Ako vybrať slúchadlá

Ako vybrať slúchadlá

Slúchadlá sú typom elektroniky, ktorá patrí k najfrekventovanejšej osobnej elektronike. Často ich v rôznych menších podobách dostaneme k novému mobilnému telefónu, alebo si ich kúpime v prepracovanej verzii pre poriadny hudobný zážitok.

K dispozícii je množstvo modelov. Pred výberom si treba ujasniť, na čo konkrétne by sme ich radi využili. Je zrejme prehnané kúpiť si obrovské „štúdiovky“, ak ich využívate len na 15-minútovú cestu z práce, či do školy. Okrem toho sú omnoho drahšie, a tak by táto investícia mierne vyšla nazmar. Na druhej strane, ak nejakým spôsobom pracujete s hudbou, potom je investícia do slúchadiel priam nevyhnutná. Počúvať nahrávky, či rôzne hudobné nástroje, v plechovom prevedení nekvalitných slúchadiel, to je niečo, čo nazveme rovno „neprofesionálne“.

Rýchly sprievodca pri výbere slúchadiel

  • Na začiatku si treba ujasniť, aké slúchadlá vlastne chceme, samozrejme podľa účelu použitia. Majú to byť väčšie štúdiové - profi, alebo malé štuple do uší? Alebo chceme skrátka len strednú triedu na každodenné počúvanie?
  • V rámci ceny netreba zbytočne preháňať, pretože ceny kvalitných slúchadiel sú i niekoľko stoviek eur. Na druhej strane, ak chceme s nimi i pracovať, potom sa investícia vyplatí.
  • Most, ktorý spája dva náušníky a spravidla vedie vrchom hlavy, by mal byť z odolného materiálu, výhodou je určite nejaký typ kovu.
  • Rôzne typy slúchadiel sú vybavené rôznymi technológiami. Bezdrôtové i káblové. S káblom je najmenej starostí, čo sa týka starostlivosti. Slúchadlá netreba dobíjať, no na druhej strane ste obmedzení dĺžkou kábla. Tá by mala mať aspoň 1,2 metra. Inak môžu byť slúchadlá vybavené Bluetooth, či NFC a vtedy hovoríme o bezdrôtových slúchadlách.
  • Konektory - káblové spojenia, ktoré sa starajú o prepojenie so zdrojom zvuku. Existujú viaceré veľkosti, no medzi nimi sa dajú použiť i redukcie na dosiahnutie tej správnej veľkosti (2,5 mm, 3,5mm, 6,3mm). Treba si však dať pozor na kompatibilitu s daným zariadením.
  • Najdôležitejšími parametrami pri výbere sú určite technické parametre v podobe frekvenčného rozsahu, odporu a citlivosti. Pre bežné počúvanie stačia slúchadlá s rozsahom od 50 Hz do 16 Khz.

Základné parametre pri výbere slúchadiel

Podľa tvaru poznáme viacero slúchadiel. Dá sa povedať, že veľkosť by mohla niečo napovedať i o kvalite zvuku. Aj keď nie vždy je to pravidlo.

Typy slúchadiel

Uzavreté slúchadlá

Mušľa, ktorá sa nasádza na uši by mala pokryť celé ucho. Akusticky ho tak uzavrie, čo spôsobí isté oddelenie sluchu od hluku okolia. Sila redukcie hluku závisí od konkrétneho vyhotovenia i priľnavosti k hlave.

Vo všeobecnosti takéto slúchadlá stlmia asi 10 decibelov z okolia, no tie najvyššie modely zvládnu okolie potlačiť až o 20-30 dB. Útlm hluku je však pomerne náročným procesom a technológiou.

Otvorené slúchadlá

Mušľa je v tomto prípade zo strany hlavy skôr otvorená. Zvuk sa tak prepúšťa aj do okolia a naopak. Poslucháč nie je plne akusticky chránený ako pri uzavretom type. Je to však stále veľmi slušne vybavené zariadenie.

Polootvorené slúchadlá

Ide o medzistupeň pri otvorených a uzavretých slúchadlách. Zvuk sa však viac podobá na otvorené slúchadlá. Poskytujú však bariéru proti prenikaniu okolitého hluku z okolia, ale aj únik hudby do okolia.

Typy slúchadiel podľa veľkosti

Circum-aural (Full-size)

Hovoríme o slúchadlách, ktoré plne uzatvárajú ušnicu. Kým v niektorých modeloch je dutina v slúchadlách poriadne veľká, iné ju majú menšiu. Každá má svoje pre i proti. Nedá sa presne povedať, ktorý variant je lepší.

Supra-aural (Ear-pad)

Ide o slúchadlá, ktoré držia priamo na ušnici. Ich mušľa má menší rozmer a patria k najrozšírenejšiemu typu slúchadiel. Získali si veľkú popularitu medzi používateľmi.

„Štuple“ (Ear-bud)

Ide o veľmi frekventovaný typ slúchadiel, ktoré bývajú mnohokrát i zdarma v podobe príslušenstva k rôznym typom elektroniky. V minulosti bol s nimi trochu problém, pretože „pľacatá“ forma sa ťažšie udržala v uchu, no dnes sú slúchadlá väčšinou tvorené vystúpenou silikónovou gumou vo forme násadca. Ten máva rôzne veľkosti a už aj v štandardnom balení ponúkajú výrobcovia viacero typov týchto nástavcov.

Slúchadlá, ktoré sa vkladajú do zvukovodu (Intra-aural)

Sú to miniatúrne zariadenia, ktoré sa vkladajú priamo do zvukovodu. V tomto prípade sa zvuk privádza do zvukovodu pomocou vlastného tenučkého zvukovodu. Ten je ešte utesnený násadou, aby boli slúchadlá zabezpečené pred hlukmi okolia.

V súvislosti s nimi sa hovorí o menšej hygiene či ohrozovaní sluchu. Hygiena je však individuálna a závisí od konkrétnej starostlivosti o tieto zariadenia. Sluch ohrozený nie je omnoho viac, ako pri počúvaní s inými slúchadlami, pretože tým, že je bližšie k bubienku, mu stačí menej decibelov.

Tieto modely sú finančne pomerne náročné, no ich výkon je naozaj slušný, dokonca porovnateľný s veľkými slúchadlami.

Typy meničov

Menič, alebo „driver“, je zariadenie, ktoré v slúchadle zabezpečuje vibrovanie membrány miniatúrneho reproduktora. Jednoducho ju rozkmitá, čím sa vytvorí zvuk.

  • Elektrodynamické meniče – Obsahujeich väčšina slúchadiel a ich systém sa v tom prípade skladá z membrány (tenučká blanka, ktorá má formu lievika a je upevnená za svoj okraj), permanentného magnetu a cievky (tenký drôt tvoriaci špirálu).
  • Elektrostatické slúchadlá – Podobnéako dynamické, no namiesto magnetického princípu využívajú elektrostatický. Veľká plochá membrána sa tu nachádza medzi dvoma plošnými elektródami. Na ne sa privádza napäťovo zosilnený signál až na stovky voltov. Tento systém sa využíva v drahších modeloch.

Technické parametre

Stretávame sa s informáciami o citlivosti slúchadiel, impedancii, a frekvenčnom rozsahu.

  • Frekvenčný rozsah - hovorí o tom, v akej škále dokážu slúchadlá prehrať zvuk. Naše ucho zachytí rozsah asi od 15 Hz po 20 kHz (kilo Herzov), čo je zhruba aj ukazovateľ, ktorý by mali slúchadlá spĺňať.
  • Odpor/Impedancia – udáva sa v Ohmoch. Odpor je tu daný veľkosťou, či dĺžkou cievky slúchadiel. Na rozkmitanie väčších slúchadiel (tj. väčších membrán) treba väčšie cievky pre magnetické pole. Rozhodujúce je však to, k akému zdroju zvuku sa budú slúchadlá pripájať.
  • Most - ide o spojenie dvoch náušníkov pri väčších slúchadlách. Most, ktorý spravidla vedie vrchom hlavy, by mal byť z odolného materiálu. Nechceme predsa, aby nám pri prvom cestovaní praskol nekvalitný plast v batožine. Preto si treba zvoliť mechanicky odolný materiál, výhodou je určite nejaký typ kovu. Zvyčajne býva i potiahnutý nejakým materiálom s prípadným nápisom výrobcu.

    Je však i most, ktorý sa nosí na zátylku. Platí však rovnaké pravidlo, že materiál musí byť dostatočne odolný.

Drôtové verzus bezdrôtové slúchadlá

Rôzne typy slúchadiel sú vybavené rôznymi technológiami – teda bezdrôtovými, alebo obsahujú klasický kábel.

  • Kábel - je s ním najmenej starostí, čo sa týka starostlivosti. Takéto slúchadlá netreba dobíjať, no na druhej strane ste obmedzení dĺžkou kábla. Tá by mala mať aspoň 1,2 metra. A taký kábel sa niekedy dokáže aj poriadne zamotať.
  • Bluetooth – niektoré slúchadlá obsahujú bezdrôtovú technológiu Bluetooth, ktorá po spárovaní so zdrojom zvuku (počítač, mobilné zariadenie) zabezpečí prenos zvuku a vy ste zároveň flexibilní. Nie však na kilometer, ale len v priestore niekoľkých metrov.

    Môžu obsahovať aj NFC, čiže bezdrôtovú technológiu NFC, teda komunikáciu blízkych polí. Tá ponúka výhodu v podobe jednoduchého spárovania so zdrojom zvuku v podaní jediného priloženia slúchadiel k zariadeniu, tiež s technológiou NFC. Obe spomínané bezdrôtové technológie však vyžadujú, aby boli slúchadlá vybavené batériou. Prináša si to však so sebou i pravidelné dobíjanie. Nie je to náročný proces, no pre niekoho to nemusí byť najvýhodnejšie riešenie, vzhľadom na komfort a pohodlnosť.

  • Zvlášť kategóriou sú bezdrôtové slúchadla s rádiovým FM prenosom zvuku – vďaka nim prenášate zvukové stereo signály zo zdroja zvuku v podobe HiFi či televízora. Fungujú asi do vzdialenosti 100 metrov a ich výhoda je, že sa môžete voľne v tomto okruhu pohybovať a prenos zvuku stále prebieha. Ide o rádiové vlny, teda sa prenášajú i cez steny či stropy. Treba však poznamenať, že táto verzia je finančne náročnejšia ako klasické slúchadlá.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere slúchadiel

Konektory

Sú to káblové spojenia, ktoré sa starajú o prepojenie so zdrojom zvuku. Existujú viaceré veľkosti. Konektory sa nazývajú aj „jacky“.

  • 3,5 mm Jack (označuje sa aj ako 1/8 palca) – týmto konektorom disponujú všetky klasické slúchadlá. Nadnesene možno povedať aj to, že všetky lacnejšie modely majú zaručene tento konektor, no na druhej strane, ho má aj množstvo kvalitných slúchadiel. Konektor môže byť pritom napojený na kábel aj v 90-stupňovom sklone, čo je výhodnejšie z hľadiska kábla pri mobilných zariadeniach, ktoré nosievame v taške či vo vrecku. Kábel sa takto aspoň nezalamuje a teda dlhšie vydrží.
  • 6,3 mm Jack (označuje sa aj ako 1/ 4 palca) – obsahujú ho skôr profesionálnejšie slúchadlá, ktoré sa používajú pri práci v štúdiu alebo doma pri poriadnym Hifi súpravách.
  • 2,5 mm Jack – využíva sa pri veľmi malých zariadeniach, je menší ako 3,5 mmJack a nie je tu taká široká škála výberu. Sú to jednoduchšie modely slúchadiel. Možno však využiť redukciu na 3,5 mm, prípadne aj na 6,3 mmJack.

Redukcie

Na spomínané konektory existujú v rámci flexibilnejšieho využitia aj rôzne redukcie. Ide o koncovky, ktoré majú vstup na daný konektor a výstup na iný konektor. Zvyčajným variantom je 3,5 mm Jack na 6,3 mm, alebo aj 2,5 na 3,5 mm Jack.

Materiál náušníkov

Všetky materiály, ktoré tvoria mäkkú výstuž medzi hlavou a zariadením, majú iné vlastnosti. Dá sa povedať, že ide o individuálnu záležitosť. Berie sa skôr ohľad na osobný vkus používateľa. Môže ísť o molitan, koženku, kožu, ale aj o umelú kožu, či dokonca mäkšie typy plastu. Zaujímavosťou je, že práve tieto ponúkajú dobrú akustickú bariéru medzi prostredím a používateľovým sluchom. Stretneme sa však aj s kvalitným velúrom či Alcantarou a tvrdým plastom (outdoor, šport).

Aktívna redukcia hluku – NoiseCancelling

Ide o technológiu, ktorá sa postará o čistenie hluku z pozadia, teda z okolia. Prichádzajúce zvukové vlny prijíma pomocou mikrofónov umiestnených v slúchadlách a reproduktormi ich posiela späť vo fázovom posunutí o 180 stupňov. Týmto procesom sa ako keby znegujú a dochádza teda k zrušeniu nežiaduceho hluku, čiže k určitej filtrácii. Vyžaduje si však zdroj energie. Vo väčších slúchadlách sa využívajú tužkové batérie.

A čo viac?

Skladanie slúchadiel a ich preprava

Výhodou niektorých slúchadiel je to, že sa dajú poskladať a tým zmenšia svoj objem. Sú skladnejšie a vhodné na cestovanie či do kabelky. Treba si však dať záležať na kvalite spojov.

Slúchadlá pre športovcov

Pri športe sa ľudia spravidla potia a pravdou je, že niektorým slúchadlám poriadny tréning neprospieva. Rovnako sa však môže stať, že začne pršať počas vychádzky a vy by ste tak zničili kvalitné slúchadlá. Môžu nastať problémy so spojmi či skrátka znehodnotenie zariadenia. Preto sú na trhu i špeciálne typy pre športovcov, ktoré sú zodolnené voči vode či potu. Tu však treba poriadne rozlišovať, či sú slúchadlá len mierne zodolnené voči tekutine, alebo plne vodeodolné. Tých ozajstných vodeodolných je totiž len veľmi málo. Logicky sú i finančne náročnejšie ako kúsky bez ochrany voči vode. Investíciu však nakoniec ocenia všetci, ktorí majú radi zabehávanie v daždi.

Pre športovcov sú väčšinou volené menšie typy v podobe ear-bud, teda tzv.štupľov. Bolo by totiž ťažké a najmä drahé spraviť odolnými voči vode klasické objemné slúchadlá s mostíkom. Slúchadlá určené na šport by mali byť i zodolnené voči otrasom či pádom na zem – teda nárazuvzdornejšie ako iné slúchadlá.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie