Domáce kino: Ako si aj doma užiť film s perfektným obrazom a zvukom

Domáce kino: Ako si aj doma užiť film s perfektným obrazom a zvukom

Pandémia nás naučila piecť chlieb v domácej pekárni, behať na bežeckom páse a sledovať filmy pekne doma z gauča. Ak si chcete film skutočne užiť, siahnite po domácom kine.

Keď práve nie je v televízii nič zaujímavé, zapneme Netflix či HBO. Reč je o službách VOD – video na vyžiadanie. Okrem Netflixu a HBO sledujeme aj Voyo či Apple TV. Rozmachu videostreamovacích platforiem pomohla pandémia, ale aj nové služby a neustále sa zlepšujúca ponuka. Ak si chcete nový akčný trhák s Chrisom Hemsworthom v hlavnej úlohe naozaj užiť, tak jedine s kvalitným domácim kinom.

Krok č. 1: Televízia je pre domáce kino základ

Pokiaľ televízor máte a neuvažujete nad jeho výmenou, prejdite rovno k ďalšiemu bodu: Reproduktory pre domáce kino.

Pokiaľ máte šťastie a dostali ste od partnera zelenú na výber nového televízora a rovno aj domáceho kina, tak gratulujeme. Nič vám nebráni v ceste za priestorovým zvukom. Možno ešte vaša peňaženka.

Domáce kino: Veľkosť televízora

Ideálna veľkosť zodpovedá vzdialenosti medzi televíziou a gaučom, z ktorého budete filmy sledovať. Nameranú vzdialenosť (v centimetroch) vydeľte číslami 1,5 a 2,5. Príklad: Namerali ste 4 metre (400 cm), ideálna uhlopriečka vašej televízie sa teda nachádza v rozmedzí 160 cm a 266 cm.

dotextu (2)
Rozlíšenie tiež zohráva svoju úlohu. Pokiaľ budete sedieť veľmi blízko televízie s nižším rozlíšením, je možné, že uvidíte jednotlivé obrazové body – pixely. Čo spojeniu domáceho kina a kvalitného obrazu nezodpovedá. Pokiaľ máte vybraných favoritov s rovnakou uhlopriečkou viac, vyberte si toho s vyšším rozlíšením.

Pre domáce kino vyberajte buď Full HD televízie alebo rovno Ultra HD/4K či rozlíšenie, ktoré prinášajú televízie 8K. Full HD má adekvátny obraz, za 4K televíziu si síce priplatíte, ale prekvapí vás svojim detailným zobrazením, ktorému neunikne žiadna letiaca strela. No a pre fajnšmekrov s väčším rozpočtom máme televízie 8K.

Krok č. 2: Soundbary pre domáce kino

Obraz máme vyriešený, prichádza na rad zvuk.

Prvou a to najjednoduchšou voľbou je soundbar. Je to vlastne taký podlhovastý ležiaci reproduktor, ktorý prenáša veľmi kvalitný zvuk. Vďaka jeho tvaru ho ľahko umiestnite nad alebo pod plochý televízor a v miestnosti nepôsobí nijak rušivo. Naviac ho k televízoru jednoducho pripojíte, bez potreby akéhokoľvek ďalšieho zariadenia. 

Soundbary sa delia podľa toho, koľko zvukových kanálov zvládnu – 2.1 soundbar bude síce lacnejší, ale kvalitnejší zvuk poskytne drahší 5.1 soundbar. Soundbar so subwooferom zdôrazní basy. Výsledkom je tak čistý rozdiel medzi hlbšími a jemnými tónmi podobne, ako keby ste sedeli v kine.

Najlepšie a najobľúbenejšie soundbary podľa našich zákazníkov

Ďalšou možnosťou sú reproduktory. Tie sa však nedajú k televízoru pripojiť samostatne. Potrebujete k nim zosilňovač alebo reciever. Zakúpiť si môžete rovno sadu reproduktorov s recieverom v podobe domáceho kina či bezdrôtového domáceho kina, alebo si môžete všetko vyskladať sami podľa svojho gusta.

Domáce kino 5.1 alebo domáce kino 2.1

Pri výbere reprosystému si všímajte dve čísla za označením domáce kino. Tie totiž znamenajú, koľko reproduktorov obsahuje daná súprava. Pokiaľ teda pozeráte na domáce kino 5.1, dostanete v sade 6 reproduktorov: veľký centrálny reproduktor a subwoofer patria k televízii, štyri menšie „satelity“ vo forme debien alebo klasických stĺpikov rozmiestnite do štyroch rohov obývačky.

Domáce kiná so subwooferom prenesú vďaka basám každý náraz alebo výbuch priamo do vašej obývačky. Kladú sa väčšinou na podlahu priamo pred televíziu.

Do menšej miestnosti vám bohato postačí domáce kino 2.1, ktoré obsahuje klasický reproduktor pod televízora dva stĺpiky, ktoré umiestnite vedľa sedačky.

Najmodernejšie vychytávky: Bezdrôtové domáce kino

Bezdrôtové domáce kino je skvelé v tom, že môžete zabudnúť na zložité maskovanie pripojovacích káblov. Celá reprosústava sa s televíziou krásne prepojí cez zariadenie typu reciever pomocou jedného HDMI kábla.

Reproduktory sa zase pripoja bezdrôtovo cez rádiový signál. A nemusíte sa báť, že by to ovplyvnilo kvalitu zvuku. Aj tu vyberajte podľa počtu kanálov – 2.1 alebo 5.1.

 Krok č. 3: Popcorn je parťákom domáceho kina

Máte televíziu so skvelým obrazom, reprosystém pre kvalitný zvuk, ale čosi tomu stále chýba. Domáci popcorn! Pripravte si za menej než 5 minút čerstvé a chrumkavé pukance z domáceho popcornovača. Keď ich ochutnáte, nikdy nevezmete do úst tie klasické z mikrovlnky. Napokon, teraz máte všetko, čo ste potrebovali. Stačí si vybrať prvý film, ktorý so svojím novým domácim kinom otestujete.