Ako vybrať reťazovú pílu

Ako vybrať reťazovú pílu

Úpravy terénu a okolia sa vykonávajú počas celého roka. V prípade jarných a jesenných mesiacov pristupujú záhradkári a lesníci k úprave drevín, k orezaniu nepotrebných konárov na stromoch, prípadne k úplnému výrubu dreviny z priestranstva. V zimných mesiacoch si najmä majitelia rodinných domov, či chát, pripravujú drevo do krbov. Pre skúsenejších záhradkárov, ale aj pre profesionálov, je tak výborným pomocníkom reťazová píla. Dnešné modely sú takmer na mieru určené konkrétnym nárokom a požiadavkám, no i skúsenostiam. Pomôžeme vám preto s výberom tej najvhodnejšej.

Rýchly sprievodca pri výbere

  • ak ste skôr hobby majster, ktorý potrebuje raz za čas popíliť dosky, či drevo do krbu, alebo porobiť bežné práce okolo domu, vyberajte si medzi bežnými hobby pílami. V tomto prípade vám postačia aj elektrické, či akumulátorové.
  • ak potrebujete pravidelne orezávať konáre na stromoch, kálať stromy, alebo píliť väčšie množstvo dreva do krbu, je pre vás určená kategória poloprofesionálnych píl. Vhodnejší je vtedy typ píly s benzínovým motorom.
  • ak sa chcete pílením dreva živiť a má to byť vaša hlavná profesia, jednoznačne siahnite po profesionálnych pílach, v ktorých nájdete len kategóriu benzínových výkonných píl
  • vždy sa pýtajte na vstavané bezpečnostné prvky, čím je ich viac, tým lepšie
  • zvážte aj hmotnosť píly. Vyššia hmotnosť zariadenia znižuje váš pracovný výkon a odčerpáva sily
  • sledujte materiály, z ktorých je píla vyrobená. Rovnako aj spoje, ergonómiu rukoväte, či dizajn v zmysle pohodlného držania
  • ak plánujete pílu prevážať, zvážte aj ochranné puzdro
  • oplatí sa všimnúť si aj cenu príslušenstva, ktoré ponúkajú výrobcovia k pílam. Premyslite si, koľko financií chcete priebežne investovať napríklad do olejov, náhradných reťazí, líšt, batérií a aj do prípadných servisných prác na píle pri jej údržbe.

Rozdelenie píl podľa určenia a spôsobu využitia

Bežné hobby píly

Slúžia ako hobby píly bez mimoriadnych nárokov na veľký výkon. Vhodné pre drobné stavby z dreva, práce okolo domu, v záhrade, na narezanie dosiek. Sú výrazne ľahšie ako profesionálne píly a nedisponujú veľkým množstvom funkcií. Radíme sem elektrické a akumulátorové, no nájdu sa aj benzínové so slabším výkonom motora.

Poloprofesionálne píly

V tejto kategórii sa nachádzajú píly pre kálanie stromov, pravidelnú údržbu verejného priestranstva, pravidelné rezanie palivového dreva a podobne. Majú vyšší výkon, viac ochranných prvkov, vyššiu rýchlosť reťaze.

Profesionálne píly

Jedná sa o robustnejšie modely, ktoré spĺňajú vysoké nároky. Vďaka ich vysokému výkonu je s nimi možné píliť značné množstvá dreva. Sú vhodné na odlesňovanie plôch a celodennú lesnú prácu. Sú doplnené o systém tlmenia vibrácií, s dôrazom na znižovanie vibrácií v rukovätiach píl, aby sa pohodlnejšie držali aj počas dlhšej práce. Majú množstvo predpísaných bezpečnostných prvkov. Dlhšie rúčky a krátke telo motora sú uspôsobené pre ľahšiu kontrolu a držanie. Zároveň umožňujú používateľovi stáť blízko stroja. Keďže ide o modely určené na dlhú a častú prácu, majú v sebe zabudované technológie pre znižovanie emisií, paliva, hlučnosti a prašnosti.

Rozdelenie píl podľa napájania

Benzínové

Ich využitie je všade tam, kde nie je možný prístup k elektrickej energii. Ľahko sa dajú odlíšiť od elektrických, keďže sú výrazne hlučnejšie. Fungujú na zmes motorového oleja a benzínu v pomere, ktorý býva inak určený pre každý typ píly.

Elektrické

Oproti benzínovým majú podstatne nižšiu hlučnosť, no sú závislé na prísune elektrickej energie. To znamená, že za sebou budete neprestajne ťahať prívodný kábel. Nie je teda veľmi vhodná na verejné priestranstvá a až vôbec nie do lesov, ale skôr na nenáročné záhradné práce.

Akumulátorové

Sú vhodné pre rezanie menšieho množstva dreva. Výhodou je, že sa počas práce netreba starať o prívodný kábel. Napájanie zvyčajne zabezpečuje Li-On batéria. V závislosti od množstva, typu a hrúbky rezaného dreva vydrží v prevádzke okolo 30 minút, pričom nabíjanie trvá približne 1,5 hodiny. Ideálne je mať preto dve dobíjateľné batérie. Kým s jednou pracujete, druhá sa môže dobíjať a poslúžiť ako náhrada pri vybití.

Rozdelenie píl podľa objemu motora

Údaj o objeme motora je smerodajný pri výbere píly. V prípade jej využitia pre hobby účely, alebo na bežné práce okolo domu, či v záhrade, postačí aj píla s objemom motora do 40 cm3. Poloprofesionálne píly sú výkonnejšie, objem ich motora je 40 až 50 cm3. Vydržia väčšiu záťaž aj pri odolných drevinách. Profesionálne píly sú najvýkonnejšie, ich motor je konštruovaný na vysokú záťaž, parameter objemu sa preto hýbe nad 50 cm3.

Rozdelenie píl podľa vstavaných bezpečnostných prvkov

Tieto prvky chránia život a zdravie človeka v prípade, že sa nevhodnou manipuláciou, alebo len nešťastnou náhodou, vyšmykne píla pilčíkovi z rúk. Sú nezanedbateľným prvkom pri výbere.

Bezpečnostná brzda a ochrana pred spätným úderom

Je to základný bezpečnostný prvok, ktorým by mala byť vybavená každá píla bez ohľadu na jej určenie. Bezpečnostný systém zastaví po uvoľnení spínača píly beh reťaze behom niekoľkých desatín sekundy. Účinné je to pri nevhodnej manipulácii alebo v prípadoch, ak sa nešťastnou náhodou vyšmykne píla z rúk.

Poistka zopnutia plynu

Píla funguje len vtedy, ak je zatlačená poistná páčka na zadnej rukoväti. Tento systém zabráni náhodnému zapnutiu píly.

Zachytávač reťaze

V prípade pretrhnutia reťaze ju zachytávač bezpečne zachytí (dôjde k namotaniu reťaze) a zabráni tak možnému zraneniu.

Ochranný kryt ruky

Ide o široký kryt, situovaný najmä na pravej strane, ktorý ochráni ruku v prípade, že by sa reťaz odtrhla.

Núdzový vypínač

Tlačidlo Stop, ktoré slúži pre prípad krízovej situácie. Malo by byť ľahko nahmatateľné.

Rozdelenie píl podľa hmotnosti

V tomto prípade platí že, čím je píla ľahšia, tým menej namáhavá je práca s ňou. Tento parameter je individuálny pri každom výrobcovi a pri jednotlivých modeloch. Rátajte s tým, že už taká 8 kg píla vám odčerpá mnoho síl po niekoľkých minútach. Pri pílach určených na domáce využitie je prijateľná hmotnosť okolo 4 kg. Profesionálne a vysoko výkonné môžu mať až 17 kg.

Rozdelenie píl podľa dĺžky lišty

Tento parameter určuje, aká dlhá je rezná plocha píly s reťazou. Najbežnejšia je 40 cm a používa sa na rezanie dreva na kláty do priemeru 50cm. Dĺžka lišty však nie je hlavným smerodajným parametrom pre výber, keďže nesúvisí s výkonom píly. Najmenšie majú lištu dlhú 35 cm, robustnejšie píly dosahujú dĺžku 46 cm.

Voliteľné doplnkové funkcie

  • automatické mazanie reťaze - stará sa o to automatické čerpadlo s reguláciou
  • vyhrievaná rukoväť
  • úchyt na rukoväti, ktorý slúži k upevneniu kábla prívodu elektrickej energie, čo zabráni nechcenému vytiahnutiu vidlice zo zásuvky.
  • dekompresný ventil (uľahčovač štartovania, znižuje sa tlak, kompresia i sila, ktorú je potrebné vynaložiť pri štartovaní motorovej píly)
  • ľahký prístup k vzduchovému filtru (zjednodušuje čistenie vždy, keď je to potrebné bez nutnosti využiť na to ďalšie náradie)

Pár tipov na záver

  • Bezpečnosť pri práci nikdy nepodceňte. Používajte ochranné pracovné pomôcky ako rukavice, vhodnú obuv, bezpečné oblečenie, chránič hlavy, očí a sluchu.
  • Ak ste v oblasti pílenia začiatočník, nechajte si poradiť odborníkom alebo skúseným majstrom. Reťazová píla sa môže stať doslova smrteľnou zbraňou v rukách.
  • Dôležitý je správny postoj, držanie píly, bezpečná vzdialenosť, správny pohyb s pílou a správne štartovanie.
  • Nezanedbajte pravidelne čistenie, pravidelný servis ako i pravidelné ostrenie reťaze. Len tak zachováte jej plný výkon a dlhú životnosť.
  • Myslite aj na ľudí v okolí, ktorých môžete nielen nesprávnou manipuláciou, ale aj vyletujúcimi čiastočkami, vážne poraniť. Preto by sa v okolí 3 až 5 metrov od miesta pílenia nemal nikto iný nachádzať.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie