Smart hodinky a fitness náramky - prečo ich začať využívať

Smart hodiny a rovnako aj fitness náramky aktuálne zažívajú vzostup vo svete nositeľnej elektroniky. Cieľom smart hodiniek bolo dosiahnuť svojimi funkciami to, aby ste svoj mobilný telefón nemuseli z vrecka tak často vyberať, čo sa im aj úspešne darí. Sú schopné informovať o nových správach, telefonátoch a udalostiach. Fitness náramky vám naopak nahradia športových trénerov, zmerajú tep a tie najlepšie aj pomôžu s chudnutím. Navyše ich špeciálne funkcie sú lepšie stavané na konkrétne účely oproti mobilným telefónom. U oboch nositeľných zariadení získate prepojením s mobilnými, ďalšie bohaté možnosti ich využitia. My sa pozrieme na dôvody, kde, ako a prečo sa dajú smart hodinky a fitness náramky vhodne využívať.

Smart hodinky a fitness náramky - prečo ich začať využívať

Smart hodinky

Smart hodinky (inteligentné hodinky) sú hodinky, ktoré obsahujú počítač s rôznorodými funkciami. Dá sa povedať, že sú to viac-menej vylepšené digitálne hodinky. Majú v sebe zabudovanú kameru, barometer, dotykový displej či dokonca telefón. Môžu takisto obsahovať Wi-Fi alebo GPS a ste schopný s nimi surfovať na internete. Niektoré sa používajú na meranie fyzickej výkonnosti a sú známe ako monitory aktivity (activity tracker). Tie merajú frekvenciu tepu a zaznamenávajú trasu či počet okruhov. Povedia vám, koľko ste preplávali bazénov, nachodili metrov, najazdili kilometrov na horskom bicykli, spálili kalórií, koľko ešte musíte bežať, aby ste splnili svoj týždenný kondičný cieľ. Ukážu vám, kadiaľ ísť po naplánovanej trase a ako sa vrátiť po vlastných stopách.

Všetko podstatné z telefónu máte priamo na zápästí

Filozofia smart hodiniek bola už od samého začiatku jasná: preniesť čo najviac užitočných informácií z telefónu, uloženého kdesi vo vašom vrecku, na priamo viditelné a dostupné miesto. To všetko sa zrealizovalo pomocou spárovania hodiniek cez bluetooth (Wi-Fi) so smartfónom, vďaka čomu z neho môžete čerpať inoformácie a udalosti. Či už ide o prichádzajúcu SMS, e-mail alebo upomienku v kalendári, stačí sa pozrieť na hodinky a ihneď viete, kto vám volá, píše atď. Čiže mobilný telefón si ponecháte na svojom mieste a smart hodinky zaň toto všetko vyriešia. 

Niektoré hodinky umožnia zobraziť iba základné notifikácie (e-mail, SMS, volanie, kalendár), iné potom všetky udalosti, ktoré oznámi telefón. Treba podotknúť, že väčšina hodiniek udalosti iba zobrazí, ale už nedokáže zareagovať – e-mail či SMS si už skrátka väčšinou nenapíšete. No pár modelov sa vďaka ďalším aplikáciám naučilo mobilný telefón do určitej miery ovládať - zapínať Wi-Fi, dátové prenosy, zvukový profil, synchronizácia atď.

Elektronická športovná pomôcka

Vďaka spárovaniu s mobilným telefónom majú hodinky prístup k GPS prijímaču, čo umožňuje v reálnom čase na ruke zobrazovať výsledky vašej doterajšej športovej aktivity. Prostredníctvom gyroskopu, snímaču tepu a ostatných senzorov sa dozviete napríklad informácie o ubehnutých kilometroch, čase, tempe či spálených kalóriách. To už samozrejme záleží na konkrétnom type hodiniek a aplikácií, ktoré používajú. U väčšiny smart hodiniek sú samozrejmosťou taktiež stopky, časovač či treba budík, ktorý využíva vo väčšine prípadov vibrácie.

Prijatie či odmietnutie hovoru máte vždy po ruke

Prichádzajúci hovor patrí tiež medzi zobrazované informácie, pričom vám v priebehu niekoľkých okamihov umožní vidieť, kto sa vám snaží dovolať. Môžete odmietnuť hovor priamo z prostredia hodiniek, alebo vytiahnuť mobilný prístroj a začať hovor. V prípade odmietnutia vedia niektoré modely odoslať preddefinované SMS správy, čo je veľmi praktické. Niektoré modely dokonca vedia telefonovať. Jednoducho tak vykonáte hovor aj bez nutnosti s ním narábať.

Poznámky či obrázky máte priamo pred očami

Keď vám nestačí prijímať informácie z mobilného zariadenia, môžete si taktiež do niektorých modelov uložiť ľubovoľné informácie. Konkrétne ide napríklad o nákupný zoznam, poznámky či ťahák do školy. Okrem textu zvládnu niektoré hodinky aj prezeranie obrázkov či PDF súborov. Na takom malom displeji síce nie je prehliadanie obsahu úplne najpohodlnejšie, ale spomínané poznámky sú v zariadení skvele čitateľné, čo rozhodne poteší.

Ovládanie hudby nikdy nebolo jednoduchšie

Pomocou smart hodiniek môžete ovládať prehrávač v mobilnom telefóne, a tak ľahko meniť aktuálnu skladbu, hlasitosť atď. Určite je to veľká výhoda pre tých, ktorí sú stálymi poslucháčmi hudby a ako prehrávač používajú práve mobilný telefón.

Fitness náramky

Fitness náramky (fitness bands), inak povedané aj monitory aktivity, sú zariadenia nosené na zápästí, ktoré dokážu merať a sledovať fyzickú aktivitu používateľa počas celého dňa aj noci. O vašom tele môžu povedať dokonca viac, než o ňom viete vy. Dokážu merať počet prejdených krokov, trvanie a intenzitu aktivity, srdcový tep, aký čas z dňa ste boli aktívny a kedy ste len pasívne sedeli na mieste, množstvo spálených kalórií, dĺžku a kvalitu vášho spánku, apod. Zaznamenané namerané hodnoty sa dajú následne zobraziť a vyhodnotiť priamo na mobilných zariadeniach ako smartfón, tablet alebo notebook. Dá sa povedať, že motivujú k aktivite a plnia funkciu osobného kondičného trénera a poradcu, ktorého môžete mať so sebou 24 hodín a 7 dní v týždni.

Menia zaužívané na zdravé návyky

Či ide o monitorovanie vášho spánku a prebiehajúcich aktivít, ktoré vplývajú na vaše celkové zdravie, vďaka fitness náramkom môžete ľahko vykonať zmeny a nastaviť si zvládnuteľné ciele. Takýmto spôsobom dostane do vášho každodenného života zdravšie návyky ako to bolo predtým. Napríklad môžete prestávku pri káve zameniť za niekoľko minútovú prechádzku v svižnom tempe alebo ísť spať skôr ako obyčajne. Ak dosiahnete tieto ciele, môžete stúpať na vyššiu úroveň, vyjadrenú pridaním iných zdravých návykov. Ak ich nesplníte, niektoré z týchto monitorov automaticky posunú vaše ciele na budúci týždeň tak, aby ste ich boli schopní dosiahnuť.

Napomáhajú dosahovanie vytýčených cieľov

Pri úspešnom dosahovaní cieľov v zdraví, fitness a redukcii hmotnosti, je dobré dodržovať pravidelný režim a robiť si záznam aktivít. Čím častejšie a detailnejšie záznamy si robíte, tým máte aj väčší úspech pri týchto aktivitách. Fitness náramky sa o to všetko postarajú za vás. Sledujú a zaznamenávajú všetky potrebné detaily – namerané dáta, hodnoty a následne ich synchronizujú s mobilnými zariadeniami alebo so službami v cloude, aby ste mali vždy prehľad o vašom zdraví.

Motivujú k lepším výkonom

Počas celoročného cyklu sú obdobia, kedy sme menej alebo viac aktívni a rovnaké to je aj s kvalitou spánku. Pomocou fitness náramkov, monitorov aktivity je možné objaviť tie správne návyky, ktoré sú dlhodobo udržateľné, čo nám zabezpečí dosiahnutie dlhodobých výsledkov. Rovnako je významná aj podpora sociálnych sietí. Väčšina fitness náramkov je schopná zdieľať váš pokrok s verejnými skupinami. Či už ide o vašich kamarátov, alebo rodinu, podpora a povzbudenie od blízkych vždy potešia a motivujú k väčšej vytrvalosti a lepším výkonom.        

Správne meranie napomáha k lepšiemu zdraviu

Je dokázané, že existuje súvis medzi udržiavaným prehľadom o tom, čo robíme, a naším zdravím. Ak sledujeme vlastné aktivity, môžu nám pomôcť pravidelne dodržiavať zdravšie stravovanie, kvalitnejší spánok a v neposlednom rade aj viac cvičiť. Vedomí si našich slabých stránok, ich môžeme v reálnom čase vďaka fitness náramkom zlepšovať.

Záver

Moderným trendom smart hodiniek sa stáva, že sa rozhodli uberať aj iným smerom, než na aký účel boli vytvorené. Najnovšie modely, podporujúce SIM karty, už nie sú úplne závislé na spárovanom mobilnom telefóne cez Wi-Fi alebo bluetooth, úplne im stačí, keď sú na rovnakej mobilnej sieti. Je teda úplne jedno, že vy ste vonku a váš smartfón odpočíva doma. Ak sú obe zariadenia pripojené k sieti u rovnakého operátora, hodinky dokážu vykonať väčšinu zo svojich funkcii. Telefón totiž dokáže "zdieľať" svoje telefónne číslo práve s novými hodinkami. Potom nemáte problém písať a prijímať SMS správy, využívať služby Google, spúšťať vaše obľúbené aplikácie, a dokonca aj telefonovať, samozrejme, to všetko bez telefónu. Dá sa povedať, že smart hodinky a fitness náramky nie sú nevyhnutnou súčasťou života, ale keď ich dokážete účelovo využiť, už sa ich nebudete chcieť len tak zbaviť.

 

Publikované: 22. 01. 2016

Vyberáme z NAY magazínu

Všetky články NAY magazínu

Hore