S OLED TV budete v najlepšej spoločnosti

Uvažujete nad novým televízorom a strácate sa v technológiách? Prezradíme vám dôvody, prečo je OLED atraktívnou voľbou.

LCD televízory sú dnes mainstreamom, hoci nie je vzdialená doba, keď veľkým uhlopriečkam kraľovala plazmová technológia. Tá, aj keď mala svoje „muchy“ – vyššiu spotrebu, vyššiu cenu, kratšiu životnosť, prípadne robustnejšiu konštrukciu, ponúkala podstatne lepší kontrast a úroveň čiernej, čo ju udržiavalo na technologickom výslní. Dnes tu však máme nového lídra - OLED. Ak plánujete kúpu televízora, toto by ste mali vedieť.

Výmena lídrov

Takmer každý má dnes doma LCD televízor, na plazmy sme už zabudli. Zdokonaľovanie LCD panelov prinieslo vysoké rozlíšenie, zlepšenie farieb i celkového obrazu. Vďaka modernejšiemu LED podsvieteniu sa dokonca podarilo zdokonaliť aj stmievanie obrazu a zoštíhliť obrazovky. O slovo sa však hlási high-tech technológia, ktorá sa zdokonaľovala niekoľko rokov. Dnes má tie správne komponenty chutí a vzhľadu, aby sme si ju mohli užívať ako dobré víno.

Ak patríte k fanúšikom technologických noviniek, isto viete, že novým kráľom medzi zobrazovacími technológiami sa stáva OLED (z anglického Organic light-emitting diode, čiže organické, svetlo vyžarujúce diódy). „LED-ky“ v akcii dobre poznáme z displejov lepších smartfónov, alebo kamier, ktoré používajú OLED, prípadne AMOLED technológiu. Vieme si teda názorne predstaviť rozdiel v kvalite obrazu oproti bežným LCD displejom.

Nie je to len „pánske huncútstvo“?

Podstatne výraznejšie ako pri smartfónoch a tabletoch sa však prejavia výhody a unikátne vlastnosti OLED technológie pri veľkých uhlopriečkach obrazoviek televízorov.

„Je to zbytočne drahé!“, môže znieť jeden z argumentov, prečo siahnuť radšej po novom LCD TV paneli. Rozširujúca sa produkcia však už znížila ceny OLED televízorov na prijateľné úrovne. Nájsť model aj za dostupnú cenu preto nebude problém. Iste, ako každá nová top technológia, aj OLED obrazovky sú drahšie, ako LCD, ktoré sa predávajú a vyvíjajú už mnoho rokov. Za tento cenový rozdiel však OLED oproti LCD ponúka neprehliadnuteľnú pridanú hodnotu v špičkovej kvalite obrazu. Najlepšie bude, ak sa zastavíte priamo v niektorej z našich predajní, kde tento rozdiel spoznáte na vlastné oči.

„Vypaľujú sa pixely a životnosť obrazovky je krátka“, môže vám zase tvrdiť nejaký „expert“, poukazujúci na nevýhody OLED. Pravda je taká, že sa už podarilo fyzickú životnosť OLED panelov predĺžiť ďaleko za hranicu ich morálnej životnosti. Aj pri intenzívnom dennom sledovaní vydržia bez problémov viac ako 10 rokov.

Kam s ním? Na stenu!

Jednou z charakteristických vlastností OLED obrazoviek je, že na rozdiel od LCD panelov nepotrebujú zdroj podsvietenia. V OLED displejoch totiž každý jeden pixel svieti svojím vlastným svetlom (tvorí ho červená, zelená a modrá LED).

OLED preto umožňuje väčší kontrastný pomer ako LCD a taktiež oveľa väčší pozorovací uhol, pretože pixely vyžarujú svetlo priamo. Kľudne sa na OLED televízor môžete pozerať aj zboku, vôbec si ho nemusíte natočiť. Farba pri OLED televízoroch je excelentná a zároveň prakticky nezávislá od uhla pohľadu, takže pri pozeraní obrazu na OLED obrazovke okamžite vidíte, že „čosi je inak“.


Keďže OLED panel nepotrebuje vrstvu s podsvietením, umožnilo to konštrukciu extrémne tenkých obrazoviek. Oproti nim sú aj najlepšie LED LCD panely „robustnými monštrami“. Štíhlosť obrazoviek sa premietla aj do ich nižšej hmotnosti. Táto štíhlosť (na trhu nájdete OLED obrazovky aj s hrúbkou len okolo 5 mm) robí z OLED TV ideálnych adeptov na nástenné inštalácie. Takýto televízor s 55“, alebo väčšou uhlopriečkou pôsobí na stene impozantným dojmom a stane sa dominantnou dekoráciou vašej obľúbenej miestnosti.

V niektorých modeloch výrobcovia umiestnili riadiacu elektroniku, tunery a reproduktory mimo tela obrazovky, do samostatného externého boxu, ktorý je s OLED panelom prepojený len nenápadným plochým káblom. Samotnú supertenkú obrazovku môžete potom doslova prilepiť na stenu pomocou magnetického držiaka. Namiesto obrazu môžete mať rovno „fototapetu“!

Fandíte športu? OLED je jasným favoritom!

Bežný televízor zobrazuje 50 polobrázkov za sekundu, čo pohodlne stačí na potlačenie blikania obrazu. Pri rýchlo sa pohybujúcich detailoch naprieč obrazovkou (napríklad hokejový puk, lopta a pod.) však môže v kombinácii s odozvou zobrazovacej technológie dochádzať k určitým nedokonalostiam v obraze. Aj preto sa výrobcovia u lepších modelov TV snažia zvýšiť snímkovú frekvenciu.

OLED televízory v tomto smere nemajú žiadny problém a ani konkurenciu. Kým LCD TV dosahujú odozvu od 1 do 16 ms a snímkovaciu frekvenciu v rozmedzí 60-480 Hz, OLED môže dosahovať až 100x kratšiu odozvu (teoreticky až 0,01 ms). Jednoducho povedané, lepšieho partnera pre športové prenosy nenájdete.

Dokonalosť neexistuje, alebo...?

Aj keď sa výrobné postupy za posledné roky zdokonalili, cena OLED televízorov stále zahŕňa istú prémiovú prirážku. Tak to pri technických novinkách býva. Po pár rokoch na výslní, však LCD obrazovky dostávajú zdatného súpera, ktorý postupne obsadzuje segment špičkových modelov s uhlopriečkami nad 50 palcov. V novej kvalite a v podstatne väčších rozmeroch obrazoviek sa tak OLED stáva prémiovou technológiou, akou bola pred časom plazma.

Váhate, či nesiahnuť radšej po LCD televízore a ušetriť nejakú stovku na dovolenku? Pri výbere zájazdu to môže byť relevantný argument, ale televízor s vami bude dlhé roky. Prečo teda neinvestovať do niečoho, čo nebude možno o pár rokov technicky zastarané a urobí vám radosť s každou rozžiarenou obrazovkou?
 

Pozrieť OLED televízory
 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie