Ako vybrať mobilný telefón

Ako vybrať mobilný telefón

Mobilný telefón je už dnes vecou dennej potreby a neoddeliteľnou súčasťou pracovného, ale aj osobného života. Existuje obrovské množstvo typov a závisí len od vás, čo všetko od svojho osobného telefónu vyžadujete a na čo všetko sa bude používať. S kvalitou a parametrami súvisí i cena. Dnes si získali podporu a absolútnu prevahu u ľudí tzv. smartfóny. Sú to mobilné telefóny s operačným systémom, ktoré zvládajú množstvo funkcií a príkazov naraz. Dokážeme do nich nahrať rôzne programy z externého prostredia, a preto ich voláme inteligentné.

Určitým odrazovým mostíkom pri rozhodovaní je fakt, či chceme mobil s dotykovým displejom (ktorých sa predáva najviac), alebo uprednostňujeme klasiku s hardvérovou klávesnicou. Je dobré zvážiť i to, či množstvo funkcií, ktoré sa nám ponúkajú, vôbec využijeme. Pri výbere je dobré zohľadniť aj veľkosť a tiež dizajn podľa osobného vkusu. Treba však myslieť na to, že technológie idú dopredu míľovými krokmi a tak si dnes zvyknú ľudia meniť svoje mobilné zariadenie v priemere raz za 2 roky.

Rýchly sprievodca pri výbere mobilného telefónu

  • Väčšina smartfónov prichádza s dotykovou obrazovkou, ktorá je mimoriadne intuitívna a zvládne ju aj malé dieťa. No najmä starším ľuďom viac vyhovuje klasická klávesnica, často len v prevedení základného 10 miestneho číselníka.
  • Ak chcem smartfón využívať častejšie aj na surfovanie po internete, oplatí sa poobhliadať sa po väčších uhlopriečkach.
  • Ak potrebujete hladko browsovať po internete, sťahovať dáta, aplikácie a využívať multitasking, určite treba mať aspoň dve jadrá.
  • Hráči hier ocenia pri smartfóne najmä výkonný procesor (4 a viac jadier) a viac gigabajtov operačnej pamäte.
  • Keď požívame operačný systém Windows na svojom počítači a chceme mať rovnaké prostredie aj v mobile, určite je riešením smartfón práve s operačným systémom Windows. Ak mám naopak počítač od Apple, väčšiu kompatibilitu mi prinesie smartfón s operačným systémom iOS.
  • Ak chcem telefónom nahradiť aspoň čiastočne svoj fotoaparát, či kameru, treba sa poobzerať po modeli smartfónu s fotoaparátom, ktorý má vyššie rozlíšenie a väčší snímací čip. Moderné modely už dokážu nahrávať video nielen v rozlíšení FULL HD, ale už aj 4K.
  • Telefón môže byť zároveň aj hudobným prehrávačom. V tomto prípade sa treba zamerať aj na technológie ako napríklad rušenie hluku okolia pri prehrávaní cez slúchadlá.
  • Športovci určite ocenia, ak bude mať ich smartfón možnosť spárovať sa s príslušenstvom, ktoré napríklad meria tep srdca, či niektoré ďalšie parametre ľudského organizmu.
  • V prípade ak chcete fotky z telefónu zobrazovať na televízore cez kábel, prípadne bezdrôtovo, smartfón by mal mať rozhranie MHL a v bezdrôtovom svete zasa podporu funkcii zrkadlenia obrazu.
  • Ak pracujete s mobilom v drsnejších podmienkach, potrebujete od neho, aby bol odolnejší ako bežné. Túto odolnosť vyjadruje zväčša norma označovaná ako IP (IP68).
  • Pozornosť si pri výbere zaslúži najmä výdrž batérie, udávaná v miliampér hodinách.

Základné parametre pri výbere mobilného telefónu

Dotykové ovládanie verzus klávesnica

Na začiatku výberu mobilu stojí otázka, či chcete väčší, teda dotykový displej, alebo ste klasik s číselníkom. Niektorí výrobcovia pritom ponúkajú aj kombináciu klávesnice a dotykového displeja.

