Ako ušetriť na spotrebe elektriny v domácnosti

Väčšina domácich spotrebičov potrebuje pre svoju prevádzku elektrickú energiu. Ich podiel spotreby na celkovej spotrebe energií v domácnosti nie je zanedbateľný. Určite každého poteší, keď môže na spotrebe v domácnosti ušetriť. Prezradíme vám, ako to docieliť.

Spotreba elektospotrebičov v domácnosti

Najväčším „žrútom“ u elektrospotrebičov je elektronika (27 %), nasleduje za ňou varenie (17 %) a po ňom osvetlenie (16 %). Tieto 3 kategórie elektrospotrebičov sa podieľajú približne na 60 %-nej spotrebe za rok vzhľadom na celkovú spotrebu.

Varenie a pečenie

Varné dosky

Najúspornejšími varnými doskami sú indukčné, ktorými sa prenáša energia striedavým magnetickým poľom priamo do materiálu hrnca, kde sa mení na teplo. Doska sa neohrieva, nedochádza teda k tepelným stratám. Indukčná doska inteligentne rozpozná nádobu alebo hrniec, teda varná zóna hreje len, keď je na nej nádoba. Nutnosťou je mať nádoby na varenie z magnetického materiálu. Najrozšírenejšou alternatívou sú plynové varné dosky, ktoré majú výhodu oproti indukčným varným doskám v podstatne nižšej cene plynu vzhľadom na elektrinu.

Mikrovlnné rúry

Príkon mikrovlnných rúr sa pohybuje okolo 800 až 1000 W. Jedlo s vyšším obsahom vody sa zohrieva na nich najrýchlejšie. Oproti klasickej rúre je mikrovlnná rúra úspornejšia. Keď si chcete ohriať jedlo v mikrovlnnej rúre, ušetríte oproti zohrievaniu na sporáku až 70 % energie.

Rady v kocke

  • Pri elektrickom sporáku pri zapnutí platne zvoľte najvyšší stupeň, krátko po dosiahnutí potrebnej teploty prepnite na nižší stupeň;
  • Zužitkujte zvyškové teplo varnej zóny, t. j. 5 – 10 minút pred dovarením prepnite regulátor na nižší stupeň, prípadne ho úplne vypnite;
  • Dbajte na vhodný hrniec a primerané množstvo vody, t. j. pri malých porciách nepoužívajte veľké hrnce a zbytočne veľa vody;
  • Pri varení na plyne dodržiavajte minimálnu odporúčanú výšku odsávača;
  • Pečte viac pokrmov naraz, ak to rúra umožňuje;
  • Ak to nevyžaduje druh cesta, nepredhrievajte rúry pridlho pred pečením;
  • Pravidelne čistite vnútorný priestor rúry;
  • Pri varení s pokrievkou spotrebujete 4-krát menej energie;
  • Hrnce bez nerovného a klenutého dna môžu až o 40 % skrátiť dobu varenia;
  • Ak má hrniec menší priemer (napr. o 3 cm) ako je priemer varnej platne, môže uniknúť do okolia až tretina energie.

Chladenie a mrazenie potravín

Chladničky a mrazničky

Tieto spotrebiče napriek nie veľkému príkonu, potrebujú mať nepretržitú prevádzku počas celého rok. Ak chcete usporiť, zvoľte si taký typ, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Primeraný chladiaci priestor na jednu osobu je približne 60 l. Nevyužitá väčšia kapacita spotrebiča sa prejaví na energetickej strate. Ak kupujete novú chladničku, všímajte si jej prevádzkové náklady počas životnosti voči obstarávacím. Preto sa oplatí prepočítať jej prevádzkové a investičné náklady.

Porovnanie prevádzkových a investičných nákladov

*Uvedené hodnoty sú orientačné, ktoré zodpovedajú kombinovanej chladničke s mrazničkou s celkovým objemom cca 330 l. (zdroj: www.siea.sk)

Rady v kocke

  • Správne umiestnite, t. j. na také miesto, kde nie sú v blízkosti spotrebiče, ktoré vyžarujú teplo;
  • Dohliadajte na vetracie otvory, kde minimálna rezerva je 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu;
  • Zbytočne neotvárajte dvere chladničky;
  • Predtým ako dáte potraviny do chladničky, nechajte ich vychladnúť;
  • Pravidelne odstraňujte námrazu, ak nemáte chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním;
  • Utierajte prach na zadnej strane spotrebiča aspoň raz za pol roka.

Koľko ušetríte
Ušetriť môžete až 50 % energie, ak vymeníte vašu starú desaťročnú kombinovanú chladničku za novú z triedy A++. Pri správnom používaní sa vám návratnosť investícií môže vrátiť už za niekoľko rokov.

Pranie

Práčky

Patrí medzi energeticky najnáročnejšie spotrebiče v domácnosti, pričom spotreba elektriny pri praní je závislá predovšetkým od typu automatickej práčky. Ak sa chystáte kúpiť novú práčku, najprv si zistite jej mernú spotrebu energie na jeden prací cyklus. Najviac môžete ušetriť pri ekonomických programoch. Pozerajte sa aj po takých modeloch, ktoré prispôsobujú spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne, čo ovplyvňuje aj spotrebu elektriny.

Rady v kocke

  • Znížte teplotu vody pri praní, napr. z  90 °C na 60 °C, ušetríte okolo 25% energie;
  • Zvoľte pracie prostriedky, ktoré vyperú oblečenie aj pri nižšej teplote;
  • Nepredpierajte pri každom praní, iba v prípade veľmi znečistených odevov;
  • Riadte sa odporúčanou kapacitou bubna;
  • Perte v cykloch za sebou (bez prestávky), kde využijete zostatkové teplo z predošlého cyklu.

Porovnanie pracích cyklov vzhľadom na úsporu

zdroj: www.siea.sk

Ďalší domáci pomocníci

Sušičky

Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sú cenovo náročnejšie, ale majú až o 50 % menšiu spotrebu oproti klasickým kondenzačným sušičkám. V nich je ohriaty vzduch následne schladený, čím sa odstraňuje vlhkosť. Vznikne tak uzavretý obvod, v ktorom sa teplo (energia) nestráca. Takisto sú aj šetrnejšie k sušeným textíliám, navyše vám ušetria čas a energiu pri žehlení.

Žehličky

V súčasnosti žehličkám nechýba automatické naparovanie, ktoré z nich robí vcelku náročný spotrebič. Aby ste nemuseli toľko naparovať, stačí bielizeň iba presušiť a žehliť, kým je ešte trošku vlhká. Takto môžete ušetriť až 40 % energie. Dobré si je všímať aj nastavenie správnej teploty na termostate. Žehličku zbytočne nenechávajte „v teplej rezerve“, lepšie je, ak ju vypnete.  

Umývačky riadu

Najväčší počet aktuálnych modelov patrí medzi energetickú triedu A++, čo znamená, že na jeden cyklus spotrebujú pod 1 kWh elektrickej energie a 10 l vody. Pri umývaní riadu v napustenom dreze miniete 15 l vody, pod tečúcim prúdom je to až 80 l. Ročne môžete tak ušetriť až 4 000 l vody. Hodnotí sa aj účinnosť umývania a sušenia, ktorá závisí od vyhotovení umývacích ramien – čím viac ich je, tým lepšie umývačka pracuje.

Rýchlovarné kanvice

Všeobecne ponúkajú úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky, keďže straty tepla sálaním do okolia sú pri nich rádovo nižšie. K tomu dopomáha termostat s automatickým vypnutím. Dobrou vlastnosťou rýchlovarnej kanvice je, ak má nastavenie teploty, pri akej sa má voda ohriať, napríklad pri instantnej káve je vhodná teplota vody okolo 80 °C. Platí aj pravidlo, čím má rýchlovarná kanvica vyšší výkon a kvalitnejšiu nádobu, tým sa v nej zohreje voda rýchlejšie, čo šetrí energiu.    

Elektronika

Počítače a notebooky

Spotreba energie u týchto zariadení sa odvíja hlavne od náročnosti vybavenia, kam patrí najmä procesor a grafická karta. Taktiež, čo ovplyvňuje spotrebu, je frekvencia a počet jadier procesora – s ich vyššími hodnotami narastá i spotreba. Avšak moderné procesory môžu využívať ľubovoľný počet jadier, v závislosti od náročnosti práce na počítači, na čom môžete ušetriť. Dôležitú úlohu hrá aj kapacita pamäte RAM, keďže pri jej vyššej hodnote procesor nemusí tak často využívať harddisk, a tým sa minie menej energie. Významný vplyv na spotrebu majú aj činnosti, na ktoré počítač alebo notebook používate. V režime spánku sa spotrebuje približne 4 W, pri surfovaní alebo používaní textového editora 100 W a pri hraní graficky náročnej hry 240 W a viac. Dá sa povedať, že priemerná spotreba pri notebooku (cca 25 až 50 W) je výrazne nižšia ako pri stolnom počítači.

Koľko ušetríte
Výmenou starého CRT monitora počítača za LCD monitor môžete ušetriť 70 % energie. Navyše, LCD monitor má až dvojnásobnú životnosť.

Televízory

Vo všeobecnosti platí, pri tej istej použitej technológii zobrazenia (OLED, LED alebo LCD), priama úmera veľkosti uhlopriečky televízora a jeho spotrebovanej energie. Najnižšiu spotrebu majú najmodernejšie OLED TV, tesne za nimi nasledujú aktuálne najrozšírenejšie LED TV a po nich už zrieda sa predávajúce LCD TV. Ak ste majiteľom plazmového televízora, ktorý sa už v súčasnoti nepredáva, môžete si byť istý, že spotrebuje rádovo najviac energie zo všetkých typov televízorov. 

Osvetlenie

Všetko o osvetlení, vrátane toho, ako môžete na ňom ušetriť, sa dočítate tu.

Priemerná spotreba domácich spotrebičov

Kilowatthodina (kWh) je termín používaný pre výpočet spotrebovanej elektriny, ktorý označuje množstvo spotrebovanej energie elektrického zariadenia počas jednej hodiny. Ak si chcete vypočítať spotrebu energie za určité obdobie, stačí spotrebu energie (kW) vynásobiť množstvom času prevádzky spotrebiča v hodinách. 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.