Novinky Nikon pre rok 2016

Novinky Nikon pre rok 2016

Jar býva u väčšiny značiek obdobím ohlasovania nových prírastkov. Nie inak tomu bolo tento rok aj u Nikonu. Obnovy sa dočkala celá rada kompaktných fotoaparátov radu Coolpix. "Áčkovú" radu zastupujú modely Coolpix A10, A100, A300 a A900, "Bečkovú" potom Coolpix B500 a B700. COOLPIX A10 a A100 predstavujú malé lacné vreckový foťáky s päťnásobným zoomom a jednoduchým ovládaním typu "namier a stlač". Ako je pre túto kategóriu typické, budú ponúkané v niekoľkých farebných variantoch.

Nikon Coolpix A10

Srdcom COOLPIX A10 je CCD snímač s rozlíšením 16,1 Mpx, ktorému sekunduje zoom s rozsahom 26-130 mm (eq. 35mm filmu) a svetelnosťou F3,2-6,5. Fotoaparát umožňuje pracovať s citlivosťou ISO 80-1 600, a to buď v automatickom režime, alebo manuálne nastavovanej citlivosti.
Vzhľadom na použitie CCD čipu vie Coolpix A10 natáčať len HD video (720p) s monofónnym zvukom. Ku komponovaniu záberov a na zobrazenie snímok slúži 2,7 "(6,7 cm) displej s rozlíšením 230 tisíc obrazových bodov. "Poháňaný" je dvomi tužkovými batériami.
Okrem obvyklej expozičnej automatiky môžete použiť tiež niekoľko efektových režimov, ako je Toy camera, efekt Miniatúry, Rybie oko a ďalšie. V menu Vylepšenie vzhľadu tiež nájdete dvanásť postprodukčných retušovacích efektov, ktoré umožňujú pridávať líčenia s využitím možností Očné tiene, Riasenka alebo Púder, resp. skryť kruhy pod očami.

Nikon Coolpix A100

Coolpix A100 sa okrem štíhlejšieho a elegantnejšieho dizajnu tela od svojho "menšieho" kolegu líšia tiež rozlíšením použitého CCD snímača. To v prípade A100 činí 20,1 Mpx. Odlišné je aj napájanie, kedy A100 využíva energiu Li-Ion akumulátora. Ostatné parametre sú de facto zhodné, pripomeňme si teda ešte pár funkcií, ktoré majú obidva fotoaparáty spoločné.
Päťnásobný optický zoom je doplnený funkciou Dynamic Fine Zoom, teda digitálnym zoomom, ktorý predĺži ohnisko na dvojnásobok (260 mm). Autofokus oboch nových COOLPIX môže pracovať v jednom z troch režimov: v "klasickom" deväťbodový AF s automatickým výberom bodov a možnosťou ich združovania alebo v taktiež už bežnom módu Face detection - detekcia tváre či v režime zaostrovanie s automatickým vyhľadaním hlavného objektu.
Ako A10, tak i A100 sú vybavené samospúšťou detekujúca úsmev, kedy fotoaparát vyhotovuje snímku v okamihu, akonáhle rozpozná úsmev fotografovanej osoby. Funkcia Kontrola žmurknutia potom zobrazuje varovnú správu v prípade, keď rozpozná žmurknutie osoby.

Nikon Coolpix A300

Opäť ide o vreckový kompakt vybavený 1 / 2,3 "CCD snímačom o rozlíšení 20 Mpx, oproti A100 však má osemnásobný optický zoom s rozsahom 25-200 mm. "Optiku" dopĺňa 4-osý hybridný opticko-elektronický stabilizátor plus obvyklý 2 × Dynamic zoom na najdlhšom ohnisku. Makro sľubuje priblíženie až na dva centimetre od snímaného objektu.
Video ponúka Coolpix A300 vzťahu k použitému CCD snímaču iba v kvalite HD (720 / 30p), avšak ponúka sa možnosť využitia optického zoomu pri natáčaní pohyblivých obrázkov.
Fotoaparát je "poháňaný" Li-Ion akumulátorom s udávanou výdržou 240 snímok na jedno nabitie, samozrejmosťou novej generácie Nikon je Wi-Fi a Snap Bridge.

Nikon Coolpix A900

Už len otočný kruhový volič režimov COOLPIX A900, obsahujúci okrem iného aj klasické fotografické módy P / S / A / M, alebo napríklad trojpalcový VGA výklopný displej s rozlíšením 921 tisíc obrazových bodov, dávajú hneď na prvý pohľad tušiť, že ide o kompakt hneď o niekoľko tried vyššie ako predchádzajúce Coolpix A300.
 "Deväťstovka" je vybavená 1 / 2,3 "CMOS snímačom o rozlíšení 20 Mpx, ktorému sekunduje 35 × zoom 24-840 mm. Pri takto veľkom rozsahu sa nemožno čudovať, že na tele fotoaparátu nájdete tiež tlačidlo Snap-back zoom, známe skôr z kategórie väčších ultrazoomov, ktoré po stlačení "oddiali výrez" (aby sa po pustení tlačidla opäť vrátil do pôvodného nastavenia), aby ste pri použití veľmi dlhého ohniska objektívu "trafili" požadovaný objekt.
Použitý CMOS snímač a obrazový procesor dovoľuje tomuto kompaktu natáčať video v maximálnej kvalite 4K UHD pri snímkovej frekvencii 30 fps a stereofónnom zvuku, okrem toho je k dispozícii Full HD video 1 080 / 60p a niekoľko režimov časozberov. Wi-Fi, NFC a Snap Bridge je opäť samozrejmosťou, rovnako ako u všetkých novo predstavených COOLPIX.

Nikon Coolpix B500

Béčková rada predstavuje ultrazoomy, alebo ak chcete „bridge-camery“ čiže fotoaparáty s mohutným, pevne vstavaným zoomom tak trochu pripomínajúce zrkadlovky. Coolpix B500 je technologicky nižším modelom bez elektronického hľadáčika, napájaný štyrmi tužkovými batériami alebo nabíjacími akumulátormi.
Relatívne skormné rozlíšenie 16 Mpx na CMOS snímačmi s veľkosťou 1 / 2,3 palcov sľubuje kvalitný obraz dodaný 40-násobným zoomom o rozsahu, ktorý tentoraz začína pomerne veľmi široko (22,5-900 mm) a je vybavený čtyřosým hybridným stabilizátorom VR.
Nikon Coolpix B500 na pultoch svojich predajcov hľadajte buďto v celočiernom prevedení, alebo v kombinácii čierna / červená, prípadne čierna / slivkovo fialová.
Pretože ide o "štartovací" model triedy ultrazoomov, budete sa musieť pri komponovaní svojich fotografií spoľahnúť iba na trojpalcový výklopný LCD displej s rozlíšením 921 000 obrazových bodov. Ako kompenzáciu však výrobca sľubuje až 1 240 snímok urobených na jednu sadu konkrétne lítiových batérií (600-750 snímok pri použití alkalických batérií alebo Ni-MH akumulátorov). Uspokojiť sa však budete musieť s prekladaným videom o kvalite 1 080 / 60i.

Nikon Coolpix B700

Posledná z noviniek medzi COOLPIX opäť patrí do kategórie ultrazoomov, už podľa číselného označenia však prevyšuje predchádzajúci model B500. V čom je iný? CMOS snímač má rovnaké rozlíšenie, ale je typu tzv. Backside Illuminated. Optický zoom nadobudol o polovicu rozsahu - čiže je 60-násobný - hoci sa posunul na počiatočných 24 mm s úctyhodnými koncovými 1 440 milimetrami. Objektív obsahuje štyri ED členy a jeden Super ED prvok, takže o kvalitu zobrazenia by malo byť postarané vrchovatou mierou. Stabilizácia VR s duálnou detekciou "udrží" až 5 EV, aj pri najdlhších ohniskách by ste teda mali bez výrazných problémov urobiť ostré snímky.
Fotoaparát s tak veľkým rozsahom ohnísk už samozrejme vyžaduje hľadáčik. V tomto prípade sa jedná o elektronický zobrazovač o rozlíšení 921 000 bodov, ktorému sekunduje trojpalcový displej LCD na kĺbovom uchytení s rovnakým rozlíšením ako hľadáčik.
Video sľubuje opäť 4K UHD / 30p so stereofónnym zvukom alebo 1 080 / 60p (snímkovej frekvencie 25 / 50p sa nevylučujú) a niekoľko "tajmlapsových" módov. A pozor! Coolpix B700 umožňuje fotografovať do RAWu ...

Nikon D5 a D500

Nikon nezabudol ani na profeisonálov a vážnych záujemcov o fotografiu. Práve naopak. Pripravil pre nich dva úplne skvelé produkty a oba sú považované za vlajkové lode vo svojich kategóriách. Hovoríme o profesionálne plnoformátovej digitálnej zrkadlovke Nikon D5 a o Nikonu D500, špičkovej DX zrkadlovke, ktorá prichádza na trh v čase, keď už takmer nikto nedúfal v nástupcu obľúbenej D300s.

Nikon D5

Nikon D5 má neuveriteľne rýchly a presný autofokus, ktorý pracuje v takmer úplnej tme. Má neskutočný odstup signál / šum, čo v praxi prináša minimum rušivého šumu pri extrémne vysokých citlivostiach. Michael Jurák, fotograf a školiteľ spoločnosti Nikon zdieľa, svoje prvé skúsenosti s týmto fotoaparátom: "Pri prvých testoch som si overil, že s touto zrkadlovkou tma jednoducho prestala byť pre fotografa limitom. Nadchlo ma super rýchle sériové snímanie (12, resp. 14 snímok za sekundu), s ktorým zachytím rozhodujúci moment každej akcie a tiež to, že týchto záberov môžem zaobstarať až 200 v jednej sérii a to dokonca v 14 bitovom RAWu. K tomu až 8100 snímok na jedno nabitie akumulátora. To je sen športového profesionála. "
Fotíte radi reportáže, šport či divoké zvieratá? Všetko, čo sa deje pekelne rýchlo a pri minimálnom osvetlení? Tak práve pre vás je určený tento odolný a výkonný profesionálny fotoaparát.

Nikon D500

Ani D500 nenechá nikoho na pochybách, že tento stroj sa skrátka podaril. Rovnaký AF modul Multicam 20K a procesor Expeed 5 ako u D5, to všetko v DX tele. To znamená, že zaostrovacie body pokrývajú takmer celú plochu hľadáčika. K tomu tzv. crop faktor APS-C snímača, ktorý o polovicu predĺži každý teleobjektív. Kto by nechcel mať 600mm teleobjektív zo svojej štvorstovky? Senzor s vysokým rozlíšením, minimom šumu na vysokých citlivostiach ISO a bez optického low-pass filtra. Malé, ľahko prenosné telo, vyrobené z odolnej hliníkovo-horčíkovej zliatiny. Skvelá ergonómia a nízka hmotnosť tohto tela, v kombinácii s presným meraním expozície a špičkovým autofokusom, predurčuje fotoaparát pre prácu vo vysokých horách a podobných extrémnych podmienkach. Rýchlosť snímania až 10 snímok za sekundu (opäť až 200 vo formáte RAW v sérii), superrýchle automatické zaostrovanie s vysokou citlivosťou -4EV. K tomu 4K UHD video, robí z tohto prístroja ideálny nástroj všetkých fotografov a kameramanov divokej prírody.

Systémový blesk Nikon Speedlight SB-5000

Hoci je rozmerovo o niečo menší - čo je samozrejme nutné brať ako prednosť, nie ako negatívum - môžete nový systémový blesk Nikon Speedlight SB-5000 považovať za nástupcu SB-910, čiže do tejto doby najvyššieho modelu SpeedLight.
SB-5000 prichádza s dvoma základnými novinkami: s možnosťou rádiovej komunikácie, respektíve rádiového odpaľovania a s novo vyvinutým chladením blesku, umožňujúcim "páliť o sto šesť". Aby ste využili vstavané "rádio", musíte mať na fotoaparáte nasadený nový adaptér WR-R10, ktorý zatiaľ, bohužiaľ, podporuje len Nikon D5 a D500. Avšak je dobré vedieť, že v tomto režime dokáže fotoaparát ovládať až šesť skupín bleskov SB-5000. Pokiaľ si vystačíte s polovicou - a "vidíte na seba" -možno využiť dnes už klasický systém CLS, ktorý by mal fungovať aj u starších fotoaparátov. Nový praktický chladiaci systém umožňuje zaobstarať s týmto kompaktným bleskom až 120 expozícií v 5-sekundových intervaloch alebo až 84 expozícií v trojsekundových intervaloch bez rizika prehriatia blesku.
Na záver ešte pár technických údajov:

  • Smerné číslo GN 34,5 (ISO 100, ohnisko 35 mm FX), teda de facto rovnaké ako SB-910
  • Zoomovacia hlava 24-200 mm + 14mm rozptylka
  • Pohyb hlavy smerom nadol v uhle 7 °, smerom nahor v uhle až 90 °, otáčanie v uhle 180 ° doľava a doprava
  • Doba nabíjania 2,6 / 1,8 s (alkalické AA batérie / Ni-MH AA akumulátory)
  • Max. počet zábleskov 150/190 s (alkalické AA batérie / Ni-MH AA akumulátory)

Dvojčatá AF-P DX Nikkor 18-55 mm F3,5-5,6G a ... G VR

      

Prvýkrát v histórii Nikonu sa u objektívov pre zrkadlovky stretávame s označením AF-P. Ono písmeno P znamená, že je objektív vybavený krokovým ostriacim motorom. Vďaka krokovému motoru Nikon zaostrujú oba nové objektívy ticho a sú rýchlejšie ako doteraz. Pri vytváraní snímok s využitím zoomu je možné objekty ihneď a úplne presne zaostriť. Pri natáčaní videosekvencie umožňuje motor plynule presúvať oblasť zaostrovania od objektu k objektu. Pritom pracuje takmer nečujne. Natočené videosekvencie tak nie sú rušené zvukmi zaostrovania objektívu, ktoré síce bývajú nenápadné, ale napriek tomu počuteľné.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie