Čo je zosilňovač Wi-Fi (extender) a ako vám pomôže zlepšiť Wi-Fi signál v dome?

Čo je zosilňovač Wi-Fi (extender) a ako vám pomôže zlepšiť Wi-Fi signál v dome?

Wi-Fi extender vám pomôže zlepšiť dosah internetu a zosilniť Wi-Fi signál v domácnosti i v kancelárii. Wi-Fi zosilňovač je skvelým riešením aj pre získanie stabilného internetového pripojenia v takzvaných „mŕtvych zónach“ či odľahlejších častiach domu. V článku si vysvetlíme, čo je extender, na čo slúži, ako funguje aj aké sú jeho výhody/nevýhody či na čo si dať pozor pri jeho kúpe.

Čo je Wi-Fi zosilňovač a na čo slúži?

Zosilňovač Wi-Fi, často nazývaný aj extender, opakovač (Wi-Fi repeater či booster), je zariadenie, ktoré slúži na „predĺženie“ dosahu bezdrôtového Wi-Fi signálu z vášho hlavného Wi-Fi routera. Ak je signál slabý, zosilní ho a vyšle tam, kde potrebujete. 

Kedy sa oplatí zaobstarať si extender?

Zosilňovač Wi-Fi signálu má význam použiť vtedy, keď internet využíva viac ľudí, je naň napojených viac smart zariadení, máte doma „hluché miesta“, viacposchodový dom, hrubé steny či chcete využívať online prostredie aj v exteriéri okolo domu. 

Extendery sú rozumným riešením, keď dosah vášho internetového signálu už nie je postačujúci – neviete sa vôbec pripojiť na domácu sieť, alebo je signál veľmi slabý a internet pomalý. Opakovač dokáže znásobiť signál tak, aby ste mohli využívať svoj domáci internet aj v pivnici, na najvyššom podlaží v dome či bytovke alebo na záhrade. 


TIP: Zrýchlite svoj domáci internet. Skvelé tipy, ako na to, nájdete v článku Riešenia pre zosilnenie Wi-Fi signálu: rýchlo, lacno a efektívne.


Ako funguje Wi-Fi extender?

Wi-Fi extender funguje na jednoduchom princípe príjmu signálu od hlavného Wi-Fi routera, ktorý zosilní a pošle ďalej do miest, kde sa pôvodný signál z hlavného routera nedokázal preniesť. Zabezpečuje tak lepšie pokrytie Wi-Fi a eliminuje slabé miesta v byte, dome či kancelárii. 

Ako prepojiť Wi-Fi extender s routerom?

Zosilňovač Wi-Fi signálu pripojíte na svoj počítač cez ethernetový kábel alebo USB port. Zosilňovač Wi-Fi potom napojíte na svoju domácu sieť (zadáte názov siete SSID a heslo). Niektoré typy extenderov sa pripoja na vašu domácu sieť automaticky. Nápomocná bude pre vás aj mobilná aplikácia určená pre konkrétne zariadenie a značku. Extender teda môžete pripojiť na svoju domácu Wi-Fi sieť bezdrôtovo, alebo pomocou ethernetového kábla, čím si v podstate vytvoríte prístupový bod na sieť.  

Ak máte problém s pripojením zariadenia, alebo si na inštaláciu netrúfate, riaďte sa manuálom alebo skúste zákaznícku podporu výrobcu zariadenia. Veľa tipov a trikov nájdete určite aj na internete.

Výhody zosilňovača Wi-Fi

  • Jednoduchá inštalácia a nenáročná obsluha – extender stačí zapojiť do zásuvky, alebo položiť na stôl či poličku. Spravovať ho môžete pohodlne cez mobilnú aplikáciu.  
  • Kompaktnosť – Wi-Fi zosilňovače nie sú veľké, ale malé zariadenia – „krabičky“, ktoré nezaberú veľa miesta a ani nejak zvlášť vizuálne nezaťažujú priestor.
  • Bezpečnosť – mnohé modely majú integrované silné zabezpečenie, ale aj tak odporúčame použiť silné heslo a čo najlepšie ochrániť sieť.
  • Cenová dostupnosť – Wi-Fi extendery patria skôr k tým lacnejším Wi-Fi zariadeniam, základné modely kúpite už približne od 20 do 50 €. Za viac funkcií si priplatíte, no stále sa dostanete na celkom dostupné rozmedzie okolo 90 – 160 €.
  • Kompatibilita – väčšina modelov je kompatibilná so všetkými bežnými routermi.

TIP: Zosilniť Wi-Fi signál vám pomôžu aj mesh systémy. Prečítajte si Čo je to Wi-Fi mesh a ako vám pomôže zlepšiť Wi-Fi signál? 


Nevýhody zosilňovača Wi-Fi

Wi-Fi zosilňovače majú v podstate iba jednu nevýhodu, ktorá súvisí s ich umiestnením. V prípade, že situujete Wi-Fi extender ďalej od hlavného routera, môže to v konečnom dôsledku spôsobiť zníženie prenosovej rýchlosti Wi-Fi signálu. Prílišná blízkosť k routeru zase obmedzí plošný dosah signálu.

Extender vysiela na rovnakom kanáli ako Wi-Fi router, čo môže tiež ovplyvniť rýchlosť internetu. Pocítiť by ste to mohli ako zvýšenú latenciu pri hraní online hier alebo pri pozeraní videí. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité dobre si premyslieť, kde a ako ďaleko od hlavného routera umiestite zosilňovač. Wi-Fi zosilňovač preto vždy umiestnite ideálne do stredu – medzi router a miesto, kde potrebujete zosilniť signál, nie úplne na zem ani extra vysoko a blízko ku stropu.


TIP: Ak máte extender s externými anténami, nasmerujte ich rôznymi smermi, aby ste vyplnili signálom väčší priestor. 


Buďte online aj na záhrade, použite vonkajší Wi-Fi extender 

Vonkajší Wi-Fi extender vám umožní pokryť stabilným signálom aj vonkajšie priestranstvá, ako je napríklad terasa, záhrada, garáž a pod. Nezabudnite pri kúpe tohto typu opakovača zohľadniť jeho odolnosť proti poveternostným podmienkam, aby odolával silným vetrom, vlhkosti, dažďu, blesku a pod. Rovnako dôležité je vybrať si extender s dostatočným dosahom pokrytia. 

Ako vybrať Wi-Fi extender? Zamerajte sa na tieto parametre

  • Dvojpásmový extender – V súčasnosti už takmer každá domácnosť vyžaduje čo najrýchlejší internet, preto by ste si mali vybrať Wi-Fi zosilňovač, ktorý podporuje frekvenčné pásmo 5 GHz aj 2,4 GHz zároveň. Jednopásmový extender je vhodný skôr na základné využívanie internetu. Pre náročnejších používateľov existujú na trhu aj trojpásmové (tri-band) extendery, ktoré ponúkajú ešte jedno 5 GHz pásmo navyše.
  • Podpora Wi-Fi štandardov – Rýchlosť a stabilitu určuje aj Wi-Fi štandard siete. Pre čo najlepšie výsledky hľadajte modely, ktoré podporujú Wi-Fi 5 (802.11ac) či dokonca Wi-Fi 6 (802.11ax). Tu dávame do pozornosti fakt, že je dobré zosúladiť štandardy routera aj extendera, aby ste efektívne využívali rýchlosť signálu.
  • Rovnaká značka – Ak budete mať obe jednotky (router + extender) tej istej značky, určite sa vám budú jednoduchšie spravovať, napríklad aj cez spomínanú apku v mobile. Veľmi dôležité je aj to, aký máte router. Pri starých modeloch so slabým signálom nemusí zosilňovač vôbec pomôcť. Preto zvážte, či nepotrebujete aj nový router

TIP: Vybudujte si doma stabilnú internetovú sieť. Vymeňte svoj starý router za nový. V článku Ako vybrať Wi-Fi router? vám poradíme, ako vybrať ten najlepší Wi-Fi router pre vašu domácnosť. 


  • Frekvencia –  2,4 GHz alebo 5 GHz – extender by mal podporovať aspoň tieto dve frekvenčné pásma – ideálne oboje.
  • LAN – LAN (ethernet) porty využijete na prepojenie s externými zariadeniami cez kábel, čím získate rýchlejší a stabilnejší internet. Takže čím viac portov, tým lepšie. Štandardom je jeden LAN port, ale nájdete aj modely s dvomi i tromi portami.
  • Moderné technológie – niektoré modely extenderov majú aj viacero funkcií navyše, ktoré umožňujú prepojenie všetkých zariadení naraz a bez straty výkonu (MU-MIMO) či nasmerujú signál priamo k zariadeniam (Beamforming). Ovládanie extenderov je navyše jednoduché. Komplexné nastavenia zariadenia upravujete cez smartfón v spomínanej praktickej mobilnej aplikácii. 

Akú značku si vybrať?

Výrobcov zosilňovačom Wi-Fi signálu je mnoho. Top značkami na trhu sú určite TP-Link, Xiaomi, Mercusys, D-Link, Netgear a ďalšie. 

Medzi obľúbené a všeobecne veľmi dobre hodnotené zosilňovače na NAY.sk patrí napríklad TP-Link extender RE200, ktorý sa jednoducho inštaluje, ovláda a poskytne vám silné dvojpásmové pripojenie aj v najodľahlejšom kúte vášho domu. To je ale iba jeden príklad, na výber máte stovky zariadení.

Či už vás oslovil spomínaný model od TP-link, alebo vám bude parametrami bližší napríklad Xiaomi Wi-Fi extender, najdôležitejšie je, aby ste si nový Wi-Fi zosilňovač vyberali podľa parametrov a kompatibility s vaším routerom