Ako vybrať čističku vzduchu

Ako vybrať čističku vzduchu

Voda a najmä vzduch sú hlavné prvky, ktoré držia ľudstvo pri živote. Preto by sme si mali v tomto smere dopriať kvalitu. Najmä ak žijeme v tejto priemyselnej dobe. Zvlášť to platí pre alergikov, pre ktorých sa návštevy prírody v alergickej sezóne stávajú tabu. Útočiskom sa vtedy stávajú štyri steny našej domácnosti, ktorá by mala byť vybavená čističkou vzduchu. Zbaví ovzdušie domácnosti neželaného mikroskopického prachu, peľov, plesní, roztočov, choroboplodných zárodkov, cigaretového dymu a zápachov či jemných chĺpkov domácich miláčikov. Pre alergikov, astmatikov alebo ľudí s dýchacími ťažkosťami sú čističky vzduchu priam nevyhnutnosťou.

Rýchly sprievodca pri výbere

  • Ak máme v domácnosti alergika, je dobré zamerať sa na prístroje s HEPA filtrom, peľovým filtrom, prachovým senzorom a viacstupňovou filtráciou.
  • Aby mala čistička vzduchu v domácnosti zmysel, musí odstrániť najmenej 80% nežiaducich čiastočiek zo vzduchu. Zvyčajne však ponúkané prístroje dokážu čistiť s vyššou účinnosťou
  • Vyberať možno aj podľa veľkosti a tvaru, nakoľko ideálne umiestnenie čističky je v úrovni hlavy, aby čistý prúd vzduchu smeroval priamo do tváre.
  • Dôležité je sledovať výkon očisteného vzduchu v metroch kubických za hodinu. Pre citeľný účinok čističky musíme rátať s istou nábehovou dobou niekoľko hodín. Preto sa zdržiavame v miestnosti až po tom, čo čistička stihla prečistiť väčšinu vzduchového objemu.
  • Čistý vzduch musí mať aj dostatočnú vlhkosť. Preto zvážte ku kúpe čističky aj zvlhčovač vzduchu, prípadne sa poobzerajte po prístroji 2v1. Neodporúčame ho však pre alergikov a astmatikov, ktorí majú skutočne vysoké nároky na prostredie. V tomto prípade sú lepšie samostatné dva prístroje.
  • Ak sa v miestnosti pohybuje človek nenáchylný na respiračné ochorenia, postačí aj základná vzduchová filtrácia. Tieto čističky sú výrazne lacnejšie.
  • Cena kvalitných čističiek vzduchu sa pohybuje od 40 € do 500€. Najvyššie investície sa však oplatia pri najvyšších a nekompromisných nárokoch používateľa. Od čističiek vzduchu v najnižších cenách musíme rátať s obmedzeným množstvom funkcií.


Základné parametre pri výbere

Vzduchový výkon

Parameter uvádza, koľko čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádza sa v m3/h. Čim je toto číslo vyššie, tým výkonnejšie je zariadenie. Výkon čističky by mal jeden a pol násobne prevýšiť kapacitu miestnosti, v ktorej sa nachádzame. V prípade alergikov až trojnásobne.

Rozmer miestnosti

Počítame ho v metroch kubických. Zvážime, či má miestnosť vetranie, prípadne úniky vzduchu, koľko osôb sa v nej pohybuje a aká koncentrácia nečistôt sa v nej približne nachádza. Do jednej miestnosti patrí len jedna čistička. Kvalitnejšie prístroje dokážu prečistiť okolo 350 m3/hod. Výrobcovia však často operujú s rozmerom miestnosti udávanej v m2. Preto sa stretneme aj s údajom, že kvalitná čistička by mala prečistiť vzduch v miestnosti s rozmerom od 25 – 80 m2.

Filtrácia

Čistička pre svoj účinný výkon potrebuje minimálne jeden filter, čim je ich viac, tým je to samozrejme lepšie. Najodporúčanejší je HEPA filter (najmä pre alergikov), no nájdeme aj filtre prachové, fotokatalytické, vodné, elektrostatické či rôzne predfiltre. Pri kúpe čističky zvážime frekvenciu výmeny filtrov, ich životnosť, dodatočné náklady pri výmene filtra za nový a aj obťažnosť manipulácie s nimi.

Spotreba elektrickej energie - príkon

Pri každodennom chode čističky je lepšie investovať do prístroja s vysokým výkonom, no nízkou spotrebou energie. Je to však jednoznačne najnákladnejšia kombinácia pre investovanie. Ideálne je, ak čistička disponuje Stand-by režimom, v ktorom šetrí energiu.
V ideálnom rozmedzí by sa mala spotreba energie (príkon) pohybovať niekde medzi 25 – 50 W.

Hlučnosť

Tento parameter udáva hladinu hluku vyjadrenú v dB, keď je čistička uvedená do prevádzky. Hlučnosť priamo súvisí so vzduchovým výkonom, čiže čím vyšší výkon, tým väčšia hlučnosť. Počas dňa ľudia príliš nevnímajú hlučnosť. Význam naberá počas noci, kedy je najvhodnejší tichý režim. Hlučnosť by v tomto prípade nemala presahovať 30 dB.    

Doplnkové funkcie zariadenia

Indikátor zanesenia filtra

Nájdeme medzi kvalitnejšími prístrojmi. Výhodný je najmä pre zóny, kde býva vzduch značne znečistený.

Nastaviteľná intenzita filtrácie

V prípade viacstupňových filtrácií je dobré mať možnosť ich regulácie podľa miery znečistenia vzduchu. Najvyššia intenzita sa oplatí napríklad bezprostredne po vetraní v peľovej sezóne.

Ionizácia

Ionizáciou sa vyrábajú záporne nabité ióny (vzduchové ióny). Pozitívne vplývajú na látkovú výmenu. Ionizátor sa snaží vytvoriť podmienky vzduchu zodpovedajúce jeho kvalite v prírode.

UV dezinfekcia

UV dezinfekciu nájdeme v podobe dezinfekčnej ultrafialovej lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, vírusy a baktérie.

Senzor zápachu

Snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti od znečistenia vzduchu

Prachový senzor

Čistička pomocou neho sama vyhodnotí úroveň znečistenia vzduchu a prispôsobí režim čistenia

Diaľkové ovládanie

Pre pohodlnú manipuláciu s nastavením čističky na diaľku

Časovač

Funkcia, ktorá sleduje čas a vo vopred nastavených časoch uvádza čističku do činnosti

LCD displej

Prehľadná a efektívna forma ako sa pri pohľade na čističku dozvedieť viac o jej nastaveniach.


Základné delenie filtrov v čističkách

HEPA filter

Vzduchový filter ktorý dokáže s 99,97% účinnosťou odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov. Vo všeobecnosti je to najdokonalejší filter. Rozdeľuje sa podľa tried účinnosti.

Prachový filter

Zväčša umývateľný plastový filter. Je ho možné čistiť iba vodou. Stará sa o to, aby
sa vzduch očistil od veľkých nečistôt a prachu. Prachový filter umýva častejšie, zvýši sa tak jeho účinnosť.

Fotokatalytický filter

Tento filter zabraňuje množeniu baktérií a vírusov. Pri fotokatalýze dochádza k rozkladu chemických látok, baktérií, vírusov alebo mikročastíc prachu pôsobením fotokatalyzátora a svetelného žiarenia.

Pachový filter

Odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového dymu. Býva označovaný aj ako katechínový alebo uhlíkový filter.

Pár tipov na záver

  • Ku kvalitným prírodným čističkám vzduchu patrí aj dostatok zelene v miestnosti, samozrejme, typovo vhodnej pre alergikov. Novinkou je umiestňovanie tzv. „zelených stien“ do miestností. Ich prítomnosť dokáže výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu.
  • Čistý vzduch potrebuje mať aj správnu vlhkosť, preto by mala byť miestnosť vybavená vlhkomerom. Ideálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí od 40 – 55 %, v zime je to o niečo viac, asi 45 – 60 %. Objem vody vo vzduchu je primárne podmienený aj teplotou. Čím je vyššia, tým viac sa vlhkosť v ovzduší nadväzuje.
  • Moderné a kvalitné čističky dokážu odstrániť až 99 % percent nečistôt vo vzduchu a to do rozmerov jednej desaťtisíciny priemeru ľudského vlasu.
  • Počas používania čističky nevetráme. Jej účinnosť by sa tým výrazne znižovala. Vetráme nárazovo, počas nečinnosti čističky.
  • Čistička nie je všemohúca – nutné je dodržiavať aj ďalšie hygienické opatrenia v miestnosti, ako je pravidelné utieranie podláh, odstraňovanie prachu z nábytku, odstránenie alebo zredukovanie závesov a kobercov v miestnosti, prezúvanie sa do domácej obuvi po príchode zvonku a podobne.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie