Ako vybrať kosačku

Ako vybrať kosačku

Na plnú záhradu vysokej buriny či prerastenej trávy vôbec nie príjemný pohľad. Okrem toho, že narobí poriadnu zlobu aj susedských vzťahoch, je zdrojom alergénov pre široké okolie. Skosený trávnik je symbolom údržby a dôslednosti majiteľov a v neposlednom rade i poteší nejedno oko. Nie je však jedno s akou kosačkou sa o trávnik staráte, preto vám ponúkame návod, ako sa v nich orientovať.

Rýchly sprievodca pri výbere

  • pred kúpou vždy zvážime veľkosť plochy, ktorú plánujeme kosiť a preveríme si dostupný zdroj elektrickej energie. Tam, kde žiadny nie je, uvažujeme len o ručných vretenových, benzínových, prípadne akumulátorových kosačkách. V prípade ručnej kosačky môžete zvládnuť pokosiť plochu do 250 m2.
  • benzínové kosačky poskytnú vysoký úžitkový výkon a patria medzi najpreferovanejšie, no je nutné rátať s častejšou údržbou, dolievaním oleja či benzínu a aj s neželanými výparmi.
  • ak uprednostňujete pohodlie a nenáročnú údržbu, a plocha na kosenie je menších rozmerov, je pre vás vhodná kosačka elektrická.
  • na rýchle pokosenie trávy v predzáhradke a na nenáročných miestach bez hrubej buriny, postačí kosačka akumulátorová. Odporúčame mať v zásobe aj náhradný akumulátor – kým s jedným práve kosíme, druhý sa môže nabíjať.
  • je zbytočné investovať vysokú čiastku do kosačky, ktorú plánujeme využívať len na kosenie buriny. Pri malej alebo prerastenej tráve a burine v okolí chodníkov či stromov svoju službu urobí dobre aj vretenová ručná kosačka. Oplatí sa napríklad na chaty, či menšie víkendové záhradky. No na veľmi prerastené a zanedbané plochy sa už treba poobzerať po krovinoreze.
  • záhradných fajnšmekrov určite poteší robotická kosačka, patrí však do udržiavaných trávnatých záhrad s minimom záhonov, teda bez členitých plôch.
  • ak chcete kosiť okolo záhonov, záhybov, ťažko dostupných miest, je dobré zaobstarať si ručnú strunovú kosačku. Elektrická poslúži na dočistenie náročných plôch a motorovú môžete zasa použiť na plnohodnotné kosenie silnejšieho porastu na väčších plochách.
  • pre náročné a rozsiahle terény sú určené záhradné traktory. Jednoznačný komfort prináša záhradný traktor alebo rider. Nevyhnete sa však najvyššej vstupnej investícii.
  • nezabúdame na skladovací priestor pre kosačku mimo sezóny, prípadne odkladacie miesto počas nej – pri nedostatku miesta je dobré, ak má kosačka sklápaciu rukoväť.

Delenie podľa spôsobu kosenia

Vretenové

    

Ich srdce tvorí rotujúce vreteno nožov s guľôčkovými ložiskami. Trávu nekosí, ale skôr strihá, a to špeciálne uloženými nožmi. Je možné nastavenie želanej výšky strihu koseného porastu. Nevýhodou je, že pri husto zarastenej ploche je nutné vyvinúť väčšiu silu a tlak na kosenie. Zberný kôš môže, ale aj nemusí byť súčasťou výbavy. Ich hmotnosť sa v závislosti od modelu pohybuje do 10 kg. Ak je v ich výbave aj zberný kôš, treba rátať s väčšou hmotnosťou. V prípade ručnej kosačky môžete zvládnuť pokosiť plochu do 250 m2, elektrická vretenová však zvládne kosenie do 500 m2.
Šírka záberu tohto typu kosačiek sa pohybuje medzi 30-40 cm v závislosti od modelu. Vo všeobecnosti sú vhodné skôr pre menšie plochy bez prívodu elektrickej energie. Ich plusom je tiché kosenie.

Vretenové PROFI
V tomto prípade kosačiek ide už o profesionálnu kategóriu kosenia. Profi kosačky trávu doslova strihajú perfektným strihom. Tento spôsob je k tráve omnoho šetrnejší , pretože tak nemá rozstrapkané konce a nevysychá. Poskytuje tiež rovnomerné zastrihnutie po celej ploche. Steblá sú teda rovnako vysoké a anglický trávnik potom vyzerá doslova ako koberec. Tento spôsob je obľúbený napríklad na golfových, futbalových, tenisových ihriskách či reprezentačných plochách. Profi modely bývajú v podobe malého vozidla aj so zberným košom.  

Delenie vretenových kosačiek podľa napájania


Elektrické
Oproti ručným zvládnu kosenie väčšej plochy, približne 500m2. Je poháňaná motorom, napájanie je cez elektrickú sieť.

Ručné
Vyžadujú viac fyzickej námahy, pretože ich treba cez porast tlačiť. V ponuke nájdeme aj nenáročné modely bez zberného koša, treba však potom rátať s dodatočným odhrabaním pokosenej trávy. Plocha kosenia závisí aj od fyzických síl používateľa, no sú zväčša určené pre menšie plochy.

Benzínové
Motorové prevedenie schopné poňať veľkú plochu. K výkonu im zvykne pomáhať aj samochodný pojazd. Kosenie je následne menej namáhavé.

Rotačné

Ako vyplýva už z názvu, kosenie je zabezpečené horizontálne uloženými nožmi, ktoré rotujú, čiže takým spôsobom kosia. Sú používateľsky komfortné a zabezpečia kvalitné výsledky. Majú širokú plochu záberu až do 56 cm. Podľa typu napájania sú určené pre stredne veľké až veľké plochy.

Delenie rotačných kosačiek podľa napájania

Benzínové
Fungujú na palivo ako benzín alebo zmes oleja a benzínu. Kosenie uľahčuje pojazd hnaný motorom. Pri správnej údržbe sa vyznačujú dlhou životnosťou. Majú široký záber kosenia (používateľ si môže vybrať šírku záberu medzi 40-55 cm), nastaviteľnú požadovanú výšku kosenia a pokosený porast zbierajú do zberného koša.
Sú určené pre stredne veľké až veľké plochy (800 až 1400 m2), dobre zvládajú členitý terén. Vhodné sú v prípade ak používateľ preferuje kosenie bez elektrického kábla, alebo pre miesta, na ktorých nie je dostupné žiadne sieťové napájanie.

Elektrické
Pracujú na elektrický pohon zo siete. Na spodnej strane motora sú umiestnené rotujúce nože. Majú nastaviteľné kosenie porastu do želanej výšky. Občasnou nevýhodou je ich prívodný kábel, keďže s ním treba manipulovať a odstraňovať ho z kosenej plochy. Hmotnostne sú o niečo ľahšie v porovnaní s benzínovými. Drahšie modely bývajú dostupné aj s pojazdom, no štandardne sú viac preferované bez neho, keďže sú určené skôr pre menšie plochy s rovným terénom. V porovnaní s benzínovými kosačkami sa elektrické vyznačujú tichou a ekologickou prevádzkou, a nižšími obstarávacími nákladmi. Aj starostlivosť o ne je oveľa jednoduchšia.

Akumulátorové
Tento typ kosačky nepotrebuje na svoj chod benzín, ani priamu elektrickú energiu zo siete. Pracuje na báze akumulátora – teda Líthium-Iónovej nabíjateľnej batérie. Akumulátor sa nabíja na nabíjačke oddelene od samotnej kosačky a na jedno nabitie dokáže pokosiť asi 150 až 300m2. Skutočná rozloha plochy je však ovplyvnená výškou a kvalitou koseného trávneho porastu. Akumulátorová kosačka je ideálna na klasické anglické trávniky v nenáročnom teréne s menšou rozlohou. Pre väčšie plochy sa odporúča prikúpiť aj náhradný akumulátor, ktorý sa nabíja v čase, keď sa druhý používa.

Strunové

Vo väčšine strunových modelov sa kosačka pri kosení drží nadvihnutá za riadidlá a manuálne sa ňou pohybuje po kosenej ploche, ktorú seká cievka so strunou. Vyrábajú sa vo verzii elektrickej alebo s benzínovým pohonom. Strunové kosačky sú ideálna pre sekanie vysokého porastu aj na ťažko dosiahnuteľných miestach ako je tráva pod kríkmi, pri múroch či pod lavičkami, prípadne na dočisťovanie terénu po kosení. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 1,8až 5kg, pričom disponujú šírkou záberu 25 až 38 cm.

Delenie strunových kosačiek podľa napájania

Elektrické
Patria k obľúbenej verzii, a to pre ich nízku hmotnosť, ľahkú manipuláciu a komfortné užívanie. Hodia sa na dokosenie malých plôch pozdĺž ciest, plotov a stien, alebo na na skracovanie trávy v okolí stromov, okrasných krikov či skaliek.  Tam, kde nieje možný prístup k elektrickej energii, je vhodná AKU strunová kosačka.

Motorové (benzínové)
Majú o niečo vyššiu hmotnosť v porovnaní s elektrickými strunovými kosačkami. Parametrami sú veľmi podobné, no tieto sú určené na ťažšie dostupné miesta bez prístupu k elektrickému zdroju. Sú výkonnejšie ako elektrické a odporúčajú sa pri ploche okolo 400 m2.

Bubnové

Určené na kosenie veľmi vysokej trávy napríklad v sadoch, na lúkach a podobne. Vysoký porast po skosení nezbierajú, ale skladajú do úhľadných riadkov. Vhodné aj do nerovných terénov, a to vďaka silnému motoru, zosilnenému žaciemu disku a prispôsobeným kolesám. Majú však vyššiu hmotnosť (55 - 60 kg), preto nie sú vhodné na bežné kosenie trávnatých plôch, ale skôr na rozmerné priestranstvá. Kosenie uľahčujú širokým záberom 55 - 65 cm.

Krovinorezy

Modelovo podobné strunovým kosačkám, avšak výkonom vhodnejšie pre náročné plochy na údržbu. Ich hmotnosť je v rozpätí od 4,5 do 9kg a objem ich palivovej nádrže (0,8 - 1,2 litra) je prispôsobený žiadanému väčšiemu výkonu. Na jeden záber dokážu pokosiť približne 38 - 45 cm plochy. Vďaka výbave základných, ale i prikúpiteľných nožov im nerobí problém ani drevnatá burina s hrubšími stonkami.

Robotické kosačky

Kosačka, ktorá šetrí čas, pretože kosí úplne sama. Funguje na princípe senzorového rozpoznávania prekážok a vyhodnotenia kosenej plochy. Majú funkciu automatického nabíjania. Kosačka sama príde k nabíjacej stanici, ako náhle je nutné akumulátor dobiť. Nedisponujú zberným košom, keďže sú určené pre časté kosenie niekoľkokrát v týždni. Pokosená tráva je preto veľmi drobná, a stáva sa pre trávnik prirodzeným hnojivom. Vhodné sú skôr pre menšie plochy s plánovanou pravidelnou údržbou. Ich nevýhodou je vysoká vstupná investícia, no výhodou takmer bezstarostná prevádzka.

Štandardne sa pri robotických kosačkách stretneme s nasledujúcimi parametrami:

Akumulátor     : Lítium-iónový
Doba chodu     : od 50 min do  3 hod
Doba nabíjania: od 50 min do  3 hod
Hmotnosť        : od 8 do 12 kg
Plocha kosenia: do 500 m2
Stúpavosť        : do 35%
Šírka záberu     : 25- 30 cm

Robotické kosačky bývajú vybavené aj viacerými doplnkovými funkciami ako napríklad ovládanie smartphonom, zabezpečenie PIN kódom, poplachový systém varujúci pred krádežou, dažďovými, pádovými, nárazovými a trávnymi senzormi.

Záhradné vozidlá

Záhradné traktory
Vozidlá s vysokým používateľským komfortom, určené na kvalitné a rýchle pokosenie veľkých plôch. Vyžadujú však vysokú vstupnú investíciu, následné investície do údržby a majú zvýšený nárok na umiestnenie. Sú určené pre veľmi veľké trávnaté plochy s dostatkom manipulačného priestoru. Výhodou je rýchle kosenie, veľký objem zberného koša a pohodlná údržba plochy. Stroj porast sám nasáva a následne ho môže previesť na zvolené miesto, prípadne rozhádzať po ploche, riadkovať alebo mulčovať. Je to multifunkčný pomocník, ktorý umožní aj prácu v tme či za šera.
Vďaka širokému príslušenstvu možno traktor používať celý rok, dokonca aj na zimnú údržbu. Príslušenstvo môžete rozšíriť napríklad o vlečky, deflektory, prevzdušňovacie valce, radlice, vozíky, rozmetadlá, snehové frézy a podobne.   

Záhradné ridery
Sú jednoduchšou a lacnejšou verziou traktorov. Sú menšie a obratnejšie, a preto vhodnejšie do členitých priestorov, ktoré vyžadujú zručnú manipuláciu. Sú však výhradne určené iba pre kosenie, keďže nie sú konštruované pre prídavné zariadenia.

 
Doplnkové funkcie kosačiek

Pri kúpe kosačky existuje naozaj veľa parametrov, podľa ktorých sa dá orientovať. No po zhodnotení typu kosačky a po následnom výbere modelu, je dobré zvážiť aj nasledujúce funkcie, ktoré síce cenu zariadenia zvyšujú, no v mnohých situáciách výrazne uľahčujú prácu.

  • Elektrický štart pri benzínových kosačkách

Jednoduchšie štartovanie prístroja pomocou tlačidla. Je alternatívou k štartovaniu ťahom lanka.

  • Bočné vyhadzovanie

Praktické pri vysokej, mokrej tráve. Tú je následne možné presušiť a použiť podľa uváženia.

  • Centrálne nastavenie strihu

Výšku strihu trávnika môžete pohodlne zvoliť pomocou samostatnej páky centrálneho nastavenia výšky.

  • Mulčovanie

Stroje pri mulčovaní víria kúsky trávy dookola a rozsekávajú na najmenšie čiastočky. Tie sú následne vrátené späť do trávnika ako recyklované hnojivo bohaté na živiny. Nahrádza zbieranie a odvážanie trávy.

  • Pojazd

Uľahčuje chod kosačky, odpadá tak potreba vynaloženia sily do tlačenia stroja

  • Systém regulácie rýchlosti pojazdu

Špeciálny variátor zaisťuje rýchlosť pojazdu nezávisle na rýchlosti otáčania žacieho noža.

  • Sklápateľné riadidlá

Výška riadidiel sa dá prestaviť podľa veľkosti postavy. Praktické pri skladovaní kosačiek.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie