Drony - aké poznáme a kde všade sa dajú využiť

Drony - aké poznáme a kde všade sa dajú využiť

Drony sa vo svete, ale už aj na Slovensku stávajú pojmom, ktorý sa bude skloňovať stále častejšie. V podstate ide o bezpilotné lietadlá na tzv. diaľkové ovládanie, najčastejšie v podobe vrtuľových strojov, v minulosti vyvinuté pre armádne účely. Avšak v súčasnosti začali ľudia vnímať ich obrovský potenciál využitia. Či už sa to vzťahuje na kontrolu odľahlých miest, ochranu prírody, údržbu majetku, využitie v poľhohospodárstve, záchranné akcie a mnoho iného. Vďaka znižujúcim nákladom sa drony stali dostupné pre všetkých. Tí ich môžu využiť na tvorbu jedinečných fotografií a videí z vtáčej perspektívy, či jednoducho poslúžia ako zábavné spestrenie pre nadšencov lietajúcich strojov. To všetko sa dá ľahko zneužiť. Práve z toho dôvodu sa pre ne stanovili podmienky a pravidlá. Ako je to u nás na Slovensku? Aké drony poznáme a kde všade ich môžeme využívať?

Rozdelenie dronov

Pre začínajúcich použivateľov nie je ľahkou úlohou, aby sa dokázali vyznať v rozmanitej spleti rozdieľnosti dronov a ich cenových kategórií. Prvé, čo na drone udrie do očí, je rozdielny počet vrtulí. Najznámejšie sú kvadrokoptéry so štyrmi vrtuľami, ale môžeme sa stretnúť aj trikoptérou (tri vrtule) hexakoptérou (šesť vrtúľ), oktokoptérou (osem vrtúľ) atď. Všeobecne sa dá povedať, že čím menej má dron vrtúľ, tým má väčšiu mrštnosť. Vyšší počet vrtúľ zase pridáva na stabilite. Kvadrokoptéry reprezentujú zlátu strednú cestu, čiže sú vhodným kompromisom pre oboje tieto varianty. Výrobcovia sa tiež snažia odlíšiť v spôsobe ochrany vrtule, ktorá je riešená rôznymi obmenami.   

Ďalej sa drony rozdeľujú, využíva sa to najmä pri fotografovaní a zaznamenávaní videa, koľko osý gyroskop sa v danom modele nachádza. Umožňuje odhadnutie stability obrazu hlavne pri spomínanom videu, ale aj vo fotografiách. V prípade fotografovania postačí aj jednoosová stabilizácia, u videa má odpodstatnenie dvoj aj trojosá stabilizácia v podobe tzv. gimbal. Výsledkom toho všetkého je, že máte fotografie a videá bez rozostrenia spôsobeného otrasmi fotoaparátu a nerovnomernými pohybmi dronu vo vzduchu. V neposlednom rade sa drony rozdeľujú aj od použitého materiálu na jeho konštrukciu, pričom by mali vydržať aj nejaký nepatrný náraz alebo menší pád.

Vzhľadom na cenové rozdelenie dronov, tak tie sa pohybujú v rozmedzí na niekoľko desiatok až niekoľko tisíc eur. Cena sa pohybuje hlavne od toho, či je dron vybavený kamerou. Keď kamerú má, cena sa mení vzhľadom na úrovneň kvality kamery, kde nemôžete očakávať pri nižšej sume také zábery napríklad vo Full HD rozlíšení, ako je to u cenovo náročnejších dronov. Pritom tiež hrá dôležitý význam stabilizácia, použitý materiál a celkové vybavenie.

Drony pre deti a zábavu

Ich veľkou výhodou je cenová dostupnosť. Za niekoľko desiatok euro majú vaše deti na dlhé chvíle o zábavu postarané. Či už túto hračku s vrtuľami využívajú v interiéri, alebo exteriéri, potrebujú na lietanie vhodné podmienky, ideálne bezvetrie. Pre svoju nižšiu cenu a rozmery nie vždy sú vybavené fotoaparátom a kamerou. Na miesto toho môžu drony disponovať pre ne vhodnejším zábavným prvkom, ako napríklad schopnosť robenia akrobatických prvkov (vrátane premetov) pri lietaní. Ďalej si môžu zvoliť výber úrovne rýchlosti dronu pre pilota začiatočníka, pokročilého i majstra. Ovládanie je intuitívne a jednoduché, vo väčšine prípadov riešené diaľkovým ovládačom, pričom poniektoré sa môžu ovládať aj mobilom alebo tabletom. Na také ovládanie je potrebné mať v smartfóne (tablete) nainštalovanú aplikáciu, ktorá to umožní. Takýmto spôsobom máte zaručené, že si s nimi vaše deti užijú ešte väčšiu zábavu. Tieto drony sú takisto vhodné pre začiatočníkov, ktorí sa ich učia a chcú naučiť ovládať.   

Kde všade sa dajú využiť

Ako bolo spomenuté, dorny majú široké využitie. My sa pozrieme na tie najzaujímavejšie z nich.

Údržba majetku

Dron môže byť nápomocný aj pri údržbe majetku. Pri ťažko dostupných miestach, ako je napríklad strecha alebo komín, nie je úplne jednoduché sa dostať a skontrolovať ich. Pri osobnej kontrole hrozí riziko nebezpečia úrazu. Ak využijete dron, kontrola nedostupých miest vo vašom dome sa zmení na jednoduchú a bezpečnú.

Pomocník pre poľnohospodárov

V poľnohospodárstve sa dorny využívajú napríklad pri kontrole škôd po výkyvoch počasia alebo na monitoring vlahy a rast plodín. Poľnohospodárom to umožní rýchlo sa zorientovať, a tak minimalizovať škody na ich úrode. Niektoré poľnohospodárske drony sú dokonca vybavené postrekovacím systémom, ktorý umožňuje striekanie hnojiva alebo pesticídov. Takisto môže dobre slúžiť pre kontrolu rozsiahlych úrodných priestranstiev.

Monitorovanie zvierat v prírode

Drony dokážu automaticky a spoľahlivo monitorovať pohyb a stavy divokých zvierat, čo pomôže prírodovedcom v ich bádaní. Nakoľko sú tieto stroje tiché, sú pre tieto účely priam stvorené. Využitie môže byť takisto pri ochrane pred pytliakmi, kedy by drony mohli naraziť na pozostatky ich činnosti ľahšie a rýchlejšie, než sa to darí ochrancom prírody.

Úžasné reportáže

Či už investigatívni novinári, dokumentaristi prírodných scenérií, športoví kameramani, alebo reportéri správ, vďaka dronom sa ešte viac priblížia k divákom v televíziách alebo čitateľom v novinách. Zábery a fotografie vyhotovené dronom budú ďaleko realistickejšie a presvedčivejšie, keďže sa k záujmovým objektom dostanú bližšie a to zo všetkých strán.   

Prieskum odľahlých miest

U rozľahlých miest je rýchle zmapovanie terénu náročnou úlohou na prevedenie. Potrebné to je hlavne pri ochrane prírody alebo dohľadu nad štátnymi hranicami, kde drony môžu využiť svoju neobmedzenú mobilitu. Bez väčších zásahov ľudí, dokážu vykonávať dohľad nad podobnými územiami.    


Lepší marketing pre reality

Realitné agentúry predávajúce nehnuteľnosti, ktoré sa musia „tváriť“ vo výzore čo najlepšie, drony tento efekt ešte zvýraznia. Spravenie fotiek a videí, ktoré trvá len pár minút, z rôznych výšok a uhlov, tým predávajúce nehnuteľnosti nadobudnú nový rozmer. Atraktívne reklamy  si bude môcť dovoliť každá realitná agentúra, pretože drony sú cenovo dostupné.  

Pomoc pre záchranárov

Hľadanie osôb v ťažko prístupnom teréne je pre drony hračka. Vďaka svojej veľkosti môžu efektívne prehľadávať aj miesta, kam sa človek (bezpečne) nedostane. Vďaka tomu môžu byť aj užitočnejšie ako neporovnateľne drahšie (na údržbu aj prevádzku) vrtuľníky.

Termálne monitorovanie

Dopad ľudských aktivít na životné prostredie, si vyžaduje úspory energií, práve preto potrebujeme efektívnejší nástroj pre ich monitorovanie. Keďže je to stále naliehavejšie, jeden z dôležitých nástrojov tohoto monitoringu je aj termovízny systém, najmä v spolupráci s dronom, ktorý ušetrí náklady a zjednoduší samotný monitoring.        

Prieskum a priama pomoc pri prírodných katastrofách

Drony sa dokážu pohybovať aj v miestach, ktoré sú pre ľudskú nohu nedostupné. Zasiahnu tak aj na miestach, kam by sa pomoc dostala neskôr (neskoro) a môžu účinne pomôcť – s donáškou liekov, potravín i vody. Navyše sa pomocou nich dajú ľahšie lokalizovať preživší a snaha záchranárov sa potom naštartuje tým správnym smerom.

Slovenská legislatíva upravuje podmienky pre drony

Ako bolo povedané, drony zažívajú časy obrovskej expanzie, kedy si ich môže dovoliť aj bežný človek. Pre zvyšujúci nárast dopytu dronov, nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku, mnohé vlády následne prispôsobili svoju legislatívu. Pokiaľ máte, resp. budete mať vo vlastníctve dron, určite si nezabudnite pozrieť aktualizované podmienky, ktoré musíte dodržiavať pri jeho používaní v otvorenom priestranstve. A aké podmienky sa v legislatíve na Slovensku vlastne upravili?

Po novom sa drony rozdeľujú do dvoch váhovo odlišných kategórií. Prvá hovorí o zariadeniach do 0,5 kilogramu, ktoré sú zaradené medzi hračky, ďalšia zase o tých, ktorých váha nepresahuje rovných 20 kg. Pri každej kategórii sú odlišné pravidlá. Zákaz lietať nad zaľudnenými oblasťami platí však pre obe kategórie.

Cieľom aktualizovaných pravidiel je zabezpečiť dostatočnú ochranu pred zranením iných ľudí či osobného súkromia, nakoľko je možné k viacerým modelom pripevniť aj externú kameru.
V takom prípade je už ale nevyhnutné lietajúcu hračku zaregistrovať na dopravnom úrade, pričom používateľ platí iba za vydanie leteckého povolenia s dĺžkou platnosti 12 mesiacov.

Zároveň ak chce niekto používať drony na fotografovanie alebo filmovanie, musí mu to schváliť aj ministerstvo obrany. Môže tak robiť jedine cez deň a celý čas musí na bezpilotné lietadlo dovidieť. Prevádzkovateľ musí mať zároveň uzavretú poistku v prípade škody.

Dopravný úrad zároveň vydal rozhodnutie, ktoré špecifikuje ďalšie podmienky používania dronov, napríklad to, že bezpilotné lietadlá sa nesmú používať v obciach či v blízkosti voľného zhromaždenia ľudí a aby používateľ dostal povolenie, musí zvládnuť teoretickú aj praktickú skúšku.

Záver

Ako ste mohli postrehnúť, potenciál využtia dronov je obrovský. Bude záležať len na nás samotných, či vykročíme smerom k pravidlám a podmienkam, ktoré máme ustanovené v legislatíve, alebo sa vyberieme mimo zaužívanú spoločenskú etiku. Ale aj keď sa budeme držať pravidiel, dorny majú stále bohaté využitie, či sa to týka napríklad profesionálnych fotografov a kameramanov, alebo nás – obyčajných ľudí – ktorým stačí využitie vo forme zábavy a „trojrozmerného“ potešenia.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.