Ako vybrať kameru

Ako vybrať kameru

Mať zachytené najkrajšie okamihy života tak, ako sa stali v reálnom čase, je určite jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre kúpu videokamery. Najmä staršie generácie vedia, že dnešné moderné stroje dokážu poriadne uľahčiť prácu pri nakrúcaní. Výsledkom sú potom zábery plné farieb a s autentickým zvukom. Nakrúcanie videa je však v porovnaní s fotením o niečo zložitejšie. Najmä preto, že fotografia je len jedna a buď sa podarí, alebo sa spraví druhá, ktorá bude zaujímavá. No, aby bolo zaujímavé a sledovateľné aj video, to už si vyžaduje trošku zručnosti.

Rýchly sprievodca pri výbere kamery

  • Väčšina videokamier, ktoré sú na trhu sú určené bežným spotrebiteľom. Sú preto malé, mobilné a prinášajú automatické režimy pri nastavovaní parametrov nakrúcania.
  • Ak sa časom chceme s parametrami pohrať, mal by mať náš stroj aj možnosti manuálneho nastavovania parametrov.
  • Každá kamera má integrovaný mikrofón. Ak ale potrebujeme kvalitu zvuku zvýšiť prostredníctvom nahrávania cez kvalitnejší mikrofón, mala by mať naša kamera aj vstup pre externý mikrofón.
  • Dnes sú pomerne rozšírené SD karty ako nahrávacie médiá. Pred výrobou videozáznamu je vhodné zaobstarať si buď veľkokapacitnú SD kartu, prípadne sa vybaviť viacerými kartami.
  • Na trhu sú modely, pri ktorých sa môžeme so zaznamenanými zážitkami aj hneď podeliť s priateľmi. Samozrejme nielen prostredníctvom LCD displeja kamery, ale priamo premietaním obrazu cez zabudovaný projektor v kamere.
  • Keďže sú už dnes štandardom FULL HD televízory, rozhodne by sme mali mať takýto štandard pri zázname aj v kamere. Niekedy sa však môže zísť ešte aj režim SD, najmä pre prehrávanie na starších televízoroch.
  • Oplatí sa, aby mala kamera aj HDMI výstup. Priamo sa potom spojí s moderným televízorom a nasnímané scény sledujete na veľkej uhlopriečke.
  • Ak milujeme outdorové športy, rozhodne by sme mali hľadať malú odolnú kameru, ktorá sa dá navyše pripevniť na bicykel, prilbu, surf, či lyže.
  • Veľmi dôležitá je pri nakrúcaní, najmä na dovolenkách, rôznych výletoch v prírode, výdrž batérie. Zväčša platí, že pri kamerách treba mať k dispozícii aj 2-3 náhradné, nabité batérie.
  • Rovnako ako pri fotoaparáte, aj pri objektíve kamery platí, že čím je širší, tým viac sa nám zmestí objektov do záberu. V niektorých prípadoch sa však dajú kúpiť takzvané predsádky, ktoré pohľad cez objektív ešte rozšíria.
  • Aj tu sa stará o snímanie samotný čip. Čím je teda väčší, tým má kamera lepší záznam pri horších svetelných podmienkach.
  • Pri kúpe kamery by sme si mali overiť aj to, či dokážeme nasnímaný záznam prehrávať na televízore, prípadne v počítači, aj mimo kamery. Rozhoduje o tom spôsob záznamu, teda takzvaný kodek.

Rozdelenie kamier

Športové kamery/Akčné kamery – sú určené pre hobby a športové aktivity, vďaka nim môžete snímať z úplne novej perspektívy. Dokážete ich ľahko namontovať na prilby alebo športové náradia. Ideálne sa hodia na všetky outdoorové aktivity. A to aj vtedy, ak budete liezť po skalách alebo sa nachádzať niekoľko stoviek metrov nad zemou. Zaznamenané videá môžete uložiť na bežné pamäťové karty SD, ktoré jednoducho prehráte na počítači alebo televízore.

Digitálne videokamery/Kamery do ruky –  zaznamenávajú obraz vo vysokom HDTV rozlíšení vo formáte 16:9, napriek tomu plne podporujú aj jeho starší formát. Používajú rovnaký dátový tok a narozdiel od starších digitálnych videokamier komprimujú obraz aj zvuk. Práve vďaka vyššej úrovni komprimácie dokážu video vo vysokom rozlíšení uložiť na rovnakú MiniDV kazetu ako je to u starších modelov. Na ukladanie záznamu dát používajú modernejšie médiá – DVD,  pevné disky a pamäťové karty.

Základné parametre pri výbere kamery

Objektív

Kvalita jednotlivých nahrávok závisí nielen od vlastností kamery, ale aj od vlastností objektívu.

Priblíženie - zoom

Priblížením dokážeme zúžiť šírku záberu. Z rovnakého miesta si tak na nakrúcanom videu dokážeme priblížiť aj vzdialené objekty. Určite je lepšie priblíženie optické ako digitálne. Pri optickom sa totiž využíva len samotný objektív, kým pri digitálnom je to o spracovaní obrazu a dopočítaní niektorých bodov, čím sa zasahuje do samotného videa a jeho kvality.

Dnes nájdeme v základných kamerách najmenej 10 násobné optické priblíženie. Platí, že čím väčšie číslo, tým väčšie priblíženie. Určite to ale nevplýva na kvalitu videa, a preto vyberať kameru len podľa zoomu, teda podľa približovania, nie je to správne.

Veľké priblíženie má význam pri nakrúcaní zvierat v prírode, keďže zvieratá sú plaché a priblížiť sa k nim nie je jednoduché.

Šírka záberu

Pre bežného používateľa platí pravidlo, že objektív so širším záberom sa v praxi využije viac ako ten s poriadnym priblížením. Najlepšie je však, ak objektív spĺňa oba parametre. V jednoduchosti povedané ide o to, aby vám toho, pri snímanej scéne, vošlo do záberu čo najviac. Oplatí sa to určite pri nakrúcaní skupín ľudí v interiéroch alebo aj pri nakrúcaní budov, či pri krajinkových scénach.

Svetelnosť

V zásade platí, že čím väčšia svetelnosť, tým horšie svetelné podmienky kamera zvládne. Trošku pokročilejší používateľ si preto môže vyberať kameru aj podľa svetelnosti objektívu. Je to číslo udávané pri písmene „F“. Čím je číslo F menšie, tým je svetelnosť objektívu lepšia a na čip prichádza viac svetla. V každom prípade sa však dá v mnohých kamerách ešte zvýšiť výkon snímacieho čipu, čo však už môže v extrémnych prípadoch priniesť do videa digitálny šum.

Displej

Veľkou výhodou je pri kamerách, ak je displej výklopný a dotykový. Práve dotykový displej prináša výhody najmä pri nastavovaní zariadenia. Výborne sa to hodí nielen začiatočníkom aj pre ostrenie. Niektoré kamery totiž ponúkajú možnosť zaostriť snímanú scénu na bod, ktorý dotykom prsta označíte na displeji.

Pri väčšine kamier je displej výklopný až o 180 stupňov. A na čo je to dobré ? Jednoducho si takto lepšie dokážete zakomponovať scénu, keďže ju na displeji dobre vidíte aj z nadhľadu, alebo podhľadu.

Je dobré ak má displej aj dostatočné rozlíšenie a teda poriadne veľa zobrazovacích bodov (napríklad 921 tisíc). V zásade totiž platí, že čím ich je viac, tým lepšie sa dá prostredníctvom displeja manuálne ostriť.

Hľadáčik

Prítomnosť hľadáčika je žiaduca najmä pri nakrúcaní na dennom svetle. Nie každý displej totiž dokáže byť na slnku čitateľný, a preto potom nemusíte požadovanú scénu trafiť presne tak ako chcete.

Výhodou pri novodobých kamerách sú určite hľadáčiky s technológiou OLED, ktoré vám dokážu zobraziť scénu vernejšie ako ich LCD predchodcovia. Rozdiel je viditeľný aj pre úplného laika.

Rozmer snímacieho čipu

Čím väčší je snímací čip, tým viac svetla na neho dopadá a tým krajšie video robí kamera aj pri horších svetelných podmienkach (jeden z najväčších snímacích čipov v spotrebiteľských kamerách má veľkosť 1 palec). V poslednej dobe sa rozmohla technológia snímacích čipov CMOS, oproti starším CCD. Prinieslo to výhody najmä v nižšej spotrebe energie a teda aj dlhšej výdrži na batériu, no na druhej strane aj nevýhody najmä v rýchlosti snímania. Známy je takzvaný „rolling shutter“ efekt, pri ktorom sa počas rýchlych švenkov (pohyb kamerou zľava doprava alebo opačne) rovné línie na obraze vlnia.

Rozlíšenie a záznam kamery

Dnes sa dá už povedať, že v oblasti kamier sa stalo akýmsi štandardom rozlíšenie FULL HD s 1080 riadkami. Nájde sa už len zopár modelov, ktoré nakrúcajú v rozlíšení 720 riadkov. Pri Full HD sú však aj modely, ktoré nakrúcajú v režime prekladaného riadkovania, teda 1080i. Prirodzenejšie pre ľudské oko je však progresívne snímanie, teda režim 1080p. V poslednom čase však už začali vystrkovať rožky aj kamery, ktorých rozlíšenie je oproti FULL HD až štvornásobné. Ide o technológiu 4K a v segmente spotrebiteľských kamier má už svoje prvé lastovičky. V zásade však platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým viac detailov a zároveň aj väčší dátový tok pri ukladaní dát. V praxi to znamená, že na rovnako veľkú SD kartu sa pri vyššom rozlíšení zmestí menej minút záznamu ako pri nižšom rozlíšení.

Automatické režimy

Pri automatickom režime rozhodne poteší automatické nastavovanie parametrov nakrúcania. Oproti foteniu je to napríklad clonenie, zvyšovanie zisku snímacieho čipu, prípadne uzávierka.

Doplnkové funkcie kamier

Stabilizácia obrazu

Jej úlohou je mechanickou, prípadne elektronickou formou zabezpečiť čiastočnú náhradu statívu, prípadne plynulý pohyb kamery pri snímaní videa. Stabilizácia obrazu sa zvlášť oplatí pri väčších priblíženiach. Preto by sme si mali overiť, či kamera optickú stabilizáciu má. A ak áno, tak akú ? Najlepšie je vyskúšať si jej účinnosť v praxi, v predajni. Pozor, žiadna stabilizácia nie je 100% náhradou statívu.

Vstavaný blesk

Mnoho kamier má aj vstavaný blesk. Dôvod je jasný. Kamera dokáže vtedy zároveň aj fotiť. Nikdy to nie je kvalita fotoaparátu, ale často potešia aj snímky z kamery. Nielen počas horších svetelných podmienok, ale aj pri dennom svetle dokáže potom vstavaný blesk pomôcť kvalite fotografie. Najmä ak fotíme osobu proti svetlu. Najviac sa však blesk využije pri fotení počas šera, či v noci. Výkon týchto bleskov však nie je veľký a tak dokážu zabudované blesky osvetliť snímaný objekt najviac vo vzdialenosti pár metrov od neho.

ND filter

Pre kamery je mimoriadne dôležitý ND filter (Neutral Density). Ide o filter, vďaka ktorému sa na zázname dokážu znížiť účinky silného svetla zo slnka. Majú ho už nielen poloprofesionálne kamery, ale dokonca aj niektoré základné – spotrebiteľské. Vďaka tomuto filtru sa potom dokáže zladiť scéna tak, aby napríklad nebola obloha preexponovaná a boli na nej viditeľné oblaky. Čiastočne sa dá ND filter suplovať nastavovaním uzávierky kamery.

Otočný prstenec na objektíve

To, čo platí pre manuálne ovládanie pri fotoaparáte, platí aj pre ovládanie pri kamere. Najmä čo sa týka prstenca objektívu. V prípade kamery a jej manuálnych funkcií môže tento prstenec slúžiť nielen na ostrenie a zoomovanie, ale aj na nastavovanie clony počas nakrúcania.

Rýchlosť snímania – počet snímok za sekundu

Veľmi populárnymi sa stávajú vo svete videa spomalené zábery. V jednoduchosti povedané, stojí za nimi snímanie viacerých snímok za sekundu ako sa štandardne používa. Niektoré spotrebiteľské kamery preto ponúkajú 60 snímok pri FULL HD rozlíšení, ale aj 120 snímok, pri ktorých sa však už rozlíšenie kamery znižuje. Ak sa takto nasnímaná sekvencia pustí v reálnom čase, vznikne z nej nádherne spomalený záber.

Odolné kamery pre outdoorové športy

Ak sme nadšenci outdoorových extrémnych športov, oplatí sa v tomto smere poobzerať sa po kamere, ktorá je práve na tieto účely určená. Mala by byť odolnejšia a hlavne by sa mala dať pripevniť, či už k lyžiam, na prilbu, kapotu auta, či na bicykel. Tieto kamery majú zväčša pevné ohnisko, keďže s nimi nevie spotrebiteľ manipulovať počas vykonávania športovej činnosti. Rovnako sú vybavené aj podvodnými puzdrami a ďalším bohatým príslušenstvom. Je to špeciálna kategória kamier, pri ktorých je viac dôležitý obsah videa ako dokonalá kvalita.

Wifi, GPS a NFC

Niektoré kamery majú aj možnosť zaznamenať súradnice miesta, kde bolo video zhotovené. Slúži na to GPS snímač, ktorý môže byť v stroji integrovaný. Okrem toho sa už čoraz častejšie objavuje aj možnosť mať v kamere Wifi modul. Výhoda je najmä v tom, že môžeme priamo z kamery streamovať video do počítača či na sociálne siete, alebo kameru aj priamo cez Wifi rozhranie na diaľku ovládať. Napríklad ak ju umiestnime do hniezda s mladými vtákmi a takto na diaľku dokážeme scénu nielen zaostriť ale tiež spustiť aj nahrávanie. Poslednou bezdrôtovou možnosťou je NFC. Vďaka tejto technológii komunikácie blízkych polí sa dá kamera veľmi rýchlo, jednoduchým priložením, spárovať napríklad so smartfónom alebo s tabletom, cez ktorý sa dá potom ovládať a zároveň aj sledovať z nej snímaný obraz.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie