Hoci do istej miery môžu smartfóny nahradiť notebook, pre všetkých, ktorí potrebujú vybavovať viac ako len e-maily je predsa len takáto mobilná pracovná stanica nevyhnutnosťou. Okrem pracovných povinností je však notebook i centrom zábavy a priateľom na trávenie voľných chvíľ. Prednosti sú jasné – prehľadnejšia obrazovka a pohodlná klávesnica.
Existujú pritom viaceré možnosti v oblasti výberu. Významným ukazovateľom kvality notebooku je jeho cena. Síce nájdete i rovnováhu v pomere cena/výkon, no vo všeobecnosti platí, že kvalitný stroj s poriadnymi parametrami za lacný peniaz nekúpite.
Je jadrom počítača a stará sa takmer o všetko, čo s ním súvisí. Zároveň je aj prvým parametrom, ktorý netreba zanedbať pri výbere. Výkon procesora predurčuje počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Nižšie frekvencie síce znamenajú nižšiu spotrebu i menej hlučný notebook, no to nie je základný parameter, na ktorý by sa mal brať ohľad pri jeho výbere. Ak chceme hrať na notebooku hry, musíme pozerať na vyššie frekvencie a výkonnejšie procesory v notebookoch. To isté platí aj keď budeme na daných zariadeniach spracovávať grafiku, či video, prípadne fotky. Ak máme notebook len na kancelárske aplikácie, môžeme sa držať aj základných, prípadne stredne výkonných procesorov.
Procesor spracúva vstupy, ktoré do notebooku zadáva používateľ. Stará sa teda o dáta, ktoré prijme v zakódovanej podobe, spracuje ich a odošle na výstupný systém. Tam sa zase dekódujú a zobrazia v podobe informácií. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje.
Procesory bývajú založené na štandardnej architektúre x86 ARM. Reč je najmä o modeloch od spoločnosti Intel a AMD.
Procesor reprezentuje jeho taktovacia frekvencia. Vyššie frekvencie znamenajú vyšší výkon, no aj väčšie zahrievanie.
Spravidla sú výkonnejšie viacjadrové procesory, pretože dokážu spracúvať viacero informácií súčasne. Dá sa hovoriť akoby o viacerých procesoroch v rámci jedného čipu. Existujú rôzne generácie, ktoré majú rozlične husté integrované obvody. Udávajú sa v nanometroch ich výrobných postupov. Čím je výrobná technológia pokročilejšia, tým je počet nanometrov menší. Výrobný postup v dnešnej dobe predstavuje 32 a 22 nm technológie, no v roku 2015 sa už dočkáme 14 nm výrobného procesu.
Operačná pamäť, hovorovo RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými operačný systém práve pracuje. Z pamäte notebook číta a rovnako na ňu zapisuje údaje. O dočasné úložisko ide preto, že vie s dátami pracovať, len keď má prístup k elektrickému napájaniu. Ak teda notebook vypneme, údaje z RAM zmiznú.
Pre aktívne a náročnejšie využívanie notebooku sa hodia pamäte DDR3 s výššími frekvenciami a kapacitou minimálne 8 a viac GB. Pre ostatné aplikácie je optimálny model dnes už minimálne s 2 dvomi, či dokonca 4 GB (64-bitový).
Pevný disk tvorí úložný priestor pre dáta a multimediálny obsah, ktorý je súčasťou daného notebooku. Je to neoddeliteľná časť počítača (z angl. Hard Disk Drive, teda pevná disková jednotka, skratka HDD). Na rozdiel od operačnej pamäti, dáta tu ostávajú aj po prerušení prítoku elektrickej energie.
Pevné disky majú tri základné podoby:
Rýchlosť čítania dát pevného disku sa určuje počtom otáčok za minútu (rpm), kde zlatý stred tvorí 7,200 otáčkový disk. Staršie sú 5400 otáčkové.
V rámci kapacity hovoríme o rozmedzí od GigaBajtov po TeraBajty. Štandardom je však asi 500 GB až 1 TB, no konkrétne hodnoty závisia od toho, na čo je notebook určený. Kapacita úložného priestoru sa okrem toho dá rozšíriť o externý HDD s rôznymi veľkosťami.
Zaujímavosťou je, že hybridné disky sú pri prvých zapnutiach rovnako rýchle ako HDD, no po každom ďalšom zapnutí sa mierne zrýchľujú.
Pôvodne mal grafické operácie na starosti procesor, no s rastúcim grafickým výkonom, a tak aj požiadavkami, sa poriadne zaťažoval. Vznikli preto samostatné jednotky, ktoré mali na zodpovednosť grafické procesy a nazvali sa grafickými kartami.
Základ ich práce je generovanie obrazu na monitore, no tiež dekódujú video v rôznych formátoch, alebo sa postarajú o hladký priebeh hrania počítačových hier. Grafická karta vlastní v súčasnosti svoje vlastné procesory. Tiež má operačnú pamäť a nechýba ani chladenie. V prípade potreby bývajú i dve, no mali by byť rovnakého typu kvôli vzájomnej kompatibilite a komunikácii.
S hardvérom veľmi úzko súvisí najmä softvér. V tomto prípade ho ako prvý zastupuje operačný systém, vďaka ktorému je notebook pripravený k službám používateľa. Stará sa o jednotlivé zdroje notebooku a umožňuje k nim prístup. Spracúva tiež dáta a zadania od používateľa. V základe existujú zhruba 3 základné operačné systémy, s ktorými sa môže bežný používateľ stretnúť.
Špeciálnou kategóriou notebookov sú Ultrabooky. Ide vlastne o marketingový nástroj firmy Intel, ktorý takýmto označením pomenuje len zariadenia, ktoré spĺňajú prísne kritéria mobility. Takéto zariadenia sú tak niekedy až neuveriteľne tenké (max. 18 mm), i pri zachovaní klasicky veľkej uhlopriečky notebooku.
Tento rozmer komplikuje situáciu pre vloženie CD/DVD mechaniky. Nie je to teda jednoduché, no napriek tomu nejaké Ultrabooky s optickou mechanikou existujú. V prípade jej absencie je tu však vždy možnosť pripojiť externú mechaniku cez USB konektor.
Mechanika však chýba aj pre svoju váhu. Celý Ultrabook totiž nesmie prekročiť hmotnosť 1400 gramov.
Tieto zariadenia sa pritom vyznačujú aj veľkou rýchlosťou bootovania. V podstate sú stále pripravené k práci a majú veľmi rýchly štart do 7 sekúnd. Sú totiž vybavené SSD diskami a procesor je zoptimalizovaný na vysoký výkon pri nižšej energetickej spotrebe.
Ich slušný výkon sa v pohode vyrovná s prehrávaním Full HD videí i Blu-ray formátov. Už teraz sú k dispozícii ultrabooky, ktoré majú aj dotykovú obrazovku a odnímateľnú klávesnicovú časť. Približujú sa teda hybridom (spojenie tabletu a klávesnice).
Podľa výrobcov si prinášajú aj slušnú kapacitu batérie : od 5 do 10 hodín. Ich cena je však vyššia ako pri klasických notebookoch.
Veľkosť notebooku nie je najdôležitejším parametrom, no napriek tomu si vyberáme také zariadenie, ktoré je pre nás vhodné z hľadiska konkrétnej činnosti. Ak ste študent, ktorý často trávi čas s písaním seminárnych prác, potom je lepšie voliť väčšiu obrazovku, na ktorú sa budete pozerať celý deň. Rovnako aj v prípade, že upravujete fotografie, prípadne hráte hry (15 – 19 palcov). Ak však potrebujete skôr mobilitu, sociálne siete, či písať krátke texty a reporty tak povediac „za jazdy“, potom sú pre vás vhodné aj menšie uhlopriečky (11 – 13 palcov).
Čo sa týka prevedenia povrchu displeja, tak poznáme lesklé a matné obrazovky. A aj keď sú lesklé displeje na prvý pohľad krajšie, ich praktickosť je práve týmto dizajnovým prvkom trošku potlačená, keďže sa v nich všetko odráža a poriadna viditeľnosť je prakticky len v zatmenom priestore. V prípade potreby sa však dajú dokúpiť zmatňujúce fólie.
Výhodnými sú teda matné obrazovky, ktoré až také pekné nie sú, ale uvidíte na nich presne to, čo potrebujete.
Výhodou môže byť pri displeji aj dotykovosť. Je to mimoriadne intuitívny spôsob ovládania, častokrát preferovanejší ako pohyb kurzora myšou. Kombinácia oboch je však určite tým najlepším riešením.
Rozlíšenie obrazovky – uvádza sa v pixeloch, teda zobrazovacích bodoch, z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke. Čím je toto číslo vyššie, tým je rozlíšenie väčšie. V súčasnosti sa už aj pri notebookoch považuje za lepší štandard Full HD rozlíšenie.
Existujú však rôzne podskupiny týchto rozlíšení. Napríklad QHD, qHD, WXGA, 2K a iné.
Dôležitou súčasťou notebookov sú konektory. Rozširujú možnosti naozaj vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhraní – káblové, ktoré potrebuje na svoju funkciu konektor + kábel, no a druhým sú bezdrôtové, teda virtuálne rozhranie.
Konektory, káble
Bezdrôtové pripojenie
Zvyčajne býva súčasťou notebookov (pokiaľ nejde o ultrabooky) i vysúvateľná mechanika na čítanie a samozrejme aj zápis na CD/DVD/Blu-ray disky. V niektorých prípadoch patrí k dokúpiteľnej výbave a dá sa doplniť na miesto zakrytej šachty notebooku.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.