Ako vybrať umývačku riadu

Ako vybrať umývačku riadu

Umývačka riadu už dávno nepatrí k nadštandardným domácim spotrebičom. Či ste už vo väčšej rodine, alebo bývate samostatne v domácnosti, treba určite pouvažovať nad zaobstaraním si tohto pomocníka. Náklady sa totiž môžu vrátiť skutočne rýchlo. Umývačka šetrí vodou a tým významne aj vašimi peniazmi a časom.

Rýchly sprievodca pri výbere umývačky riadu

  • Vyberajte si podľa veľkosti, respektíve podľa množstva riadu, ktorý dokážete za deň použiť. Presnejšie parametre umývačky riadu je vhodné dať do súvisu aj s počtom ľudí vo vašej domácnosti. Je zbytočné čakať dlho na naplnenie veľkokapacitnej umývačky riadu, ak je v domácnosti jedna či dve osoby. Veľkosť umývačky však zároveň súvisí aj s možnosťou umývať väčšie nádoby, či dokonca plechy na pečenie. Aj na to by sa malo pri výbere myslieť.
  • Dôležitým faktorom je variabilita košov na riad – je dobré, ak sa dá s košmi manipulovať a sklápať ich v závislosti od typu riadu, ktorý chceme umývať. Aj tu treba zdôrazniť, že veľké hrnce, či pekáče si vyžadujú väčšie priestory, a to kapacitne niektoré umývačky neumožňujú.
  • Najúspornejšie umývačky spotrebujú len 6, či 7 litrov pri umytí 13 súprav riadu. Bežná spotreba je asi 15 litrov vody na jeden umývací cyklus. Platí však, že spotreba vody by nemala presiahnuť 25 litrov.
  • Nielen spotreba vody, ale aj spotreba elektrickej energie je významným faktorom pri kúpe umývačky riadu. Funkcie ako odložený štart vám môžu vyčistiť riad napríklad aj počas nižšej tarify elektrickej energie.

Základné parametre pri výbere umývačky riadu

Umiestnenie

Pri výbere umývačky riadu sa nezameriavame len na parametre, ale aj na množstvo miesta vyhradeného pre umývačku riadu.

  • Voľne stojace – s umývačkou môžete manipulovať a položiť ju na akékoľvek miesto, kde vám vyhovuje. Ak ste však pedantní, treba myslieť aj na to, aby ladila s kuchynským nábytkom. Môžete si však vybrať z množstva umývačiek a tiež ich dizajnu.
  • Zabudované – dnes sa už ponuka vstavaných umývačiek dokáže vyrovnať voľne stojacim. Zabudované sú súčasťou kuchynskej linky a dokonale pasujú k vybaveniu kuchyne, s ktorou jednoducho ladia. Na druhej strane je však istou nevýhodou vyššia cena oproti voľne stojacim.

Veľkosť

Pri voľbe kapacita umývačky riadu berieme do úvahy počet osôb v domácnosti. Ak sme viacčlenná rodina, netreba váhať s kúpou väčšieho objemu a veľkou variabilitou košov. Umývačka riadu navyše v konečnom dôsledku šetrí peniaze, čiže počiatočné investície sa časom vrátia. A pri väčšej umývačke nebude žiaden problém ani s umývaním veľkých hrncov, či plechov. Aj na to sa oplatí pri určovaní veľkosti myslieť.

Typy umývačiek

  • Stolné – hodia sa na chaty, či chalupy a vmestí sa do nich 4 až 6 súprav riadu. Pod „súpravou“ si treba predstaviť jeden tanier hlboký, jeden plytký, dezertný, ďalej šálka, podšálka, príbor a lyžička. Inými slovami, ak žijete v menšej domácnosti s 1-2 osobami, kde sa neholduje kuchárskemu umeniu, potom je to dobrá voľba. Ich šírka je maximálne 55 cm a zaraďujú sa do energetickej triedy A. Nepraktické je to, že sa do nich nevojde väčší riad ako napríklad plechy, pekáče, či veľké hrnce. Neobsahujú ventilátor aktívneho sušenia, pretože tu naň neostal priestor. Umývajú však bezproblémovo.
  • Šírka 45 cm – ide o úzku umývačku, ktorá pojme 8-10 súprav riadu. S ťažkosťami sa tu dajú umyť väčšie hrnce či pekáče. Ak ste teda domácnosť s 1-3 osobami, ktorá príliš často nevarí, môže to byť pre vás ideálne.
  • Šírka 60 cm – to je približne taká veľkosť ako základná veľkosť práčky. Umyje 12 až 15 súprav riadu. Ak je teda v domácnosti 3 a viac osôb, mohli by ste sa poobzerať práve po takomto modeli. Moderné úsporné režimy však zabezpečia to, aby vám táto umývačka vyhovovala aj pri menšom počte ľudí. Nie je teda problémom umyť riad po nedeľnom obede, ani si zariadiť umytie niekoľkých tanierikov.

Variabilita košov na riad

Väčšie rodiny, či domácnosti s väčším počtom osôb, si určite pochvália navyšovanie počtu riadov tým, že vhodne poskladajú držiaky tanierov, či príborov. Tie sú totiž vo väčšine prípadov flexibilné a kombináciou ich posklápania vznikajú tie najvhodnejšie priestory podľa vašich predstáv. Koše možno potom ľubovoľne odoberať, sklápať držiaky, či naopak, pridávať. Výhodou je určite i zmena výšky celého horného koša. V niektorých prípadoch sa pritom už nemusí vyberať celý kôš, ale len zmeniť výšku pomocou špeciálnych nastavovacích mechanizmov, ktoré kôš držia. Oceníte to najmä vtedy, keď už máte čiastočne naplnený kôš a nemusíte ho znova vykladať. Držiaky môžu byť zase z ohybného materiálu, čím sa znižuje riziko pri umývaní krehkého riadu, na ktorý sa okrem toho dostáva i tlak vody.

Energetická trieda

Z rozmedzia energetických tried A – G by mala trieda umývačky patriť k radu A. Vyšší počet plusov je len výhodou – napokon, ide o vaše peniaze. Energiu šetriaca trieda s troma plusmi sa považuje za najšetrnejšiu.

Spotreba

Nielen spotreba vody, ale aj spotreba elektrickej energie sú významným faktorom pri kúpe umývačky riadu. Čím viac vody sa musí zohrievať, tým väčšia je spotreba energie. Podľa štatistík sa pri cca 3-4 člennej domácnosti minie na ručné umývanie riadu v priebehu jedného dňa, keď sa aj varí, asi 60 až 100 litrov. Najúspornejšie umývačky však spotrebujú len 6 až 7 litrov pri umytí 13 súprav riadu. Bežná spotreba je asi 15 litrov vody na jeden umývací cyklus. Platí však, že spotreba vody by nemala presiahnuť 25 litrov.

A to nie je všetko, pretože umývačky v najúspornejších energetických triedach, vodu z posledného oplachu, teda tú, ktorá sa využije len na sušenie a leštenie, odvádzajú do zásobníka. Odtiaľ sa využije na počiatočné umývanie ďalšej várky špinavého riadu od hrubej špiny. Neobsahuje pritom baktérie, pretože posledný oplach sa vykonáva asi pri 70 stupňovej teplote. V tom prípade sa tu už bežné baktérie nenachádzajú.

Skladuje sa v uzavretom zásobníku, kde nie je ani prístup svetla, ani vzduchu a tvorí hygienické prostredie. Po 7 takýchto šetrných cykloch sa však tento zásobník prepláchne čistou vodou s teplotou 70 stupňov, čím sa preventívne zabráni tvorbe baktérií a usádzaniu nečistôt.

Umývačky riadu riadi elektronika a vďaka tomu dokáže sama prispôsobiť činnosť aktuálnemu množstvu riadu, či dokonca znečisteniu. Snímače hladiny vody majú na starosti výšku vodnej hladiny a práve tak zistia množstvo riadu. Optický snímač sa zase stará o kontrolu znečistenia vody a dokáže určiť aj jej zloženie. To všetko prispieva k čo najefektívnejšiemu prístupu a tej k najnižšej energetickej spotrebe. Takzvané invertorové motory (označenie aj BLDC) zabezpečujú vhodné riadenie tlaku v umývacích tryskách.

Všetky tieto faktory si preto treba premyslieť a zvážiť. Investícia na začiatku sa totiž skutočne pomerne rýchlo navráti.

Ďalšie parametre výberu umývačky riadu

Hlučnosť

Prvé umývačky boli pomerne hlučné, až okolo 70 dB. V súčasnosti majú najtichšie umývačky len polovičný hluk, teda asi 37 dB. Sú však vo vyšších cenových kategóriách. Priemerná hlučnosť je necelých 60 dB. Pri modernejších umývačkách hovoríme asi o 45 dB. Súčasné kvalitnejšie umývačky však nie je problém nechať bežať i počas noci a naozaj vás nezobudia. Okrem toho, ak je umývačka zabudovaná v kuchynskej linke, jej hlučnosť je ešte o 2 dB menšia.

Bezpečnosť

AquaStop, Aqua Lock, AquaSafe, AquaControl, Overflow – to všetko sú názvy dôležitých bezpečnostných funkcií. Výrobcovia nenechávajú nič na náhodu a väčšina umývačiek tak býva vybavená rôznymi senzormi a funkciami, ktoré zabezpečia, aby v prípade núdze voda neunikala. Napríklad sa zastaví prívodový ventil, preruší sa program, alebo dokonca spotrebič vodu odčerpá z umývacieho priestoru. Za komfort aj v oblasti bezpečnosti sa platí, no v tomto prípade to zrejme neuškodí.

Programy a funkcie

Automatické programy zaručia bezstarostné umývanie. No stále nie je nad to, keď si viete jednotlivé parametre nastaviť sami a všetko si prispôsobiť podľa potrieb. Umývačky totiž disponujú viacerými programami a funkciami. V zásade platí, že čím viac funkcií a programov spotrebič má, tým je vyšší komfort pre používateľa. Treba si však čítať návody, kde sú jednotlivé programy detailnejšie opísané.

  • Eco program – riad sa umýva pri najnižšej možnej energetickej spotrebe, aj keď to ide na úkor času. Tento program môžete zapnúť napríklad v noci a do rána vás bude čakať čistý riad.
  • Rýchle umytie – niektoré riady si nevyžadujú špeciálne dlhý program na čistenie – môže ísť iba o množstvo pohárov po rodinnej oslave. Vtedy sa umýva pri nižšej teplote vody.
  • Hygienický program – voda sa ohrieva na teplotu 70 až 75 stupňov Celzia, čo je dostatočná teplota na zničenie väčšiny baktérií. Program je vhodné využívať v rodinách s malými deťmi, či chorými ľuďmi.
  • Programy s tabletami 3v1 a 4v1 – sú to špecializované programy pre stanovené teploty na rozpustenie tabliet. Ak ich používate, treba doplňovať do zásobníku soľ aj v prípade, ak je napísané na obale tabliet, že nahrádzajú soľ. Soľ totiž zabezpečuje, aby sa zregeneroval dekalcifikátor. Po čase by sa mohol zničiť, a to sa odrazí na kvalite umývania. A na to sa záruka nevzťahuje.
  • Umývanie len v jednom koši – napríklad Multizone.
  • Odložený štart – dá sa odložiť až o 24 hodín.
  • Striedavé umývanie – tento systém ovláda zvlášť prúdy vody pre každý kôš. Vďaka tomu je tlak vody vyšší a spotrebič tak pri umývaní minie menšie množstvo vody. Navyše sa dosiahnu aj lepšie výsledky. Pulzné umývanie zabezpečuje striedanie dvoch tlakov, čím znižuje hlučnosť umývačky.
  • Parný program – zmäkčí a odstráni mastné škvrny a zaschnuté jedlo. Má vyššiu účinnosť, čo znamená, že tento program je kratší. Zároveň dochádza k dezinfekcii riadu. Je to spôsob čistenia, ktorý je vhodný pre všetky typy riadu.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie