Ako vybrať vysávač

Ako vybrať vysávač

V dnešnej dobe už len ťažko niekto výhradne zametá. Oveľa rýchlejšie je upratovanie s vysávačom. A tak sa s jeho kúpou určite stretneme pri zariaďovaní každej domácnosti. Jeden z najklasickejších domácich spotrebičov zbavuje naše bývanie smetí, či prachu a udržuje ho v čistote, už po niekoľko desaťročí. Pred kúpou by však mal každý vedieť, že dnešné moderné stroje okrem klasického sacieho výkonu prinášajú aj rôzne ďalšie funkcie.

Rýchly sprievodca pri výbere vysávača

  • Pri výbere vysávača je dôležitý silný ťah, čiže na sací výkon. Čím väčší tým lepší. Vďaka nemu nebudete musieť chodiť po jednom mieste s nečistotami viackrát.
  • Pokrytie podlahy tiež významne ovplyvňuje typ zvoleného vysávača. Ak máte podlahu bez kobercov, stačia priemernejšie typy. Prach totiž iba namiesto zametania vysávate. Ak máte však v domácnosti viacero kobercov, treba už zvážiť výkonnejšie triedy. Opäť sa teda dostanete k saciemu výkonu. Nečistoty z kobercov s vysokým vlasom dokáže povysávať naozaj len stroj s vyšším sacím výkonom.
  • Novinkou sú však energetické štítky, kde sa už výkon vysávača uvádzať nebude. Napísaná však bude účinnosť vysávania, a to v dvoch rôznych kategóriách: vysávanie kobercov a vysávanie tvrdých podláh.
  • Účinnosť vysávača závisí od výkonu motora, ale aj od vhodnosti hubice vzhľadom na vysávaný povrch a vysávané nečistoty. Rovnako tu zaváži aj veľkosť zberného vrecka, jeho priepustnosť vzduchu či filter. Významným faktorom je konštrukcia, teda tesnenie spojov. Ak sú priepustné, účinnosť klesá.
  • Významným faktorom výberu je veľkosť plochy, ktorú budeme na jeden krát vysávať. Rozdielne požiadavky na parametre majú vysávače do domácnosti a napríklad na vysávanie kancelárií.
  • Alergici by mali určite dbať pri výbere spotrebiča na to, či má HEPA filter, vďaka ktorému sa zozbierané mikróby nedostanú pri vysávaní späť do ovzdušia.
  • Ak ste na hluk vysávača alergický, hoci sa hlučnosť týchto spotrebičov už všeobecne znížila, hľadajte vysávače, ktorých hluk je menší ako 70 decibelov.
  • Majitelia domácich miláčikov by mali hľadať modely, ktoré sú odolnejšie a trvácnejšie pri vysávaní vypadanej srsti a chlpov. Výrobca takúto výhodu vždy uvádza.

Základné parametre pri výbere vysávača

Typy vysávačov a ich rozdelenie

Klasické podlahové

Najvyužívanejšia kategória vysávačov. Vysajú koberce, podlahy, ale aj čalúnený nábytok. Pri lacnejších modeloch sa stretávame so spojmi v trubiciach, ktoré príliš netesnia. Okrem toho, že sa tým znižuje sacia sila, nevysajú poriadne nečistoty a mikroorganizmy. Dôležité je vybrať si správnu hubicu vzhľadom na typ vysávania.

Patria sem i vysávače, kombinované s rôznymi inými funkciami. Niektoré povysávajú i vodu, ďalšie tepujú koberce alebo dokonca umývajú okná. Sú však finančne náročnejšie a vyžadujú si špeciálnu údržbu i filtre.

Podľa typu zbernej nádoby ich delíme na vreckové a bezvreckové.

  • Vreckové – majú pomerne vysoký výkon a kvalitné zachytávanie nečistôt. Zbavujú domácnosť i roztočov a sú teda vhodné pre alergikov. V kombinácii s dobrým filtrom (HEPA filter) tvoria vysokú antialergickú ochranu. V tejto kategórii je široký výber vysávačov, rôzne ceny, typy vreciek, množstvo farieb a príslušenstva. Vrecká však nebývajú univerzálne a treba ich kupovať v súvislosti so značkou vysávača. Ak má mať vysávač trvalo dostatočný výkon a zbaviť sa alergénov v domácnosti, treba meniť pravidelne vrecká i filtre. Pri preplnení vrecka dochádza k upchaniu prieduchov na tele vrecka a výkon/účinnosť sa tak zníži. Sú však i vrecká, ktoré odolajú upchatiu – ich výmenu ale netreba podceňovať.
  • Bezvreckové – namiesto papierového, či látkového vrecka, tu nájdeme plastovú nádobu na zber nečistôt. Je tu však i filter, ktorý sa dá umyť. Ťažšie sa však čistí v prípade, že vlastníte domáce zvieratko, ktoré má chlpy. Filter sa mení raz za pol roka, na rozdiel od vreciek. Nie je však práve lacný. Tento typ vysávača sa odporúča i do dielní, či znečistenejších prostredí. Filter v spodnej časti nádoby treba po každom vysávaní čistiť, inak sa zanesie aj omnoho skôr ako za pol roka. Zvyšujú sa tak náklady. Lacné modely majú nádoby na zber nečistôt často veľmi jednoduchú konštrukciu a prach sa i pri čistení môže dostať späť do ovzdušia a na zem.
    • Cyklónové vysávače – nazývajú sa podľa cyklónového efektu, ktorý vyrábajú. Zvírený vzduch rotuje spolu s nasatými nečistotami obrovskou rýchlosťou a tie sa oddelia pomocou odstredivej sily. Najmenšie častice sa zachytia vo filtroch (väčšinou HEPA a najvyššie modely ho majú s doživotnou zárukou). Majú trvalo vysoký výkon, dobre tesnia, efektívne filtrujú, ale i atraktívne vyzerajú. Cyklónové prúdenie vzduchu však spôsobuje vyššiu hlučnosť, ako pri bežných vysávačoch. Sú trochu náročnejšie na údržbu a pri čistení prichádzate do priameho kontaktu s nečistotou. Bývajú však veľmi dobre utesnené.
    • Vodné vysávače – neobsahujú vrecko ani nádobu na nečistoty, ale nádrž na vodu. Cez vodu prúdi nasatý vzduch z trubice a takto filtruje nečistoty. Je to veľmi efektívny spôsob filtrácie, pretože plesne, baktérie a roztoče sa práve tu zachytia. Ponúkajú vysoký trvalý výkon, ich konštrukcia je poriadne tesná a tiež využívajú filter HEPA. Pri jeho čistení prichádzate do priameho kontaktu s nečistotou a tiež sú najnáročnejšie na udržiavanie zo všetkých typov vysávačov. Treba ich totiž čistiť po každom vysávaní. Sú trochu hlučnejšie v porovnaní s klasickým vysávačom a po naplnení vodou bývajú pomerne ťažké.

Priemyselné vysávače

Hodia sa na čistenie a údržbu veľkých plôch, sú mobilné a výkonné. Využívajú sa na mokré i suché čistenie, odstraňujú vlhkú špinu, aj hrubšie zvyšky a dokonca i vodu. Najviac sa uplatnili v automobilovom priemysle, poľnohospodárstve a pri čistení budov. Sú náročnejšie na údržbu a majú pomerne jednoduchú filtráciu. Prevažne jednoduchšie modely využívajú firmy na vysávanie kancelárií.

Ručné/stojanové vysávače

Mobilné ľahké vysávače, nehodia sa na vysávanie väčších plôch. Nemajú taký vysoký výkon. Väčšinou sú akumulátorové, vydržia teda len jedno nabitie. Ocenia ich však majitelia áut, či ženy v domácnosti. Ich skladovanie a manipulácia sú jednoduché, môžu byť neustále pripravené v kolmej polohe na prípad núdze. Viaceré z nich majú rúčku, čo umožňuje ľuďom jednoduchú manipuláciu. Existujú i typy, ktoré vysajú vodu i väčšie častice. Podľa toho majú buď zberné vrecko, alebo tzv. hrniec. Pri vysávaní automobilov je výhodné, ak sa dá vysávač pripojiť k autobatérii pomocou 12 V zástrčky.

Robotické vysávače (nájdete aj v samostatnom návode „Ako si vybrať robotický vysávač“ - Prelinkovanie)

Ide o menšie typy vysávačov, ktoré sa pohybujú po priestoroch samostatne. Nevyužívajú príliš veľký sací výkon a vysoký výkon vysávača nie je potrebný. Majú totiž špeciálnu konštrukciu, ktorá pri vyšších modeloch zabezpečí vysokú účinnosť vysávania. Spoľahlivé sú najmä vtedy, ak sa používajú každý deň. Za 24 hodín sa totiž ešte nevytvorí tak veľa prachu. Fungujú v spojení s tzv. „domovskou základňou“, kde sa nabíjajú. Odtiaľ i zvyčajne vychádzajú do čistiaceho procesu. Drahšie typy sa pred vybitím batérie do tejto základne i vrátia, lacnejšie upratujú do absolútneho vybitia. Vysávač sa pritom nepohybuje len tak, ale jeho pohyb je usporiadaný a navigovaný pomocou rôznych senzorov. Tie snímajú okolie, aby sa vyhli kolízii so stenami, schodmi. Drahšie robotické vysávače si pohyb po miestnosti určujú v každom priestore podľa prostredia, lacnejšie majú pohyb daný a s jeho prispôsobovaním sa k miestnosti sa veľmi netrápia.

Spôsob čistenia podlahy je úplne iný ako pri sacích vysávačoch. Nečistoty vedia tieto vysávače i nasať, no v zásade využívajú skôr zametanie pomocou rotujúcich kefiek. Až odtiaľ sú nečistoty vysávané do vnútornej nádrže.

Rohy miestnosti dokážu tieto, poväčšine guľaté zariadenia, vyčistiť pomocou extra dlhých kefiek, i keď nie úplne precízne. Čistenie veľkých priestorov zariaďujú pomocou navigačných majákov, ktoré využívajú odrazené signály od stien i stropu. Ak musia proces čistenia prerušiť kvôli nízkej hladine batérie, vrátia sa do nabíjacej základne a neskôr zase pokračujú tam, kde skončili. Podobné zariadenia už okrem vysávania dokážu aj umyť podlahu.

Robotické vysávače niektorých typov dokážu povysávať aj vodu, no nie sú príliš vhodné na vysávanie a čistenie kobercov s dlhým vlasom. Ich využitie sa odporúča predovšetkým na dlažbu, linoleum alebo parkety.

Kvalita konštrukcie

Veľmi dôležitým faktorom je kvalita konštrukcie vysávača, teda jeho tesnosť. Ak bude mať vysávač dobrý výkon, saciu silu či slušné filtre, stále to nebude stačiť, ak samotné trubice dobre netesnia. Vtedy napríklad nesedí dobre hadica či hlavica na trubici, prípadne vzduch uniká cez nekvalitné spoje vo vnútri. Nejde pritom len o fakt, že vysávač znižuje tým výkon a po miestach musíte hubicou opakovane prechádzať. Ide aj o to, že vzduch uniká neprečistený inde ako cez filter. Práve ten by ho mal prečistiť. Nekvalitné vysávače teda môžu skomplikovať život aj alergikom. O kvalite konštrukcie a celkového prevedenia hovorí najmä cena.

Dôležité parametre pri výbere vysávača

Príkon /účinnosť vysávania

Pojem „príkon“, ktorý sa udáva pri vysávačoch je príkon motora, ale nemôžeme si to mýliť s čistým sacím výkonom. Spravidla tvorí 25% príkonu. Ak je však vyšší príkon, tým vyššia je i spotreba elektrickej energie. Podobne ako pri iných spotrebičoch, aj tu sú EKO vysávače, ktoré majú príkon len asi 1,250W, ale napriek tomu majú sací výkon aj 330W. Vysávač by mal obsahovať regulátor sacieho výkonu, aby ste si ho mohli prispôsobiť danému povrchu.

Od septembra 2014 však dochádza k zmenám – energetický štítok bude informovať o účinnosti vysávania. Tá sa bude udávať v škále rozmedzia A – G s tým, že bude obsahovať zvlášť hodnotenia pre tvrdé podlahy a zvlášť pre koberce (A je najvyššia, G najnižšia). Na štítku bude i informácia o tom, do ktorej triedy prachových emisií patrí daný vysávač. Tá sa rovnako škáluje od A po G. Zaujímavosťou je, že na trh sa nebudú môcť uvádzať vysávače s vyšším výkonom ako je 1,600W.

Akčný rádius

Nemusí sa to zdať ako najdôležitejší parameter, no aj dĺžka napájacej šnúry môže významne zjednodušiť vysávanie. Štandardne je to okolo 5 až 8 metrov a vysávač by mal obsahovať samonavíjací mechanizmus. Kábel je tak pohodlne zabezpečený voči zamotaniu, ukrytý a nezavadzia zbytočne v skrini. Navyše si vždy vytiahnete iba toľko, koľko reálne potrebujete a nebude sa pliesť počas vysávania pod nohy. Do akčného rádiusu sa mimochodom počíta i dĺžka hadice a kvalitnejšie vysávače disponujú akčným rádiusom až do 15 metrov. Vysávače s veľkým akčným rádiusom bývajú spravidla označené hodnotou v metroch priamo na tele vysávača.

Hlučnosť

V zásade majú lacnejšie modely vyššiu hlučnosť. Úroveň zvuku však ovplyvňuje i nastavenie sacieho výkonu. Najtichšie modely sa pohybujú na úrovni 62dB a najhlučnejšie až okolo 80dB.

Filtrácia

Filtrácia pomáha zbavovať nasatý vzduch nečistôt a odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Je potrebná pre alergikov, malé deti, či pre ľudí s ochorením dýchacích ciest. Najlepšie postavenie si v tomto zmysle vybudovali HEPA filtre, ktoré sú ohodnotené podľa účinku číselnou radou. Najvyšší je stupeň H14, ktorý dokáže odfiltrovať až 99,995% nečistôt. Existujú jednorazové, ale aj vodou umývateľné varianty s niekoľkoročnou životnosťou. Filter treba meniť podľa nariadenia výrobcu.

Niektoré modely sú priamo výrobcom označené ako vhodné pre alergikov.

Mokré vysávanie

Zariadenia i vyperú koberce či zotrú podlahu. Za tento komfort sa však platí v podobe zložitej údržby, či prestavovania. Mokrý proces si totiž vyžaduje zmenu filtra. Preto si treba dobre premyslieť, či ste ochotní doslova „asistovať“ svojmu vysávaču.

Domáce zvieratá

Ak vlastníte domáce zvieratko, mali by ste venovať vysávaniu trochu väčšiu pozornosť. I keď sa oň príkladne staráte, stále dochádza k vypadávaniu chlpov či srsti. Niektorí výrobcovia ponúkajú v balení kvalitnejšiu hubicu na tento účel, prípadne aj účinnejší HEPA filter.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie