10 mýtov a faktov o praní a práčkach

10 mýtov a faktov o praní a práčkach

Pranie je prakticky každodennou záležitosťou a na ten účel, ako verný pomocník, slúži práčka takmer v každej domácnosti. Napriek tomu existuje mnoho mýtov, zároveň prekvapivých faktov a poloprávd, o ktorých ste len hmlisto tušili. Tu vám prinášame odpovede na tie najzaujímavejšie.

  1. Bielizeň sa pri vyšších otáčkach viac krčí

    Pravda aj omyl. Miera krčenia závisí od typu materiálu (tkaniny), z ktorého je oblečenie vyrobené. Odolná bavlna dobre znáša vysoké otáčky a pri 1400 otáčkach za minútu si výrazne skráti dobu sušenia. Naopak, vysoké otáčky „vadia“ jemným tkaninám, ktoré sú náchylné na krčenie. Tu pomôže nastavenie konkrétneho programu podľa typu tkaniny alebo použiť funkciu rozpoznávania typu prádla. Ten zabráni spusteniu nevhodného odstreďovania.
     
  2. Čím dlhší program, tým je drahší

    Omyl. Zdravý rozum hovorí, že by to tak malo byť, ale časovo dlhšie pracie cykly prebiehajú väčšinou pri nižších teplotách. Z toho dôvodu sa voda nemusí toľko zahrievať, čo sa v konečnom dôsledku odráža pri spotrebovanej energii.
     
  3. Na slim práčku nepostavíte nad seba sušičku

    Pravda. Zatiaľ neexistuje slim sušička s takými rozmermi, aby spĺňala rozmery slim práčky. A práve preto, keď si v budúcnosti plánujete zaobstarať sušičku na prádlo, mali by ste mať tento fakt priamo na zreteli.

  4. Preplnená práčka neškodí oblečeniu

    Omyl. Každá práčka ma svoju maximálnu kapacitu. Pri jej prekročení je bielizeň viac stlačená, čím sa k nej ťažšie dostane prací prášok, preto ani nezostane dostatok voľného priestoru pre dôkladné vypranie. Navyše, nedodržiavanie odporúčanej kapacity práčky a jej preplňovanie má za následok negatívny vplyv na jej životnosť. Dochádza hlavne k nenávratnému poškodeniu tlmičov. Preto, skôr ako zapnete prací program, je dobré myslieť aj na to, že pri niektorých materiáloch oblečenia, najmä vlny, sa niekoľkonásobne zvyšuje hmotnosť, a to vďaka nasiakavosti.
     
  5. Vrchom plnené práčky sú vhodné iba pre jedného človeka

    Omyl. Dnešné vrchom plnené práčky dokážu ponúknuť už kapacitu 7 kg bielizne, čo sa vyrovná spredu plneným práčkam, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
     
  6. Parné práčky sú šetrnejšie k oblečeniu

    Pravda. Jednou z ich hlavných výhod je šetrnosť pracieho cyklu. Para má väčšiu schopnosť preniknúť do vlákien, čím dokáže oblečenie lepšie zbaviť nečistôt, je k nemu šetrnejšia a pôsobí naň antibakteriálne. Veľkou výhodou prania v parných práčkách je aj znížená krčivosť bielizne. To vám ušetrí čas pri žehlení.
     
  7. Všetky pracie prostriedky zanechávajú na oblečení škvrny

    Omyl. Dôležitým faktorom, aký prací prostriedok použijete, aby sa čo najlepšie rozpustil a nezanechal na bielizni žiadne biele škvrny, je dĺžka pracieho cyklu. Pri tekutom pracom prostriedku je proces rozpúšťania oveľa jednoduchší, preto sa viac hodí na pranie s časovo krátkym programom alebo s použitím nižšej teploty. Sypký prací prostriek sa naopak viac hodí pre dlhšie pracie cykly. Dôležitú úlohu pritom zohráva typ rotácie bubna (najvhodnejší s asymetrickým otáčaním) a zvyšovanie teploty, pri ktorej dochádza k postupnému rozpúšťaniu pracieho prostriedku.


     
  8. Jeden program postačuje na všetky druhy oblečenia

    Omyl. Významný faktor pri praní zohráva hlavne typ materiálu, resp. tkaniny, ktoré majú rôznu nasiakovosť. Práčky sú vybavené štandardnými programami, buď bavlnenými, alebo syntetickými. Pomocníkom v tomto smere je technológia rozpoznávania typu prádla, ktorá zabráni nastaveniu alebo spusteniu nevhodného odstreďovania, či príliš vysokých teplôt.
     
  9. Pranie v noci je lacnejšie

    Pravda. Každý distribútor elektriny má nastavený iný čas zapínania a vypínania tzv. vysokého tarifu a nízkeho tarifu (denného prúdu a nočného prúdu), kde je poplatok rôzny. Väčšina práčok má v dnešnej dobe funkciu „odložený štart“, pomocou ktorej môžete nastaviť pranie dopredu, kedy je tarifa nižšia, a tým ušetríte peniaze za spotrebovanú energiu.
     
  10. Pranie vo vrchom plnených práčkach je nestabilnejšie a hlučnejšie

    Omyl. Moderné práčky zhora alebo spredu plnené sú už odpružené a stabilné pri odstreďovaní. Takisto sa aj hlučnosť znížila prostredníctvom pripojenia motora na bubon práčky, ktorý dokáže pomocou senzorov optimalizovať odstreďovací cyklus. Tým hlučnosť práčky pri odstredeďovaní je možné znížiť až o 5 dB.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie