Mäsomlynčeky

Mlynčeky na mäso sú skvelí domáci pomocníci, ktorých využijete nielen pri mletí mäsa, ale aj iných mäkkých druhov ovocia a zeleniny (ideálne pri výrobe džemov, sirupov a štiav).

Kategórie produktov

O kategórii

 

Dokonalé burgery podľa vášho gusta s mlynčekmi na mäso

Ak si radi doprajete kvalitné a chutné jedlo, mäso nevynímajúc, oceníte i mlynček na mäso. Do mnohých receptov sa používa mleté mäso, ktoré vďaka mletiu doma budete mať čerstvé, budete poznať jeho zloženie a podľa toho s ním aj pracovať. Môžete si namlieť mäso len jedného druhu alebo práve kombinovať rôzne druhy a experimentovať. Mleté mäso využijete nielen na perfektné burgery presne podľa vášho gusta, ale i na zapečenie, do omáčok, na fašírky. Mlynček využijete aj na chutnú škvarkovú nátierku a ďalšie alternatívy. Ak bude váš mlynček na mäso obsahovať aj prídavné nadstavce, môžete si vyrábať aj domáce klobásy a ďalšie údeniny. Často sa objavuje i nadstavec strúhadlo a dokonca lis na citrusy, ktoré vám v kuchyni tiež uľahčia a spríjemnia prípravu jedla.

 

Čo je dobré pri výbere mlynčeka na mäso

V prvom rade sa rozhodnite, či budete chcieť elektrický mlynček na mäso, ku ktorému využijete aj ďalšie nadstavce alebo klasický mechanický, ktorý zase bude stačiť, ak len občas meliete malé množstvo mäsa. Ak plánujete mlieť mäso často, prípadne máte radi zabíjačky, rozhodne sa oplatí investovať do poriadneho elektrického mlynčeka, vďaka ktorému si skrátite čas prípravy. Zvoľte si dobre i príkon a výkon, t. j. rýchlosť mletia, hlučnosť i bezpečnosť.

Výkon mlynčeka na mäso

Podľa príkonu viete, koľko el. energie sa spotrebuje pri mletí, najslabšie mlynčeky začínajú na 250 W, v našej ponuke nájdete mlynčeky s príkonom od 500 W až do 2 000 W. Výkon sa udáva v gramoch za minútu. Priamoúmerne: čím je hodnota vyššia, tým rýchlejšie máte mäsko namleté. Na domáce mletie postačia mlynčeky s výkonom od 1 až 1,6 kg za min., prípadne rýchlejšie mlynčeky s výkonom 1,7 až 2 kg za min.. Vysoko výkonné mlynčeky s výkonom 2,5 až 5,5 kg za min. využijete, keď treba pravidelne spracovávať väčšie množstvá mäsa za krátky čas.

Bezpečnosť pri používaní mlynčeka na mäso

Pri výbere sa uistite, či má mlynček aj spätný chod. Táto funkcia totiž pomáha pri zaseknutí zmesi v mlynčeku, práve opačný smer otáčania vám zmes uvoľní a môžete pokračovať v mletí a vyhnete sa zdržiavaniu a nervom pri rozoberaní a skladaní mlynčeka nanovo.

V prípade upchatia alebo prehriatia mlynčeka je výborná i poistka proti preťaženiu, ktorá mlynček vypne a vám umožní dať si chvíľu oddych pri práci.

Pri mletí je dôležitá stabilita a bezpečnosť a tiež hlučnosť mlynčeka. Kovové mlynčeky bývajú tichšie. Čo sa týka bezpečnosti, je výborná už spomínaná poistka proti prehriatiu, spätný chod a zároveň protišmykové nožičky, ktoré zaručia stabilitu mlynčeka počas mletia.

Upozornenie: Pozor na ostré čepele nožov! Nikdy nezasahujte do mechaniky holými rukami!

 

Ďalšie využitie mlynčeka na mäso

Okrem mäsa využijete mlynček i na sladkosti. Skutočne! Existuje množstvo chutných receptov na tzv. strojčekové pečivo, orechové, kokosové, čokoládové sušienky pripravíte ľahko a rýchlo. A dokonca si poradí i s prípravou marcipánu. Ako stvorené na vaše cukrárske experimentovanie.

Ďalej ho využijete i tam, kde treba pasírovať, napríklad pri výrobe paradajkového pretlaku, ovocia na džem, šťavy či sirupy.

Strúhanie a lisovanie

Vďaka ďalším nadstavcom, ktoré bývajú súčasťou výbavy mlynčeka, prípadne sa dajú dodatočne dokúpiť, oceníte i lis na ovocie a nadstavec na strúhanie. Lis na ovocie vám pomôže pripraviť si kvalitnú dávku vitamínov za pár minút či skôr sekúnd. Strúhadlo zase využijete pri príprave šalátov, zeleniny do polievky či na varenie. Poradí si s pomletím suchého pečiva na strúhanku, kávovými zrnkami, orechmi a semienkami. Ideálne na víkendové varenie a pečenie a prípravu surovín počas týždňa.

Tip: Ak plánujete lisovať a mlieť viac vecí naraz, začnite suchými, pokračujte zeleninou a ovocím a ukončite mäsom z hygienických a praktických dôvodov.

Plnenie klobás

Ak sa chcete v grilovacej sezóne blysnúť vlastnoručne pripravenými grilovacími klobásami alebo si radi pripravujete domáce lahôdky v podobe párkov, klobás, jaterníc či krvavničiek, oceníte i plničku klobás, na ktorú sa dá rovno navliecť črievko a púšťať do nej pripravenú namletú zmes. Môžete si dokonca zvoliť nadstavce na jemné mletie, ktoré využijete skôr na párky a hrubé mletie, kde pekne vynikne štruktúra použitých surovín.

 

Údržba mlynčeka na mäso

V prvom rade odpojte prístroj od el. napätia. Odoberte nadstavce a súčasti, až kým ostane len základné telo. Telo nikdy neponárajte do vody! Stačí ho utrieť navlhčenou handričkou a vysušiť. Kovové nadstavce a časti mlynčeka dôkladne umyte, vysušte a potrite stolným olejom, ktorým ho ochránite pred zhrdzavením a dlhšie vám tak poslúži. Plastové časti rovnako umyte a dôkladne vysušte. Ak sa plastové časti zafarbili, napr. pri strúhaní červenej repy či mrkvy, použite stolný olej, ktorý vám pomôže odstrániť farbu.