Ako vybrať epilátor

Ako vybrať epilátor

Starostlivosť o telo je dnes štandardnou záležitosťou a prirodzenou súčasťou života ľudí. Okrem hygieny sem patrí aj depilácia, epilácia, či iné odstraňovanie chĺpkov na tele. Zvlášť ženy si dajú záležať na hladkých nohách a podpazuší. Na to existuje v dnešnej dobe množstvo zariadení a technológií, pri ktorých je vhodné oboznámiť sa s týmito dostupnými metódami. Nie každému totiž vyhovuje každý typ odstraňovania chĺpkov.

Rýchly sprievodca pri výbere epilátora, depilátora

  • V prvom rade si treba premyslieť, či chcete len depilačné zariadenie, alebo aj epilátor. Pri depilácii odstraňujete hornú časť chĺpka nad pokožkou, pri epilátore dochádza k celkovému vytrhnutiu i s korienkom – je teda účinnejší.
  • Ak sa vám to stále zdá málo, potom je tu i možnosť fotoepilácie, v podobe svetelných impulzov. Tie sa starajú o zničenie samotného korienka, aby chĺpok nemal odkiaľ vyrásť.
  • V prípade, že chcete cestovať a mať epilátor/depilátor stále po ruke, je dobré využiť akumulátorovú formu nabíjania, prípadne zariadenie na baterky. Využijete ho i na miestach bez elektrickej energie.
  • Ak si potrpíte na komfort, voľte zariadenia s viacerými funkciami naviac – napríklad ochladzovanie pokožky počas procesu epilácie, či masážne hlavice na zahriatie pokožky pred samotnou epiláciou.

Základné parametre pri výbere epilátora, depilátora

Na začiatku treba definovať, aké typy odstraňovania chĺpkov poznáme. Niektoré môžu znieť menej „sympaticky“ a aj to je pre niekoho rozhodujúce. Nehovoriac o tom, že niektoré ženy môžu byť alergické na určité typy odstraňovania chĺpkov.

  • Depilácia – ide o odstraňovanie chĺpkov nad povrchom pokožky, teda ide o holiace strojčeky alebo chemickú aplikáciu. Malo by ísť o menej bolestivý spôsob odstraňovania chĺpkov. Na druhej strane, takéto odstránenie je veľmi krátkodobé, keďže chĺpok sa odstráni len nad pokožkou a teda opäť rýchlo vyrastie.
  • Epilácia – tu už sa odstraňuje samotný chĺpok celý i s korienkom. Hovoríme o rôznych typoch vytrhávania alebo iného „ničenia“ chĺpku s korienkom. Ten sa však zväčša nezničí okamžite, ale až opakovaným aplikovaním tejto metódy. Korienok sa postupne oslabí, čím dokáže produkovať len čoraz jemnejšie (až postupne žiadne) chĺpky.

Typy odstraňovačov chĺpkov

Holiaci strojček

Asi najklasickejším a najrýchlejším spôsobom odstraňovania chĺpkov je ich holenie. Ide o planžetový systém, ktorý obsahuje pevnú, alebo aj ohybnú hlavicu s planžetami. Okrem toho môžu byť súčasťou kvalitnejších zariadení aj viaceré nástavce v podobe zastrihávačov, masážneho systému či napínačov pokožky.

Neodporúča sa holiť nasucho, najlepšie je používať na to určené prípravky v podobe holiaceho gélu, peny alebo aspoň mydla. Tie sa aplikujú pred holením pre zvlhčenie pokožky a zjemnenie chĺpka.

Holiaci strojček by sa mal čistiť pod tečúcou vodou, čo výrazne zlepšuje jeho údržbu i životnosť. Niektorí výrobcovia k tomuto procesu dávajú k dispozícii špeciálne dezinfekčné tekutiny.

Po holení je dobré pokožku dezinfikovať prípravkami a zvlhčiť krémom.

Niekomu však môže prekážať, že chĺpky treba holiť asi po dvoch dňoch. Okrem toho, časom, chĺpky mierne spevnejú, čo nevyzerá príliš esteticky. Je to však rýchly spôsob odstraňovania chĺpkov.

Epilačné zariadenia

Ide o zariadenie poháňané buď batériou alebo priamo elektrickou energiou. Na rotujúcom valčeku hlavice sa nachádza viacero šikmo upevnených pinzetiek, ktoré počas otáčania nemilosrdne zachytávajú chĺpky a trhajú ich. Treba na to miernu guráž, no ak to zvládnete prvýkrát, chĺpok je časom omnoho jemnejší a epilácia sa tak stáva menej bolestivou.

Typy epilátorov

Existuje množstvo typov epilátorov, ich rozdiel je v usporiadaní pinzetiek, ale aj v počte nástavcov. Niektoré modely prinášajú aj osvetlenie pokožky, aby vám neunikol žiaden chĺpok. Niektorým zase nechýba ani sonická pulzná vibrácia, ktorá sa stará o peeling pokožky.

Metóda epilácie je časovo náročnejšia a treba si na ňu vyhradiť čas. Na druhej strane je však takéto odstraňovanie chĺpkov omnoho trvácnejšie. Hovoríme až o viac ako dvoch týždňoch. Často sa však môže stať, že pokožka je prudko podráždená a sú typy žien, ktorým chĺpky začnú časom zarastať pod kožu, čiže sa nedostanú na povrch.

Základné epilátory

Líšia sa počtom pinzetiek, teda i rýchlosťou či kvalitou epilácie. Najviac môžu obsahovať približne 40 pinzetiek, čo pri epilácii nie je práve najpríjemnejšie, ale zároveň je to dosť efektívne.

Okrem toho sú tu ešte štandardné epilátory, kde je len polovičný počet pinziet (20) a obsahujú i viaceré nástavce. Patrí sem aj chladiaci obklad, ktorý zmierňuje podráždenie pokožky po depilácii. Niektorí výrobcovia zase používajú i prúdenie chladného vzduchu.

Pre začiatočníčky v oblasti epilácie je vhodnejšie začať s menším počtom pinzetiek, aby nedošlo k veľkému podráždeniu pokožky.

Epilátory s masážou

Okrem chladenia môžu epilátory disponovať aj masážnou funkciou, ktorá pokožku rozmasíruje pred procesom epilovania. Funguje to tak, že pokožka sa mechanicky rozmasíruje kolieskami, či malými výčnelkami.

Epilátory s IPL technológiou – fotoepilácia

IPL (intenzívne pulzné svetlo) je moderná metóda odstraňovania chĺpkov, ktorá využíva pulzné svetlo, ktoré vysiela na chĺpky. Špeciálne svetelné impulzy totiž doslova zničia korienok a chĺpok tak nemá odkiaľ vyrásť. Vlasový folikul je zahriaty až na teplotu 75 stupňov Celzia, čím dôjde k jeho deštrukcii. Po opätovnom používaní chĺpky prestanú rásť celkom.

Výboje svetla môžu spôsobiť, že pokožka bude mierne červená, či podráždená, podobne ako po opaľovaní.

Pred použitím však treba chĺpky oholiť. Ak by totiž ostali dlhšie, výboj by zničil iba časť nad pokožkou a nedostal by sa ku korienku. Ten by ostal bez ujmy.

Pri používaní prístroja s IPL technológiou sa treba dobre oboznámiť s jeho návodom na použitie, vrátane kontroly farby pokožky pred prvým použitím. Rôzne typy pigmentového sfarbenia pokožky totiž nereagujú rovnako na spomínané svetlo.

Zariadenia, ktoré disponujú touto technológiou, sú zvyčajne drahšie. Na druhej strane vám odbúrajú návštevy kozmetických salónov.

Nástavce

Je vhodné, ak epilátory obsahujú viacero nástavcov – na rôzne časti tela sa totiž hodia rozdielne typy či hlavice. Na intímne časti tela sa hodia skôr jemnejšie nástavce, než aké používame na epiláciu rúk či nôh. Pokožka je totiž rôzne citlivá.

Rýchlosti

S rôznou citlivosťou pokožky na častiach tela súvisí aj nastavenie rýchlosti epilátora. Skúste si vyberať skôr epilátory, kde sa dajú nastaviť aspoň dva rýchlostné stupne. Pri odstraňovaní chĺpkov z nôh či rúk môžete použiť vyššiu rýchlosť, kým pri intímnych partiách využijete skôr pomalšie nastavenie rýchlosti.

Ďalšie parametre pri výbere epilátora, depilátora

Mokré použitie

Niektorým ženám vyhovuje holenie či epilácia viac na mokrý spôsob, teda počas kúpeľa či sprchovania. Vtedy sú chĺpky i pokožka mäkšie a proces odstraňovania chĺpkov môže prebiehať menej bolestivo. Nie všetky epilátory sa však hodia na mokré použitie! Zariadenie musí obsahovať od výrobcu potvrdenie, že je vhodné aj na mokré použitie. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nehode, alebo minimálne ku skratu.

Epilátory na mokré použitie sú však cenovo o niečo náročnejšie ako základné modely.

Spôsob napájania

  • Sieťový – zariadenie priamo napája elektrická energia zo siete. Jeho použitie je obmedzené na miesta s prísunom elektrickej energie, prípadne pri epilácii musíte byť blízko zástrčky, ak si nenatiahnete predĺžovačku.
  • Akumulátorový - typ vhodný na cestovanie. Dokáže sa nabiť asi do pol hodiny (i menej). Strojček potom vydrží približne 5 až 30 epilačných cyklov. Závisí to od konkrétneho typu a kapacity integrovanej batérie.
  • Batériový – tento typ zariadení je cenovo výhodný a tiež sa hodí na cestovanie. Na rozdiel od akumulátorového sa však pri tomto musia dokupovať batérie, čo časom, alebo pri častom používaní, nemusí už byť ekonomické. Väčšinou ide o jednoduchšie modely. Možno však kúpiť batérie nabíjacie spolu s nabíjačkou, čo je však investícia navyše.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie