Ako vybrať sušičku

Ako vybrať sušičku

Zavesiť bielizeň a počkať, kým sa vysuší, nie je síce nič zložité, no nie každá domácnosť má k dispozícii priestranný balkón, či iné možnosti na vyvesenie bielizne na sušiak. V tom prípade sa vám zíde elektronická sušička, ktorá môže byť samostatným zariadením, ale aj súčasťou práčky.

Prečo si vybrať sušičku bielizne?

Úspora času

Pri sušení bielizne v sušičke šetríte čas. A to rovno dvoma spôsobmi. Nemusíte ho strácať vešaním jednotlivých kúskov bielizne a zároveň je proces sušenia omnoho rýchlejší ako čakanie, kým bielizeň uschne. Oceníte to najmä v chladnejších mesiacoch počas roka.

Druhým bodom v rámci úspory času je absencia žehlenia. Sušička totiž dokáže bielizeň akoby zmäkčiť, takže odbúra prípadné „tvrdšie, presušené časti“, ktoré by mohli vzniknúť počas visenia a sušenia na šnúrach. Príkon sušičky a žehličky je pritom takmer zrovnateľný, čiže energeticky netrpíte nijakou ujmou.

Slnko – nepriateľ bielizne

Sušičky majú veľkú výhodu oproti sušeniu bielizne vonku, na slnku. Tam môže totiž bielizeň vyblednúť a postupne teda strácať farby. Na jar sa navyše môžu na bielizeň vonku nachytať alergény, čo je nepríjemné predovšetkým pre alergikov, či ľudí s ochorením horných dýchacích ciest. Alebo môže jednoducho zmoknúť, a to práve v čase, keď ste preč a nedokážete bielizeň ukryť pred dažďom. A možno ešte jeden tip. Bielizeň sušená na vešiaku doma v izbe dokáže nadmerne prevlhčiť ovzdušie, čo tiež nemusí vyhovovať všetkým.

Rýchly sprievodca pri výbere sušičky bielizne

  • Sušičky bielizne môžu byť i súčasťou práčky, preto je vhodné premyslieť si túto variantu už pri prípadnej kúpe práčky. Tento spôsob usporiadania je síce drahší, no ušetrí miesto jedného spotrebiča a prípadnú neskoršiu kúpu sušičky.Je teda vhodný do tých priestorov, kde nie je miesto na samostatnú sušičku. Práčka má však bubon prispôsobený na pranie, takže sušenie nebude také kvalitné ako v samostatnej sušičke. A navyše pri tejto kombinácii dokáže spotrebič spravidla vysušiť len polovičný objem bielizne z plne naloženej práčky.
  • Ak tvoríte viacčlennú domácnosť, sušička vám môže ušetriť množstvo času pri žehlení. Obsahuje totiž viacero funkcií a jednou z nich je i „žehlenie“. Oblečenie sa môže priamo skladať do skrine.
  • Počas procesu sušenia vo ventilačných sušičkách dochádza k vypúšťaniu vodnej pary von do priestoru, preto potrebuje odvod. Hodí sa teda buď do klasických práčovní, alebo do miest, kde inštalácia ventilačnej rúry nie je problémom. Najpredávanejšie sú pretokondenzačné sušičky, keďže nevyžadujú odvod pár.
  • Autodiagnostika a šiesty zmysel – užitočné funkcie, ktoré by nemali v sušičke bielizne chýbať. Sušička sama určí dĺžku programu i vhodnú teplotu, prípadne vás upozorní na zle zatvorené dvere.

Základné parametre pri výbere sušičky bielizne

Energetická trieda

Sušičku si dnes možno vybrať z rozmedzia energetických tried od A až po G. Samozrejme sušičky označené písmenami zo začiatku abecedy sú šetrnejšie. Moderná sušička by teda mala patriť do energetickej triedy „A“. Táto trieda sa potom ešte rozlišuje aj znamienkami „+“. Vyšší počet plusov je len výhodou. Energiu šetriaca trieda „A“ s troma plusmi sa považuje za najšetrnejšiu.Najšetrnejšie a zároveň najdrahšie sú sušičky s tepelným čerpadlom. Spravidla majú polovičnú spotrebu oproti ostatným sušičkám.

Bubon

Jeho veľkosť sa udáva v kilogramoch bielizne, ktoré sa do neho dostanú. Môže to byť od 6 do 9 kilogramov. Bubon sušičky býva vo väčšine prípadov z nerezovej ocele, pri ktorej nedochádza ku korózii a následnému zničeniu bielizne.

Ovládanie, displej

Sušička môže disponovať dvoma druhmi ovládania. Tým starším je ovládanie pomocou fyzických tlačidiel. Táto verzia ovládania je lacnejšia, no chýbajú v nej doplnkové funkcie, ktoré si môžete navoliť pri sušičkách s displejom.

Modernejším typom je voľba funkcií pomocou tlačidiel a displeja, alebo len pomocou dotykového displeja. V tomto prípade sa zvýšia možnosti sušičky, pretože displej poskytuje i priestor na úpravu hodnôt v rámci zvolených programov.

Displej môže byť LCD či vybavený dotykom. Výhoda v podobe prehľadnosti sa však na začiatku preukáže v podobe vyššej investície.

Typy sušičiek

Sušička môže byť buď ako samostatný elektrospotrebič, alebo súčasť práčky. V tom prípade treba však z bielizne trochu odobrať, keď prechádzate na režim sušenia.

Sušičky môžeme v základe rozdeliť na kondenzačné a ventilačné (odvetrávacie).

  • Kondenzačné sušičky - Môžu sa umiestniť kdekoľvek a požiadavky na montáž sú skutočne nenáročné. Fungujú na princípoch kondenzácie, teda premeny pary na vodu. Para vzniká pri sušení bielizne a v podobe vody sa potom ukladá v zásobníku. Existuje však i možnosť napojiť sušičku priamo na odpad. Skondenzovaná voda tak putuje priamo do kanalizácie.
    • Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom–vlhkosť vzduchu sa odstraňuje tým, že teplý vzduch sa následne schladzuje. Tak vznikne uzavretý obvod, pretože energia (teplo) sa tu nestráca. Sušenie pritom prebieha pri teplote 50-55 stupňov Celzia. To je o 30% menej ako pri klasickej kondenzačnej sušičke, pri rovnakých nastaveniach. Tento proces sa hodí na sušenie jemných textílií. Okrem toho je v tomto prípade i nižšia spotreba ako v bežnej sušičke, a to až o polovicu.Cena takéhoto spotrebiča je však vyššia.
    • Kondenzačné sušičky s parnou funkciou – bielizeň sa nielen suší, ale i akoby žehlí. Para zabezpečí, že z oblečenia sa odstránia záhyby, či už je suché, alebo vlhké. Bubon sa počas sušenia neotáča, proces vysušovania prebiehalenza asistencie horúceho vzduchu. Bielizeň je nadýchaná. Okrem toho sa počas procesu odstráni i zápach suchej bielizne. Jemné materiály netrpia, pretože sa na ich údržbu využívajú rôzne programy (pozri dole: Programy). Parný cyklus využije pritom vodu kondenzovanú pri sušení. Ich spotreba je asi 0,2 kWh energie. Hoci nestoja málo, šetria energiu a odbúravajú žehlenie.
  • Ventilačné(odvetrávacie) sušičky – Hodia sa buď do klasických práčovní, alebo do miest, kde inštalácia ventilačnej rúry nie je problémom. Ich cena i prevádzkové náklady sú nižšie. Tieto sušičky odvádzajú paru ventilačnou trubicou do vonkajšieho priestoru. Tieto sušičky nemajú až taký sofistikovaný spôsob sušenia a využívajú a nasávajú vzduch z miestnosti. Po tom, ako ho ohrejú, prejde bubnom, kde sa nachádza bielizeň. Keďže počas toho nasáva vodnú paru a spolu s ňou prúdi von do priestoru, potrebuje spomínaný odvod, aby vlhkosť nezostávala v miestnosti.

Doplnkové funkcie a iné

Programy a funkcie

Nie je jednoduché odhadnúť čas sušenia, preto je jednoduchšie využiť sušičky, ktoré obsahujú senzor sledovania vlhkosti bielizne. Senzor lepšie odhadne situáciu a oblečenie je potom jednoduchšie pripravené na ukladanie do skrine, či stredne suché na prípadné žehlenie.

Podobne ako pri práčkach, aj tu je možnosť odložiť začiatok sušiaceho procesu a presunúť ho tak napríklad do hodín, v ktorých je elektrina lacnejšia.

Žehliaca funkcia – samozrejme, že nejde o žehlenie, no výsledok je skutočne pomerne rovnaký. Na bielizni nebudú záhyby, či pokrčenie. V rámci tohto programu, v ktorom hrá hlavnú úlohu para, sa však dá využiť i možnosť „oživenia bielizne“, ktorú ste už mali na sebe. Reč je o svetroch či oblekoch, ktoré sa vplyvom pary prevetrajú a stačí ich, po skončení cyklu, už len vyvesiť na vešiak.

Sušenie košieľ – ide o jemné vysušenie pri nižších teplotách, kedy nedochádza k poškodeniu materiálov či vyblednutiu farieb.

Indikátor znečistenia filtra – v priestore dvierok sa nachádza filter vzduchu, ktorý vychádza zo sušičky. Ak by bol filter zanesený, zastavila by sa priechodnosť a okrem zníženia účinnosti sušičky by mohlo dôjsť k jej prehriatiu a poškodeniu.

Autodiagnostika – moderné elektrospotrebiče disponujú touto funkciou. Upozorní vás v prípade, že nezavriete dobre dvere, alebo zabudnete na niečo dôležité pred procesom sušenia. Ak ide len o takéto jednoduchšie zaváhania z vašej strany, navrhne vám i riešenie.

Senzorové inteligentné riadenie – ide o automatický systém spolupracujúci so senzormi. Vďaka nim spotrebič sám určí dĺžku programu i vhodnú teplotu sušenia. Elektronika stále monitoruje priebeh sušenia a môže ho zastaviť, keď uzná sama za vhodné, že oblečenie je vysušené. Tento systém nájdete napr. u Whirlpoolu pod názvom 6. zmysel.

A čo viac?

Kôš pre citlivé materiály

Niektoré sušičky majú pribalený i špeciálny kôš, ktorý sa využíva na sušenie bielizne, ktorej nerobí dobre pohyb vo vnútri bubna v priebehu cyklu. Napríklad sveter potom stačí uložiť na tento kôš a tým sa zabezpečí rovnomerný prístup vzduchu k jeho celej ploche. To sa dá využiť i pri sušení športovej obuvi.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie