Ako vybrať Hi-Fi prehrávač

Ako vybrať Hi-Fi prehrávač

Hi-Fi, či High Fidelity – pomenovania, ktoré sa používajú v súvislosti s audio systémami pre reprodukciu zvuku. V súčasnosti sa stretneme aj s výrazom High-end Hifi, väčšinou v spojení s najdrahšími a najvýkonnejšími audio zariadeniami.

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou života a mnohí si ju radi vychutnávajú kvalitne a detailne. Hudobní fajnšmekri sa vedia obracať pri výbere audio komponentov, neváhajú investovať veľa peňazí do Hi-fi sústav, ktoré sprostredkujú reálny hudobný zážitok a hodnovernosť hudobného záznamu. Na také dosiahnutie je však potrebná kvalitná akustika, správne vyčlenený priestor, a v neposlednom rade aj vhodne zladené komponenty, ktoré vyžadujú aj poznatky o jednotlivých zložkách hudobnej aparatúry.

Ako vybrať Hi-Fi prehrávač - uvod

Pre tých, ktorí takéto možnosti nemajú, sú určené menšie kompaktné zostavy. Treba len vopred vedieť, čo od zariadenia očakávame, akú veľkú miestnosť potrebujeme ozvučiť, aké formáty má systém prehrávať, aké doplnkové funkcie nám môžu hudobný zážitok spríjemniť a samozrejme, aké sú naše finančné možnosti.

Rýchly sprievodca pri výbere Hi-fi systému

  • Najskôr sa treba rozhodnúť, či si vyberáme zariadenie pre bežné počúvanie hudby v domácnosti, pre kvalitné hudobné nazvučenie miestnosti, alebo zvukový systém pre reprodukciu zvuku z filmov a video hier.
  • Pri výbere dbáme na veľkosť miestnosti. Pre malú miestnosť, s množstvo nábytku postačí menší Hifi systém s dvoj, prípadne trojkanálovým zvukom. Je priam zbytočné zaobstarať si systém s vysokým výkonom práve pre malé miestnosti. Akustika priestoru totiž nedovolí zvuku šíriť sa v dostatočnej miere, a preto by výkonný audio systém nesplnil očakávania.
  • Rozhodujte sa podľa toho, aké typy hudobných formátov systém prehráva. Ak si radi zostavujete hudbu sami, poobzerajte sa po systémoch s možnosťou slotu pre SD karty, či s USB konektorom, najmä pre formáty MP3, WMA, OGG, či WAV súbory. Do zariadenia ich potom dostanete jednoducho cez USB kľúč, externý hardisk, či SD kartu.
  • Pri prehrávaní CD si treba dať pozor, či systém podporuje všetky typy CD nosičov. Najmä ak si plánujete napaľovať svoje vlastné CD. Zariadenie by teda malo mať podporu prehrávania CD, CD-R/RW, opäť vrátane MP3, WMA či ďalších súborov, priamo z optického disku.
  • Ak pri prehrávaní hudby uprednostňujete rýchle a komfortné pripojenie, napríklad z tabletu, notebooku či smartfónu, mal by byť systém vybavený Bluetooth adaptér portom a prípadne aj vstavanou WiFi. Ako vybrať Hi-Fi prehrávač - konektivita
  • Dnes už máloktorý systém nemá diaľkové ovládanie. Ak ním predsa len systém nie je vybavený, musíte byť ochotní sa k zariadeniu pravidelne približovať. Prípadne viete, že budete mať zariadenie stále vo vašej blízkosti, ideálne na dosah ruky, inak sa môže stať, že vás chuť počúvať prejde veľmi rýchlo.
  • Nepochybne záleží aj na správnom dizajne. Nemusí platiť, že čím je zariadenie menšie a skladnejšie, tým poskytne menej kvalitný hudobný zážitok. V súčasnosti už malé, nenápadné zariadenia často tromfnú na pohľad rozmerné a pretechnizované audio systémy.
  • Výkon a typ reproduktorov nie je zanedbateľný. Zbytočne sa budete snažiť ozvučiť veľkú miestnosť reproduktormi s nepostačujúcim výkonom. A naopak, pri kvalitnej audio sústave s vysoko výkonnými reproduktormi nikdy v maličkej miestnosti nevyskúšate ich prínos.

Základné delenie Hi-fi sústav

Pre čo najkvalitnejšiu distribúciu zvuku je nutné správne rozloženia zvuku v miestnosti, aby sa jednotlivé zložky skladby dokázali vyprofilovať v požadovanej kvalite a aby sa tak dosiahla hodnovernosť zvuku.

Mikrosystémy

Systémy určené nenáročným poslucháčom. Sú vhodné do menších miestností, pretože majú nižší výkon reproduktorov, čo v praxi znamená slabšie ozvučenie a nižšiu hlasitosť. Sú zväčša malé, kompaktné a zvyčajne majú aj nižšiu cenu. V domácnostiach si nachádzajú stále väčšiu obľubu, napríklad v detských izbách, prípadne v spálňach.

Základné parametre

Najčastejšie sa stretneme s nasledovnými funkciami:

  • Rádio (Tuner),
  • Mechanika pre prehrávanie optických diskov CD/CD-R/CD-RW,
  • Prehrávanie audio súborov MP3, WMA, CDG, OGG,
  • USB vstup pre prehrávanie audio súborov.

Súčasťou týchto mikrosystémov je samozrejme aj konektor na slúchadlá (audio vstup 3,5 mm jack), diaľkove ovládanie a dva reproduktory. Staršie modely mali vo výbave kazetovú mechaniku, tá je už však v súčasnosti skôr raritou.

Doplnkové parametre

Ako vybrať Hi-Fi prehrávač - social networkPri cenovo drahších modeloch môžete hudbu prehrávať z Apple prehrávača, smartphonu inej značky alebo z externého úložiska pomocou BlueTooth, Wifi, USB konektora, prípadne Apple konektora.

Rovnako môže systém ponúknuť možnosť streamovať zvuk priamo pomocou funkcie AirPlay z DLNA kompatibilnej domácej siete. Výrobcovia ponúkajú aj ekvalizéry, teda možnosť nastavovania basov a výšok, vrátane digitálneho predvoleného hudobného ekvalizéra.

Vyspelejšie modely majú vo výbave aj hodiny, budík, digitálny displej, vstup pre mikrofón, automatické ladenie rádia, či podporu pamäťových kariet.

Niektoré mikrosystémy však prichádzajú aj s retro gramofónovým systémom pre prehrávanie platní.

Minisystémy

Od mikrosystémov sa odlišujú vyšším technickým vybavením už v základnej výbave a kvalitnejšími reproduktormi s vyšším výkonom. Hi-fi minisystém je rozmerovo o niečo väčší ako mikrosystém. V ponuke sú aj veže s takzvanými CD meničmi, do ktorých sa dá naraz vložiť niekoľko optických médií.

Minisystémy bývajú doplnené o bezdrôtové pripojenie k televízoru a systémami pre optimalizáciu zvuku. Ďalej k nim patrí aj rozhranie Bluetooth pre prehrávanie médií zo vzdialeného zariadenia.

Ako vybrať Hi-Fi prehrávač - mini system

Minisystémy môžu ponúknuť aj nahrávanie z CD, rádia alebo AUX vstupu, priamo na USB zariadenie, v niektorom z digitálnych hudobných súborových formátov.

K hlavnej jednotke sú zvyčajne pripojené viacpásmové reproduktory (zvyčajne dvoj), navyše ich súčasťou bývajú aj vstavané subwoofery, ktoré umocňujú silu basových tónov.

Mini a Mikro systémy s DVD

V ponuke sú aj systémy, ktoré prehrajú i DVD nosiče. Takto ich môžete pripojiť k televízoru a využiť ako malé domáce kino. Podporovať by mali video formáty ako napríklad mp4, DivX, MPEG2, MKV, AVCHD a ďalšie typy súborov.

Prepojenie s televízorom je možné najčastejšie cez digitálny HDMI, alebo cez analógový S-Video konektor, prípadne aj cez SCART.

Môžu obsahovať Wi-fi alebo Bluetooth rozhranie, prípadne aj dok pre Ipad i Iphone.

Takýto systém síce nenahradí kvalitné domáce kino s 5 +1 kanálovým zvukom, ale je to použiteľná alternatíva pri obmedzenom rozpočte, prípadne pri nedostatku miesta.

Pár tipov na záver

  • Pri kompaktných malých reprosústavách netreba čakať zázračný zvuk, najmä čo sa basov týka. Fyziku neoklameme a s mini reproduktorom zväčša neozvučíme veľkú miestnosť.
  • Rovnako ani z malého subwooferu nevyčarujeme poriadne hlboké basy, ktoré atmosféru skladieb umocňujú.
  • Ak požadujete vyššiu hlasitosť, vyberajte zariadenia s vyšším výkonom. Pre domácnosť postačujú aj mikrosystémy s 20W, pre väčšie priestory odporúčame 50W a viac.
  • Štandardne používané reproduktory v kompaktných systémoch sú 2-pásmové.
  • Systém 5+1, prípadne viac (7+1), znamená podrobnejšie delenie zvuku, čiže 5 kanálov a k tomu samostatný subwoofer.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie