Spotreba energie: Ceny rastú, skroťte najväčších žrútov elektriny

Spotreba energie: Ceny rastú, skroťte najväčších žrútov elektriny

Retro je fajn. Ale nie vtedy, keď ide o domáce spotrebiče. Ak máte doma chladničku alebo práčku, ktoré pamätajú ešte minulý režim, zrejme vám z peňaženky zbytočne ťahajú peniaze navyše.

S rastúcimi cenami energií sa oplatí skontrolovať všetky domáce spotrebiče. A v prípade tých, ktoré „žerú“ najviac, rozmýšľať nad ich výmenou. Jednorazová investícia do nového vybavenia vám do domáceho rozpočtu dokáže vrátiť nemálo eur ročne. Prečítajte si, za čo v domácnosti míňame najviac a koľko je možné ušetriť.

Chladnička: Výmena za úspornejšiu sa odrazí na spotrebe energie

Chladnička patrí k najväčším žrútom elektriny v domácnosti. Je zapnutá 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Jej každodenná prevádzka je nevyhnutná pre fungovanie každej rodiny. Najmä staré chladničky však ťahajú viac energie, než je nutné. Podľa rôznych odhadov spotreba chladničky tvorí 24 % z celkových nákladov na elektrinu v domácnosti.

Preto, ak by ste mali vymeniť jeden spotrebič, začnite práve chladničkou. Novšia a úspornejšia chladnička totiž znamená, že vám v peňaženke zostane navyše niekoľko desiatok eur ročne.

U starších chladničiek, vyrobených pred rokom 2000, bola bežná spotreba 450 kWh za rok. Udržať v chode takúto chladničku vás môže stáť aj 200 € ročne.

Nové chladničky majú spotrebu niekoľkonásobne menšiu. Na trhu nájdete chladničky so spotrebou do 100 kWh za rok. Prevádzka takej chladničky vás ročne bude stáť zhruba 40 €.

Aj medzi veľkými kombinovanými chladničkami nájdete úsporné modely, ktoré ponúkajú rôzne ekonomické režimy.

Pri výbere novej chladničky sa preto zamerajte na jej energetický štítok a odhadovanú ročnú spotrebu energie. To sú údaje, ktoré výrobca musí uvádzať. Ukážu vám priemernú ročnú spotrebu elektriny. Tá skutočná sa síce môže málinko líšiť, ale získate predstavu o tom, koľko za prevádzku spotrebiča zaplatíte.

Práčka: Skontrolujte rok výroby. Peňaženka i merač spotreby energie vám poďakujú

Rovnako, ako pri chladničkách, aj pri práčke platí, že je to jeden z najpoužívanejších domácich spotrebičov. Kvalitné práčky vydržia niekoľko rokov, lenže tie staršie trpia práve tým, že potrebujú zbytočne veľa energie na prevádzku. Neponúkajú žiadne eko programy, neumožňujú presnejšie nastavenie teploty, otáčok alebo doby prania, a tak sa každý cyklus neúmerne predraží.

Zvlášť pre rodiny s deťmi predstavuje pranie takmer každodennú činnosť. Rozhodne sa teda oplatí obzrieť sa po novšom a úspornejšom modeli. Ak vám v kúpeľni ešte skáče stará tatramatka, tak je naozaj ten pravý čas na jej výmenu.

Rovnako, ako pri každom elektrospotrebiči, sa aj pri kúpe práčky pozerajte na energetický štítok a vyberajte ideálne práčky z kategórie A – teda najúspornejšie. Pri práčke nájdete aj ďalší dôležitý údaj, a to spotrebu elektriny na 100 pracích cyklov.

Úsporné práčky sa pýšia maximálnou spotrebou okolo 50 kWh na 100 praní. A dostanete sa aj nižšie. Výrobca neuvádza, koľko elektriny spotrebuje ročne, ale za jedno pranie. Čo dáva väčší zmysel, pretože, na rozdiel od chladničky, práčka nie je v prevádzke neustále.

Pokiaľ si vyberiete úspornú práčku so spotrebou okolo 33 – 46 kWh za 100 cyklov, na jedno pranie spotrebujete elektrinu za pár centov.

dotextu

Televízor: Tvorí skoro tretinu spotreby energie v domácnosti

Vyzerá nenápadne, často ani nevnímate, že je zapnutá. A pritom zhltne takmer tretinu celkovej spotreby elektriny za rok.

A to najmä preto, že si ju púšťate ako kulisu pri iných činnostiach – varení, upratovaní alebo žehlení.

Technológie idú neustále vpred, a tak sa výrobcovia snažia, aby novšie modely prinášali nielen lepší obraz, ale aj menšiu spotrebu energie. Platí, že staré televízie spotrebujú viac elektriny ako tie nové. Svoju úlohu v spotrebe hrá aj veľkosť uhlopriečky a typ displeja.

Asi najhoršie sú na tom plazmové televízory. Ak máte ešte taký doma, je čas uvažovať nad výmenou.

Dobre na tom nie sú ani staršie LCD televízie. Oproti novším LED televízorom spotrebujú o 35% viac elektriny.

Pri výbere televízora sa preto zamerajte na jeho spotrebu udávanú výrobcom.

Úsporné televízory zoženiete so spotrebou od 12 do 293 kWh. Pri televízii vám údaj o spotrebe ukazuje, koľko elektriny potrebuje na 1 000 hodín prevádzky.

Spotrebu televízora tak najviac znížite tým, že sa ju naučíte správne vypínať a obmedzíte jej sledovanie. Ideálne je si ju púšťať vtedy, keď sa programu skutočne venujete, a nezapínať ju ako zvukovú kulisu.

Stolný počítač vymeňte za notebook a ušetríte na spotrebe energie

Ušetriť sa dá aj pri práci alebo hraní hier. Bez počítača sa skrátka nezaobídete. Ak často pracujete z domu bežných osem hodín, potom sa výmena stolného počítača za úspornejší notebook rozhodne oplatí.

Rozdiely v spotrebe sú totiž niekoľkonásobné. Niekedy sa uvádza 4× menšia spotreba pri notebooku ako pri stolnom počítači.

Aj pri jednotlivých notebookoch však nájdete rozdiely v spotrebe. Väčšinou platí poučka, že čím výkonnejší notebook, tým viac energie spotrebuje.

Preto medzi najväčšie žrúty patria herné notebooky. Tie majú totiž okrem výkonného procesora, ešte samostatnú grafickú kartu, ktorá pri chode spotrebuje pomerne dosť energie.

Hodina intenzívneho hrania tak stojí viac ako bežná kancelárska práca vo Worde alebo surfovanie na internete.

V porovnaní s ostatnými spotrebičmi tvorí spotreba notebooku skôr menšiu časť účtu za energie. Pokiaľ však máte stále klasickú PC zostavu so starším monitorom, zamyslite sa nad výmenou za praktickejší, skladnejší a úspornejší notebook.

Rovnako ako pri televízii, nezabúdajte notebooky pravidelne vypínať. Jednak im dlhodobý režim spánku nesvedčí, a tiež sa vám to môže dosť predražiť.