  • Dotykový displej ponúka väčšiu pracovnú plochu a logicky väčšie zobrazenia fotografií, či videí. Je vhodnejší na multitasking, teda na prácu s viacerými aplikáciami súčasne. Klávesnica sa v prípade potreby písania objaví sama v digitálnej podobe. Tento typ displeja je vhodný pre všetkých, ktorí so smartfónom pracujú, ale aj surfujú po internete, či snímajú a upravujú fotografie. Displej však potrebuje na svoju funkciu viac energie, čo sa prejaví na životnosti batérie.
  • Kombinácia dotykového displeja a klávesnice – je to kompromis medzi dotykovým displejom a mobilným telefónom s číselníkom, či klávesnicou. Displej je trochu menší a batéria má dlhšiu výdrž, zároveň sú tu i tlačidlá, ktoré môžu niekomu vyhovovať na písanie viac ako dotyková klávesnica.
  • Číselník – klasický typ mobilného telefónu, s 12timi tlačidlami na číselníku, je pre istú skupinu ľudí tým najlepším riešením. Takéto zariadenia majú spravidla nízke ceny a obsahujú základné funkcie ako telefonovanie, SMS, jednoduché hry a niekoľko iných funkcií. Nemajú však také možnosti pre sťahovanie, či inštalovanie rôznych nových aplikácií ako smartfóny. Vo väčšine takýchto mobilov je namiesto operačného systému len jednoduchý firmware.

Typy mobilných telefónov vzhľadom k použitiu

Každý mobilný telefón sa vzhľadom na svoje parametre môže viac alebo menej hodiť na používanie aj pri jednotlivých profesiách. Sú teda mobily, ktoré zároveň zohľadňujú aj podmienky pre špecifickejší druh práce. Napríklad ak pracujete v drsnejších podmienkach, budete potrebovať trochu odolnejší mobil ako tí, čo pracujú v kanceláriách. Rovnako sa líšia nároky na mobilný telefón pre manažérov, ktorí zase ocenia viaceré kancelárske aplikácie a väčšiu bezpečnosť. No a tiež pre kreatívcov, umelcov a mladých ľudí, ktorí počúvajú hudbu a pozerajú videá.

  • Základné mobilné telefóny – sú určené nenáročným používateľom, ktorí potrebujú len telefonovať, či písať SMS. Zvyčajne nemajú fotoaparát, alebo ak, tak len zadný s veľmi malým rozlíšením. Majú číselníky pre vytáčanie čísel na displeji. Na jedno nabitie vydržia dlhšie ako smartfóny.
  • Mobilný telefón so základnými funkciami – mobil pre menej náročných používateľov, obsahuje už i Bluetooth, či možnosť posielania e-mailov, vlastní jeden či dva fotoaparáty, aj keď s menším rozlíšením. Môže mať aj dotykovú obrazovku.
  • Mobilný telefón pre seniorov – ide zväčša o mobily so základnými funkciami, ktoré sú určené starším ľuďom. Vyznačujú sa veľkými prehľadnými tlačidlami a displejom, ako aj jednoduchou manipuláciou. K tlačidlám číselníka je možné priradiť, v rámci takzvanej rýchlej voľby, čísla rodinných príslušníkov, prípadne kontakt na lekára.
  • Foto mobilný telefón – vhodný najmä pre milovníkov fotografie, má lepší snímací číp a objektív. Objektív môže byť so zoomom a optickou stabilizáciou. Podporuje pamäťové karty aj s väčšími kapacitami.
  • Odolné telefóny – sú určené pre prácu v sťažených podmienkach – či už teplotných alebo pracovných. Sú nárazuvzdornejšie ako väčšina iných smartfónov, bývajú vodotesné i prachu odolné. Hodia sa na stavby, do hôr alebo na outdorové aktivity.
  • Manažérske mobilné telefóny – ide o smartfóny, ktoré disponujú množstvom aplikácií, prípadne umožňujú sťahovanie a ich inštaláciu. Reprezentuje ich zvýšená bezpečnosť dát. Niektoré podporujú i elektronické pero, s ktorým sa dobre robia poznámky, či náčrty.

Operačný systém

Ako vybrat mobil - operační systémy

Je to softvér, ktorý sa stará o správne fungovanie smartfónu, využíva všetky jeho komponenty a umožňuje k nim prístup. Spája teda aplikácie a hardvérové komponenty smartfónov s používateľom. Spracováva tiež dáta a zadania od používateľa.

Samotné operačné systémy sa líšia grafickým používateľským prostredím, ale aj počtom podporovaných aplikácií, či ich dostupnosťou.

Zväčša sa pri mobiloch stretávame s troma základnými operačnými systémami.

  • Android – ide o open source, čo znamená, že zdroje sú otvorené. V praxi má tak hocikto možnosť vstúpiť do systému a upraviť si niektoré jeho prvky podľa potrieb a takéto vylepšenie potom poskytnúť verejnosti. Nemá problém s veľkosťami displejov, či čipsetom. Android má viacero verzií a čím je táto vyššia, tým podporuje viac aplikácií a umožňuje nové funkcionality. Aplikácie sa získavajú cez virtuálny obchod - Google Play.
  • iOS – je produktom spoločnosti Apple a súčasťou iPhonov. Na rozdiel od Androidu, je nainštalovaný výhradne na hardvéri spoločnosti Apple. Výkony softvéru a hardvéru sú tak dobre vyladené. Aj pri iOS sa zverejňujú novšie verzie, ktoré prinášajú nové funkcionality. Aplikácie sa dajú získavať vo virtuálnom obchode Apple Store.
  • OS Windows Phone – systém pochádza od spoločnosti Microsoft a nadväzuje na obľúbený OS Windows z desktopových počítačov a notebookov. Inštaluje sa do hardvérov od rôznych výrobcov. Tiež má niekoľko verzií a každá vyššia poskytuje používateľovi nové možnosti. Aplikácie sa dajú zohnať vo virtuálnom obchode Windows Marketplace.

Procesor

Je to srdce mobilu a zvlášť smartfónu. Spracúva vstupy, ktoré do smartfónu zadáva používateľ. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje.

Výkon procesora predurčuje čiastočne počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Viacjadrové procesory dokážu spracúvať viacero informácií súčasne.

Taktovacia frekvencia sa uvádza v GHz. Vyššie frekvencie znamenajú vyšší výkon.

V najzákladnejších smartfónoch nájdeme jednojadrový procesor, no s rastúcimi požiadavkami na aplikácie rastie i nárok na výkon i počet jadier. Ani 8 jadrové smartfóny už dnes nie sú žiadnou výnimkou. Viac jadier je akoby viac procesorov v rámci jedného čipu.

Operačná pamäť

Operačná pamäť - RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými operačný systém práve pracuje. Z pamäte telefón číta a rovnako na ňu zapisuje údaje.

Výkon RAM sa odzrkadľuje pri spustení viacerých programov, či aplikácií naraz. Ak je ich naraz spustených viac, kapacita RAMky sa tiež využíva vo väčšej miere. Preto je lepšie mať v telefóne minimálne 1 a viac gigabajtov, ak plánujeme mať naraz spustených viacero aplikácií, prípadne mať plynulé surfovanie po internete.

Úložný priestor

Úložný priestor je miesto pre dáta a multimediálny obsah, ktoré v danom mobilnom telefónom prenášate. Na rozdiel od operačnej pamäti, dáta tu ostávajú aj po prerušení prítoku elektrickej energie. Zväčša má formu rýchlych flashových pamätí a je v telefóne zabudovaný. Ak by však takýto priestor nestačil, takmer každý mobil má dnes možnosť rozšíriť kapacitu úložného priestoru cez slot pre FLASH pamäťovú kartu. Najčastejšie je to micro SD.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere mobilu

Displej

Ako vybrat mobil - displej

Veľkosť displeja i jeho rozlíšenie sa považuje za veľmi dôležitý parameter. Ak so svojím mobilným telefónom i pracujete a vybavujete viaceré záležitosti, je vhodné mať i väčší displej. Ak však iba telefonujete, SMSkujete či trávite pár chvíľ na sociálnych sieťach, potom si vystačíte aj so skladnejším formátom. Veľké smartfóny sú totiž mierne nevýhodné práve z hľadiska úschovy. Ich rozmer sa udáva zvyčajne v palcoch a v rámci smartfónov je zlatý stred displej s veľkosťou 4 palce.

Rozlíšenie displeja – uvádza sa v zobrazovacích bodoch (pixeloch), z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke. Čím je toto číslo vyššie v horizontálnej, aj vertikálnej línii, tým je rozlíšenie väčšie a displej ostrejší. V súčasnosti sa už za štandard považuje HD rozlíšenie, no v zásade by do 4 palcov rozlíšenie nemalo klesnúť pod 800 na 400 rozlišovacích bodov. Nad 5 palcov by malo rozlíšenie už dosiahnuť práve HD parametre, aby sa zachovala ostrosť obrazu.

  • High Definition (HD alebo aj HD ready) – rozlíšenie 1280 x 720. Táto podoba má teda 720 riadkov a 1280 stĺpcov.
  • Full High Definition (Full HD) – rozlíšenie 1920 x 1080. Hovoríme o riadkovaní 1080.
  • Quad HD (QHD) - nejčastěji rozlišení 2560 x 1440 (16:9). To znamená, že počet vertikálnych bodov je 1440, označovaný ako 1440p.

Existujú však rôzne podskupiny týchto rozlíšení. Napríklad qHD – quarter HD s 960 na 540 bodov, prípadne WXGA s 1280 na 800 bodov.

Okrem toho však poznáme i rôzne technológie obrazu, ktorými displeje disponujú. Ide o vlastnosti, ktoré stoja za kvalitou zobrazenia. Starším a dnes už nedostačujúcim typom je technológia TFT LCD, kým technológie typu AMOLED, Super AMOLED, IPS či Super LCD sú vo vyššej a teda určite prijateľnej kategórii. V zásade prinášajú lepšiu viditeľnosť na slnku, krajšie farby a možnosť sledovať displej takmer z akéhokoľvek uhla.

Rozhranie

Dôležitou súčasťou mobilných telefónov sú porty/konektory. Porty rozširujú možnosti naozaj vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhraní. Káblové, ktoré potrebuje na svoju funkciu fyzický port - konektor + kábel. No a druhým je bezdrôtové, teda virtuálne rozhranie.

Konektory, káble

  • USB-C (USB typ C) - najnovší konektor pre nabíjania a vysokorýchlostný prenos dát. Toto je obojstranný konektor, takže ho nemožno zasunúť zle.
  • Micro USB – patrí k najzákladnejším portom. Zvyčajne sa ním mobil nabíja, no tiež sa ním vedie dátové káblové spojenie s počítačom cez klasické USB rozhranie. Takto je možné potom robiť výmenu nahratých multimediálnych súborov, či iných dát medzi dvoma zariadeniami.
  • Slot na micro SD kartu – otvor do ktorého sa vkladá do mobilného zariadenia externé úložisko. Takto svojmu mobilu zväčšíte kapacitu permanentnej pamäte.
  • Audio jack – je to 3,5 mm port na slúchadlá (zriedka aj 2,5 mm), do ktorého sa ich konektor zasunie a hudbu či film počúvate bez toho, že by ste rušili okolie. Rovnako sa dá takto I telefonovať, keďže tento audio konektor má aj vstup na mikrofón, ktorý môže byť súčasťou slúchadiel. Niektoré mobilné telefóny majú pritom tento konektor až 5 kontaktový, keďže ním podporujú aj funkcie rušenia okolitého hluku, ktorý sa tak neprenáša do slúchadiel a zvuk je čistejší.
  • Lightning konektor – konektor špeciálne vyrobený a využívaný spoločnosťou Apple. Slúži na nabíjanie i prepájanie zariadení. Je novšou verziou predchádzajúceho 30-pinového konektora.

Bezdrôtové pripojenie a dátové prenosy

  • WiFi – vybavenie bezdrôtovej komunikácie WiFi, pomocou ktorej sa pripojíte na HOT SPOT (router) s internetom. Patrí dnes už k štandardnej výbave pri väčšine zariadení.
  • WiDi, Miracast - technológia pre bezdrôtový prenos zvuku a obrazu, zrkadlenie obsahu televízoru.
  • NFC – Near Field Communication - Komunikácia blízkych polí - slúži na rýchle prepojenie mobilných zariadení bez zadávania zbytočných kódov. V súčasnosti sa využíva na prenášanie údajov, ale aj na pripájanie k bezdrôtovým slúchadlám, tlačiarňam a už aj na platenie v obchodoch prostredníctvom mobilu.
  • Bluetooth – pomocou tejto technológie sa dajú pripájať rôzne doplnky v podobe reproduktorov, či slúchadiel, ale aj prenášať dáta z jedného zariadenia do druhého. Je to rýchlostne nižší bezdrôtový štandard oproti NFC.
  • GPS / Glonass – Sú to moduly (americký systém / ruský systém), ktoré slúžia na príjem pozícií zo satelitov vo vesmíre. Vďaka tomu dnes v mobiloch fungujú aplikácie s navigáciami, ktoré nás vedia doviesť do cieľa. Dnes je už niektorý z modulov, prípadne oba, súčasťou štandardnej výbavy smartfónu.
  • A-GPS – Ide o Asistované GPS. V tomto prípade teda asistuje signálu zo satelitov aj systém určovania polohy vďaka vysielačom v mobilnej sieti (BTS) a Wifi HotSpotom. V tomto prípade by mal byť takýto systém rýchlejší pri štarte určenia polohy ako samostatný GPS systém.
  • 3G / UMTS / HSDPA / 4G / LTE – ide o moduly pre príjem dátovej komunikácie pomocou siete vysielačov mobilných operátorov. Minimálna požiadavka pre tých, ktorý chcú využívať vo svojich mobilných zariadeniach internet, je to, aby malo aspoň modul podporujúci 3G prenos. Najmodernejším a samozrejme aj najrýchlejším je 4G/LTE prenos.

Fotoaparát

Ako vybrat mobil - fotoaparát

Množstvo výrobcov sa pri vývoji smartfónu zameriava aj na kvalitu fotografií, teda i na rozlíšenie ako aj na ďalšie parametre fotoaparátu. Používatelia totiž čoraz častejšie prestávajú nosiť fotoaparáty a radšej investujú do mobilného zariadenia s lepšími parametrami integrovanej kamery.

Zadný (hlavný) fotoaparát – spravidla máva vyššie rozlíšenie ako predná webkamera. Ak je rozlíšenie 5 mpx, fotografie sú už v dostatočne použiteľnej kvalite, nielen pre tlač na formáte 9 na 13, ale aj pre zdieľanie na sociálnych sieťach. Napriek tomu sa výrobcovia snažia zaujať rozlíšením 8, 13 ale dokonca až s 21 megapixelami. K dispozícii je pritom vždy množstvo filtrov a efektov, ktorými môžete fotografie upraviť. Určite poteší, ak má fotoaparát napríklad aj optický zoom, no vzhľadom na štíhlosť mobilov sa takýchto zariadení nájde len veľmi málo.

Predný fotoaparát - poznáme ho aj ako webkameru a s takýmto účelom bol aj navrhnutý. Na začiatku sa totiž počítalo s rozvojom videohovorov, no až taký veľký rozmach nezaznamenali. Predná kamera máva menšie rozlíšenie ako zadný fotoaparát. Zväčša sa v priemere pohybuje okolo dvoch megapixelov. Výnimkou sú však mobily aj s 8 megapixelovými prednými kamerami, ktoré sa uplatnia pri stále sa rozmáhajúcich autoportrétoch, ktoré sú známe ako „selfie“.

Podpora Dual SIM

Veľmi populárne sú teraz Dual SIM smarfóny alebo klasické mobily. Ak máte jednu SIM kartu pracovnú a druhú súkromnú, či každú u iného mobilného operátora, určite vám Dual SIM pomôže. Prakticky i ekonomicky. Pomerne nedávno sa dalo iba prepínať medzi jednotlivými číslami, čiže aktívna mohla byť iba jedna SIM karta. Aktuálne má väčšina telefónov aktívne obidve SIM karty, čo umožňuje pracovať s telefónnými číslami bez akýchkoľvek obmedzení. Využívanie jednej SIM karty, napr. na telefonovanie a druhej na SMS, kde každý sieťový úkon (tarifa) je lacnejšia u iného operátora, rozhodne ušetrí peniaze. Nevýhodou je to, že u vlajkových lodí značkových výrobcov nenájdete mobil s Dual SIM.  

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.

Rozcestník (33)

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie