Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Súčasná doba kladie mimoriadny dôraz na vzhľad človeka. Medzi základnou požiadavkou preto patrí, okrem iného, aj pekný úsmev, ktorý však nie je možný bez zdravého chrupu a ďasien. No málokomu nadelí príroda také šťastie, že má zuby bez kazov a chýb. Zvyšku pomáha len dôkladná prevencia, pravidelná starostlivosť a čistenie. K formám čistenia pre dôkladné odstránenie nežiaduceho zubného povlaku patrí aj použitie elektrickej zubnej kefky, ktorá za nás vykoná kus manuálnej práce.

Rýchly sprievodca výberom

 • Rozmyslite si, ako často plánujete kefku používať. Podľa toho sa rozhodujte pre typ nabíjania na batérie alebo s nabíjacou stanicou. Pri každodennej prevádzke je vhodnejší akumulátorový typ s výmenou batérií.
 • Ak chcete elektrickú kefku pre dieťa, vyberajte detské a na batérie. Deti nestrávia umývaním zubov taký dlhý čas ako dospelý, preto vybijú baterky neskôr. Okrem iného, ide o bezpečnosť v detskej kúpeľni, aby deti nemanipulovali s elektrickou vidlicou a zásuvkou pri pokuse o pripojenie nabíjacej stanice.
 • Ak máte citlivé zuby, vyberajte si kefku zásadne s mäkkými štetinami, prípadne s režimom pre šetrné čistenie.
 • Ak si potrpíte na najvyšší štandard umývania a nevadí vám vyššia investícia, zaobstarajte si sonickú kefku s plným vybavením. Podľa štúdií ide o najdokonalejší spôsob umytia zubov.
 • V prípade častého cestovania by mala byť kefka vybavená cestovným príslušestvom. Prípadne si pre tieto chvíle zaobstarajte batériový model.
 • Ak plánuje celá rodina kúpu elektrických kefiek, vyplatí sa investovať do rodinnej stanice. Má viacero náhradných, farebne oddelených čistiacich hlavíc a zväčša aj dve rukoväte.

Výhody elektrických zubných kefiek

 • kvalitné čistenie zubov a ďasien v krátkom čase, odstránia až o 100 % viac zubného povlaku ako manuálne kefky
 • majú vstavané tlakové senzory pre prípad, že na sklovinu tlačíte príliš silno, čím ju uchránia od poškodenia
 • disponujú používateľským režimom pre konkrétne potreby, vrátane programu pre mimoriadne citlivé zuby
 • elektrické zubné kefky sú vhodné aj na bielenie zubov, v kombinácii s vhodným prípravkom
 • kefky masírujú ďasná, čím sa pravidelne prekrvujú, a stávajú sa odolnejšie, tým pomáhajú eliminovať bežné chyby pri čistení zubov, ktoré môžu viesť k závažnejším problémom s ďasnami
 • majú zabudovaný časovač, ktorý odmeria správnu dĺžku čistenia jednotlivých partií ako aj celkový čas čistenia
 • niektoré druhy kefiek digitálne upozornia na to, že je čas na výmenu čistiacej hlavy

Delenie podľa druhu

Rotačná                                                                                                                                                                                                                                                                 Ako už vyplýva z názvu, rotačná kefka má rotujúcu (točiacu sa) hlavicu. Podľa druhu dokáže rotovať rýchlosťou 3000 a 7500 pohybov za minútu. Malá hlavica s nylonovými vláknami tak čistí jednotlivo každú plôšku zuba. Dokáže sa preto dostať aj na ťažko dostupné miesta, kam sa s bežnou kefkou dostať nedá, a dôkladne ich vyčistiť. Takýmto spôsobom umyjete zuby výrazne dôkladnejšie ako pri manuálnom čistení, a to vo výrazne kratšom čase. Treba si však uvedomiť, že týmto spôsobom sa umýva každý zub zvlášť, počas umývania sa preto nemôžu robiť pozdĺžne pohyby hlavicou ako pri manuálnom umývaní. Účinok sa znižuje aj pri pokuse umyť viacero zubov naraz.

Vibračná                                                                                                                                                                                                                                                          Hlavica vibračnej elektrickej zubnej kefky kmitá, a to rýchlosťou až 40 000 kmitov za minútu. Týmto spôsobom vodu v ústach rozkmitá a tá sa do stane aj do ťažko dostupných priestorov.
Vibračnú kefku ocenenia tí, ktorí si zvykli umývať zuby rozdelením na 4 umývacie plochy. Kefka treba vtedy držať na celkovej ploche zubov a jemne ňou pohybovať v pred a vzad. Tento druh zubnej kefky býva zvyčajne v kombinácii so sonickou funkciou.

3D                                                                                                                                                                                                                                                                          3D hlavica kombinuje rotovanie hlavice a zároveň vibrovanie štetín. Jednotlivé štetinky kefky oscilujú smerom dovnútra a von, čím dokonale očistia plochu každého zuba a účinne odstránia povlak. Tento spôsob čistenia zároveň stimuluje ďasná, čím pomáha predchádzať zápalu ústnej dutiny, resp. ďasien.    

Sonická                                                                                                                                                                                                                                                                   Je to najnovšia generácia elektrických zubných kefiek. Namiesto motora pracuje na zvukovej báze s vysokou frekvenciou, čím dokáže sto násobne prekonať aj zubné kefky s elektro motorčekom. Vibrácie vykonajú 30 000 až 40 000 pohybov za minútu. Kefka čistí aj priblížením sa k sklovine zo vzdialenosti 3mm, pretože rozkmitané vlákna rozochvejú tekutinu v jej okolí (vodu, sliny). Týmto spôsobom sa rozkmitajú aj častice povlaku, a to spôsobí ich oddelenie a odstránenie z povrchu zuba. Navyše sa v čistiacej hlave, medzi vláknami, vytvárajú aj miniatúrne bublinky a dostávajú sa do škár i medzier v medzizubných priestoroch. Kombinácia vibrácií, sonického efektu a bublinkovania dosahuje vynikajúce čistiace účinky.

Ústna sprcha                                                                                                                                                                                                                                                   Existujú aj modely elektrických zubných kefiek určené primárne pre výplachy ústnej dutiny, no vyžadujú aj vyššiu investíciu. Zo zásobníka umiestneného v stojane, je cez hlavicu zubnej kefky, cez trysky vstrekovaná voda na zuby, a tlakom vody odstraňuje zubný povlak. Trysky môžu byť klasické, ďalej trysky na čistenie strojčekov či trysky na čistenie povrchu jazyka, alebo trysky určené na výplachy takzvaných parodontálnych chobotov (miesto ústupu ďasna od kosti, v tejto časti sa usádza povlak, zubný kameň a baktérie).

Podľa určenia

Pre jednotlivcov
Sú to kefky určené pre jedného používateľa. Užívateľ si môže vybrať podľa vlastných potrieb.

Pre rodiny
Existujú sady elektrických kefiek s jednou nabíjacou stanicou pre dve rukoväte. Samozrejmosťou sú vymeniteľné čistiace hlavice pre zabezpečenie hygieny. Takto môže zariadenie využívať viacero členov rodiny. Súčasťou tiež býva úložný set pre odkladanie jednotlivých čistiacich hlavíc členov rodiny.

Pre deti
Elektrické zubné kefky prispôsobené detským potrebám. Majú rozmery veľkostne prispôsobené detským rukám i zúbkom. Detské modely sú v rôznych farebných dizajnových prevedeniach. Väčšinou bývajú s pohonom na batérie.

Podľa spôsobu napájania

Jednorázové
Sú to elektrické zubné kefky, ktorých súčasťou je vstavaná hlavica, ktorú nie je možné vymeniť. Zvyčajne vydržia mesiac-dva denného používania.

Batériové
Fungujú zvyčajne na tužkové batérie typu AA alebo AAA. Väčšinou sa jedná o modely detských zubných kefiek, kde odpadá starosť s pravidelným dobíjaním akumulátora.

Nabíjacie
Nabíjajú sa v základni napojenej na elektrickú energiu. Doba nabíjania trvá zvyčajne niekoľko hodín. Kefka potom vydrží 2 až 10 dní, v závislosti od výrobcu a modelu. Odpadá nutnosť riešiť batérie. Majú veľmi nízku spotrebu energie. Na stav batérie môže upozorňovať zabudovaný indikátor.

Doplnkové funkcie - voliteľné

Displej

LED s podsvietením pre znázornenie programu a pre stav batérie.

Časovač

Ukazuje potrebnú dobu čistenia, ktorá je vo väčšine modelov 2 minúty. Pre dôkladné hĺbkové čistenie to môžu byť aj 3 minúty.

Užívateľské režimy

Ak kefku používa viacero členov domácnosti, s rôznymi požiadavkami na čistenie, oplatí sa, ak je nimi zariadenie vybavené. Režimy môžu byť nastavené v štandardnom móde; móde pre mimoriadnu čistotu; v režime „Sensitive“ pre šetrné, ale dôkladné čistenie; v režime na leštenie zubov pre dosiahnutie maximálneho lesku; alebo aj v móde pre masáž ďasien, či čistenie jazyka, prípadne sú k dispozícii aj skrátené umývacie programy.

Intuitívny snímač tlaku

Sú ním vybavené drahšie modely. Pomáha zabrániť agresívnemu spôsobu čistenia zubov, čím uchráni sklovinu od prípadného dlhodobého poškodzovania. Zvyčajne funguje jemnou vibráciou rukoväte po prílišnom tlaku na zuby.

Cestovné príslušenstvo

Cestovné puzdro, nabíjačka (s prípadnou USB koncovkou) pre náhradnú formu dobíjania.

UV žiarič

Kefka môže byť doplnená aj o UV žiarenie pre likvidáciu škodlivých baktérií, ktoré prežívajú medzi vláknami čistiacej hlavice. UV žiarič je súčasťou nabíjacej stanice.

Pár tipov na záver

 • Najdôležitejším bodom umývania zubov je odstránenie povlaku a nečistôt z povrchu zuba, ale aj z ťažie dostupných miest ako sú napríklad medzizubné priestory. Na to sú však aj najdokonalejšie elektrické zubné kefky krátke.
 • Nevynechajte preto v dennej zubnej hygiene zubnú niť a kefku, určenú na čistenie medzizubných priestorov. Po použití elektrickej kefky bude toto čistenie jednoduchšie.
 • Podľa typu zubov a ďasien ako aj manuálnej zručnosti užívateľa, si vyberte typ hlavice zubnej kefky pre vás – mäkkú, strednú či tvrdú.
 • Pri vážnych zdravotných ťažkostiach prekonzultujte používanie elektrickej zubnej kefky so svojim zubárom.
 • Čistenie zubov zubnou kefkou podporte ďalšími zubnými doplnkami, ako pasta, ústna voda, ústny gél a podobne.
 • Nezanedbajte preventívne kontroly u stomatológa.

 

 

 

 

 

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie