely s označením C1 alebo E7, tak, ako je to ešte dnes. Namiesto nich bude iba označenie tromi číslami, príkladom môžu byť už predávané Nokie 500 a 700. Prvé číslo v názve telefónu bude označovať kvalitatívnu vyspelosť a, samozrejme, aj cenovú hladinu ponúkaného mobilu. Na prvý pohľad bude teda jasné, že napríklad (zatiaľ ešte neexistujúca) Nokia 100 bude určite lacnejšia ako taká Nokia 900, ktorá by teoreticky mohla byť z technologickej aj kvalitatívnej stránky vlajkovou loďou spoločnosti.

TlačDoporučiť e-mailom

Menu Smartfón nie je obyčajný mobil

Prihlásiť

Užívateľské menu

Prihlásiť Košík (0)

Bratislava Zlaté Piesky

Akcie Naše predajne Služby Aktuality NAY Extra klub O spoločnosti Kontakt

volajte NAY Infolinku 0850 111 444