Epilácia a depilácia: Zbavte sa chĺpkov rýchlo a efektívne

Epilácia a depilácia: Zbavte sa chĺpkov rýchlo a efektívne

Snaha zbaviť sa chĺpkov nie je novodobá záležitosť. Robila to aj Kleopatra. Vlastne väčšina žien v starovekom Egypte. Na tele si nechávali len vlasy a obočie. V našich končinách sa na trend hladkej pokožky prešlo postupne so skracovaním sukní a odhaľovaním dovtedy skrytých častí tela.

Keď sa v roku 1915 objavili prvé šaty bez rukávov, začali ženy uvažovať o holení pazúch. Šaty pod kolená odhalili lýtka, a tak sa mnohé z nás pustili do holenia nôh a odstraňovanie chĺpkov sa ešte rozšírilo s príchodom bikín.

V našich končinách sa síce chĺpky v podpazuší či inde dlho neriešili, no v 90. rokoch sa hladká pokožka stala aj u nás veľmi žiadanou.

Rozdiel medzi epiláciou a depiláciou

V skratke, máte dve možnosti, ako sa zbaviť chĺpkov – epiláciou a depiláciou. Znejú síce podobne, ale fungujú inak. Rozdiel je v spôsobe odstránenia chĺpkov, v dĺžke trvania efektu hladkej pokožky a tiež v stupni bolestivosti.

Čo je to epilácia

Pri epilácii sa odstraňuje chĺpok celý aj s koreňom. Pocit hladkej pokožky je tu logicky dlhší, ale procedúra bolestivejšia. Nie je to však žiadna veľká bolesť, pre krásu sa predsa čosi musí vydržať. Najväčšou výhodou epilácie je, že sa chĺpky postupne zjemňujú, rednú a dorastajú pomalšie.

Epilácia vyžaduje čas a tiež zvyk. Pokožka môže byť po prvej epilácii začervenaná a podráždená, každým ďalším odstránením chĺpkov však bude odolnejšia. Neodporúča sa chodiť hneď po epilácii na slnko, radšej epilujte navečer, nech sa pokožka trochu spamätá. Na to, aby bola epilácia účinná, musia mať chĺpky istú dĺžku, aby ich strojček mohol zachytiť.

Epilácia z pohodlia domova


Dnes už za epiláciou nemusíte chodiť do salónov. Postačí vám epilátor a hurá na to. Systém rotujúcich pinziet sa o nežiadúce chĺpky postará. Pričom platí, čím viac pinziet, tým väčšia rýchlosť a účinnejšia epilácia. O tom, ako vybrať epilátor sme sa rozpísali v inom článku.

Ako na bezbolestnú epiláciu

  • Chce to čas – čím dlhšie si budete nohy epilovať, tým menej budete bolesť vnímať. Pri drahších epilátoroch dostanete do výbavy aj špeciálny masážny nadstavec, ktorý nepríjemné vytrhávanie zmierni.
  • Epilujte týždeň až dva po menštruácii - práve vtedy totiž telo produkuje menej hormónov, ktoré ovplyvňujú prekrvenie maternicovej svaloviny. Preto ste menej citlivá na bolesť než tesne pred či počas menštruácie.
  • Začnite na odolnejších miestach – nesiahajte hneď do výšok, skúste epilovať najskôr na lýtkach, kde to až tak nebolí.
  • Pomáhajte si druhou rukou – napnutá pokožka je menej citlivá na epiláciu.
  • Buďte dôsledná – chce to jemné a pomalé pohyby, žiadny zbytočný tlak.
  • Studený obklad – ak sa vám pokožka po epilácii začervenala, pomôže chladivý obklad. Nič sofistikované, aj mrazená zelenina zabalená v uteráku pomôže.

TIP
Epilácia bez bolesti

Áno ide to aj bez múk. IPL epilátor odstraňuje chĺpky bezbolestne a na dlho (aj na 6 mesiacov). Sú naviac veľmi obľúbené pre svoju účinnosť. Napríklad 80 % žien totiž potvrdzuje redukciu chĺpkov po epilácii IPL epilátorom od značky Phillips.

 

dotextu (2)

Bohužiaľ IPL epilátor, nefunguje na všetky typy pleti a chĺpky. Zbystrite pri veľmi svetlých blond, hrdzavých alebo šedých chĺpkoch. Majú totiž nízky obsah melanínu a ošetrenie IPL svetlom na nich nefunguje.

Čo je to depilácia

Depiláciou odstránite povrchové časti chĺpkov. Hladká pokožka teda vydrží kratšie než u epilátorov. Na druhú stranu je táto procedúra bezbolestná. Ak nepočítame klasické žiletky, kde hrozí porezanie sa.

Práve klasické žiletky sú najčastejšou voľbou mnohých žien pri boji s nežiaducimi chĺpkami. Áno, holenie je jednoduché, ale každá britva sa časom otupí a vy musíte kupovať nové balenia. Čo nie je ekologické. Podľa americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia sa len v USA vyhodí každý rok okolo 2 miliárd jednorazových holiacich strojčekov.

Tento variant neprospieva nielen našej Zemi, ale nie je ani ekonomický.

Dámsky holiaci strojček


Odľahčite planéte aj peňaženke. Siahnite po dámskom holiacom strojčeku alebo epilátore so špeciálnym nastavením na holenie. Niekedy nebudete mať chuť ani čas na epiláciu, a tak sa pustíte do holenia.

V baleniach holiacich strojčekov nájdete špeciálne nadstavce na holenie intímnych partií či zastrihávače pre pravidelnú líniu bikín. Väčšina depilátorov zvládne suché aj mokré holenie.

Ako sa oholiť bez podráždenia a vyrážok

  • Nepoužívajte jednorazovú žiletku – elektrické holiace strojčeky sú k pokožke oveľa šetrnejšie.
  • Doprajte si 15-minútový kúpeľ v teplej vode chĺpky zmäknú a ich folikuly sa otvoria. Vďaka tomu bude holenie jednoduchšie a tiež dôkladnejšie.
  • Hoľte sa proti smeru rastu chĺpkov – najmä ak máte citlivejšiu pokožku.
  • Aplikujte upokojujúci krém – na to po holení nezabúdajte. Pokožke doprajte krém bez parfemácie.

Ako na zarastené chĺpky

Pomôcť by mohol pravidelný peeling. Postačí aj umývací gél s peelingom, ktorý budete používať pri každom sprchovaní.

Po peelingovej sprche si postihnuté miesta dobre pretrite hrubým uterákom.

 Epilátor alebo depilátor: Rozlúsknite dilemu

Výhody aj nevýhody oboch prístrojov už poznáte. Vyberte si to, čo vám najviac vyhovuje. Pomôže vám aj táto tabuľka:

 

Epilátor

Depilátor

Čas

Dlhšie holenie

Kratšie holenie

Frekvencia

Nízka

Kratšia

Bolestivosť

Vyššia

Nižšia

Cena

Vyššia

Nižšia