Ako vybrať žiarovku

Ako vybrať žiarovku

Klasické žiarovky, ktoré poznáme ako Edisonov vynález, postupne miznú z trhu, ak sa tak už nestalo. Svetlo z rozžeraveného volfrámového vlákna tak nahradili úspornejšie typy žiaroviek. Tie poskytujú rovnaké a niekedy aj väčšie množstvo svetla pri menšej spotrebovanej energii. Na trhu je viacero typov svetelných zdrojov, no postupne sa čoraz viac začína presadzovať LED osvetlenie.

Rýchly sprievodca pri výbere žiaroviek

  • Všímajte si údaj o svietivosti, udávaný v jednotke lumen. Nové kompaktné úsporné žiarivky, halogénové a LED žiarovky vydávajú s rovnakým príkonom (údaj vo wattoch) rôzne množstvo svetla. Preto sa už podľa údajov o príkone nedá spoľahlivo orientovať. Na obale žiarovky sa uvádza uvedená hodnota v lumenoch a údaj o tom, akú klasickú žiarovku dokáže nahradiť. Čím viac lumenov, tým viac svetla.
  • Všímajte si životnosť žiaroviek. Najdlhšiu spomedzi všetkých majú aktuálne LED žiarovky, ktoré vydržia 25 až dokonca 100-tis. hodín v závislosti od typu a modelu. Vyžadujú si však aj najvyššie vstupné náklady.
  • Krátka životnosť sa prisudzuje ešte klasickým žiarovkám, a preto sú aj najlacnejšie. Ak teda potrebujete osvetlenie raz za čas na veľmi krátku dobu (napríklad v pivnici, do ktorej smerujete pre zaváraniny), sú ešte stále dobrou voľbou. Prípadne ešte halogénové žiarovky.
  • Rozhodujte sa aj podľa potreby ich údržby. Zvážte, či sa do istých typov osvetlenia nehodia práve LED-kové. Vymeniť žiarovku v lampe na čítanie sa nepovažuje za náročnú činnosť, preto nie je potrebná taká vysoká investícia. Ak však osvetľujete napríklad podhľady v obývačke, častá výmena svetelného zdroja by vám pokazila radosť.
  • Zvážte, ako často budete zapínať a vypínať osvetlenie. Ak je to v krátkych intervaloch, nekupujte kompaktné žiarivky. Výrazne sa tým znižuje ich životnosť, takže namiesto úspory by ste dosiahli opak v potrebe ich častej výmeny.
  • Rozhodujte sa aj podľa plnej svietivosti hneď po zapnutí. Úsporné žiarivky sa totiž rozsvecujú postupne, LED-ky a halogénky svietia na plný výkon okamžite.
  • So žiarovkami máte možnosť vytvárať rôznofarebné svetlo – ak teda hľadáte náladové či účelové osvetlenie, v prípade použitia farebných RGB LED diód dokážete plynulo meniť farbu svetla.
  • S farbou súvisí aj teplota svetla. Preto rozlišujeme neutrálnu bielu (4000 – 4500 kelvinov), studenú bielu (5300 – 6500 kelvinov) a teplú bielu (2700 – 3300 kelvinov). Práve teplá biela má bližšie k farbe svetla klasických žiaroviek (viac do žlta), kým studená biela sa blíži k farbe denného svetla cez poludnie.

Delenie podľa typu

Klasické žiarovky

Dlhodobo najpoužívanejší a najrozšírenejší typ žiaroviek. Patria medzi najlacnejšie, ich životnosť je kratšia, svietiť vydržia približne tisíc hodín. Vyrábajú sa v rôznych hodnotách príkonu: 25, 40, 60, 75, 100 wattov (W). Dôležitým údajom je aj ich svetelný tok. Ten sa s rôznym príkonom mení. Treba však podotknúť, že cca len 5 % energie dokážu premeniť na svetlo, zvyšok sa premení na teplo. Preto sú žiarovky na dotyk horúce a radíme ich k neúsporným. Vydávajú teplé biele svetlo. V súčasnosti sa pre ich neefektivitu už nevyrábajú a dopredávajú sa skladové zásoby.  
Životnosť: tisíc hodín

Halogénové žiarovky

V porovnaní s klasickými žiarovkami majú približne 3x dlhšiu životnosť, preto sú vhodné v priestoroch na dlhodobé svietenie, prípadne na osvetlenie kancelárie či pracovného stola. Majú vyšší jas aj účinnosť, poskytujú jasné neutrálne biele svetlo. Nie sú veľmi vhodné na dekoratívne osvetlenie, pre vyššiu spotrebu energie.
Dajú sa regulovať, čiže stmievať, a sériovo napájať. Pomenej sa využívajú aj pri malom napätí (6, 12, 24 V), no v tom prípade sa pridáva do spotreby aj energia elektronického predradného transformátora.
Životnosť: 2 – 3-tisíc hodín

Žiarivky

Majú vysokú životnosť i účinnosť a neprodukujú také teplo ako napríklad halogénové žiarovky. Poskytujú jasné neutrálne biele svetlo, vhodné na osvetlenie denných priestorov s potrebou kvalitného videnia, ale aj do lámp na čítanie. Ich vyššia cena sa vyrovná energetickej návratnosti vo veľmi krátkom čase.
K ich nevýhodám patrí dlhší nábeh svetla, prípadne spomalený štart. Životnosť sa skracuje pri používaní v krátkych časových rozostupoch (menej ako 10 – 15 minút), prípadne v chladnom prostredí.
Žiarivky obsahujú pary ortuti, preto je nutné s nimi narábať mimoriadne opatrne a odovzdávať ich po skončení životnosti na príslušné odberné miesta.
Životnosť: od 6 000 do 16 000 hodín

Lineárne žiarivky (Trubicové žiarivky)                                  

Žiarivky v tvare dlhej trubice, hovorovo zaužívané pod označením „neónky“. Vo veľkom sa využívajú najmä na osvetlenie vo výrobných halách, prípadne reklamných tabúľ. Ich voľbu obmedzuje ich dĺžka, ktorá sa nevtesná do každého svietidla.

Kompaktné žiarivky (Úsporné žiarivky)                                 

Žiarivky v menšej, kompaktnejšej verzii ako dlhé trubicové. Najbežnejšie sú do klasických svietidiel, ako náhrada za klasické žiarovky, no možno ich využiť aj na dekoratívne účely. V porovnaní s klasickými sú značne úspornejšie, keďže dokážu usporiť až 80 % energií.

LED (Luminiscenčná dióda)

V súčasnosti ide o mimoriadne obľúbený zdroj svetla. Dôvodom je ich využitie namiesto klasických aj úsporných žiaroviek. Majú dlhú životnosť, vysokú efektivitu pri minimálnom odbere elektrickej energie. Poskytujú široké farebné svetelné spektrum, ktoré je možné dynamicky meniť, stmievať, regulovať, podľa želaného efektu. Navyše sú tvarovateľné, takže je možné si s nimi vytvoriť svietidlo rôznych podôb.
Sú ekologické, nehrozí pri nich riziko popálenia a navyše majú miniatúrne rozmery. Preto je ich využitie mimoriadne široké. Od klasického osvetlenia denných priestorov, pre podsvietenie rôznych podhľadov a vitrín až po tvorbu reklamných nápisov, tabúľ.
Životnosť: cca 50 000 hodín

SMART žiarovky

Tie patria do osobitnej kategórie, keďže sú kombináciou LED žiarovky a iného typu spotrebiča, napríklad reproduktoru, bio lampy alebo aroma lampy. Ovládať ich môžete za pomoci aplikácie vo vašom mobilnom zariadení, prepojenej cez Bluetooth alebo WiFi.
Smart žiarovkami dokážete skontrolovať ich stav, aj keď sa nenachádzate doma. Ak ste na dovolenke a zabudli ste zhasnúť alebo naopak chcete, aby si zlodeji mysleli, že ste doma, jednoducho vám to umožnia. Rovnakým spôsobom môžete u nich meniť intenzitu či farbu svetla.

Delenie podľa energetickej triedy

Žiarovky a žiarivky majú rôznu energetickú triedu. Riadi sa európskou smernicou, ktorá rozdeľuje energetické triedy od A++ po E a horšie, pričom A++ patrí k najúspornejším. Tu sú príklady kategorizácie:
A++ – najúčinnejšie LED žiarovky
A+ – LED žiarovky, najúčinnejšie kompaktné a lineárne žiarivky
A – priemerné LED žiarovky, priemerné kompaktné žiarivky, menej účinné lineárne žiarivky
B – menej účinné kompaktné žiarivky a LED žiarovky, najúčinnejšie halogénové žiarovky
C – menej účinné halogénové žiarovky na malé napätie
D – najúčinnejšie halogénové žiarovky na sieťové napätie, najúčinnejšie klasické žiarovky
E a horšie – klasické žiarovky

Prepočet úspornosti žiaroviek

Svetelný tok

Klasická žiarovka

Halogénová žiarovka

Kompaktná žiarivka

LED žiarovka

200 lm

25 W

18 W

5 W

2 W

400 – 450 lm

40 W

29 W

10 W

5 W

550 – 700 lm

60 W

43 W

13 W

10 W

Delenie podľa svietivosti

Nariadenia EÚ udávajú v oblasti svetelných zdrojov novodobý trend. Viac svetla, ale menej wattov. Znamená to, že žiarovky by mali premeniť čo najviac spotrebovanej energie na svetlo. Práve preto narastá trend úsporných žiaroviek. Údaj o svietivosti sa uvádza v lumenoch (lm)
Výrobcovia dnes zvyčajne tento údaj uvádzajú na obale. Vyberáme si preto podľa tohto údaju, nie podľa údajov o wattoch. Pre kvalitné osvetlenie vyberáme čo najviac lumenov na 1 watt elektrického príkonu.
Pri niektorých typoch svetelných zdrojov (napr. LED alebo halogénové žiarovky) uvádzajú výrobcovia namiesto merného svetelného výkonu svietivosť v kandeloch (cd).

Svietivosť klasických žiaroviek

25 watt

220 – 230  lm

40 watt

410 – 450 lm

60 watt

700 – 800 lm

75 watt

920 – 1100 lm

100 watt

1300 – 1600 lm

150 watt

2300 lm

Delenie podľa žiadaného osvetlenia – chromatickosti

Tento parameter udáva farbu bieleho svetla, ktoré môže mať rozličné odtiene. Teplota chromatickosti žiariviek sa udáva v kelvinoch (K). Žiarovka môže vyžarovať teplé svetlo s prejavom do žlta, alebo studené biele svetlo, ktoré vytvára akýsi namodralý dojem. Napríklad také denné svetlo je v oblasti 5 000 K a studené biele (popoludňajšie) 6 500 K.

Teplá biela (warm white)

Farebné spektrum sa pohybuje v rozmedzí zhruba 2700 – 3300 K. Vydáva ju napríklad klasická žiarovka. Je príjemná na pohľad, zjemňuje predmety, dodáva im teplý žltý podtón. Využíva sa na komorné osvetlenie, osvetlenie vyžadujúce intimitu, skrátka všade tam, kde je žiadaná príjemná svetelná atmosféra.

Neutrálna biela – denná (daylight white)

Farebné spektrum 4000 – 4500 K. Je to typ svetla, s ktorým sa bežne stretávame na uzavretých verejných priestoroch, v kanceláriách, alebo v lampách na čítanie. Je to jasné svetlo s mierne chladným nádychom, vhodné pre kvalitné osvetlenie. Najviac pripomína denné svetlo.

Studená biela (cool white)

Farebné spektrum sa pohybuje v rozmedzí zhruba 5300 – 6500 K. Radí sa k farebnému spektru s najvyššou svietivosťou, preto je určené do priestorov s vysokými nárokmi na kvalitné osvetlenie, napríklad vo výrobných halách, skladoch a podobne. Keďže predmety a osoby pod týmto osvetlením vyzerajú neprirodzene, s modrastým nádychom, nie je veľmi vhodné do domácností pre bežnú prevádzku.

Delenie podľa typu pripojenia svetelného zdroja

E27 – Klasický veľký závit

Stále najrozšírenejší typ závitu. Hodí sa do takmer väčšiny svietidiel bežne dostupných na trhu. Označenie určuje jeho priemer, čiže 27 mm. Nájdeme ich v klasickej „Edisonovej“ žiarovke do 150 W, ale aj pri iných typoch žiariviek alebo v LED-kách. Vyrábajú sa aj vo verzii keramickej, takže znesú vyššie teploty.

E14 – Malý závit

Pomenovanie vychádza z Edisonovho závitu avšak v 14-milimetrovom užšom prevedení. Nájdeme ho najmä v stolových lampách či nástenných dekoratívnych svietidlách. Žiarovky s malým závitom sa vyrábajú buď ako klasické alebo halogénové či ledkové.

GU10 – Pätica

Nájdeme ich najmä v bodových typoch osvetlenia. Radia sa k najbezpečnejším druhom objímok, pretože aj v prípade odstránenia žiarovky sú elektrické kontakty v objímke dobre skryté. Zároveň sa ľahko a rýchlo osádzajú. Vyrábajú sa v porcelánovej verzii a sú napájané 230 voltmi.

GU5.3 (MR16)

Na prvý pohľad podobné uchytenie ako pri pätici GU10. Rozpätie kontaktov je vo vzdialenosti 5,3 mm. Rozdiel je však v ich použití. Nájdeme ich najmä v halogénových žiarovkách alebo v LED-kách, ktoré sa osádzajú do bodového osvetlenia, prípadne ako dizajnové typy svietidiel vo vitrínach, vitrážach, nikách a podobne.

G9 Pätica

Päticu takéhoto typu nájdeme najmä v halogénových žiarovkách na 230 V a pri LED-kách. Má malé rozmery, ale umiestňuje sa všade tam, kde je potrebné silné osvetlenie. Ich nevýhodou je, že pri vyhorení môžu prasknúť. Kontakty sú v tvare U a ich rozpätie od seba je 9 mm.

G4 Pätica

Nájdeme ich v LED-kách a v halogénových žiarovkách s malým napätím (6, 9, 12 V). Použitie najmä v bodových svietidlách. Vyznačujú sa jednoduchou manipuláciou pri osádzaní.

Pätica R7s

Závit pre svetelné zdroje ceruzkovitého typu. Používa sa napríklad v reflektoroch so silnou svietivosťou. Existujú vo verzii halogénovej, LED, ale aj v podobe úspornej žiarivky.

Pätica G13 (T8)

Nájdeme ju na žiarivkových trubiciach („neónkach“) typu T8, čo sú klasické, staršie typy trubíc. Nachádza sa na obidvoch koncoch trubice. Montáž je jednoduchá. Používa sa do svietidiel s celodenným alebo častým svietením napríklad v kuchyni, v kanceláriách a pod. Existujú už aj náhrady v podobe LED trubíc.

Pätice G5/T5 a G4/T4

Sú to pätice novej generácie žiarivkových trubíc. Na pohľad sa často zamieňajú s päticou T8, ale kontakty sú bližšie k sebe ako pri T8. Aj tu už existujú LED náhrady.

Slovník :

lumen (lm) – jednotka svetelného toku; uvádza, koľko svetla vyžiari svetelný zdroj do celého priestoru
candela (cd) – jednotka svietivosti; udáva, koľko svetla vyžiari bodový zdroj svetla len určitým smerom, do daného priestorového uhla
watt (W) – príkon vo wattoch; udáva spotrebu žiarovky. Čím je hodnota nižšia, tým menej zaplatíte za svietenie.
kelvin (K) – farba svetla v kelvinoch určuje, v ktorej časti svetelného spektra žiarovka svieti

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie