Ako vybrať kosačku: Váš sprievodca výberom
Kúpa novej kosačky je investícia na dlhé roky, preto je dôležité starostlivo zvážiť jej výber. Každý typ kosačky je vhodný pre iné potreby a trávnaté plochy. Poradíme, ako vybrať kosačku, aby ste správne a komfortne pokosili vašu predzáhradku či rozsiahly pozemok.
Hlavným kritériom výberu kosačky je veľkosť vášho trávnika
Pri výbere správnej kosačky je v prvom rade potreba vedieť, akú veľkú trávnatú plochu potrebujete pokosiť. Od veľkosti trávnatej plochy sa odvíja výška záberu kosačky, pričom každý typ kosačky zvládne inú šírku. Tu platí jednoduchá rovnica, čím má kosačka širší záber, tým rýchlejšie trávu pokosí.
Nižšie nájdete orientačnú tabuľku veľkosti trávnatej plochy, na ktorú sa najlepšie hodí určitý typ kosačky aj so šírkou záberu.
Veľkosť trávnatej plochy | Typ kosačky | Šírka záberu kosačky |
Do 50 m2 | Akumulátorová, elektrická kosačka | 30 cm |
Do 100 m2 | Akumulátorová, elektrická kosačka | 35 cm |
Do 200 m2 | Akumulátorová, elektrická, benzínová kosačka | 40 cm |
Do 500 m2 | Akumulátorová, elektrická, benzínová kosačka | 45 cm |
Do 1000 m2 | Akumulátorová, elektrická, benzínová kosačka | 45 – 50 cm |
Do 1200 m2 | Benzínová kosačka | 50 – 55 cm |
Do 1400 m2 | Benzínová kosačka | 55 cm |
Do 2000 m2 | Záhradný rider | 60 – 80 cm |
Nad 2000 m2 | Záhradný rider a traktor | 80 – 100 cm |
Nad 3500 m2 | Záhradný traktor | 100 – 110 cm |
Nad 5000 m2 | Záhradný traktor | Viac ako 120 cm |
Nad 1000 m2 | Záhradný traktor | Viac ako 130 cm |
Výnimkou sú robotické kosačky, ktoré v dnešnej dobe zvládnu pokosiť plochu do 2 000 m² so šírkou záberu 20 – 30 cm.
Výkon motora benzínových kosačiek
Pri výbere vhodnej benzínovej kosačky je dôležitý výkon, ktorý určuje, ako efektívne dokáže kosačka kosiť trávnik a aké typy trávnika zvládne kosiť. Výkon kosačiek sa udáva vo wattoch (W).
- 2000 W – Ide o menej výkonné benzínové kosačky, ktoré si však hravo poradia s menšími rovinatými plochami. Pokiaľ plánujete kosiť predzáhradku, postačia kosačky s menším výkonom pod 2000 W. Ich výhodou je nižšia hlučnosť, menšia spotreba a hmotnosť.
- 3000 W – Benzínové kosačky s týmto výkonom sú vhodné na kosenie stredne veľkých až veľkých trávnatých plôch. Tieto benzínové kosačky majú vyššiu hmotnosť nad 20 kg.
- 3100 W a viac – Vyšším výkonom nad 3100 W disponujú profesionálne kosačky, ktoré sú vhodné do náročných podmienok a na kosenie veľkých záhrad.
Príkon elektromotora elektrických kosačiek
Elektrické kosačky majú nižší výkon ako benzínové kosačky, ale bez problémov pokosia stredne veľké záhrady. Pri elektrických kosačkách sa neudáva výkon, ale príkon. Údaj vo wattoch ukazuje, koľko elektrickej energie motor spotrebuje z elektrickej siete. Nehovorí však priamo o tom, koľko energie sa použije na kosenie.
- Príkon do 1400 W – Tieto elektrické kosačky sú určené pre občasnú úpravu menších trávnatých plôch, predzáhradiek alebo okolia terás.
- Príkon 1500 W a viac – Ak potrebujete pokosiť rozľahlejšie trávnaté plochy aj s drobnými hrboľmi a nerovnosťami, zvoľte elektrické kosačky s príkonom nad 1500 W.
Užitočné funkcie kosačiek:
Bočné vyhadzovanie
Pokiaľ potrebujete pokosiť prerastenú trávu a nechcete ju zbierať do zberného koša, bude sa vám hodiť funkcia bočného vyhadzovania. Týmto spôsobom pokosíte aj vysokú trávu, ktorá by rýchlo upchala zberný kôš.
Centrálne nastavenie strihu
Výšku strihu trávnika môžete pohodlne zvoliť pomocou samostatnej páky centrálneho nastavenia výšky.
Mulčovanie
Kosačky pri mulčovaní víria kúsky trávy dookola a rozsekávajú ich na najmenšie čiastočky. Tie sú následne vrátené späť do trávnika ako recyklované hnojivo bohaté na živiny. Táto funkcia nahrádza zbieranie a odvážanie trávy.
Okrajové sekanie (Edge Cutting)
Kosačky s touto funkciou vám umožnia kosiť trávnik pozdĺž chodníkov, a to vďaka vysunutiu nožov k okraju tela stroja.
Zberanie
Funkcia zberanie umožňuje, aby všetka tráva, ktorú kosačka pokosí, putovala do zberného koša. Čím je väčší zberný kôš, tým viac trávy pokosíte. Zberné koše majú u väčšiny kosačiek objem okolo 50 litrov, ale nájdete aj väčšie.
Sklápateľné riadidlá
Užitočná funkcia, ktorá vám umožní si nastaviť riadidlá podľa vašej výšky. Hodí sa tiež pri skladovaní kosačky.
Kosačky s pojazdom
Táto funkcia uľahčuje chod kosačky a odpadá tým potreba vynaloženia sily na tlačenie stroja. Pojazd by mal byť nutnosťou pri veľkých záhradách. Pri výbere kosačky s pojazdom uprednostňujte modely s možnosťou regulácie rýchlosti.
Rozdelenie kosačiek podľa spôsobu kosenia:
Podľa spôsobu kosenia sa kosačky rozdeľujú na niekoľko typov ako sú napríklad vretenové, bubnové či lištové, u ktorých si povieme hlavné rozdiely.
1. Vretenové kosačky
Vretenové kosačky trávu nesekajú, ale strihajú, vďaka systému nožov usporiadaných do vretena. Nože sa pohybujú proti sebe a steblo trávy odstrihnú. Výhodou tohto spôsobu je, že tráva nežltne, je hustejšia a zdravšia, pričom končeky stebiel tráv nie sú rozstrapkané. Vretenové kosačky sa vyznačujú nízkou hlučnosťou a dobrou výkonnosťou. Vhodné sú na kosenie golfových a futbalových ihrísk do 3 cm alebo na okrasné trávniky. Vretenové kosačky poznáme ručné alebo motorové.
2. Rotačné kosačky
Rotačné kosačky sú najrozšírenejším typom kosačiek. Rotačná kosačka funguje na princípe rotujúcich nožov na spodnej strane podvozku. Pomáhajú udržiavať trávnik na štandardnej výške 3 – 5 cm. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť. Podľa napájania rozlišujeme elektrické, akumulátorové alebo benzínové rotačné kosačky.
3. Bubnové kosačky
Bubnové kosačky sú určené na kosenie vysokej trávy (až 150 cm). Majú široký záber nožov s otvoreným bubnom, ktoré trávu ľahko preseknú. Používajú sa prevažne na kosenie trávnikov s výškou 5 – 10 cm.
4. Lištové kosačky
U lištových kosačiek sa najčastejšie stretneme s benzínovým variantom. Nože sa pohybujú proti sebe, podobne ako strojček na vlasy. Hodia sa na kosenie veľkých plôch, ako sú napríklad členité horské lúky.
5. Strunové kosačky: Vyžínače a krovinorezy
Strunové kosačky sú určené na kosenie vysokého porastu a na ťažko dostupných miestach.
Často sa využívajú na dokončovacie práce po rotačných kosačkách, aby sme pokosili priestory okolo múrov či stromov. Fungujú na princípe struny, ktorá má v závislosti od typu kosačky rôzne veľkosti, tvary a hrúbku. Väčšina kosačiek tohto typu sa drží nadvihnutá za riadidlá a manuálne sa s ňou pohybuje.
Do strunových kosačiek zaraďujeme aj vyžínače, ktoré sa vyznačujú ľahkou konštrukciou a jednoducho sa s nimi manipuluje. Vhodné sú na jemné dokončovacie práce tam, kde iná kosačka nedosiahla.
Krovinorezy sú robustnejšie a výkonnejšie stroje, ktoré sú určené na sekanie hustej trávy a menších kríkov a stromov.
Typy kosačiek podľa pohonu
Podľa pohonu rozdeľujeme kosačky na benzínové, elektrické a akumulátorové (AKU). Existujú aj ručné kosačky, kde pohonnú energiu dodáva človek.
Ručné kosačky
Ide o najjednoduchší typ kosačky, ktorú poháňate vlastnou silou. Sú veľmi lacné a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Sú vhodné na kosenie menších plôch do 200 m². Obľúbené sú vretenové ručné kosačky, ktoré predstavujú najšetrnejší spôsob kosenia z hľadiska životného prostredia.
Benzínové kosačky
Benzínové kosačky sú najpredávanejším typom kosačiek. Sú to výkonné stroje, ktoré hravo zvládnu rôzne nerovnosti a veľké trávnaté plochy. Vhodné sú na kosenie aj tam, kde nemáte prístup k elektrickej energii. Vyznačujú sa dlhou životnosťou pri správnej údržbe, väčšinou sú vybavené zberným košom a nastavením výšky kosenia. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť, vibrácie pri kosení a vyššia hmotnosť. A samozrejme musíte pravidelne doplňovať benzín.
Obľúbené sú rotačné benzínové kosačky s pojazdom, lebo odpadá nutnosť vynaloženia sily na tlačenie stroja.
Elektrické kosačky
Elektrické kosačky sú poháňané elektromotorom a na ich prevádzku je treba zapojiť kábel. Nie sú až také výkonné ako benzínové kosačky, ale dokážu bez problémov pokosiť stredne veľké až veľké záhrady. Ich hlavnou výhodou je nízka hlučnosť, jednoduchá obsluha a majú nižšiu hmotnosť. A sú ekologické.
Musíte však dávať pozor, aby nedošlo k zamotaniu, alebo preseknutiu kábla.
Akumulátorové (AKU) kosačky
Akumulátorové kosačky spájajú výhody elektrických a benzínových kosačiek. Majú jednoduchú údržbu, sú tiché, neprodukujú žiadne emisie a nepotrebujete žiadny kábel pre ich chod.
Akú veľkú plochu dokážu na jedno nabitie pokosiť AKU kosačky, závisí od kapacity akumulátora, ktorá sa pohybuje od 2 do 6 Ah s možnosťou kosenia plochy do 1000 m².
Robotické kosačky
Stále obľúbenejšou kategóriou sú robotické kosačky. Ide o akumulátorové kosačky, ktoré ku chodu nepotrebujú žiadny zásah, pretože sú autonómne. Dokážu sa samé vyhnúť prekážkam a schovať sa pred dažďom. Podľa naplánovaného programu robotická kosačka sama pokosí trávnatú plochu a po vybití sa sama nabije, čo zvyčajne trvá 60 minút. Po nabití pokračuje v práci tam, kde skončila. Nové modely dokážu pokosiť do 2000 m² so šírkou záberu od 20 do 30 cm.
Niektoré robotické kosačky majú smart funkcie, čo umožňuje ich zapnutie cez mobil, napr. kým ste v práci a keď prídete domov, budete mať krásne pokosený trávnik. Niektoré modely sú kompatibilné s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Asistent alebo Apple Home Kit.
Traktorové kosačky (Záhradné traktory)
Traktorové kosačky sú určené pre náročných používateľov, ktorí potrebujú kosiť rýchlo a veľké plochy. Majú vysoký výkon, veľkú šírku záberu a veľký objem zberného koša. Záhradný traktor porast sám nasáva a následne ho môže previezť na zvolené miesto, prípadne rozhádzať po ploche, riadkovať alebo mulčovať.
Je to multifunkčný pomocník, ktorý umožní aj prácu v tme či za šera a vďaka príslušenstvu je možné ho používať celý rok, napríklad na odhrabanie snehu. Nevýhodou traktorovej kosačky je vysoká cena a väčšie rozmery. Traktorové kosačky majú väčšinou benzínový motor, ale nájdete tiež elektrické prevedenia.
Záhradné ridery
Záhradné ridery sú jednoduchšou a lacnejšou verziou záhradných traktorov. Sú menšie a obratnejšie, a preto vhodnejšie do členitých priestorov, ktoré vyžadujú zručnú manipuláciu. Sú však výhradne určené pre kosenie, keďže nie sú konštruované pre prídavné zariadenia. Záhradné ridery sú väčšinou na spaľovací benzínový motor, ale nájdete aj elektrické prevedenia.