Ako vybrať DVD/Blu-ray prehrávač

Ako vybrať DVD/Blu-ray prehrávač

Dnes sa už DVD prehrávač stal súčasťou väčšiny obývačiek. Média s filmami sú pomerne cenovo dostupné a tak si už mnohí používatelia začali tvoriť svoje vlastné filmové knižnice. No postupne ho už začína nahrádzať Blu-ray prehrávač. Ten na rovnako veľkom optickom médiu prináša vyššiu kapacitu a teda aj väčšie rozlíšenie, čo prináša lepší zážitok z filmu. Okrem toho prichádza na takom Blu-ray nosiči do obývačiek aj ďalší, bohatší, sprievodný obsah k hlavnému filmu. Dôležité je aj to, že platí spätná kompatibilita. Blu-ray prehrávače dokážu prehrávať aj DVD disky. Opačne to však neplatí.

Fungovanie DVD a Blu-ray

Optický dátový nosič, na ktorom sú uložené dáta vo forme multimediálneho obsahu sa nazýva DVD. Vo filmovom biznise slúži teda ako médium pre prenos filmov do obývačiek v tej najvyššej kvalite pri SD rozlíšení. Oproti bežnému CD disku, ktorý má také isté fyzické rozmery, sa naň vmestí až 6-násobné množstvo dát.

DVD prehrávače bývajú súčasťou stolových počítačov, či notebookov, no ak si chcete pozrieť film na veľkej obrazovke bez toho, aby ste museli spájať televízor a mobilné zariadenie, slúži na to práve DVD prehrávač. Nezaberá veľa miesta a v súčasnosti chýba v obývačke naozaj len výnimočne. V zásade platí, že DVD prehrávač ponúka pomerne dobrú kvalitu prehrávaného filmu pre televízory s veľkosti uhlopriečky do 42 palcov. Za túto hranicu sa už oplatí pouvažovať nad kúpou Blu-ray prehrávača, ktorý prehráva nielen CD, ale aj DVD disky.

Kompresia

Aby sa multimediálny obsah, teda napríklad film, ktorý má väčší objem dát mohol zapísať na DVD disk, musí prejsť určitou zmenou, teda kompresiou. Na kompresiu obrazu využíva DVD disk štandard MPEG-2. Predstavuje slušnú kvalitu, no nejde o vysoké HD rozlíšenie. Zvuk sa kóduje pomocou formátov PCM, MPEG-2audio, Dolby Digital, či DTS. Zvukové kanály sprevádzajúce obraz (doplnkové jazykové audio verzie) sa tu môžu nachádzať v maximálnom počte 8 stôp. V rámci napríklad titulkov sa tu však už v rámci jedného videozáznamu môže nachádzať až 32 titulkových stôp.

V jednoduchosti sa dá povedať, že novšia verzia DVD disku vzhľadom na rovnaký fyzický tvar média, je Blu-ray disk. Ten slúži na ukladanie väčšieho množstva dát ako je tomu pri DVD. Zmestí sa tam už aj video vo vysokom rozlíšení (FULL HD – 1080p).

Ukladanie obrazu vo FULL HD na Blu-ray

BD-DVD je pripravená podporiť viacero kódovaní. Napríklad MPEG-2, ale okrem toho aj H.264/AVC alebo VC-1. Kým MPEG-2 poskytuje možnosť ukladania asi dvoch hodín video-obsahu vo vysokom rozlíšení na jednovrstvový BD-ROM, kodeky H.264 a VC-1 sú efektívnejšie. Tie dokážu zabezpečiť uloženie až štyroch hodín video obsahu na jednu vrstvu vo vysokom rozlíšení.

Audio na Blu-ray

Na ukladanie zvukovej stopy a záznamu využije BD-DVD nekomprimované PCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-HD i bezstratovú kompresiu Dolby Lossless (MLP). Filmy sa teda už môžu nahrávať vo Full HD s vysokou kvalitou zvuku. Ocenia to všetci majitelia televízorov s väčšími uhlopriečkami ako 42 palcov.

Okrem filmov sa Blu-ray disky môžu využiť vďaka svojej kapacite 25 – 50 Gigabajtov, aj ako úložisko multimediálneho alebo klasického, dátového obsahu.

Rýchly sprievodca pri výbere DVD/Blu-ray prehrávača

  • Výber DVD/Blu-ray prehrávača ovplyvní hneď na začiatku fakt, akú veľkú máte uhlopriečku televízora, či externého monitora. Úprimne, ak je jej veľkosť menšia ako 32 palcov, potom netreba veľmi rozmýšľať nad Blu-ray prehrávačom, keďže stačí DVD. Väčšie rozlíšenie z Blu-ray disku by na takej ploche aj tak veľmi viditeľné nebolo.
  • Ak máte Full HD či UHD televízor, navyše s uhlopriečkou viac ako 32 palcov, Blu-ray je určite lepšou voľbou ako DVD prehrávač.
  • V prípade, že si televízny program z vysielania chcete i nahrávať, musíte mať na to zariadenie vybavené funkciou „record“, teda prehrávač s nahrávaním. Tieto zariadenia majú zabudované pevné disky, na ktoré sa obsah ukladá.
  • Pri DVD/Blu-ray prehrávačoch však nejde už len o prehranie obsahu DVD/Blu-ray disku. Výhodou sú možnosti ako vstupy pre USB pripojenia či SD karty. V tom prípade by mal prehrávač načítať multimediálny obsah aj z iného zdroja, ako DVD/Blu-ray disk. Dnešné zariadenia tak slúžia aj ako multimediálne prehrávače, takže si cez ne môžete pozrieť aj film uložený na externom hardisku či USB kľúči.
  • Ak si potrpíte na dobrú kvalitu obrazu, potom zvážte kúpu Blu-ray prehrávača, ktorý podporuje funkciu upscalingu. Zlepší sa tak kvalita premietaného DVD disku, prípadne niektoré modely dokážu obraz prepočítať aj na nové rozlíšenie 4K.
  • Ak túžite po kompletnom multimediálnom prehrávači, tak okrem prehrávania Blu-ray, DVD, CD diskov a rôznych multimediálnych formátoch, by malo mať zariadenia aj možnosť pripojiť sa na internet. Či už cez Wifi alebo Ethernet port. Takto sa dá z prehrávač spraviť SMART zariadenie a rovnako sa rozšíri aj obsah jednotlivých Blu-ray diskov.

Základné parametre pri výbere DVD/Blu-ray prehrávača

Dizajn

Na prvý pohľad možno nie je najpodstatnejší, no aj tu platí : ako pre koho. Aj preto sa dizajn prehrávačov jednotlivých výrobcov snaží odlíšiť, aj keď si väčšina zariadení zachováva tvary úzkeho kvádra. Vysoký lesk poteší najmä moderné obývačky, no nie ak sú v domácnosti malé deti a zariadenie je v ich dosahu. V každom prípade sa tu udomácnil akýsi minimalizmus.

Optické médiá

Väčšina Blu-ray prehrávačov podporuje spätné formáty, ako je DVD, či CD. No v každom prípade poteší najmä priaznivcov hudby, ak sa nájde podpora aj pre CDDA, či Super Audio CD disky. Pri DVD prehrávačoch platí to isté, ibaže Blu-ray disky neprehrávajú, nanajvýš staršie Video CD.

Počet výstupných konektorov

Najmä používatelia starších televízorov ocenia, ak bude mať DVD/Blu-ray prehrávač aj starý známy SCART konektor. Niektoré ponúkajú aj komponentné, trojzložkové výstupy, no štandardom je už dnes HDMI výstup. Tu sa treba informovať aká je jeho verzia. Najmodernejšia je 2.0, ktorá zvládne formát 1080p pri 60tich snímkach za sekundu. Nielen audiofilov poteší digitálny audio výstup, či už v optickej forme alebo cez digitálny RCA prenos. Bežné analógové výstupy by mali byť zasa dostupné cez RCA konektory v stereo podobe, alebo vo verzii 5.1, pre každý kanál zvlášť. No a zabudnúť nemožno ani na Ethernet konektor, ktorý reprezentuje možnosť priviesť do prehrávača internet.

Doplnkové funkcie DVD/Blu-ray prehrávačov

Jednoduchšie, či vybavenejšie zariadenie?

Všetko závisí od toho, čo od svojho zariadenia požadujete. Ak chcete len púšťať DVD a Blu-ray disky, stačí naozaj najjednoduchšie zariadenie. Ak však nechcete mať obývačku zapratanú viacerými jednoúčelovými zariadeniami, tak je všetko napratať do Blu-ray prehrávača a teda aj investovať viac.

Externé vstupy pre multimédiá

Ak teda hľadáte univerzálne multimediálne centrum obývačky, rozhodne by v ňom nemal chýbať aspoň 1 vstup pre externé USB zariadenia a tiež čítačka minimálne SD kariet.

SD Slot

Mnohé spotrebiteľské zariadenia dnes nahrávajú video a fotky práve na SD karty a tak je dobré si ich potom hneď pozrieť len vložením média so súbormi do Blu-ray prehrávača. Mnohé prehrávače pritom disponujú softvérovou podporou pre prezeranie fotografií, teda aj s vytvorením rôznych SLIDEshow s hudbou a prelínacími efektami.

USB konektor

Minimálne jeden USB konektor vždy poteší. Takmer všetky Blu-ray prehrávače, ktoré ho majú, totiž podporujú systém OTG. Je to podpora pripojených periférnych zariadení. V praxi to znamená, že cez USB konektor pripojíte k Blu-ray prehrávaču nielen USB kľúč s fotkami, či videami, ale aj externý hardisk, ktorý sa v mnohých prípadoch, cez tento port, dokáže aj napájať.

Okrem úložísk však funkcia OTG podporuje aj pripojenie externej myši, či klávesnice, čo sa môže hodiť pre ovládanie internetu, ak samozrejme je súčasťou Blu-ray.

Integrované USB však môže slúžiť aj pre pripojenie dokonca externej čítačky pamäťových kariet, ktorá vám rozšíri možnosti využiť aj iné pamäťové karty ako sú SD.

Podpora prehrávania multimediálnych formátov

Pri zmenšovaní dát je, samozrejme, najvhodnejší taký kodek, ktorý pri vysokej kompresii zároveň zachováva dobré rozlíšenie. Nie je totiž umenie materiál iba skomprimovať. Treba, aby divák, či používateľ, mal prístup k maximálnej možnej kvalite obrazu. Na spomínané zmenšovanie objemu dát slúžia známe používateľské kodeky, a preto je dobré sa poobzerať po DVD/Blu-ray prehrávači, ktorý ich podporuje čo najviac.

Najznámejšie súbory z oblasti videa sú DivX, mp4, Xvid, AVI, wmv, asf, či mkv. K tomu by sa hodila aj podpora titulkov vo forme srt, prípadne txt. Pri audio kompresii sa zasa najčastejšie stretneme s formátmi ako je mp3, AAC, Flac či Ogg Vorbis.

Pri niektorých prehrávačoch môže vzniknúť problém s kompatibilitou jednotlivých multimediálnych súborov, najmä ak používajú novšie verzie kodekov. V takom prípade obsah na externom úložisku prehrať nepôjde.

3D a 4K prehrávanie, UPscaling

Trojrozmerný obraz sa už dávno dostal aj do našich obývačiek, dnes už zrejme väčšina Blu-ray prehrávačov podporuje technológiu 3D. Aby sa však takýto výsledok dostal aj na obrazovku, musí ho samozrejme podporovať aj samotný televízor.

Blu-ray disky si so sebou priniesli aj FULL HD rozlíšenie. Znamená to, že obraz prináša viac detailov. Do takéhoto rozlíšenia dokážu pomocou funkcie Upscalingu dostať aj obraz z DVD diskov.

Okrem toho sa však už rozširuje aj technológia 4K rozlíšenia. Ako hovorí aj názov má až 4 násobne väčšie rozlíšenie oproti FULL HD. Samotný Blu-ray, samozrejme, ak je takouto funkciou vybavený, dokáže do 4K rozlíšenia prepočítať akýkoľvek video obsah, ktorý na ňom prehrávame. Takto dokážeme naplno využiť moderné 4K televízory, ktoré takéto rozlíšenie naplno podporujú.

Up-grade firmwaru – aktualizácia operačného systému prehrávača

Veľmi dôležitou funkciou je aktualizácia operačného systému prehrávača, takzvaného firmware. Práve v aktualizáciách môže výrobca priniesť podporu nových multimediálnych súborov, prípadne nové funkcie a nové prvky do obsahu internetového prostredia prehrávača.

Inteligentné Blu-ray prehrávače

Takéto označenie dostali zariadenia, ktoré disponujú prístupom k internetu. Vďaka nemu poskytnú používateľom prostredníctvom používateľského grafického rozhrania množstvo internetových aplikácií, ktoré prinášajú video obsah, prípadne internetové rádiá, alebo textové správy. Každý výrobca má svoj vlastný internetový multimediálny systém, ktorým prináša cez svoje zariadenie obsah do obývačiek používateľov.

Súčasťou takejto výbavy je aj WEBový prehliadač niektorých internetových stránok.

Internet však do Blu-ray prehrávačov prináša aj ďalšie možnosti. Najmä tie, ktoré sa týkajú obsahu samotného disku. Práve internet ho pri optických Blu-ray mediách dokáže značne rozšíriť a divákovi ponúkne viac informácií ako sú len tie, ktoré sú fyzicky uložené na disku s filmom.

Prenosné DVD / Blu-ray prehrávače

Tvoria samostatnú kategóriu prehrávačov. Sú malé, mobilné a vybavené batériou, aby mohli fungovať nezávisle od elektrickej energie. Platí, že čím väčšia kapacita batérie, tým dlhšie prehrávanie zariadenie zabezpečí. Nájdu sa však aj modely bez batérie. Takéto mobilné zariadenia sa hodia napríklad na kempovanie, na cestovanie do lietadla, alebo prípadne ako aplikácia do auta. V takomto prípade sa oplatí poobhliadnuť po modeli s napájaním na 12V do zásuvky auta a tiež možno s prídavnou externou obrazovkou. Takýto prehrávač sa dá potom umiestniť na opierky predných sedadiel a každý z pasažierov na zadných sedadlách má pred sebou svoju vlastnú obrazovku.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie