Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovače vzduchu patria k priestorovo nenáročným spotrebičom, no dokážu výrazne vylepšiť kvalitu života zvlhčeným vzduchom, ktorý dýchame. Je vedecky dokázané, že suchý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov, ktoré v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Nádchy, alergie, astmy, respiračné ochorenia či problémy s upchatým nosom bez zjavnej príčiny – to všetko sú následky prašného prostredia, v ktorom sa denne pohybujeme. Obzvlášť v zime je prostredie okolo nás ešte viac zhoršené vykurovaním a suchým vzduchom. Preto sú rýchlym a spoľahlivým pomocníkom práve zvlhčovače.

Rýchly sprievodca pri výbere zvlhčovača

  • Pri výbere sa orientujeme podľa rozmerov miestnosti, v ktorej chceme zvlhčovač umiestniť. Do menšieho postačí menej výkonný, naopak na desiatky metrov štvorcových by bol prístroj s menším výkonom zbytočnou investíciou.
  • Zvlhčovače sú určené do jednej miestnosti, ktorá by mala byť oddelená od otvoreného priestoru dverami. Efektivita prístroja sa teda zvyšuje práve zabránením úniku zvlhčeného vzduchu z miestnosti.
  • Zvlhčovače sa odlišujú spôsobom produkcie pary – medzi cenovo drahšie patria ultrazvukové, lacnejšou alternatívou sú parné.
  • Pred kúpou zvážime, ako často potrebujeme zvlhčovať ovzdušie. Pre každodenný chod prístroja je dobré myslieť aj na výkon a v tejto súvislosti i spotrebu elektrickej energie. Úsporné prístroje sú vybavené automatickým časovačom či šetriacim režimom.
  • Ak v miestnosti nie je externý vlhkomerom, je lepšie ak ho má prístroj už v sebe zabudovaný. Efektívne tak dokáže regulovať produkciu pary.
  • Všímajte si aj objem nádržky na vodu a intenzitu zvlhčovania, aby ste nemuseli dolievať vodu niekoľkokrát v priebehu dňa.

Základné delenie zvlhčovačov

Ultrazvukové /ultrasonické

Patria medzi najúspornejšie. Princíp zvlhčovania funguje na základe ultrazvukových vĺn. Tie rozkmitajú kovovú platničku (oscilátor) a následne menia vodu na mikrokvapky – hmlu, a tá sa pomocou ventilačného systému rozptyľuje do ovzdušia. Hmlové kvapôčky sú ešte menšie ako kvapôčky pary, preto sa lepšie rozptýlia v priestore a preniknú do dýchacieho systému. Tieto zariadenia majú preto aj vyššiu účinnosť. Vyznačujú sa nízkou spotrebou energie a tiež tichou prevádzkou.
Lepšie vybavené modely majú vymeniteľnú ionizačnú tyčinku, ktorá eliminuje množenie choroboplodných zárodkov a baktérií vo vode. Navyše, v oblastiach s tvrdou vodou sa odporúčajú prístroje vybavené aj vodným zmäkčovacím filtrom. Vodný kameň sa totiž dokáže rýchlo vytvoriť na stenách prístroja, a tým nielenže skracuje jeho životnosť, ale môže prenikať aj do ovzdušia.

Nevýhody: K ich prevádzke občas patrí jemné vrčanie a hlavne ultrazvukové vlny, na ktoré bývajú citlivé domáce zvieratá (najmä pre psov, mačky ale i hlodavce, a ďalšie). Pred kúpou je preto lepšie poradiť sa s odborníkom.

Diskové

Sú to prístroje s pomerne jednoduchým systémom diskových filtrov. Disky rotujú vo vode, a pohlcujú tak suchý vzduch nasávaný ventilátorom. Späť ho vracajú zvlhčený a zbavený zápachov, roztočov, peľu, zvieracích chlpov či jemných prachových čiastočiek, vo forme studenej pary. Takéto zvlhčovače sú vhodné najmä v oblastiach s tvrdou vodou, keďže všetky minerály sa usádzajú v spodnej nádobe. Najefektívnejšie pracuje pri nízkej vlhkosti vzduchu. Ich výhodou je minimálna údržba, keďže disky netreba meniť.

Parné

Fungujú na princípe vytvárania horúcej pary. Prístroj na odparovacej platničke zohrieva vodu pomocou špirály. V komore pre zvlhčovanie sa zmiešava horúca para s chladným vzduchom a prístroj ju vypúšťa do ovzdušia. Takáto para je teplejšia, a preto mierne zvyšuje teplotu v miestnosti. V prípade, že je prístroj vybavený senzormi, ktoré prispôsobujú vypúšťanú paru teplote okolitého vzduchu, k otepleniu neprichádza takmer vôbec alebo len minimálne. Pri niektorých modeloch je možnosť regulácie intenzity vypúšťania pary. Takéto zariadenia môžu byť vybavené aromaterapiou a antibakteriálnou ochranou.

Nevýhody: Parný zvlhčovač sa vyznačuje vysokým výkonom, ale i vyššou spotrebou energie, ktorá sa pohybuje od 400 – 1000 W. V priemere môžu mať až o 80% vyššiu spotrebu energie ako ultrazvukové.

Studené zvlhčovače

Je to najmenej používaná kategória zvlhčovačov. Fungujú na princípe prirodzeného odparovania vzduchu. Suchý vzduch nasávajú cez filter pre zvlhčovanie, a tak ho prevlhčia. Je to niečo ako klasické odparovače, ktoré sa vešali na radiátory. Drahšie modely môžu byť vybavené ionizačnou tyčinkou, ktorá vo vode eliminuje rast baktérií.
 
Nevýhody: Systém nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, ale keďže neprečisťuje nasávaný vzduch a nefiltruje ho od baktérií, nie je vhodný pre alergikov alebo ľudí s dýchacími ochoreniami.

Kombinované s čističkou

Zvlhčovač vzduchu v kombinácii s čističkou vzduchu v jednom. Kvalitné zariadenie je vybavené HEPA filtrom, aktívnym uhlíkovým filtrom a prachovým uhlíkovým filtrom, elektrostatickým filtrom. Sú veľmi vhodné pre alergikov, keďže vzduch v miestnosti nielen zvlhčia, ale ho aj pomáhajú zbavovať alergénov, peľov, plesní, mikroprachu, cigaretového dymu. Rovnako znižujú výskyt baktérií.

Nevýhody: Treba počítať s vyššími obstarávacími nákladmi aj častejšou údržbou.

Základná orientácia podľa funkcií a parametrov

Príkon

Príkon zariadenia je vo všeobecnosti priamoúmerný výkonu. Čiže čím vyšší výkon, tým vyššia spotreba elektrickej energie. Príkon zvlhčovačov vzduchu sa pohybuje od najúspornejších 14 W (treba rátať so slabším výkonom), cez priemerné 50W, až po zariadenia vybavené predohrevom vody s príkonom 150 W.

Maximálny zvlhčovací výkon

Určuje, koľko pary je stroj schopný vytvoriť za hodinu. Udáva sa v milimetroch. Niekedy sa uvádza aj maximálna veľkosť miestnosti, ktorú je zariadenie schopné zvlhčiť. Tento údaj je však relatívny, pretože optimálna vlhkosť závisí od frekvencie vetrania, uzavretosti miestnosti, od počtu osôb a podobne. Priestor s plochou nad 70 m2 je obvykle nutné riešiť dvomi zvlhčovačmi, alebo zakúpením stroja z profesionálnej triedy.

Maximálny zvlhčovací výkon Veľkosť miestnosti
400–600 ml/h 40–70 m2
300–400 ml/h 25–45 m2
200–300 ml/h 15–30 m2

Hlučnosť

Pri kúpe si treba premyslieť, kde bude zvlhčovač umiestnený. Ak sa jedná o spálne, detské izby či denné miestnosti so stálou prítomnosťou osôb, je vhodné poobzerať sa po tichších modeloch, s voliteľnými režimami deň/noc. Medzi najtichšie patria zariadenia s 22 dB, naopak vadiť vám už zrejme bude hluk prevyšujúci 40 dB.

Kapacita vodného zásobníka

Medzi praktické zariadenia patria tie, ktoré sú vybavené väčšou kapacitou nádoby na vodu. Odpadá tým starosť s častým dolievaním vody. Objem nádrže môže byť v rozpätí 0,8 l – 7,5 litra. Pri viaclitrových stačí doliať vodu raz za 2-3 dni v závislosti od výkonu. Oceníte, ak bude mať prístroj zabudovanú signalizáciu prázdnej nádrže a dokáže sa po vyčerpaní vody automaticky vypnúť.

Dodatočné funkcie zvlhčovača

Aromaterapia
Možnosť pridávať vonné oleje alebo prísady na prevoňanie miestnosti. Nie každý zvlhčovač touto výhodou disponuje.
Ionizátor
Môže byť súčasťou vybavenia, samostatne vypínateľný, no môže sa k zariadeniu dodatočne pridávať vo forme ionizačnej tyčinky. Slúži na dezinfekciu vody od baktérií a vírusov bez nutnosti chemických prísad. Pomocou iónov striebra účinne likviduje baktérie, ktoré spôsobujú zápach vody.
Digitálny displej
Zobrazuje aktuálnu a požadovanú vlhkosť, nastavený výkon, časovač, zapnutú ionizáciu, režim deň/noc.
Časovač
Umožňuje individuálne nastavenie vypnutia prístroja v čase neprítomnosti.
Systém predhrievania
S touto funkciou je prístroj schopný zohriať vodu na vysokú teplotu (okolo 80° C), ktorá ničí baktérie vo vode. Môže byť v kombinácií s ultrazvukovým alebo parným zvlhčovačom.
Diaľkové ovládanie
Uľahčí ovládanie a pridá komfort.

Zopár rád na záver

  • Ak patríte k alergikom, prípadne ste náchylný na časté ochorenia a zvykne vás trápiť váš imunitný systém, rozhodne nad kúpou zvlhčovača neváhajte. Jeho prítomnosť v miestnosti sa vám odmení aj pocitovo kvalitnejším vzduchom.
  • Ideálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 %, v zime je to o niečo viac, asi 45 až 60 %. Objem vody vo vzduchu je primárne podmienený aj teplotou. Čím je vyššia, tým viac sa vlhkosť v ovzduší nadväzuje. Zároveň tým pocitovo vytvára väčší pocit tepelného komfortu v miestnosti.
  • Zvlhčovač nepomôže odstrániť nečistotu vo vzduchu, preto je vhodné zaobstarať si aj čističku, prípadne ich kombináciu 2v1.
  • Pred kúpou sa uistite, akú vodu prístroj vyžaduje. Ak nebudete môcť využívať bežnú z vodovodu, rátajte s ďalšími investíciami do vody upravenej v priebehu doby používania zariadenia.
  • Ak si už zvlhčovač zaobstaráte, používajte ho správne. Majte ho umiestnený na zemi, no pozor na drevené parkety, je lepšie dať pod zvlhčovač tenkú podložku, aby sa vám podlaha nevydula.
  • Dbajte na bezpečnosť detí a zvierat, najmä pri parných zvlhčovačoch. Nešťastné prevrátenie môže spôsobiť úraz popálením.
  • Počas jeho prevádzky majte zatvorené okná, dbajte na jeho hygienu, pravidelne meňte vodu, dezinfikujte nádržky, aby ste sa tak vyhli množeniu plesní. Vetrajte nárazovo.
  • So zvlhčovaním miestnosti to neprežeňte. Sledujte vlhkomer a riaďte sa ním. Inak sa zvyšuje riziko tvorenia plesní na stenách, poškodenia nábytku a objaviť sa môžu aj ďalšie zdravotné ťažkosti.
  • Neprekurujte zbytočne miestnosti. Zvlhčovač musí o to efektívnejšie pracovať, no zároveň spotrebuje aj viac energie.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie