Čo je index spracovania obrazu a ako vplýva na kvalitu obrazu?

Čo je index spracovania obrazu a ako vplýva na kvalitu obrazu?

Chystáte sa kúpiť si nový televízor? Pri bližšom pohľade na jeho parametre sa možno stretnete aj s označením index spracovania obrazu. Čo tento termín znamená a ako ovplyvňuje kvalitu obrazu? Všetko vám objasníme nižšie v článku.

Čo je index spracovania obrazu?

Je to hodnota, ktorá určuje schopnosť televízora spracovať pohyb a zlepšiť plynulosť obrazu, aby vám pri pozeraní obsahu nič neušlo. Takáto technológia spracovania obrazu je dôležitá najmä pri sledovaní športových prenosov, rýchlych scén v akčných filmoch či pri hraní hier

Každý výrobca televízorov si túto hodnotu stanovuje sám, na základe vlastných kritérií, preto sa tieto hodnoty nedajú porovnávať naprieč značkami, resp. nedá sa jednoznačne určiť, ktorý televízor je lepší len na základe tohto parametra. Tieto údaje majú skôr marketingový účel, ktorý má zákazníka upútať.


TIP: Pripravte sa pred kúpou nového televízora. Prečítajte si v našom článku Ako vybrať televízor, na čo všetko si dať pozor a na aké parametre sa zamerať pri výbere. 


Čo znamená PQI? 

Pri označovaní indexu spracovania obrazu sa môžete u rôznych výrobcov televízorov stretnúť aj s alternatívnymi názvami (ktoré slúžia vlastne ako merné jednotky), ako napríklad:

  • PQI – označenie platné pre Samsung televízory, skratka PQI pochádza z anglického výrazu Picture Quality Index,
  • CMR – pri TCL televízoroch je tento parameter pomenovaný ako index spracovania obrazu CMR (z angl. Clear Motion Rate),
  • TM – LG svoju technológiu pomenováva ako True Motion,
  • PPI – Panasonic používa výraz Picture Performance Index. 

Aký je rozdiel medzi obnovovacou frekvenciou a indexom spracovania obrazu?

Obnovovacia frekvencia (Hz) je údaj, ktorý vyjadruje, koľkokrát za sekundu obrazovka obnoví svoj obsah. 

Výrobcovia väčšinou neuvádzajú reálnu (presnú) hodnotu obnovovacej frekvencie, ale pripočítavajú k nej aj vylepšenie plynulosti a ostrosti obrazu práve jednou z vyššie spomínaných technológií (PQI, CMR...). Index spracovania obrazu teda priamo súvisí s udávanou hodnotou obnovovacej frekvencie

Obnovovaciu frekvenciu môžeme vidieť pri údajoch o televízore v hodnotách ako 50/60 Hz, 100/120 Hz alebo 144 Hz. Samozrejme, na trhu nájdeme aj televízory s vyššou obnovovacou frekvenciou, napríklad až 240 Hz, ktoré sú už ale vyhľadávané najmä pravidelnými hráčmi hier. Pri bežnom sledovaní filmov a televízie je nám takáto vysoká hodnota skôr zbytočná, pretože rýchle prepínanie snímok pravdepodobne ani nepostrehneme. 

Aké sú technológie na zlepšenie kvality obrazu? 

Technológií, ktoré vylepšujú ostrosť a plynulosť obrazu, poznáme taktiež viacero. Priblížime si aspoň pár z nich, najčastejšie používaných.

Vkladanie dodatočných snímok – Ide o takzvanú interpoláciu pohybu. Medzi už existujúce snímky sa vložia ďalšie, čím sa zníži trhanie obrazu.

Redukcia rozmazania pohybu – Technológia, známa napríklad aj ako Motion Blur Reduction či De-Blur, zabraňuje rozmazaniu rýchlych pohybových scén. Niektorí výrobcovia využívajú na minimalizovanie neostrých pohybových úsekov napríklad aj technológiu Black Frame Insertion – vkladanie čiernych snímok medzi jednotlivé zábery.

Zvýšená obnovovacia frekvencia panela –  Ako sme už spomenuli v predchádzajúcej kapitole, pri vyhodnocovaní indexu spracovania obrazu či celkovej hodnoty obnovovacej frekvencie platí priama úmera. Čím vyššie je číslo, tým lepšie dokáže televízor zobraziť rýchle pohybové scény bez rozmazania a oneskorenia. 

VRR technológia (Variable Refresh Rate) – Túto technológiu ocenia najmä hráči či fanúšikovia akčných filmov, pretože eliminuje trhanie obrazu.


TIP: Nechajte si predviesť vybraný televízor priamo v predajni NAY, aby ste zistili, či vám bude jeho kvalita obrazu vyhovovať. 


Pri televízoroch od rôznych výrobcov sa stretnete naozaj so širokým spektrom navzájom podobných technológií, ktoré sa starajú o zlepšenie kvality obrazu (Auto Motion Plus, Image Blur reduction, Picture Performance Index...). 

Sústreďte sa pri výbere televízora skôr na ostatné obrazové technológie a funkcie, ktoré sú oveľa dôležitejšie, ako napr. typ rozlíšenia displeja, typ obrazovky a podsvietenia, podpora HDR formátov a podobne.