Inteligentná domácnosť: Keď vás svetlá, kúrenie, ale aj vysávač poslúchajú cez mobil

Predstavte si, že práve idete domov z práce. Po ceste stisnete tlačítko na telefóne... a skôr ako prídete domov, bude upratané. Že to znie ako sci-fi? Presne takú predstavu mal aj Ray Bradbury, autor sci-fi kníh, ktorý v 50. rokoch minulého storočia predstavil úplne prvú víziu inteligentnej domácnosti, v ktorej stroje pomáhali so všetkým – od varenia až po upratovanie. No dnes nejde iba o predstavu. Pozrite si, aké technológie bežne používa napríklad váš sused.

Nech je svetlo... také, aké práve chcete. Vďaka smart žiarovkám

Medzi najbežnejšie inteligentné zariadenia v slovenských domácnostiach dnes patria domáce spotrebiče, kamerové systémy, termostaty, bezpečnostné zariadenia a… osvetlenie. Chcete si čítať pri malom svetle? Radi odpočívate pri útulnom a teplom svite svetla? Alebo plánujete párty a svetelnú show v rytme hudby? Toto všetko smart osvetlenie vie. Navyše môžete nastaviť aj čas svietenia. To sa vám bude hodiť napríklad v čase dovolenky, keď nie ste doma, ale potrebujete pre okolie vytvoriť dojem, že ste.smartThinq

 

Ako na to? Je to jednoduchšie, ako to vyzerá. Stačí si vybrať smart žiarovku, ktorá ponúka vami požadované efekty. Niektoré z nich môžete nastaviť na biele svetlo, teplé biele svetlo alebo ľadovo chladné denné svetlo (tento efekt vám pomôže relaxovať, alebo naopak byť aktívny). Iné svietia rôznymi farbami a niektoré dokonca vedia napodobniť východ slnka, takže budenie bude pozvoľné a príjemné. Najlepšie na tom je, že pre inteligentné osvetlenie nepotrebujete špeciálne lampy ani iné svetlá. Smart žiarovku stačí iba prišrubovať tak, ako ste to robili doteraz.

 

Zaujali sme vás? Pozrite si prehľad inteligentných žiaroviek v našom e-shope.

 

Inteligentné chladničky. Už čoskoro nakúpia za vás

Rozmrazenie chladničky a mrazničky – to je práca na celý deň. Ak zháňate nový model do svojho domu alebo bytu, určite siahnite po modeli s označením NO FROST. Táto technológia bráni primŕzaniu vody v chladničke aj mrazničke. Okrem ušetreného času a námahy bude interiér chladničky čistejší a prehľadnejší. Potraviny vydržia dlhšie čerstvé a vďaka vzduchovej cirkulácii nebude vnútro zapáchať. Táto super technológia je tu s nami už nejaký čas. Čo je ale vo svete smart chladničiek skutočne nové?

 

Perfektne vychladené víno, expresné zmrazenie nastavené presne v momente, kedy prídete z veľkého nákupu, priehradka pripravená na ovocie alebo zeleninu v ten správny čas – všetko na povel. Najnovšie chladničky môžete ovládať aj na diaľku pomocou aplikácií vo vašom smartphone. Takže správne načasovanie budete mať pod palcom 24/7.

 

Chladnička, ktorá odpovie na zaklopanie…

Pozeranie sa do chladničky je takmer vrcholový šport pre mnohých ľudí. No aj ak chodíme do chladničky iba vtedy, keď skutočne hľadáme niečo k jedlu, mrháme energiou – priemerne vyplytváme 120 kWh ročne. Kráľovná medzi inteligentnými chladničkami si však vie poradiť aj s týmto. Má totiž špeciálne dvierka, na ktoré stačí dvakrát zaklopať. Interiér chladničky sa rozsvieti a vy uvidíte jej obsah ako cez okno. Bez straty chladu.

Vízie spoločnosti Microsoft: Smart zariadenia ako súčasť života

V roku 2013 v rozhovore s BBC Microsoft predstavil svoje vízie ohľadom inteligentných domácností v nasledujúcich rokoch. Oproti tomu, čo má prísť, je chladnička, ktorá vie reagovať na zaklopanie, iba začiatok. Keď už sme pri potravinách – o pár rokov budú vraj bežné kuchynské dosky s dotykovým displejom, ktoré vám poradia, aké prísady pri varení použiť. Tento pomocník vám bude vedieť poradiť aj to, na ktoré recepty doma máte dostatok surovín. Inteligentná chladnička potom sama doobjedná online tie, ktoré dôjdu, alebo budú dochádzať.  

Robotické vysávače: Nevynechajú ani ten najmenší kút

Ale vráťme sa späť do súčasnosti. Vedeli ste, že okolo 20 % Slovákov by zo zoznamu domácich prác najradšej vyškrtlo vysávanie? V štatistikách obľúbenosti sa tak umiestnilo druhé od konca – tesne za žehlením. Nemáte túto činnosť radi ani vy? Tak nechajte vysávač, aby urobil všetku prácu za vás. O robotickom vysávači sme počuli už všetci. Nie každý však pozná nové funkcie, ktoré sú pre dnešné vysávače samozrejmosťou.

 

Zabudnite na staršie modely, ktoré sa v domácnosti nepohybovali systematicky a bolo s nimi veľa roboty. Dnešné robotické vysávače majú zabudovanú navigáciu, vďaka ktorej povysávajú všetky nečistoty. Vyhnú sa schodom, nezamotajú sa do káblov na zemi a nepoškodia nábytok, ktorý im stojí v ceste. Vyššie modely dokonca môžete ovládať aj diaľkovo – pomocou aplikácie. Povysávané tak budete mať skôr, ako sa vrátite z práce alebo z dovolenky.

 

Pozrite si inteligentné robotické vysávače a hoďte vysávanie za hlavu.

 

Teplo na povel. Smart termostaty môžete ovládať aj hlasom

 

Ovládanie termostatov na diaľku pomocou smartphonu už nás asi neprekvapí. Dotykové displeje, detský zámok, kompatibilita s ďalšími inteligentnými domácimi systémami (ako sú napríklad svetlá) – aj toto všetko patrí medzi bežné funkcie. Úplne nové možnosti ponúka nová generácia termostatov. Je totiž možné ich prepojiť s virtuálnymi asistentami, ktoré idú ovládať hlasom. Najznámejší virtuálny asistent je asi Alexa od Amazonu, Siri od Applu alebo Google Assistant. Stretnúť sa môžete aj s Cortanou od Microsoftu.

 

Hlasové ovládanie sa vám bude hodiť napríklad vtedy, keď ste pod dekou a chystáte sa pozerať na film, alebo keď si pred spaním chcete znížiť teplotu v spálni. Najviac však ľudia na inteligentných termostatoch chvália senzory umožňujúce nastavenie rôznej teploty v rôznych miestnostiach domu alebo bytu. V obývačke tak môžete mať 21 °C, v kúpeľni 23 °C a v spálni (v tom istom čase) napríklad 18 °C.

 

Už ste si vybrali? Ktoré z inteligentných zariadení by najviac spríjemnilo život vám?

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Váha Xiaomi Mi Scale s prívlastkom „inteligentná“ dokáže komunikovať s vašimi mobilnými zariadeniami (smartfónom či tabletom) vďaka známej aplikácii Mi Fit, ktorú je potrebné mať nainštalovanú. Pri použití tejto aplikácie sa vám otvárajú nové možnosti jej funkčného využitia.

Xiaomi Mi Scale - inteligentná váha

Dlhodobá akcia

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne premenilo v hi-tech vychytávku, ktorá doladí atmosféru vašej domácnosti a dá sa ovládať mobilným telefónom aj hlasom. Poďte sa pozrieť na celý príbeh žiarovky.

od-edisoniek-po-smart-ziarovky-vdaka-ledkam-naozaj-svietime-nekurime

Dlhodobá akcia

iTag lokátor je inteligentným pomocníkom na zjednodušenie rôznych úkonov, či už ide o zaistenie straty pred nedobrovoľným odcudzením (napr. peňaženky, batožiny) alebo ho využijete ako diaľkové ovládanie k fotoaparátu vášho smartfónu. Naviac iTag dokáže „označiť“ polohu na mape v aplikácii Google Maps, čo sa zíde, keď chcete jednoducho nájsť zaparkované auto.

iTag lokátor

Dlhodobá akcia

Stalo sa vám, že ste kúpili nový televízor, rozbalili ho a nemali príjem televízneho signálu? O zábavu sa postarajú predinštalované aplikácie na vašom Smart TV. Stačí ak máte dostatočne rýchly prístup na internet. My sa zameriame na tie najzaujímavejšie - dostupné u nás na Slovensku - od jednotlivých značiek v kategórii Video. Patria sem: internetové streamy, televízne stanice, videoportály, videoarchívy a videopožičovne. Čo je pre vás atraktívne, niektoré môžete využívať bez nutnosti mesačného poplatku.

S aplikáciami pre Smart TV sa už nebudete nudiť

Zobraziť všetky akcie