Ako vybrať žehličku

Ako vybrať žehličku

Žehlenie nepatrí zrovna medzi obľúbené domáce práce, moderné žehličky nám však dokážu túto činnosť uľahčiť a značne urýchliť. Väčšina z nich je v súčasnosti vybavená funkciou kropenia a naparovania, čím sa žehlená bielizeň stáva poddajnou. Časy, keď sa gazdinky trápili s ručným kropením košieľ, kým sa ich žehlička zohrievala, sú teda dávno preč. Odľahčené žehličky s hladkými, kĺzavými žehliacimi plochami a rovnomernou distribúciou pary sa postarajú o rýchle, kvalitné a hlavne efektívne žehlenie.

Rýchly sprievodca pri výbere žehličky

  • Pri kúpe žehličky sa zameriavajte na jej príkon, konštantne vydávanú paru, parný ráz, kvalitu žehliacich plôch, objem nádržky na vodu, modely so šnúrou či bez šnúrové.
  • Premyslite si, či investujete do žehličky so systémom zabraňujúcim odkvapkávaniu skondenzovanej pary Anti-drip, odvápňovacím systémom a samočistením, so zvukovou signalizáciou pri nečinnosti alebo nevhodnom umiestnení žehličky.
  • Rozhodujte sa podľa množstva bielizne, ktoré zvyknete žehliť. Ak pravidelne žehlíte veľké objemy krčivých, nepoddajných materiálov, ktoré potrebujú časté kropenie, poobzerajte sa po parných staniciach alebo výkonných naparovacích žehličkách s vyššou kapacitou nádobky na vodu.
  • V prípade, že žehlíte zriedkavo, alebo len materiály, ktoré nevyžadujú precízne žehlenie, postačí vám žehlička s nižším príkonom okolo 1200W a konštantou parou 30 gramov za minútu.
  • Na cesty a príležitostné žehlenie vám dobrú službu urobí žehlička cestovná alebo klasická bez naparovania.

Základné delenie žehličiek

Výkonné parné stanice

Tento žehliaci systém ocení najmä domácnosť, kde je žehlenie na každodennom poriadku a kde sa žehlia veľké množstvá krčivej bielizne. Bývajú voľbou aj pre profesionálne využitie.

Parnú stanicu tvorí žehlička bez vodnej nádržky. Preto je oveľa ľahšia a manipulácia s ňou je jednoduchšia. Hadicou na paru je prepojená so základňou – parným generátorom, ktorý pod tlakom vyrába kontinuálnu paru okolo 120 gramov za minútu. Parné stanice dosahujú vysoký parný ráz, až 380 gramov za minútu. Kapacita nádoby na vodu je niekoľkonásobne väčšia ako pri naparovacích žehličkách, a preto je žehlenie možné bez prerušovania aj viac ako dve hodiny.

Keďže generátor pracuje s parou pod tlakom, nepotrebuje žehliaca plocha dosahovať vysoké teploty. K textíliám je preto šetrenejšia a spotrebuje aj menej energie. Tlaková konštantná para dokáže prekonať aj viaceré vrstvy odevov na sebe, čo je výhodou napríklad pri žehlení posteľnej bielizne.

Parné stanice majú štandardne vyšší príkon, preto dokážu byť pripravené na použitie za veľmi krátky čas. V poslednej dobe sa stávajú zákazníkmi čoraz žiadanejšie.

Naparovacie

Majú integrovanú nádržku na vodu a na žehliacich plochách sú umiestnené otvory, cez ktoré konštantne prestupuje para a žehlenú bielizeň urobí poddajnejšou. Pri výrazne pokrčenej bielizni dokáže pri zatlačení tlačidla vyprodukovať parný ráz, teda naraz vytlačí veľké množstvo pary pod tlakom. Ich súčasťou je aj funkcia separátneho kropenia, a to pre prípad, že ani nárazové naparenie dostatočne tkaninu nezvlhčí. Takýto typ žehličiek patrí k najobľúbenejším.

Bez naparovania

Najmä na cestách sa občas ocitneme v situáciách, keď potrebujeme narýchlo prežehliť jednotlivé kusy odevov. Vtedy padnú vhod klasické žehličky bez nádržky na vodu. Zvyčajne sú hmotnostne ťažšie a to práve pre použitý nerezový povrch žehliacej plochy. Takáto žehlička nemá žiadne špeciálne funkcie. Jej úlohou je len dosiahnuť zvolenú teplotu a poslúžiť neveľkým nárokom.

Cestovné

Rozmerovo sú menšie a majú nízku hmotnosť, preto sú úsporné do batožiny. Praktickou súčasťou je sklápacia rukoväť. Zvyčajne sú dimenzované pre duálne napätie, takže im nerobí problém ani iné elektrické rozhranie v cudzích krajinách.

Bezšnúrové

Ak vás pri žehlení obmedzuje elektrická šnúra, ideálnou voľbou je žehlička bez nej, pre maximálnu voľnosť pohybu. Dobíja sa na rýchlo-nabíjacej základni. To znamená, v čase, keď s ňou nepracujete, ju odložíte do základne a po pár sekundách je pripravená na ďalšie použitie. Funguje bez batérie.

Žehliaci lis

Je určený pre veľmi náročných používateľov a pre profesionálov najmä na žehlenie rozmerných kusov bielizne. Je to zariadenie s veľkými rozmermi žehliacej plochy. Pokrčená bielizeň sa vloží do lisu a na krátko sa uzavrie. Dve horúce žehliace plochy vyhladia bielizeň zvrchu aj zospodu. Automaticky vytvárajú na bielizeň tlak niekoľkých desiatok kilogramov a zároveň ju produkovanou parou konštantne naparujú. Žehliaci lis umožňuje žehlenie bez únavy ramien a chrbta, pretože v rukách už nedržíte žehličku. V dôsledku možnosti dopĺňať vodu pri práci je prakticky neobmedzená doba žehlenia.

Pri kúpe treba zvážiť jeho umiestnenie, keďže má nielen väčšie rozmery, ale aj hmotnosť. Cenovo je zo všetkých typov najnákladnejší.

Základné parametre pri výbere žehličky

Príkon (výkon)

Podľa toho, aký druh bielizne žehlíte najčastejšie, viete predpokladať, aký výkon od žehličky potrebujete. Takto vlastne určíte, aký príkon má získať z elektrickej zásuvky. Od príkonu (výkonu) totiž záleží, ako rýchlo sa žehlička zohreje a aké množstvo pary dokáže vyprodukovať konštantne i nárazovo (parný ráz – udáva sa v gramoch/min).

Príkon u najkvalitnejších prístrojov dosahuje 2 800 W, pre nenáročných používateľov postačí aj príkon okolo 1600 W, no bielizeň vyžehlíte aj s 1200 W, hoci vás to bude stáť viac námahy.

Ak sa napríklad gazdinke pravidelne kopia manželove košele, ktoré potrebujú precíznu prácu, rozhodne potrebuje žehličku s vysokým výkonom tepelnej špirály. Ten zabezpečí rýchle nahriatie, vysokú teplotu žehliacich plôch a konštantnú dávku pary. Naopak, mladému mužovi, ktorý si z času na čas prežehlí tričko, postačí aj slabší príkon.

Stály výstup pary

Optimálny parný výkon pri žehlení by mal byť aspoň 40 gramov za minútu konštantne. Vysoko kvalitné naparovacie žehličky dokážu vyprodukovať parný ráz až 360 gramov za minútu, vďaka nemu sa bielizeň nemusí nakropiť, ale žehlička ju parou zmäkčí a spraví poddajnou, takže sa záhyby ľahko vyrovnajú. Na trhu sú v ponuke aj žehličky s nízkym rázom, 70 gramov za minútu, čo postačuje na málo krčivé tkaniny.

Objem nádržky na vodu

Časté dolievanie vody počas procesu žehlenia býva riadne otravné. Preto sa zamerajte pri výbere na väčší objem nádobky. Ten sa pohybuje od 250 ml do 400 ml. Parné stanice dokážu poňať až 2,5 litra vody, čo dovolí neprerušované žehlenie.

Optimálne je, ak je nádržka transparentná, aby bolo vidno zostávajúce množstvo vody. Dolievanie vody je komfortnejšie cez väčší otvor, úzky zbytočne oberá o čas.

Žehliaca plocha

Materiály ako teflon alebo hliník dnes už v ponuke takmer nenájdete. A ak áno, riskujete poškriabanie žehliacej plochy, prípadne jej prilepenie k textílii. Inováciou sú zlúčeniny keramiky, teflonu, železných zliatin doplnené o ďalšie materiály, vďaka čomu sa žehlička hladko kĺže a je odolná voči škrabancom.

Zašpicatenie plochy vpredu oceníte pri žehlení plôch okolo gombíkov či zipsov, vďaka čomu sa dá okolo nich ľahšie manipulovať.

Dbajte aj na vhodné rozmiestnenie otvorov na paru, ich väčšie množstvo ju rovnomernejšie rozvedie. Plusom je systém anti-drip, ktorý zabraňuje odkvapkávaniu skondenzovanej pary z naparovacích otvorov.

Doplnkové funkcie žehličiek

Zvuková signalizácia

Funguje v prípade, že so žehličkou niekoľko minút nepracujete. Zvukový signál môže žehlička vydať aj pri dosiahnutí požadovanej teploty alebo naopak, pri jej poklese. Z hľadiska bezpečnosti je signál výhodou vtedy, ak na žehličku pozabudnete, prípadne spadne žehliacou plochou nadol. Vo všetkých prípadoch je mimoriadnym prínosom, ak je žehlička navyše vybavená systémom automatického vypnutia.

Odvápňovací systém a samočistenie

Systém Anti-calc zabráni vytváraniu vodného kameňa v žehličke. Netreba preto používať destilovanú vodu, postačí aj obyčajná z vodovodu. Súčasťou žehličiek bývajú aj odvápňovacie tlačidlá a ventily určené pre samočistenie. Ich stlačením sa vo vnútri prístroja studená voda prudko vyleje na topné teliesko, následkom čoho je parný šok, ktorý kameň rozbije a ten následne vypadne.

Anti-drip

Systém zabraňuje odkvapkávaniu skondenzovanej pary z naparovacích otvorov. Vyhnete sa tak okvapkanej žehliacej doske, prípadne fľakom od vody na extrémne citlivých materiáloch.

Zvislé naparovanie

Za chvíľu dokáže vyhladiť závesy, záclony, prípadne zavesené oblečenie. Žehliaca plocha sa priamo tkaniny nedotýka, ale produkuje kontinuálnu paru, ktorá látku vyhladí. Ideálna kombinácia pre zvislé naparovanie je, ak je žehlička navyše bezšnúrová.

Pár tipov na záver

  • žehlenie vám uľahčí aj stabilná žehliaca doska s kvalitným termo poťahom. Čím širšia je jej plocha na žehlenie, tým ide práca viac od ruky.
  • nepridávajte do vodnej nádržky žiadne vonné esencie. Znemožníte tak žehličke samočistenie.
  • vyberajte si žehličku s pogumovanou rukoväťou, bude sa vám stabilnejšie držať.
  • kombinovaný systém ovládania na žehličke nastaví pri zvolenej teplote aj optimálne množstvo pary.
  • úmerne s výkonom stúpa cena žehličky, no zároveň sa skracuje čas žehlenia a uľahčuje práca.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie