Intel Optane Memory: Zrýchlite svoje PC vďaka revolučnému riešeniu

Poznáme to všetci. Klikneme na ikonu a chceme, aby sa program na počítači otvoril v tú istú sekundu. No niekedy to trvá. A po dlhom čakaní sa program síce spustí, no zasekáva sa. Rozčuľovaniu je našťastie koniec. Spoločnosť Intel totiž prináša revolučné riešenie Intel Optane Memory, ktoré zrýchli váš počítač s klasickým HDD diskom.

Čo je Intel Optane Memory?

Intel Optane Memory je cachovacia (vyrovnávacia) pamäť, ktorá si automaticky ukladá najpoužívanejšie súbory a aplikácie vo vašom počítači. Zaistí tak niekoľkonásobné zrýchlenie odozvy operačného systému, 5x rýchlejšie spúšťanie webového prehliadača, o 65% rýchlejšie spúšťanie hier a 3x rýchlejšie spúšťanie súborov a aplikácií na vašom počítači. Jednoducho povedané – Intel Optane Memory premení vaše slimačie HDD v SSD rýchle ako strela.  

Nejedná sa teda o zariadenie integrované do procesoru (nie, teraz si nečítate o novej rade „inteláckých“ procesorov – Intel Optane Memory je samostatné zariadenie). Ide vlastne o pamäťový modul vytvorený na prevratnej technológii 3D Xpoint, ktorá funguje na princípe učenia. To znamená, že pamäť Intel Optane má uložené dáta aj po vypnutí počítača. Tým sa líši od tradičnej pamäte RAM, ktorá si po vypnutí počítača ukladá svoje dáta späť do úložiska. Technológia podporuje operačný systém Windows 10 (64-bitová verzia) a siedmu alebo novšiu generáciu čipov Intel Core. Nevýhodou je, že na starších generáciách čipov sa použiť nedá.

Nečakajte na svoje obľúbené hry a programy

V prípade, že ste hráči telom aj dušou, bude sa vám rýchlosť vášho PC po inštalácii Intel Optane Memory veľmi páčiť. Napríklad spustenie legendárnej hry World of Warcraft sa zrýchli o celých 49 sekúnd (s klasickým HDD 107 s, s Intel Optane Memory 58 s). A to ani nehovoríme o loadingoch, ktoré hráča sprevádzajú celým prostredím hry (cestovanie po mape, vstupovanie do portálov a podobne).

Rovnako príjemne vás Intel Optane Memory prekvapí pri spúšťaní Adobe Photoshopu, InDesignu, Microsoft Wordu, Excelu či PowerPointu. Pri práci potom budú tieto programy rýchlejšie reagovať na vami zadané pokyny.

Rýchly a výkonný počítač za pár Eur

Pomocou Intel Optane sa s platňovým HDD diskom viete za zlomok ceny priblížiť rýchlosti výkonného SSD disku, ktorý stojí stále dosť peňazí. Kombinácia Intel Optane a HDD disku taktiež výrazne prekonáva rýchlosť z minulosti známych SSHD hybridných diskov. 

Pamäťový modul Intel Optane Memory sa vkladá do M.2 slotu. V ponuke sa Intel Optane nachádza v dvoch prevedeniach. A to v 16 GB verzii a 32 GB verzii, ktorá je podstatne rýchlejšia. Pre porovnanie vám prinášame parametre uvedené nižšie v tabuľke.

Čo vybrať, keď rozhoduje aj cena...

Zariadenie, ktoré vám vie zrýchliť počítač, samozrejme nie je iba jedno jediné. Ďalšími variantmi je SSD alebo NVMe disk. Optimálny výkon, ktorý uspokojí nie len bežných užívateľov, ale aj nenáročných hráčov, zaistí kapacita disku s rozumnými 240–256 GB. V tejto kategórii nájdete SATA SSD už okolo 45 € – vyberať môžete od výrobcov ako Toshiba, Samsung, Adata, Kingston, Crucial alebo Western Digital. 

Ak požadujete ešte oveľa vyššiu výkonnosť, siahnite po drahšom NVMe disku do slotu M. 2 alebo do portu PCIe. Ten zaobstaráte aj za cenu okolo 100 €  – no vyšplhať sa podľa jeho vlastností cena môže aj oveľa vyššie.

Výhodnou voľbou je aj zmieňovaný Intel Optane Memory. Práve ten je neprekonateľný v prípade, že máte HDD a na zrýchlenie nízky rozpočet. Už za cenu okolo 35 € za 16 GB verziu bude zrýchlenie vášho počítača obrovské!

Prvá pomoc pre spomalený disk: Pre aké PC sa Intel Optane Memory hodí?

Na záver už len dodáme, že ak hľadáte rýchle a lacné riešenie spomaleného HDD disku bez nutnosti zakúpenia drahého SSD disku, tak Intel Optane Memory je pre vás to pravé riešenie. Vďaka tomu, že pamäťový modul Intel Optane Memory úzko spolupracuje s procesormi siedmej generácie Intel Core, si môžete vychutnať rýchle spúšťanie aplikácií či bezproblémové hranie. HDD disk v kombinácii s cachovaciou pamäťou Intel Optane Memory tvorí základ moderných a naozaj veľmi rýchlych počítačov. Je však nutné využívať procesor radu Intel Kaby Lake a Coffee Lake, základnú dosku s čipsetom Intel 200 a operačný systém Windows 10 (64-bitovú verziu).

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie