Čo je DVB-T2 a aké výhody prináša?
DVB-T2 je novým štandardom digitálneho televízneho vysielania, ktorý nahradil staršie DVB-T. Viete, aké výhody nám divákom tento prechod priniesol? A vedeli ste, že operátori môžu vysielať DVB-T2 v rôznych kodekoch? Ak váš televízor nebude podporovať novší štandard, televízne programy nechytíte.
Čo je to DVB-T2?
DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Second Generation Terrestrial) je štandard digitálneho televízneho vysielania, ktorý na Slovensku nahradil staršie DVB-T. Je to v podstate určitý súhrn pravidiel, na akých frekvenciách bude vysielanie prebiehať a ako sa bude kódovať prenos obrazu a zvuku. Poučka je možno trochu komplikovaná, ale povieme si bližšie, aké pozitívne zmeny to prinieslo.
Vývoj analógového a digitálneho vysielania DVB-T na Slovensku
Prvé analógové televízne vysielanie bolo na Slovensku spustené v roku 1956. A po dlhých rokoch sa v roku 2012 prešlo z analógového vysielania na kvalitnejšie digitálne DVB-T vysielanie. Pre staré televízory to vtedy znamenalo umieračik. Ak ste chceli naďalej sledovať televízne programy, museli ste si kúpiť nový TV alebo set-top-box.
Digitálne vysielanie zlepšilo kvalitu obrazu a zvuku, avšak postupne zvyšujúce sa požiadavky na ešte vyššiu kvalitu obrazu a efektívnejšie využívanie frekvenčného spektra si vyžiadali prechod na modernejší typ vysielania – DVB-T2. Ale tým najhlavnejším dôvodom bolo, že staršie DVB-T pre svoje šírenie využívalo frekvenčné pásmo 700 MHz, ktoré vedia lepšie využiť mobilní operátori pre siete piatej generácie (5G). Krajiny EÚ sa tak vzájomne dohodli, že toto pásmo uvoľnia.
V roku 2019 sme tak na Slovensku postupne začali prechádzať na modernejšie vysielanie DVB-T2 a v roku 2022 bolo staršie digitálne vysielanie vypnuté. Pre divákov to opäť znamenalo potrebu zabezpečiť si kompatibilné zariadenia, ako sú televízory alebo set-top boxy podporujúce DVB-T2, aby mohli naďalej prijímať novšie televízne vysielanie.
Aké výhody nám prinieslo DVB-T2 vysielanie?
- Lepšiu kvalitu obrazu a zvuku: Prechodom na novšiu technológiu sa nám zlepšila ostrosť obrazu, farby sú jasnejšie a živšie, zvuk je kvalitnejší.
- Viac televíznych programov: U DVB-T bol počet dostupných kanálov obmedzený, novší štandard nám priniesol viac televíznych staníc na rovnakom frekvenčnom pásme.
- Stabilnejší signál aj v horšom počasí: Signál je stabilnejší a nestáva sa, že pri búrke televízne programy vypadnú.
- Prístup k online obsahu: Vylepšené EPG – vylepšený sprievodca programov a možnosť využívať funkcie HBBTV (červeného tlačidla).
Pozor na DVB-T2 a DVB-T2 HEVC. Staršie TV novší formát nemusia podporovať!
Aby sme to trochu skomplikovali, tak digitálne vysielanie DVB-T2 môžu operátori vysielať v 2 odlišných kodekoch:
- Starší kodek: MPEG-4 AVC (H.264)
- Novší kodek: MPEG-H HEVC (H.265)
Prečo by nás to malo zaujímať? Ide o to, že niektorí poskytovatelia televízneho vysielania prechádzajú na novší formát HEVC, ktorý zlepšuje efektivitu kompresie a podporuje vyššie rozlíšenie (až do 8K) ako MPEG-4 (podporuje do 4K).
Ak váš televízor nedisponuje podporou HEVC, bohužiaľ, televízne programy nechytíte. Pri kúpe nového televízora preto nie je dôležitá len nálepka DVB-T2, ale aj podpora TV kodeku HEVC. Prípadne je možnosť si zakúpiť set-top-box, ktorý podporuje novší štandard.
Na Slovensku sa momentálne stále vysiela aj v staršom kodeku, ale pravdepodobne budú programy postupne nahradzované novším HEVC. Televízor kupujeme zvyčajne na niekoľko rokov dopredu, preto ak plánujete sledovať televízne stanice, je lepšie vybrať model s podporou najmodernejšieho kodeku.