Ako vybrať projektor: Kompletný sprievodca
Pri výbere správneho projektora je potreba zohľadniť množstvo faktorov. Či už hľadáte projektor na sledovanie filmov, na hry či do kancelárie, každý má iné požiadavky. V článku sa pozrieme na hlavné typy projektorov a vysvetlíme si, podľa akých parametrov vybrať ten najvhodnejší pre vaše potreby.
Typy projektorov podľa účelu používania
Domáce projektory na filmy a hry
Ak plánujete projektor využívať v domácnosti na sledovanie filmov a seriálov, vyberajte projektory s vysokým rozlíšením, kvalitnou farebnou reprodukciou a s dostatočne veľkým kontrastom a svietivosťou. Herní nadšenci by mali brať do úvahy aj nízku odozvu a vysokú obnovovaciu frekvenciu pre čo najplynulejší obraz.
Kancelárske projektory
Kancelárske projektory sú ideálne na prezentácie alebo prehliadanie dokumentov v školách či kanceláriách firiem. Na prezentačné účely vám postačí projektor s nižším rozlíšením a kontrastom, ktorý má aj nižšiu cenu. Vyberajte však modely s vyššou svietivosťou, ktoré viac vyhovujú používaniu v osvetlených miestnostiach.
Interaktívne projektory
Interaktívne projektory vám umožnia priamo zasahovať do premietacieho obrazu pomocou elektronickej ceruzky. Počas premietania môžete písať do obrazu rôzne obrazce či vpisovať poznámky.
Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou
Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou dokážu premietať obraz aj vo veľmi malých miestnostiach. Dokážu premietať zo vzdialenosti 1 meter. Pri tomto type je nutnosť mať veľmi hladkú projekčnú plochu.
Najrozšírenejšie technológie projekcie a ich porovnanie
1. DLP projektory
DLP projektory majú veľmi dobrú snímkovú frekvenciu, čo znamená, že obraz je krásne plynulý. Oceníte to pri hraní hier a pozeraní rýchlych akčných scén. Táto technológia umožňuje zobraziť obraz s vysokým kontrastom a verným zobrazením farieb s reálnou čiernou. V porovnaní s LCD projektormi sú menšie a ľahšie. Nevýhodou je, že môžu produkovať „dúhový efekt“, čo sú viditeľné farebné záblesky, ktoré však pozoruje veľmi malá časť ľudí.
2. LCD projektory
LCD projektory majú o niečo živšie a presnejšie farebné podanie (okrem čiernej, ktorá je viac do šedej) a netrpia dúhovým efektom. Majú tiež vysokú svietivosť, čo sa hodí do osvetlených miestností, ale záleží od modelu. V porovnaní s DLP majú nižší kontrast, menšiu snímkovú frekvenciu (nie sú ideálne na hranie hier).
3. Projektory 3LCD
Ide o vylepšenú verziu LCD projektorov, ktorá má vynikajúcu farebnú reprodukciu a jasný sýty obraz. 3LCD projektory disponujú veľmi vysokou svietivosťou, ale majú nižší kontrast a o trochu menšiu plynulosť pri rýchlych akčných scénach ako DLP technológia.
4. LCoS projektory – kombinácia LCD a DLP
LCoS projektory kombinujú prvky LCD a DLP technológie. Ich hlavnou výhodou je skvelá kvalita obrazu s vysokou farebnou presnosťou a vysokým kontrastom. Nevýhodou je vyššia cena a nie sú tak rozšírené.
5. Laserové projektory
Tieto projektory využívajú laser ako zdroj svetla, vďaka čomu majú vysokú svietivosť a skvelé farebné podanie. Veľkou prednosťou je rýchle zapnutie a vypnutie projektora. Majú extrémne dlhú životnosť a nízku spotrebu energie. Nevýhodou je vysoká cena.
BOX: Stretnúť sa môžete aj s pojmom LED projektor. Nejde o zobrazovaciu technológiu, ale o typ podsvietenia. Tieto projektory využívajú LED diódy ako svetelný zdroj. Majú dlhú životnosť, nižšiu spotrebu, nevýhodou je nižšia svietivosť.
Rozlíšenie obrazu projektorov – štandardom je dnes Full HD
Pri rozlíšení platí jednoduchá rovnica, čím vyššie rozlíšenie obrazu, tým dostanete kvalitnejší obraz. Dnes je štandardom rozlíšenie Full HD.
Ak vyberáte projektor do domácnosti, na ktorom budete sledovať filmy, siahnite ideálne po 4K rozlíšení, aby ste mali krásne jemný a kvalitný obraz. Samozrejme treba spomenúť, že dôležité je aj to, aké vysoké rozlíšenie bude mať váš film. Pri HD filme žiadne zázraky nečakajte.
Pomer strán obrazu
Parameter, ktorý si je tiež dobré všímať pri projektore, je pomer strán obrazu. Rôzne typy strán sú dôležité pre rôzne typy obsahu. V niektorých kanceláriách alebo školských učebniach sa ešte používa starší pomer 4:3, ale štandardom je dnes 16:9. Ak pracujete s prezentáciami, tabuľkami a dokumentami, tak najvhodnejší bude pre vás pomer 16:10, ktorý ponúka viac vertikálneho priestoru.
Pre sledovanie filmov a seriálov voľte štandardný širokouhlý pomer strán 16:9 a nároční filmoví nadšenci ocenia ultraširokouhlý pomer 21:9.
TIP: Sledujte aj hlučnosť projektora. Pre bežne veľkú domácu miestnosť by hlučnosť nemala prekračovať 30 dB. Vo väčších miestnostiach či rušných kanceláriách môže byť limit vyšší.
Svietivosť a kontrast projektorov
Svietivosť je veľmi dôležitý parameter, ktorý si treba vždy všímať. Udáva sa v lumenoch a ovplyvňuje to, ako jasne bude obraz zobrazený.
Pri slabej svietivosti do 1 000 lumenov, budete musieť mať vždy tmavú miestnosť, aby ste niečo videli. Akonáhle máte v miestnosti viac svetla, tak aby obraz nebol vyblednutý, voľte projektory so svietivosťou 2 000 až 3 000 lumenov. Pre verejné premietanie musíte mať projektor nad 3 000 lumenov.
Kontrast môžeme jednoducho definovať ako pomer medzi najtmavším a najsvetelnejším bodom na obraze. Aj tu platí, čím vyšší, tým lepšie. V prípade kancelárskeho projektora vám postačí kontrastný pomer od 2 000:1, ale pre pozeranie filmov voľte určite nad 10 000:1.
Projektor na stenu alebo mini projektor na cesty?
Pri výbere správneho projektora zvážte, kde ho budete používať. Projektor na stenu je ideálny pre domáce kino alebo pre kancelárske prezentácie. Projektor sa upevňuje pomocou špeciálnych držiakov a umožňuje jeho nastavenie do správnej polohy.
Projektor môžete namontovať tiež na strop. Musíte ho presne zamerať na plátno alebo stenu. Existujú aj pokročilé riešenia, tzv. zapustené projektory, ktoré sa inštalujú priamo do stropu, čím ich skryjete. V prípade, že potrebujete premietať, projektor automaticky alebo manuálne vysuniete.
Mini projektor je menšia verzia projektora. Má menšie rozmery a váhu, vďaka čomu ho môžete prenášať v batohu. Mnoho modelov je vybavených batériami a môžete ich používať kdekoľvek, na chate či na rodinnej dovolenke. Nevýhodou je často nižšia kvalita obrazu a rozlíšenia.
TIP: Premietať môžete na stenu, ale dokonalú premietaciu plochu vám zabezpečí kvalitné premietacie plátno.
Veľkosť obrazu a vzdialenosť premietania
Veľkosť obrazu, ktorú projektor dokáže zobraziť, je úzko spojená s jeho projekčnou vzdialenosťou. Bežné projektory vytvárajú 80 – 100 palcový obraz zo vzdialenosti približne 2 až 3 metre. Na trhu sú projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktorá je približne 1 meter. Hodia sa najmä do malých miestností. Existujú aj projektory s ultra krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktoré umožňujú vytvoriť 80 palcový obraz na vzdialenosť 50 cm.
Konektivita projektora: S čím všetkým ho môžete prepojiť
Moderné projektory ponúkajú široké možnosti pripojenia k zariadeniam. HDMI portom pripojíte PC či hernú konzolu. Ideálne je, aby mal projektor viac HDMI portov. Prípadne využijete starší VGA port alebo USB port.
Niektoré modely prepojíte aj pomocou bezdrôtovej Bluetooth technológie, alebo napojíte na internet pomocou Wi-Fi.
TIP: Aj keď ho nemôžeme považovať za projektor v pravom slova zmysle, nepozriete si na ňom film či prezentáciu, projektor nočnej oblohy vám doma vykúzli čarovnú oblohu plnú hviezd.