Ako vybrať domáce kino

Ako vybrať domáce kino

K realistickému filmovému zážitku patrí nielen celková príjemná atmosféra, kvalitný obraz ale aj ozvučenie priestoru, ktoré nás dokáže zrejme reálne vtiahnuť do deja. Preto nie je rozmarom investovať do domáceho kina, ktoré okrem priestorového zvuku dokáže poskytnúť aj ďalších pár funkcií navyše.

Rýchly sprievodca výberom

  • Veľkosť reprosústavy prispôsobujte vždy veľkosti miestnosti, kde bude systém inštalovaný
  • Ak máte malú miestnosť, zvuk z domáceho kina v systéme 7.1 by sa lámal a pôsobil skôr rušivo. V tomto prípade je lepší zvuk 1.1 - soundbar, prípadne 2.1 (subwoofer)
  • Ak je miestnosť pre domáce kino v rozmeroch približne 5x4 m (20m²), postačí výkon reproduktorov 35W, pre nenáročný, avšak uspokojivý zvuk
  • Ak chcete umiestniť domáce kino do veľkej miestnosti, voľte zostavu minimálne 5.1 alebo 7.1
  • Overte si, či máte správny priestor pre rozmiestnenie reproduktorov podľa odporúčaní:
  • pri aparatúrach typu 5.1 dva do rohov vzadu, dva do rohov vpredu a jeden v strede pred seba na miesto priameho pozorovacieho uhlu.
  • pri zostavách 7.1 sa navyše umiestňuje jeden reproduktor zľava a sprava rovnobežne vedľa seba
  • Ak vám pri rozostavení reproduktorov v miestnosti prekážajú káble, prípadne ich nie je možné po izbe viesť, voľte bezdrôtové pripojenie reproduktorov i subwoofera
  • Ubezpečte sa, či je plánovaná zostava kompatibilná s vašim typom televízora, aby nevznikol problém s prenosom obrazového signálu
  • Ak kupujete zostavu k staršiemu typu televízora, overte si, či má HDMI slot, dnešné zostavy sú totiž dimenzované na prenos s vysokým rozlíšením
  • Ak máte doma televízor s veľkou uhlopriečkou, ubezpečte sa, že prehrávač bude disponovať funkciou filtrovania obrazu, aby z komprimovaného záznamu odstránil nežiaduce prvky (digitálne artefakty) vzniknuté na plochách s farebnými prechodmi, znamená to, že obraz bude kvalitnejší a bez chýb
  • Premyslite si spôsob ukotvenia reproduktorov. Ak máte doma malé deti, je riziko postaviť reproduktory na stojany, ktoré rozbehané deti môžu zhodiť. Pri vešaní reproduktorov na stenu, dajte pozor na elektrické káble práve v mieste vŕtania. Voľne stojace reproduktory môžu zas spôsobovať vibrácie nábytku
  • Pre kvalitný filmový zážitok by ste mali vlastniť plochý televízor s uhlopriečkou v rozmere minimálne 74cm (29 palcov) a viac. Obrazové ani zvukové zázraky so zastaraným typom CRT televízora rozhodne nečakajte. Naopak, budete sklamaný zo zbytočne investovaných peňazí

Delenie zostavy domáceho kina podľa jednotlivých komponentov

DVD/BluRay prehrávač

Väčšina DVD/BluRay prehrávačov je už vybavená obvodmi pre pseudo - priestorový zvuk. Znamená to, že prehrávač sa len pripojí k televízoru a jeho reproduktory poslúžia na prenos zvuku. Dodatočnými nastaveniami na televízore sa dá digitálne vytvoriť želaný zvukový efekt, ako napríklad efekt koncertnej sály, zvýraznenie filmových zvukových efektov a podobne.

AV receiver (prijímač rádio staníc + zosilňovač)

Dokupuje sa v prípade, že už DVD/ BluRay prehrávač vlastníte. Je to v podstate centrála pre všetky audio a video prístroje. Zvuk sa doň z prehrávača dostane, receiver ho spracuje a priestorovo dekóduje a posiela ďalej. Okrem toho má väčšina receiverov aj AM/FM tuner (možnosť ladenia rozhlasových staníc), či vstupy pre ďalšie zariadenia.

Reproduktory

Basový – zosilňuje hlboké tóny. Pri jeho výbere je dôležitý údaj, koľko pásiem podporuje, aký je jeho výkon, priemer, aký je výkon zosilňovača, na ktorý ho napájame, a v neposlednom rade aj materiál, z ktorého je vyrobený. Podľa zákonov fyziky má najlepší zvuk reproduktor z dreva s dostatočne veľkou ozvučnicou.
Výškový - všímajte si, koľko Herzov (Hz) dokáže prehrať, akú má citlivosť, konektivitu, aké formáty dekódovania podporuje, aká je spotreba počas prevádzky, aj to z akého je materiálu. Aj tu platia zákony fyziky, podľa ktorých má najlepší zvuk reproduktor z dreva s primeranou ozvučnicou.

Domáce kino - Systém All in one

Kompletný systém, ktorý sa kupuje ako celok. Jednotlivé komponenty sú pritom vzájomne kompatibilné a okamžite pripojiteľné. Sústava All in One domáceho kina obsahuje DVD/BluRay prehrávač, zosilňovač, reproduktory (v počte 2ks až 7ks) a subwoofer.

Delenie domácich kín podľa počtu reproduktorov

Zostavu domáceho kina tvorí niekoľko komponentov – DVD/Blu-Ray prehrávač ako základná jednotka, zosilňovač a zostava reproduktorov spolu s basovým (tzv. subwoofer). Reproduktory môžu tvoriť viackanálové samostatné jednotky, v počte 2, 5, 7, pričom sa k tomuto počtu pridáva číslo +1, ktoré označuje subwoofer.

1.1 - Soundbar

Soundbar je výborným riešením pre všetkých, ktorí sa neuspokoja pri sledovaní TV len s kvalitným obrazom, ale chcú si dopriať aj kvalitné ozvučenie. Svojimi funkciami vyčaruje zvuk porovnateľný s externou reprosústavou. Jeho skladné rozmery bez množstva káblov ponúkajú možnosť umiestniť ho do blízkosti televízora – väčšinou pod alebo nad neho. Vo väčšine prípadov má toto zariadenie tvar jedného obdĺžnika alebo dlhej lišty. Nemusíte sa tak báť vzhľadovo neatraktívneho produktu. Mnohé z nich sú vybavené funkciou Bluetooth, čiže ich dokážete jednoducho bezdrôtovo pripojiť k vášmu televízoru, smartfónu či iným zariadeniam. Soundbary v sebe spájajú príťažlivú kombináciu hodnotného zvuku, prívetivého dizajnu a priaznivej ceny. 

Zostava 2.1

Ide o domáce kino s tromi reproduktormi – dvomi výškovými (výšky + stredy) a subwooferom. Dokáže poskytovať kvalitný stereo zvuk, ale nemôžeme od neho očakávať priestorové ozvučenie v porovnateľnej kvalite ako pri viackanálovej sústave (aj keď ho dokáže simulovať). Takýto typ zväčša spracúva zvuk digitálne a využíva odrazy zvukových vĺn, preto je mimoriadne podstatné efektívne umiestnenie reproduktorov.
Je to riešenie pre nenáročných divákov, ktorí žiadajú lepšie ozvučenie filmov, či televízneho vysielania, no nedisponujú vhodným typom televízora alebo dostatočným priestorom pre viackanálový zvuk.

Zostava 5.1

Najpoužívanejší systém ozvučenia domáceho kina. Poskytuje hodnoverný zvukový zážitok, keďže aj filmy sú zväčša v takomto systéme nakrúcané. V kombinácii s kvalitným obrazom dokáže diváka vtiahnuť do deja. Skladá sa zo sústavy troch predných a dvoch zadných reproduktorov, ku ktorým patrí aj dobrý basový základ. Podmienkou je správne rozostavenie reproduktorov tak, aby diváka obklopovali. Ich správne nastavenie dokážu niektoré sústavy vykonať samé pomocou dodávaného mikrofónu. Pri jednoduchších modeloch je toto nastavenie nutné vykonať manuálne.
Pri kúpe treba rátať aj s kabelážou, ktorá sa ťahá z každého reproduktora zvlášť. Riešením je bezdrôtový prenos zvuku z reproduktorov, treba však rátať s mierne vyššou investíciou. No v zásade platí, že najkvalitnejší zvuk je prenášaný cez kábel.
Zostava 5.1 je vhodná do priemerne veľkých až veľkých miestností, pre náročného poslucháča.

Zostava 7.1

V podstate ide o rozšírenie 5.1 kanálového zvuku o ďalšie dva postranne rozmiestnené reproduktory. Výrazný rozdiel medzi 5.1 sústavou a sústavou 7.1 na prvé počutie nie je, ale poslucháč s citlivým uchom rozpozná pridanú hodnotu, napríklad pri hudobnej produkcii, povedzme orchestrálnej hudby.
Systémy 7.1 sú vhodné pre skutočných hudobných či filmových nadšencov a pre tých, ktorí disponujú dostatkom priestoru pre umiestnenie toľkých reproduktorov.

Ďalšie dôležité parametre

Typy podporovaných multimediálnych súborov

Čím viac ich DVD/BluRay prehrávač podporuje, tým je to samozrejme lepšie. DVD prehrávač môže podporovať okrem DVD súborov aj MPEG2, MPEG4, DivX a XviD, MP3, JPEG. V prípade BluRay je to okrem BluRay diskov aj BluRay 3D . Lepšie zariadenia dokážu dekódovať i formáty AVCHD, DivX a DivX HD, LPCM, MKV, WMA, WMV (1/2/3/7/9), FLAC, HD JPEG, AAC.

Spôsob pripojenia

Rozhranie HDMI – umožňuje jednoduché pripojenie domáceho kina s moderným televízorom. Pre najjednoduchšie pripojenie by mohli byť obe zariadenia vybavené konektorom HDMI ARC (Audio Return Channel), pretože im stačí len jeden kábel pre zvuk, obraz i subwoofer.

Digitálny audio vstup – využíva sa v prípade absencie HDMI vstupu. Existujú dva typy: optický a koaxiálny. Pri zariadeniach 7.1 je ideálny optický kábel. Je tenký a dosahuje vynikajúcu prenosovú kvalitu. Je však veľmi krehký, preto treba pri manipulácii s ním dávať pozor.

USB konektory – integrované vstupy v prehrávači pre jednoduché prezeranie fotografií, prehrávanie hudby, videa, prípadne pripojenie ďalších zariadení (externý USB disk)

Audio vstup – klasický JACK konektor 3,5 mm pre pripojenie ďalších hudobných prehrávačov, alebo slúchadiel. Rovnako bývajú súčasťou aj RCA konektory pre

Dokovacia stanica – niektoré domáce kiná majú v sebe takzvaný dokovací konektor pre pripojenie iPhonu, iPodu či iPadu. Zariadenie sa do stanice jednoducho vloží a je kompatibilné s ďalšími funkciami prehrávača.

Doplnkové/voliteľné funkcie

  • možnosť bezdrôtového pripojenia reproduktorov a subwoofera
  • pripojenie na internet prostredníctvom WiFi alebo káblového ethernetu
  • prístup k službám ako sú napríklad YouTube či Skype priamo cez televízor
  • zdieľanie obsahu (obrázkov, videí) v rámci domácej siete, bez manuálneho prepájania domáceho kina s počítačom, mobilným telefónom či tabletom (DLNA)
  • bezdrôtové pripojenie myši alebo klávesnice k domácemu kinu pre jednoduchšie ovládanie a zadávanie príkazov, ako aj pre surfovanie po WEBe
  • zabudovaný AM/FM (rozhlasový) tuner s funkciou RDS – táto funkcia slúži na to, že naladené rozhlasové stanice budú mať na vašej obrazovke, prípadne displeji prehrávača, priradené názvy staníc a budú zobrazovať aj názvy skladieb či názov práve prehrávaného programu
  • systém nahrávania na pevný disk pre záznam z TV (cez USB konektor)

Zopár tipov na záver

Reproduktory umiestňujte vždy podľa odporúčaní výrobcu, ale takým spôsobom , aby vás v správnom uhle obklopovali z každej strany ako pomyselný kruh. Ubezpečte sa, že filmové alebo zvukové nosiče, ktoré budete premietať v domácom kine, majú minimálne nasledovnú zvukovú kvalitu moderných formátov :

DD - Dolby Digital - priestorový zvuk s piatimi výstupmi (dva vpredu, dva vzadu, jeden vpredu v strede) a subwooferom
DD EX - systém DD pre ešte dokonalejší zvuk do zadných reproduktorov
DTS - Digital Theatre Sound - zdokonalená verzia Dolby Digital, pre lepšiu kvalitu a dynamiku zvuku rovnomerne rozloženú na všetkých zvukových kanáloch.
Dolby Pro Logic II - systém, ktorý sa využíva pri 5-kanálovom priestorovom zvuku z akéhokoľvek zdroja stereo signálu, vrátane TV vysielania, filmov, videohier z herných konzol, či hudby.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie