Ako vybrať žehličku na vlasy

Ako vybrať žehličku na vlasy

Určite tento vynález ocenia všetci tí, ktorých vlasy sú neposlušné a krútia sa samé, tak ako chcú. No treba povedať, že práve žehlička poteší všetkých, ktorí si túžia pripraviť rovný, hladký účes. Presne ten je totiž stále moderný a zároveň prináša do výzoru aj istú dávku elegancie. No a potom je tu aj druhá strana mince, keďže žehličky dokážu na rovných vlasoch vyčarovať kučierky.

Rýchly sprievodca pre výber žehličky

Žehličky upravujú vlasy pri vyšších teplotách. Rozhodne sa preto oplatí si všímať také, ktorých žehliace plochy obsahujú kombináciu materiálov ako sú keramika, teflón a turmalín. Práve kombinácia týchto povrchov je pri žehlení pre vlasy tou najmenšou záťažou. Do pozornosti by sa mali dostať aj žehličky, pri ktorých si dokážete nastavovať teplotu žehlenia. Určite sa treba vyvarovať žehličkám na vlasy s kovovým povrchom, nakoľko ničia vlasy.

Základné parametre žehličky na vlasy

Teplotné nastavenia

Sú žehličky, ktoré výber teploty neponúkajú a po spustení sa rovno začnú nahrievať na vlastný limit. Pri starostlivom výbere si však vyberajte skôr žehličky, kde sa teplota nastaviť dá.

Teploty žehliacich plôch môžu dosahovať až 230 stupňov Celzia, no zvyčajne sa zahrievajú v rozmedzí od 100 do 180 stupňov. Určite je výhodou, ak si môžete na žehličke vybrať z viacerých teplotných programov.

Konkrétna vhodná teplota sa stanoviť nedá. Závisí to od typu vlasov. Pre jemnejšie vlasy postačia nižšie teploty, pre pevnejšie vlasy sú určené teplotyvyššie.

Výhodou je, ak sa nastavená teplota dá uzamknúť, aby počas žehlenia náhodou nedošlo k jej zmene.

Menšia či väčšia plocha?

Štandardná šírka žehliacej plochy je približne 2,5 cm, no celkový rozsah je od 1,5 cm do 5 cm. S menšou plochou sa vám síce bude dobre manipulovať, no nie je vhodná na všetky typy vlasov. Pre dlhšie a silné vlasy sa skôr hodia širšie plochy. S menšou by to bola omnoho namáhavejšia činnosť.

Dĺžka šnúry

Na prvý pohľad nie až tak dôležitá vec, no treba brať do úvahy, že každý nemá zásuvku pri zrkadle v kúpeľni. V tom prípade sa zíde dlhšia šnúra. Všeobecne je však dlhšia šnúra výhodou. Nemusíte sa aspoň krčiť, ak je elektrická zásuvka nízko nad podlahou. Rovnako nehrozí riziko jej zošmyknutia a rozbitia, keď ju s napnutým káblom položíte napríklad na umývadlo.

Zaoblenie žehliacich plôch

Žehličky neslúžia len na vyrovnávanie, ale paradoxne aj na perfektné lokne. K tomu slúžia zaoblené okraje žehliacich plôch. Tie počas stylingu vedú vlasy a prejavia sa kučerami ako z natáčok.

Rozdelenie žehličiek na vlasy podľa materiálu

Keramická žehliaca plocha

Keramika je najčastejšie používaný materiál, ktorý zaistí rovnomerné rozloženie tepla. Nevznikajú tak prehriate časti, ktoré ničia vlasy. Vytvára záporné ióny, ktoré neutralizujú kladné ióny prirodzene vznikajúce pri trení vlasov. Týmto spôsobom zabraňujú nepríjemnému elektrizovaniu.

Turmalínová žehliaca plocha

Ide o minerálny kryštál. Postará sa o rýchle a jednoduché vyžehlenie. Nespôsobuje krepovatenie vlasov a povrch je k vlasom šetrný. Tiež produkuje záporné ióny, rovnako ako keramická.

Teflónová žehliaca plocha

Aj táto žehliaca plocha sa postará o rýchle a jednoduché vyžehlenie a nespôsobuje krepovatenie. Teflón navyše zabraňuje „pripáleniu“ prostriedkov na vlasy.

Mramorová žehliaca plocha

Mramor je v prípade použitia na žehliacu plochu typický tým, že zabraňuje poškodeniu vlasov. Zaistí im okamžitú tepelnú ochranu.

TIP:

Na žehličky, ktoré majú plochy z kovu, radšej nesiahajte. Podľa testov totiž vlasy poškodzujú najviac.

Doplnkové funkcie žehličiek

Žehlenie mokrých vlasov

Väčšina žehličiek je stavaná na žehlenie suchých vlasov. Sú však i žehličky, ktoré slúžia špeciálne na žehlenie mokrých vlasov. Táto funkcia počas žehlenia zabezpečí vysušenie vlasov a je určená najmä pre husté a nepoddajné vlasy.

Iontec

V prípade, že túžite mať vlasy s leskom a hebkosťou, stavte na technológie iontec. Počas žehlenia sa pri nej využívajú saténové ionty a práve tie nasajú zo vzduchu vlhkosť. Potom ňou obalia každý vlas, čím zabránia ich vysušeniu.

Rýchlosť nahriatia žehličky

Vyhľadávané sú najmä žehličky s rýchlym ohrevom, teda kedy k zahriatiu dôjde počas 15tich až 30tich sekúnd. Môže sa to zdať ako menej dôležitý faktor, no pri rannom zhone to určite ocení každá žena.

Bezpečnosť

Niektoré žehličky sa po určitom časovom intervale nečinnosti (napr.30 minút) vypnú samotné. Je to určite dobrá zábezpeka a treba zvážiť, či predsa len neinvestovať o trochu viac a postiť sa touto dômyselnosťou.

A čo viac?

Pri žehlení nesmiete zabúdať na používanie voskových, sprejových prostriedkov. Nie len, že pomáhajú celkovému vzhľadu, ale v prvom rade vlasy ochraňujú.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie