Nové energetické štítky od marca 2021

Nové energetické štítky od marca 2021

Európska komisia schválila novú podobu energetických štítkov. Zistite, aké zmeny nás čakajú a ktorých šiestich skupín výrobkov sa týkajú.

Nové energetické štítky: Nové pravidlá zjednodušia nákup

Európska komisia schválila a prijala novú podobu energetických štítkov vrátane ich vizuálnej identity. Nové označenie zákazníci nájdu na skupine šiestich vybraných produktov vo všetkých kamenných obchodoch aj na e-shopoch v marci 2021.

Možno si hovoríte, že vás táto zmena pri nákupe iba popletie. Ak sa však na nové riešenie pozriete bližšie, zistíte, že váš výber naopak veľmi uľahčí. Zo spotrebičov zmizne mätúce označenie so znamienkom „+“ a prejde sa opäť k jednoduchšej škále písmen A–G.

U nás v Nay.sk zmenu vítame, lebo zákazníci sa lepšie zorientujú pri nákupe a výrobcovia dostanú príležitosť pre výrobu inovovaných spotrebičov, ktoré budú šetriť prírodu i peňaženku.

Čo je energetický štítok a prečo sa mení

Energetický štítok je označenie elektrických spotrebičov, ktoré informuje o energetickej náročnosti produktu. V Európskej únii sa povinne používa od roku 2001. Na štítku musí byť uvedená hlavne energetická náročnosť výrobku a ročná spotreba energie.

Vedeli ste, že až 85 % spotrebiteľov sa pri nákupe nových elektrospotrebičov rozhoduje podľa informácií na týchto štítkoch? Energetický štítok teda nie je iba úradnícka formalita.

Príklad z praxe

Do roku 2020 boli zákazníci zvyknutí na energetické štítky so škálou písmen od A do G, pričom skupina A bola ešte rozdelená na tri ďalšie energetické triedy A+, A++, A+++. Toto rozdelenie nás priviedlo do situácie, kedy sa väčšina výrobkov na trhu pohybuje v prvých troch triedach. A to je pre spotrebiteľov mätúce.

Predstavte si, že si idete kúpiť práčku. V dobrej viere, že kupujete energeticky menej náročný a úsporný spotrebič, siahnete po pračke z triedy A +. Na prvý pohľad to vyzerá ako dobrá voľba. Avšak trieda A + je podľa starého systému až tretia najúspornejšia. Čo znamená, že táto práčka je priemerný, ale skôr menej účinný výrobok. To už tak fajn nevyzerá, že?

S účinnosťou od 1. marca 2021 preto dochádza k návratu starého dobrého spôsobu označovania energetickej náročnosti pomocou písmen A–G.

Akých spotrebičov sa týkajú nové energetické štítky?

Zmena pôvodných štítkov

Nové povinne štítkované spotrebiče

  • Komerčné chladiace zariadenia s priamou predajnou funkciou (chladničky v predajniach a predajné automaty)

Až pôjdete nakupovať, nezľaknite sa. Spolu so zmenou štítkovania sa menia aj nároky na jednotlivé triedy. Väčšina súčasných najúspornejších výrobkov, teraz označených triedou A +++, prejde do kategórie B až D. Ale rozhodne to nie je kvôli tomu, že by sa zrazu ich energetická účinnosť zhoršila. Tento krok umožní výrobcom svoje produkty inovovať a zlepšovať tak, aby mohli byť zaradené do lepšej energetickej triedy podľa nových a platných parametrov.

QR kódy a databáza výrobkov: Viac informácií pre spotrebiteľa

Ďalšou novinkou, s ktorou EÚ prichádza, je nová vizuálna identita energetických štítkov, ktorá prinesie zákazníkom ešte viac informácií o spotrebiči. Povinne sa na štítku objavia údaje o spotrebe vody na každý umývací alebo prací cyklus, o skladovacej kapacite alebo o vydávanom hluku.

Zároveň bude každý štítok obsahovať QR kód, ktorý po načítaní smartfónom na displeji zobrazí ďalšie doplňujúce nekomerčné údaje.

Táto šikovná vymoženosť bude dostupná vďaka sprístupneniu databáza EPREL z anglického European Product Database for Energy Labelling. V nej má každý výrobca povinnosť registrovať svoje výrobky (s dátumom uvedenia na trh od augusta 2017). Nájdete v nej aj podrobnú technickú dokumentáciu (tú poznáme ako malú knižočku, ktorá je k dispozícii v krabici výrobku).

Ekodizajn: Už žiadne zbytočné plytvanie

S udržateľnosťou a efektívnym využívaním zdrojov súvisí aj nové nariadenie o Ekodizajne. EÚ prijme ďalších 11 nariadení, ktoré kladú dôraz na opraviteľnosť výrobkov, dostupnosť náhradných dielov aj uľahčenie demontáže a recyklácie, akonáhle skončí životnosť výrobku.

V Nay.sk máme z tohto nariadenia obrovskú radosť! V praxi to totiž znamená, že keď sa vám po 5 rokoch rozbije maličká súčiastka vo vysávači, už od opravára nebudete počuť, že kúpiť si nový vyjde lacnejšie ako oprava.

Informačná kampaň vás pripraví na zmenu

Ide o dôležitú zmenu a Európska únia podľa toho koná. Začiatkom roka 2021 prebehne veľká informačná mediálna kampaň, ktorá objasní všetky chystané zmeny. Tie teda nezaskočia ani výrobcov, ani zákazníkov. Ak plánujete nákup nových elektrospotrebičov, môžete do marca 2021 nakupovať podľa pôvodných štítkov, alebo si počkať na vylepšený systém.