Ako vybrať šijací stroj
Túžite pustiť uzdu svojej kreativite a ušiť si vlastné módne kúsky, ktoré obohatia váš šatník? Alebo len potrebujete sem-tam zašiť mužovi montérky, prípadne si skrátiť nohavice? Nech už plánujete šiť čokoľvek, tento článok je ušitý na mieru práve vám – dočítate sa v ňom, ako si vybrať šijací stroj.
Zorientovať sa vo výbere šijacích strojov nie je ľahká úloha. Šijacích strojov je nespočetné množstvo a každý z nich je jedinečný a má inú kombináciu funkcií. Pri výbere toho správneho musíte prihliadať na veľa faktorov, napríklad ako často budete šiť, čo budete šiť, či už máte čo-to odšité, prípadne aký máte rozpočet. Poďme sa na to spolu pozrieť, aby ste si vybrali ten najlepší šijací stroj.
Základné rozdelenie – aký typ šijacieho stroja si vybrať?
Šijací stroj vám musí vyhovovať po všetkých stránkach. Výber nezľahčuje ani obrovská ponuka šijacích strojov. Zorientujte sa s nami v typoch šijacích strojov – pomôže vám to sa pri výbere odraziť od základu.
Mechanický šijací stroj
Už názov napovedá, o aký stroj ide – na mechanickom stroji sa všetko nastavuje ručne. Domáce mechanické stroje sú zvyčajne lacnejšie ako elektronické šijacie stroje. Ak ste začiatočník, môže vám pomôcť v tom, že sa budete musieť zorientovať vo všetkých nastaveniach, a časom z vás bude skutočný odborník.
Jeho nastavenie je zdĺhavejšie a komplikovanejšie ako nastavenie elektronického. Mechanický šijací stroj je teda menej pohodlný, ale zato naberiete kopec cenných skúseností.
Elektronický šijací stroj
Elektronické šijacie stroje sú tou najpohodlnejšou a najrýchlejšou možnosťou šitia. Veľmi vám uľahčia prácu vďaka tomu, že sa všetko nastavuje ľahko a rýchlo jediným stlačením tlačidla. Tiež ponúkajú množstvo automatických funkcií, ako je napríklad plynulá regulácia rýchlosti šitia, nastavenie pozície ihly a kopec iných.
Elektronické šijacie stroje majú prehľadný displej, na ktorom uvidíte všetky nastavenia, napr. typ stehu či dĺžku stehu, a stroj vás sám bude sprevádzať všetkými úkonmi. Viac funkcií a zjednodušenie práce sa však odráža aj na cene, domáci elektronický šijací stroj je trochu drahší ako mechanický. Sú vhodné na časté a rýchlejšie šitie. Jednoducho je to luxus, ktorý vám šetrí čas a energiu.
Ručný šijací stroj
Výhodou ručných, teda cestovných šijacích strojov je ich kompaktnosť a jednoduchosť. Majú malé rozmery, sú prenositeľné a vhodné na drobné a jednoduché šitie. Ručný šijací stroj, napríklad od značky Starlyf, je dobré mať doma poruke aj pre núdzové situácie, keby sa vám rozpáral obľúbený kúsok oblečenia a vy ste ho potrebovali narýchlo zašiť. A nebude vám zaberať veľa priestoru.
Šijací stroj overlock
Plánujete šiť elastickejšie materiály, úplety alebo niečo, čo nie je stopercentná bavlna? V tom prípade potrebujete overlock alebo šijací stroj s funkciou overlock. Ako funguje overlock? Ide o stroj, ktorý začisťuje, šije a orezáva prebytočnú látku jedným krokom. V podstate ukončuje okraj látky, pričom sa zvyšok látky oreže. Očká sa tak nepárajú a strih je čistý.
Pozor, s overlockom sa nedajú šiť klasické stehy, ale môže nahradiť endlovanie a vie zošívať dve látky, prípadne využijete možnosť obnitkovania. Ak sa plánujete venovať šitiu profesionálne, odporúčame vám zvoliť si samostatný šijací stroj overlock. Ak chcete šiť iba občas, stačí vám šijací stroj s funkciou overlock.
Šijací stroj coverlock
Nech už plánujete šiť čokoľvek, s coverlock šijacím strojom zakončíte odevy. Nepleťte si overlock s coverlockom, ide o iný typ stehu. Coverlock je vrchom či spodkom krytý steh, ktorý robí zhora dva alebo tri súbežné stehy a na rube sú pretkané reťazovito. S coverlockom môžete šiť aj retiazkový steh jednou ihlou pre dekorácie.
TIP: Existujú aj šijacie stroje overlock a coverlock v jednom, napríklad od značky Veritas.
Ovládanie šijacieho stroja
Najčastejšie sa stretnete s ovládacím pedálom, ktorý má väčšina strojov. Vybrať si môžete aj šijací stroj s tlačidlovým ovládaním alebo s otočným ovládaním. Pedál je ale najšikovnejšia možnosť, takže by bolo najlepšie, aby ste sa rovno pustili do toho a navykli si na používanie pedálu, ideálne so šijacím strojom, na ktorom si nastavíte reguláciu rýchlosti, ak ste začiatočník.
Ako vybrať šijací stroj podľa použitia?
Veľmi dobre si premyslite, do čoho všetkého sa chcete s novým šijacím strojom pustiť. Budete iba rýchlo opravovať oblečenie? Alebo máte kreatívne nápady a plný skicár módnych návrhov? Alebo to chcete dotiahnuť ďaleko a založiť si firmu a šiť profesionálne?
Lacný šijací stroj na rýchle úpravy
Skrátenie nohavíc, úprava trička, ušitá taška či záves... Na jednoduché šijacie práce vám postačí domáci šijací stroj, ktorý ani nemusí byť veľmi ťažký – aby sa vám ľahko vyťahoval z odkladacieho miesta. Vhodná bude jednoihlovka, s ktorou dokážete ušiť šatky, tašky, robiť patchwork či iné jednoduché úkony. Takýto šijací stroj je vhodný najmä pre začiatočníkov. Vyberajte stroj, ktorý nebude mať úplne veľa zbytočných funkcií, aby ste neplatili za niečo, čo nebudete využívať.
TIP: Nezabudnite si kúpiť aj príslušenstvo k šijaciemu stroju, aby ste sa mohli rovno pustiť do šitia.
Kvalitný šijací stroj pre časté šitie rôznych materiálov
Ak sa do toho idete pustiť naplno a chcete si naplniť šatník vlastnými módnymi kúskami, prípadne chcete okúsiť aj šitie dekoratívnych stehov, odporúčame vám kúpu o čosi drahšieho všestrannejšieho stroja, s ktorým zvládnete množstvo rôznych typov stehov. Vo výbave by mal mať viacero druhov pätiek, ale aj funkciu overlock či coverlock.
Vyberte si šijací stroj, s ktorým sa vám bude šiť rýchlo – čiže bude mať automatické funkcie, ktoré vás nebudú zdržiavať počas práce, napr. automatické navliekanie nite, funkciu navinutia cievky, reguláciu prítlaku pätky, reguláciu rýchlosti šitia, ale aj voľné rameno na nohavice a rukávy a spätný chod, s ktorým zapošijete zakončenie stehov.
TIP: Sledovať treba aj výkon motora šijacieho stroja a počet stehov za minútu, najmä ak chcete šiť hrubšie látky, rifľovinu či veľa látok naraz. Tieto parametre by mali mať čo najvyššie číslo.
Šijací stroj pre profesionálov
Ľudia, ktorí sa chcú šitím živiť, potrebujú profesionálne šijacie stroje s TOP funkciami, ale aj čo najrýchlejším počtom stehov za minútu. V tomto prípade je vhodné porozmýšľať nad drahším strojom s kovovým rámom a s čo najviac kovovými súčiastkami, ktorý bude mohutnejší, odolnejší a zvládne oveľa vyššiu záťaž. Kovový šijací stroj navyše vydrží dlhšie ako stroj plastový. Za takýto stroj si už ale priplatíte, no je to naozaj investícia do budúcnosti a do kvalitne ušitých odevov.
Ak ste počuli o tzv. priemyselnom šijacom stroji a premýšľate nad ním, rovno vás zastavíme. Priemyselné šijacie stroje sú už trochu iná káva, každý je určený na konkrétny úkon šitia, jednoducho povedané, využívajú sa vo veľkých firmách, kde sa na každom stroji šije niečo iné (napr. jeden šijací stroj iba odšíva dierky).
Priemyselné šijacie stroje sa dajú aj vyskladať podľa vlastných predstáv a sú stavané na vysokú záťaž, disponujú permanentným mazaním a sú silnejšie, rýchlejšie a presnejšie ako domáce šijacie stroje. Problém však je, že by ste potrebovali špeciálny stroj na každý úkon.
Čo je to chapač a aký typ chapača si vybrať?
Chapač na šijacom stroji slúži na previazanie nití. Je viacero typov chapačov.
Šijací stroj s kyvným chapačom
Kyvný chapač je vo vertikálnej polohe a pri výmene treba otvoriť cievkové puzdro. S týmto chapačom viete regulovať napätie spodnej nite. Ľahko sa udržiava a je odolnejší a silnejší. Nevýhodou je potreba častého mazania, pomalšie šitie a vyššia hlučnosť. Kyvný chapač je vhodný na hrubé látky.
Šijací stroj s rotačným chapačom
Rotačný chapač je v horizontálnej polohe a má priehľadný kryt, takže vidíte na cievku. Výmena cievky je rýchla a bez takej častej potreby premazávania. Šitie je rýchlejšie, tichšie, ale nevýhodou je časté vyskakovanie z puzdra a namotávanie nite. Pri tomto type potrebujete veľmi kvalitnú niť. Nie je vhodný na rôzne typy materiálov, ale iba na jemnejšie látky.
Šijací stroj podľa značky
Ak ste nezdedili kvalitný šijací stroj po babke, ktorý vydrží aj možné-nemožné, budete si musieť vybrať z množstva značiek. Nie je to ľahká úloha, no poradíme vám, čoho sa držať. Každý dobrý výrobca by mal mať dostupné náhradné diely alebo príslušenstvo k stroju, a okrem toho aj poskytnúť záruku, najlepšie aj pozáručný servis. Zistite si preto, či sa viete dostať k náhradným dielom danej značky, ktorú si plánujete kúpiť. Medzi overené a kvalitné stroje patrí napr. šijací stroj Singer, Veritas, ale aj Brother šijacie stroje, Lucznik, Pfaff, Garudan či Bernina.
Funkcie šijacích strojov, ktoré sa vám zídu
Pozrite si prehľad rôznych funkcií šijacích strojov, aby ste vedeli, ktoré pre vás budú vhodné a nápomocné.
Systém snap-on – umožní ľahkú a rýchlu výmenu pätky.
Automatické navliekanie nite – má väčšina nových šijacích strojov, nezdržiavate sa s navliekaním nite.
Voľné rameno – ak chcete šiť a opravovať nohavice, rukávy, lemy a podobne, funkciu voľného ramena potrebujete ako soľ.
Stehy – všímajte si aj druhy stehov šijacieho stroja, profesionálne stroje vám umožnia zvoliť si vlastný typ stehu, a na domácich strojoch nájdete napr. rovné stehy, slepé stehy, overlockové stehy a iné. Premyslite si, či využijete všetky typy, aby ste kvôli stehom, ktoré nevyužijete, zbytočne nekupovali drahý šijací stroj.
Regulácia šírky a dĺžky stehov – s touto funkciou si nastavíte parametre podľa vlastných predstáv. Nastavenie pozície ihly – šijací stroj s touto funkciou vám umožní ľahké nastavenie pozície ihly, a to aj do strán.
Šitie dvojihlou – ideálna napr. na rifľovinu, či elastický steh, lemovanie pletenín a pod. Navyše s ňou vytvoríte dekoratívne stehy.
Automatické šitie gombíkovej dierky – nižšie stroje zvládajú iba poloautomatické obšívanie, nové a drahšie stroje poskytujú automatické obšívanie gombíkovej dierky. Navyše si vyberiete z 1-krokového alebo 4-krokového.
LED svetlo – nemusíte si dokupovať svetlo zvlášť, aby ste videli každý jeden steh. Väčšina moderných šijacích strojov má kvalitné LED svetlo, ktoré vám posvieti na všetko.
Tlačidlo ŠTART/STOP – toto tlačidlo nahrádza pedál a môžete ním kedykoľvek spustiť a zastaviť šitie. Ako ale ovládať rýchlosť šitia? Jednoducho, takýto stroj má aj špeciálny jazdec na ovládanie rýchlosti šitia, prípadne funkciu pomalého pohybu. Ak ale predsa chcete používať pedál, nič vám v tom nebráni, ale toto tlačidlo je v čase zapojeného pedálu neaktívne. Šijací stroj s funkciou ŠTART/STOP je vhodný najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s ovládaním šijacieho stroja nohou zo zdravotných dôvodov.
Veríme, že sme vám pomohli s výberom a že nájdete taký šijací stroj, ktorý splní všetky vaše požiadavky. A želáme vám veľa úspešne odšitých hodín.