Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch je príčinou viacerých zdravotných problémov. Zvlhčovač vzduchu im dokáže predchádzať a zvýšiť tak kvalitu života. Ak si nie ste istí, aké sú základné typy zvlhčovačov a podľa ktorých parametrov vyberať, poradíme vám, ktorý zvlhčovač vzduchu zvoliť pre vašu domácnosť.

Na čo sa hodí zvlhčovač vzduchu

Problémom moderného bývania je často suchý vzduch. Príčin je hneď niekoľko. Ústredné kúrenie, tepelná izolácia či domáca elektronika, z ktorej sála teplo a víri prach. Suchý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov, čo vytvára prostredie na šírenie vírusov a ochorení dýchacích ciest. Navyše, suchý vzduch nerobí dobre ani očiam či pokožke.

 

Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60 %. Pozrime sa na to, ako to dosiahnuť. Prirodzenou cestou dosť ťažko. Preto je skvelou voľbou zvlhčovač vzduchu.

 

 

Ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu - základné druhy

Na trhu je celý rad technológií a modelov. Keď zvažujete, ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu, stretnete sa najčastejšie s 3 základnými modelmi:

 

dotextu NAY (2)

  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu
  • Parné zvlhčovače vzduchu
  • Studené zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu sa vyznačujú tichým chodom a veľmi nízkou spotrebou energie. Ultrazvukové vlny menia vodu na jemnú paru. Na rozdiel od parného zvlhčovača, tá nie je teplá. Pripomína skôr hmlu a nezvyšuje teplotu v miestnosti. Nevýhodou ultrazvukových modelov je nutnosť pravidelného čistenia zariadenia a výmeny filtrov.

 

Parné zvlhčovače vzduchu

Parné zvlhčovače vzduchu pomocou vykurovacej špirály zohrievajú vodu a produkujú sterilnú paru. Patria medzi najúčinnejšie a najvýkonnejšie modely. Sú tiež najhygienickejšie, pretože pri vare dochádza k zničeniu baktérií vo vode. Sú vhodné pre alergikov. Nevýhodou je vyššia spotreba energie, para môže zvýšiť teplotu v miestnosti a v neposlednom rade treba dávať pozor, aby sa horúcou vodou neoparili deti.

 

Studené zvlhčovače vzduchu

Studené zvlhčovače pracujú s prirodzeným odparovaním vody. Kvapku zachytáva filter a následne ju rozháňa ventilátorom do vzduchu, čím dochádza k zvlhčeniu. Ide o pomerne úspornú metódu.

Zariadenia sa ďalej delia na diskové zvlhčovače, kde rotačné disky poháňajú vodu a urýchľujú celý proces. Diskové zvlhčovače fungujú tiež ako jednoduchšia čistička vzduchu, také sú napríklad od značky Venta,. Nasávajú totiž okolitý vzduch cez stĺpec vodnej hladiny v nádržke, vo vode sa nasatý vzduch zbaví mechanických nečistôt a následne sa takto prevlhčený vzduch ventilátorom dostáva späť do miestnosti. Ako tento systém funguje, si môžete sami jednoducho overiť. Stačí nádržku po týždni vyčistiť, hneď budete mať na očiach, koľko sa v nej nazbieralo prachu a nečistôt zo vzduchu. Naviac, do nádržky s vodou môžete zakúpiť aj ionizačnú tyčinku, ktorá zabíja množiace sa baktérie vo vode v nádržke.

Existujú tiež zvlhčovače s filtračnými kazetami. Tie nasajú vodu, ktorá sa z nich následne odparuje.

 

Hlavné parametre pri výbere zvlhčovača vzduchu

Najdôležitejšie parametre pri výbere zvlhčovača vzduchu sú výkon, hlučnosť a veľkosť zásobníka na vodu.

 

Výkon zvlhčovača vzduchu

Výkon zvlhčovača vzduchu sa udáva v mililitroch a určuje, koľko pary je stroj schopný vytvoriť za hodinu. Dá sa z toho približne určiť, do akej veľkej miestnosti sa zariadenie hodí. Ide samozrejme o približný odhad, v praxi to závisí napríklad od toho, ako často vetráte, či ide o uzavreté priestory, koľko je v miestnosti osôb a podobne.

 

  • Výkon 200 – 300 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 15 – 30 m².
  • Výkon 300 – 400 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 25 – 45 m².
  • Výkon 400 – 600 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 40 – 70 m².

Hlučnosť zvlhčovača vzduchu

Dôležité je tiež posúdiť hlučnosť prístroja, najmä ak ho umiestnite do spálne alebo detskej izby. Medzi najtichšie zariadenia patria ultrazvukové modely, parné sú naopak hlučnejšie. Najnižší hluk sa pohybuje okolo hodnoty 22 dB. Rušiť by vás mohli modely s viac ako 40 dB. Pre predstavu – 50 dB je hluk, ktorý vydávame pri bežnej konverzácii, rovnako hlučný je aj mierny dážď.

 

Kapacita zásobníka vody

 

Zásobník zvlhčovača vzduchu má kapacitu 0,5 – 7,5 litra vody. Výkonné modely majú vyššiu spotrebu a hodí sa pre nich čo najväčší zásobník, aby ste nemuseli vodu často dopĺňať. Pri spotrebičoch so zásobníkom na viac ako 5 litrov stačí vodu doplniť raz za deň, dva.

 

Aké funkcie majú zvlhčovače vzduchu

Pri výbere zvlhčovača je dobré zohľadniť niektoré zaujímavé funkcie, ktoré vám môžu zjednodušiť obsluhu. Medzi najzaujímavejšie patria:

  • Automatické vypnutie zvlhčovača po spotrebovaní vody v zásobníku.
  • Aromaterapia pomocou prísad a vonných olejov prevonia váš domov.
  • Časovač, ktorý zapne zvlhčovanie v konkrétnu hodinu.
  • LED displej vám ukazuje aktuálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti.
  • Udržiavanie vlhkosti pomocou automatickej regulácie a senzora.

TIP: Smart zvlhčovače vzduchu môžete ovládať na diaľku pomocou smartfónu.

 

Smart technika = pohodlie a maximálna efektivita. Ak hľadáte zvlhčovač vzduchu, ktorý klímu vo vašej miestnosti nielen zvlhčí, ale aj prečistí, môžete sa pozrieť napríklad na zvlhčovače Boneco. Niektoré modely môžete ovládať pomocou smartfónu odkiaľkoľvek chcete. To napríklad znamená pri príchode z práce perfektný vzduch v miestnosti. Žiadne vstávanie z postele pri vypínaní. Alebo kontrolu cez zrozumiteľné grafy a čísla. Okrem toho sa zvlhčovače Boneco pýšia dlhou prevádzkovou dobou vďaka veľkej nádržke, elegantným dizajnom a ľahkým čistením.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.