Ako vybrať televízor

Ako vybrať televízor

Svet techniky sa neustále vyvíja a napreduje. Vybrať si tak správny televízor môže byť tvrdý oriešok. Pri výbere treba zvážiť množstvo parametrov, ako je uhlopriečka, technológie či dizajn. Objasníme vám všetky pojmy a poradíme, ako vybrať ten najlepší televízor pre vás.

Ako vybrať TV: Základné parametre pri výbere televízora

Veľkosť uhlopriečky TV: Myslite aj na vzdialenosť sledovania obrazovky od vašej sedačky

Asi najzákladnejšou otázkou pri výbere nového TV je to, aké máte k dispozícii priestory. Zbytočne premýšľate nad televízorom s veľkou uhlopriečkou, ak nemáte medzi televízorom a pohovkou dostatočne veľkú vzdialenosť. Neoplatí sa to ignorovať, pretože nebudete mať z pozerania televízie dobrý dojem a môže sa strácať pocit z dobrého rozlíšenia.

Uhlopriečky sa udávajú v palcoch, pričom 1 palec je 2,54 cm


TIP: Ideálna vzdialenosť sledovania TV od vašej sedačky je približne 2,5 až 3-krát väčšia, ako je uhlopriečka displeja. Napríklad, pokiaľ máte 55 palcový televízor so 4K rozlíšením, ideálna vzdialenosť je 1,3 až 1,7 m. 


Rozlíšenie obrazovky TV : Štandardom je 4K

Ako vybrat televizor - rozlisenie

Rozlíšenie obrazovky, teda jej rozlišovacia schopnosť sa uvádza v bodoch, z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke v horizontálnom aj vertikálnom smere. Čím je toto číslo vyššie, tým je samozrejme väčšie aj rozlíšenie. Dnes majú televízory vďaka rozlíšeniu pomerne ostré jasné línie obrazu. V súčasnosti sa považuje za štandard 4K rozlíšenie televízora.

Pri televízoroch sa stretneme s rozlíšením:  

  • High Definition (HDReady) – je rozlíšenie 1280 x 720. Nájdete ho v lacnejších televízoroch s menšou uhlopriečkou, kde poskytuje uspokojivý obraz. 
  • Full High Definition (Full HD) – má rozlíšenie 1920 x 1080. Poskytuje výrazne ostrejší obraz ako HD ready, pri väčších televízoroch s uhlopriečkou viac ako 31 palcov, je toto rozlíšenie minimum pre zabezpečenie kvalitného obrazu.  
  • Quad High Definition (QHD) – má rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov. Menej bežné rozlíšenie , ktoré sa najčastejšie vyskytuje u monitorov, ale nájdeme ho aj v niektorých modeloch televízorov. Poskytuje vysokú kvalitu obrazu pre sledovanie filmov či hranie hier. 
  • Quad Ultra High Definition (QUHD) alebo 4K   – má rozlíšenie 3840 x 2160 pixelov. Ide o štandardné rozlíšenie nových televízorov, ktoré poskytuje vysoko ostré detaily obrazu pre sledovanie filmov alebo hranie hier. 
  • 8K – rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov. Najvyššie rozlíšenie, ktoré ponúka 4-krát detailnejší obraz ako 4K a 16-krát viac ako Full HD. Obraz na týchto televízoroch má extrémne vysokú úroveň detailov, bohužiaľ zatiaľ nie je obsah vo formáte 8K veľmi rozšírený. 

Ako vybrať televízor podľa zobrazovacích technológií  

Moderné televízory majú množstvo zobrazovacích technológii, mnoho spoločností využíva vlastné technológie a je ťažké sa v nich vyznať. Prinášame vám prehľad pojmov s ktorými sa môžete stretnúť v moderných televízoroch.  

  • LCD – najstaršia technológia televízorov, majú dobré podanie farieb a dostatočný jas, môžu však trpieť slabšími čiernymi tónmi a horšími pozorovacími uhlami v porovnaní s modernejšími technológiami. 
  • LED – ide o najrozšírenejší typ televízorov, ktoré využívajú LED diódy na podsvietenie LCD displeja. Tieto televízory môžu mať diódy umiestnené po okrajoch obrazovky – Edge LED, čo umožňuje mať tenší televízor, ale môžete mať menej rovnomerné podsvietenie v porovnaní s inými technológiami. Existujú aj Edge LED TV s lokálnym stmievaním, čím sa dosahuje hlbšia čierna farba a lepší kontrast. Niektorí výrobcovia ponúkajú kombináciu podsvietenia Edge LED a direct LED, čo označujú ako Dual LED
  • Ďalším typom podsvietenia je Direct LED, kde sú umiestnené diódy po celej ploche panelu, čím sa dosahuje lepšie podsvietenie a kontrast.
  • Modernejším typom podsvietenia je technológia miniLED, kedy televízor obsahuje tisíce malých LED diód, čím sa dosiahne lepšia regulácia jasu s lokálnym stmievaním. Vďaka tomu je možné dosiahnuť vynikajúci kontrast a výraznejšie farby.
  • Najmodernejším typom podsvietenia je MicroLED, kde je obraz tvorený miniatúrnymi LED diódami, čo zabezpečuje presné podsvietenie a lokálne stmievanie. Dosahuje sa tým vysoký jas, nižšia spotreba a skvelá farebná reprodukcia. dotextu1 (59)
  • QLED – sa nazývajú aj Quantum Dot LED. Ide o vylepšenú technológiu LED displejov, ktorá využíva malé kvantové bodky na zlepšenie živosti farieb, pričom sa dosahuje vysoká hodnota jasu. Technológiu prvýkrát uviedla na trh spoločnosť Samsung.  
  • NeoQLED – ako NeoQLED sa označujú televízory Samsungu od roku 2021, ktoré využívajú kvantové body doplnené o mini LED podsvietenie, kedy sa dosahuje skvelé lokálne stmievanie a veľmi živé farby.  
  • ULED – technológiu využíva firma Hisense, televízory dosahujú špičkovú kvalitu porovnateľnú s NeoQLED. 
  • Nanocell – technológiu Nanocell vyvinula spoločnosť LG, ktorá využíva nanočastice na absorpciu nežiaduceho svetla pre zlepšenie farieb, je veľmi podobná QLED televízorom.  
  • Triluminos – je technológia spoločnosti Sony pre ich QLED televízory, ktorá dokáže zobraziť širšie spektrum odtieňov a textúr, čo vytvára dojem väčšej hĺbky farieb. 
  • QNED – je vylepšená technológia LED televízorov od spoločnosti LG, ktorá kombinuje kvantové body (QLED) pre presnejšie farby, Nanocell technológiu s mini LED podsvietením. Táto kombinácia poskytuje televízorom dosiahnuť vysoký kontrast, jas a výborné podanie farieb.  
  • OLED – ide o organické elektroluminiscenčné diódy, ktoré tvoria panel. Každá organická dióda vyžaruje svetlo a nie je tak potrebné žiadne podsvietenie displeja ako pri LED. Vďaka tomu sú televízory tenké, majú verné podanie čiernej farby, skvelý kontrast a pozorovacie uhly. 
  • Laser TV – využíva laserové svetlo na vytvorenie obrazu. Ponúka jasné a živé farby a televízory majú nízku spotrebu energie a dlhú životnosť. 

Najpoužívanejšie technológie pre vylepšenie zvuku a obrazu u TV

Najpoužívanejšie technológie pre vylepšenie zvuku:  

  • Dolby Atmos – Technológia, ktorá vám dodá trojrozmerný priestorový zvuk pre čo najrealistickejší zvukový zážitok. 
  • Dolby Digital Plus – Vylepšená technológia staršieho Dolby digital, ktorá ponúka vysokú kvalitu zvuku a dokáže spracovať až 7.1 kanálov zvuku.
  • DTS:X – Podobná technológia ako Dolby Atmos, ktoré umožňuje vytvoriť pohlcujúci 3D zvuk. 
  • AI Sound – Technológia, ktorá využíva umelú inteligenciu na vylepšenie zvukového zážitku v reálnom čase. Upravuje automaticky zvuk pre lepšiu zrozumiteľnosť dialógov či basov. 

Najpoužívanejšie technológie pre vylepšenie obrazu:  

  • Dolby Vision – Pokročilý formát HDR, ktorý umožňuje pre každú scénu upraviť jas, farbu a kontrast. 
  • HDR Dolby Vision IQ –  Automaticky upravuje jas a farby obrazu na základe okolitého osvetlenia v miestnosti.
  • HDR 10 – Otvorený štandard HDR, ktorý podporuje väčšina televízorov pre vylepšený obraz, ale neposkytuje také kvalitné vylepšenie obrazu ako Dolby Vision.
  • HDR 10 + –  Vylepšená verzia HDR 10, ktorá upravuje úroveň jasu a farieb pre každú snímku v reálnom čase. 
  • HDR10+ Adaptive – Techonógia, ktorý automaticky upravuje jas a farby obrazu na základe okolitého osvetlenia v miestnosti, podobne ako HD Dolby Vision IQ. 
  • HLG (Hybrid Log Gamma) –  HDR formát kompatibilný so širokou škálou televízorov (aj staríšch), ktorý ponúka menej výrazné vylepšenia obrazu v porovnaní s Dolby Vision a HDR10+.
  • Lokálne stmievanie – Funkcia stmieva časti podsvietenia LED panelu, aby sa dosiahla hlbšia čierna farba a lepší kontrast. 

Frekvencia obnovy obrazu TV: Aby bol obraz plynulejší

Ide o dôležitý parameter pri výbere televízora. Tento údaj sa udáva v hertzoch a udáva schopnosť televízora dopočítavať chýbajúce medzisnímky, čím sa zvyšuje plynulosť obrazu. Zabezpečuje sa tak ostrosť. Výrobcovia používajú rôzne technológie vkladania snímok pre zabezpečenie čo najplynulejšieho obrazu, Samsung využíva technológiu Motion rate, LG True motion a TCL Clear motion rate.  

Pre bežné sledovanie programov a filmov vám postačí televízor so 50 - 60 Hz. Pre hranie hier alebo sledovania športu je potreba vyššia plynulosť obrazu, vyberajte si televízory s frekvenciou 100 Hz a viac

Mnohé moderné televízory majú tiež špeciálne športové alebo herné režimy, ktoré využívajú rôzne techniky na zlepšenie plynulosti pohybu a celkového zážitku zo sledovania športových prenosov alebo hrania hier. Tieto techniky dokážu v televízoroch s nižšou obnovovacou frekvenciou 50-60 Hz zlepšiť vnímanie plynulosti obrazu, ale nedosahujú úroveň televízorov s reálne vyššou obnovovacou frekvenciou.

2

Herné TV sú nabité množstvom technológií pre čo najlepší zážitok z hier 

Pre vášnivých hráčov hier, ktorí túžia po maximálnom hernom zážitku, máme v ponuke herné TV. Herné televízory sú nabité množstvom technológií pre dosiahnutie čo najplynulejšieho obrazu a rýchlejšej odozvy. Môžete k nim pripojiť herné konzoly PlayStation, Xbox alebo herné PC a hneď sa pustiť do hrania svojej obľúbenej hry. A vybrané smart televízory Samsung od roku 2020 a novšie, podporujú službu Xbox Game Pass, kedy za poplatok získate prístup k rozsiahlej knižnici hier priamo na TV bez nutnosti pripájať hernú konzolu alebo počítač.  


TIP: Prečítajte si viac o tom, čo je Cloud Gaming a aké sú jeho hlavné výhody a nevýhody


Herné televízory sú vybavené vyššou obnovovacou frekvenciou 144 Hz oproti klasickým televízorom, aby bol obraz čo najplynulejší. 

Herné televízory majú je VRR (variabilná obnovovacia frekvencia), ktorá dokáže automaticky zosynchronizovať obnovovaciu frekvenciu televízora s herným zariadením.

Užitočný je aj režim ALLM (Auto Low Latency Mode), ktorý automaticky znižuje odozvu, keď je televízor pripojený napríklad k hernej konzole. 

Pri výbere hernej TV je vhodné zvážiť rôzne herné technológie ako AMD FreeSync Premium, čo je vylepšená funkcia určená pre náročné hranie hier, kde je potrebná vysoká kvalita a plynulosť obrazu. Táto technológia podporuje tiež funkciu LFC, ktorá vám zabezpečí pri poklese obnovovacej frekvencie plynulejší obraz bez trhania. Môžete sa stretnúť aj so základnou verziou Free Sync, ktorá podporuje minimálnu frekvenciu 120 Hz pri Full HD rozlíšení a vyššom

Vybrať si môžete tiež herné televízory s podporou technológie Nvidia G-Sync ktorá synchronizuje obnovovaciu frekvenciu grafickej karty s televízorom. Vďaka tomu dosiahnete väčšiu farebnú hĺbku a vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Podľa potrieb grafickej karty ju môžete meniť pre plynulejšiu prevádzku, minimálnu odozvu a tiež pre ostrejšie črty pohybujúcich sa objektov.  

Pri výbere herných TV môžete tiež naraziť na technológiou Calman Ready. Ide o televízory s možnosťou kalibrácie presných úrovní farieb a ich odtieňov. Táto technológia sa využíva v holywoodských filmových štúdiách a filmových štúdiách po celom svete. Užijete si tak nádherne verné farby pri sledovaní filmov či hraní hier. 

Pri výbere herného televízora je potreba zvážiť riziko vypaľovanie obrazu, ktorým trpia OLED televízory. Je potrebné sa vyhnúť dlhodobému zobrazovaniu statických prvkov na obrazovke (ako napríklad stavové lišty v hrách), ktoré môžu zanechať trvalé stopy na obrazovke.

  
dotextu1 (58)

Operačné systémy smart televízorov

Operačný systém v smart TV umožňuje pristupovať k širokému spektru obsahu a aplikácii. A tu sú práve rozdiely medzi jednotlivými operačnými systémami, v dostupnosti aplikácií, vzhľadu a v službách. Voľba konkrétneho systému často závisí od osobných preferencií, ako aj od ostatných zariadení, ktoré už máte v domácnosti.

Medzi najpopulárnejšie operačné systémy smart TV patrí: 

  • Android TV – Ide o známy operačný systém, ktorý poznáte zo smartfónov, ale upravený pre využitie v televízoroch.  Systém nájdete u mnohých výrobcov, ako sú TCL, Sony, Philips, Sharp a ďalší. 
  • Google TV – Google TV je najnovšia verzia Android TV, ktorý ponúka vylepšené vizuálne rozhranie a zameriava sa na personalizované odporúčania obsahu. Nájdete ho v TCL, Sony, Philips, Sharp a ďalší
  • Tizen OS – Tento operačný systém používa Samsung, je známy svojou rýchlosťou, efektivitou s možnosťou prispôsobenia. Nájdete na ňom množstvo aplikácií a môže sa ako jediný pochváliť službou Xbox Game Pass. 
  • WebOS – webOS je jednoduchý užívateľský systém spoločnosti LG s množstvom aplikácii s podporou inovatívnych funkcií. 
  • VIDAA – Operačný systém od spoločnosti Hisense, ktorý sa zameriava na jednoduchí používanie. Ponúka dobrú ponuku aplikácií a služieb streamovania. 

Môžete sa stretnúť aj s ostatnými operačnými systémami ako napríklad Linux, OS Titan, Fire OS, My Home Screen či SAPHI.  

Formát digitálneho signálu: Aby všetko bežalo, ako má

Kým v minulosti ste na príjem signálu potrebovali zvlášť prijímač, teda takzvaný set-TopBox, dnes bývajú tieto zariadenia už súčasťou výbavy televízora. Sú v ňom jednoducho vstavané. Stále sú však v predaji i externé set-top-boxy, keďže televízor nemusí mať všetky. Pri výbere televízora by sme však mali dbať na to, aký formát digitálneho signálu, či akú prípojku máme k dispozícii vzhľadom na miesto, kde bývame.

  • DVB-T2/DVB-T2-H.265– vysielanie signálu sa prijíma prostredníctvom televíznej antény. Na prijímanie tohto signálu treba teda vlastniť digitálny set-top box v prípade starších televízorov alebo novšiu TV, ktorá má integrovaný tento prijímač. Neplatíte poplatky za základný balík programov, na väčšine nášho územia je dobrý signál, ale bohužiaľ v nižšej kvalite. 
  • DVB-C/C2 – ide o káblové vysielanie a na jeho prijímanie treba mať k dispozícii prípojku k optickej alebo metalickej sieti (koaxiálny kábel). Treba vlastniť tiež digitálny set-top box vyhradený pre DVB-C systém, alebo TV prijímač so zabudovaným dekodérom. V rámci jediného kábla sa dajú prijímať TV programy, ale aj telefónny, či internetový signál. DVB-C ponúka širokú škálu TV staníc. Dostupnosť je však prevažne len vo väčších mestách a v bytovkách.
  • DVB-S/S2 – hovoríme o družicovom (satelitnom) TV prijímači cez parabolu. Aby ste mohli prijímať tento typ signálu, potrebujete set-top box vybavený DVB-S prijímačom, alebo TV prijímač vybavený dekodérom. Ponúka momentálne najvyššiu kvalitu signálu, ponúka mnoho TV staníc, dá sa ním prijímať aj internetový signál. Samotný signál je na drvivej väčšine územia dostupný. Za doplnkové programy sa však platia mesačné poplatky, tak ako pri iných typoch prijímania signálu.
  • IPTV – vysielanie sa prijíma pomocou internetu, šíri sa prevažne optickými sieťami. Na príjem tohto signálu treba mať digitálny set-top box vybavený príjmom IPTV. Dá sa však riešiť aj softvérovým dekodérom. Vyžaduje si mesačné poplatky (Orange, Slovak Telekom, Antik).
     

Upscaling: Aby bola kvalita rozlíšenia vyššia 

Ako vybrat televizor - upscaling

V rámci rozlíšenia sa zaviedol nový termín pre vylepšenie obrazu, tzv. upscaling. Ide o dopočítavanie bodov do obrazu, spravidla z nižšieho rozlíšenia na vyššie. Pokiaľ si napríklad chcete pozrieť starší film a máte ho len v HD rozlíšení, tak na 4K alebo 8K televízoroch môže vyzerať nedokonale a bez detailov. 

Preto môže (do istej miery) prebehnúť konverzia na vyššiu kvalitu rozlíšenia, čím sa samozrejme obraz vylepší. Je dobré mať televízor s touto technológiou, pretože mnohé vysielané programy majú rozlíšenie menšie ako nové televízory. Platí to napríklad pre Full HD obsah prehrávaný na 4K alebo 8K televízoroch. V dnešnej dobe je takmer každý televízor vybavený touto funkciou, pričom mu asistuje umelá inteligencia.  

Umelá inteligencia (AI) v smart TV

Umelá inteligencia je bežnou súčasťou moderných smart TV, kde sa používa na rôzne účely s cieľom zvýšiť zážitok zo sledovania filmov, seriálov a hrania hier. AI sa využíva na inteligentný upscalling, zníženie množstva šumu či vylepšovanie obrazu v reálnom čase. Napríklad, keď sa pozeráte na šport, AI môže zvýšiť jas a ostrosť, zatiaľ čo pri filme môže zvýrazniť farby a zlepšiť kontrast pre lepší filmový zážitok. 

Umelá inteligencia sa využíva v televízoroch na automatickú úpravu zvuku podľa konkrétnej situácie vo filme. Každý výrobca môže využívať svoje vlastné technológie, napríklad LG má AI Sound Pro a Samsung využíva technológiu Adaptive Sound

Umelá inteligencia analyzuje váš pozeraný obsah, na základe čoho dokáže odporučiť nový obsah, ktorý by sa vám mohol páčiť.  Využívajú ju aj hlasový asistenti ako Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Home Kit a Pixby. Výrobcovia AI využívajú tiež na optimalizáciu spotreby energie, kedy umelá inteligencia analyzuje vaše návyky a automaticky vypne obrazovku alebo zníži jas, keď sa televízor nepoužíva.

Rozhranie – konektivita TV: Pripojte k TV všetko, čo potrebujete

Porty a konektory – patria k dôležitej súčasti výbavy televízora. Porty rozširujú TV funkcie naozaj vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhraní, konektivity – káblové, teda také, ktoré potrebuje na svoju funkciu port/konektor a kábel a druhé je bezdrôtové. 

Konektory a káble televízora 

  • HDMI – je dobré, ak televízor obsahuje ideálne 3 HDMI porty, ideálne najnovšie HDMI 2.1, ktoré podporujú funkcie ako HDR10+, Dolby vision alebo 8K rozlíšenie. Pomocou tohto rozhrania pripájame napríklad počítač, kedy televízor tvorí nový displej s väčšou uhlopriečkou. Pripájame však aj DVD prehrávač/rekordér, Blu-ray, či satelit. Ak je týchto portov viac, môžete mať zariadenia pripojené neustále a neriešiť zakaždým externé prepínanie.
  • USB – televízor by mal mať niekoľko USB portov 3.0 a USB-C. Pripojíte tak napríklad USB kľúč s nahratým filmom, či fotografiami, prípadne externý HDD alebo SSD disk. Niektoré televízory dokážu nahrávať televízny program aj na pripojené zariadenia Táto funkcia nahrávania televíznych programov sa nazýva PVR (Personal Video Recorder).
  • Ethernet – port na sieťový Ethernet kábel, ktorý televízoru zabezpečí prístup k internetu či domácej alebo pracovnej sieti.
  • SD slot – do televízora je možné pripojiť i takéto pamäťové médium, kde je uložený multimediálny obsah pripravený na prehrávanie.

Bezdrôtové pripojenie TV: Zabudnite na káble

ako vybrat televizor - bezdrotove pripojenie

  • Wi-Fi – dnes je už štandardom vybavenie bezdrôtovej komunikácie Wi-Fi, pomocou ktorej sa dostanete na internet. Pre sledovanie videobsahu v 4K rozlíšení, je ideálne, aby podporovala TV novší štandard Wi-Fi 6.  
  • Zrkadlenie (Miracast) – angl. Mirroring. Už sa menej využíva, ale môžete ho nájsť ešte v televízoroch.  Všetko, čo vidíte na smartfóne sa zobrazí aj na televízore. Pohodlne sa tak prezerajú obrázky z dovolenky na veľkej uhlopriečke.
  • Apple AirPlay 2/Chrome Cast – Umožňujú bezdrôtové streamovanie obsahu z Apple alebo Android zariadení priamo na televízor.
  • DLNA – štandard pre zdieľanie multimediálneho obsahu medzi zariadeniami v sieti.
  • NFC – komunikácia blízkych polí – slúži na rýchle prepojenie televízora s mobilným zariadením bez zdĺhavého párovania a zadávania zbytočných kódov.
  • Bluetooth  – pomocou neho sa dajú pripájať rôzne doplnky v podobe Bluetooth reproduktorov či slúchadiel.

dotextu1 (60)

Funkcie a možnosti

  • EPG – elektronický sprievodca, ktorý sa zobrazí na obrazovke a poskytuje informácie k vysielaným TV programom. Poskytuje používateľovi vybrať si obsah podľa žánru, kanála, času vysielania a podobne. Ponúka zároveň možnosť nahrávať programy, seriály a filmy.
  • Timeshift – je to nahrávanie vysielaného obsahu na pamäťové médium (USB, HDD) v momentoch, kedy musíte opustiť miesto pri televízore. Stačí stlačiť tlačidlo pre TimeShift a televízne vysielanie sa od tej chvíle ukladá na zvolené médium. Nezmeškáte tak nič, pretože si potom, pri opätovnom príchode, pozriete sledovaný program práve od momentu stlačenia nahrávania. Uložený záznam sa dá i zrýchliť a vo chvíli, keď sa dostane do reálneho času, v ktorom sa stretne so živým vysielaním sa predošlý nahratý obsah vymaže.
  • Obraz v obraze – je to funkcia, ktorá umožní sledovať viac vecí naraz, napríklad ak pozeráte dobrý film, no popritom prebieha i zaujímavý, no zdĺhavý športový zápas. Ak sa vám nechce stále prepínať, zvolíte si túto funkciu a zápas sa vám otvorí v malom okne niekde v kúte obrazovky.
  • Smartdualview – technológia umožňuje sledovať dva rôzne programy súčasne, no na inom princípe ako je klasický „Obraz v obraze“ – PIP. V prípade Smartdualview majú obaja používatelia na očiach okuliare s pasívnou 3D technológiou a každému z nich sa premieta iný obraz, ktorý dokážu dekódovať iba ich okuliare. Na jednom televízory sa tak v tom istom čase dá naraz pozerať telenovela aj futbal.
  • Režim futbal – pre lepší zážitok z pozerania futbalu sa na niektorých modeloch moderných televízorov dá zapnúť aj špeciálny režim, ktorý sa postará o krajšie a sýtejšie zobrazenie zelenej farby, ale aj vylepší zvukový zážitok v podobe úpravy zvuku. Ste tak o kúsok bližšie k pocitom aké majú ľudia priamo na štadióne.

Energetické triedy televízorov 

Pri kúpe nového televízora je dôležité brať do úvahy jeho energetickú účinnosť, ktorú nájdete na energetickom štítku. Na základe európskych smerníc sú televízory zaradené do energetický tried. 

Energetické triedy sú označené písmenami od A po G, pričom písmenom A sú označené tie najúspornejšie  televízory a písmenom G najmenej úsporné. Pre zjednodušia hľadanie tých najúspornejšie televízorov sme vytvorili samostatnú kategóriu úsporné TV


TIP: Prečítajte si článok aj o tom, Ako sa vyznať v energetickom štítku a Ako znížiť spotrebu televízora



 

 

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie