Sušička ovocia: Zvládne sušiť aj huby, bylinky či mäso

Sušička ovocia: Zvládne sušiť aj huby, bylinky či mäso

Leto praje čerstvému ovociu a zelenine. Neraz sa stane, že konáre prevísajú pod ťarchou ovocia a vy nestíhate zbierať a spracovávať plody vašej záhrady. A opäť sa zamýšľate nad tým, čo urobiť so všetkým tým ovocím a zeleninou. Vyskúšajte sušičku na ovocie. Poradíme, ako správne vybrať.

Sušička na ovocie: Uchová porciu zdravia na horšie časy

 

Sušička na ovocie predstavuje ideálny spôsob, ako uchovať prebytky, ktoré nestíhate zjesť. Výhodou sušeného ovocia je, že si zachová takmer všetky vitamíny a minerálne látky. Na rozdiel od kompótov alebo džemov, vám v prípade sušeného ovocia poďakuje aj vaše zdravie. Nemusíte pridávať žiaden cukor navyše. Sušenie totiž predstavuje samo o sebe dostatočnú konzerváciu. Sušením ovocie nestráca ani vlákninu. Stačí si zobnúť zopár kúskov a rýchlo doplníte potrebnú energiu, zaženiete chuť na sladké a navyše vláknina vás dobre zasýti.

 

dotextu NAY

 

Ako vybrať sušičku na ovocie

Vyznať sa v bohatej ponuke a vybrať si takú sušičku na ovocie, ktorá vám bude najviac vyhovovať, nie je zložité. Stačí, ak si ujasníte niekoľko základných údajov.

 

  • Množstvo ovocia, ktoré chcete v sušičke sušiť naraz.
  • Či plánujete sušiť pravidelne alebo raz za čas.
  • Či chcete sušiť aj ďalšie potraviny ako mäso, bylinky alebo huby.
  • Či si postrážite dobu sušenia sami alebo sa spoľahnete na časovač.

 

Keď viete, koľko, kedy a čo chcete sušiť, môžete sa pozrieť na jednotlivé parametre sušičiek na ovocie, ktoré vám s výberom pomôžu.

 

  • Počet roštov – je kľúčový pri výbere sušičky ovocia. Počet roštov vám ukazuje celkovú kapacitu sušičky. Jednoducho vám hovorí, koľko ovocia, mäsa, húb alebo byliniek do nej môžete naraz vložiť. Najčastejšie narazíte na sušičky ovocia so 4 – 6 roštmi. Hodia sa na bežné domáce sušenie. Musíte však rátať s tým, že ak sa vám toho urodí viac, budete musieť sušičku zapínať opakovane, kým všetko vysušíte. Sušičky ovocia so 7 – 14 roštami pojmú slušnú porciu ovocia alebo mäsa naraz a ušetríte tak čas i prácu.
  • Výkon sušičky na ovocie – od výkonu závisí doba sušenia. Čím vyšší výkon sušička ovocia má, tým kratšiu dobu bude sušiť. Výkonnejšia sušička však spotrebuje o niečo viac energie. Pre častejšie sušenie väčšieho množstva ovocia vyberajte sušičku s výkonom medzi 500 – 1 000 W. Výkonné sušičky sa hodia na potraviny, kde je veľa vody – slivky, marhule, hrozno. Výkonnú sušičku oceníte aj v prípade, že sa pustíte do sušenia mäsa. A to nielen pre seba, ale napríklad aj pre svojich zvieracích miláčikov.
  • Možnosť regulovať teplotu – väčšina moderných sušičiek túto funkciu ponúka. Rôzne potraviny vyžadujú rôznu teplotu sušenia. Hodí sa pri sušení iných potravín než ovocia. Ovocie väčšinou sušíte na teplote okolo 55 °C. Mäso potrebuje teplotu 65 °C a vyššiu. A naopak, bylinky vďaka menšiemu obsahu vody si vystačia s teplotou okolo 35 °C. Huby väčšinou vyžadujú teplotu okolo 50 °C. Vo väčšine sušičiek nájdete okrem klasických roštov aj špeciálne sitko na sušenie byliniek. Vďaka nemu nebudú bylinky prepadávať.
  • Sušičky ovocia s časovačom – vďaka časovaču bude sušenie ešte jednoduchšie a pohodlnejšie. Na displeji stačí nastaviť začiatok a koniec sušenia a máte hotovo. Nemusíte mať obavy, v každom návode nájdete približný čas sušenia konkrétnych potravín. Postupne sami vychytáte, koľko sušenia tá-ktorá potravina potrebuje.

Ako sušiť v sušičke: Naučíte sa základy

Sušenie patrí medzi najjednoduchšie formy konzervácie potravín. Nemusíte nič zložito pripravovať a nepotrebujete žiadne ďalšie ingrediencie. Nič nemixujete, nemiešate, nevážite a nevaríte. Oproti zaváraniu alebo výrobe marmelád je to hračka. Sušičku stačí kedykoľvek počas roka vytiahnuť a pripraviť si obľúbené ovocie, zeleninu, huby, mäso alebo bylinky.

Jednotlivé druhy potravín vyžadujú máličko iný prístup v sušení, zvládnete to však raz-dva.

  • Sušenie jabĺk – olúpané alebo so šupkou, kedykoľvek počas roka. Jablká stačí nakrájať na mierne hrubšie plátky a rovnomerne rozložiť do sušičky. Sušenie jabĺk vám podľa výkonu sušičky zaberie 8 – 15 hodín. A teplota sušenia sa najčastejšie pohybuje okolo 58 °C.
  • Sušenie paradajok – ideálna pochúťka. Môžete ich chrúmať len tak samotné, naložiť do oleja či pridávať do varenia a vykúzlite z nich aj skvelú nátierku. Paradajky nakrájajte na kolieska a rovnomerne rozprestrite na rošty. Pred sušením môžete odstrániť semienka. Sušenie paradajok vám zaberie zhruba 5 – 9 hodín. A teplotu sušenia nastavte na 52 °C.
  • Sušenie sliviek – ovocie, ktoré je ideálne sušiť vcelku. Pred sušením môžete aj nemusíte vybrať kôstku. Slivky vyžadujú pri sušení dostatok priestoru, takže sa hodí väčšia sušička. Alebo môžete jeden rošt vybrať a vytvoriť tak viac priestoru. Slivky v sušičke pobudnú pokojne aj 20 hodín. A najviac im svedčí teplota medzi 50 – 60 °C.
  • Sušenie mäsa – mäso dajte pred sušením na chvíľu do mrazničky, bude sa vám ľahšie krájať. Snažte sa narezať naozaj tenké plátky. Vyberajte mäso s čo najmenším podielom tuku. Tuk sa totiž suší pomerne dlho a aj po vysušení predstavuje riziko. Tučné mäso je náchylnejšie na skazenie a nevydrží tak dlho. Ideálne preto na sušenie vyberajte napríklad chudé hovädzie zadné, kuracie alebo morčacie prsia. Prípadne aj zverinu. Mäso môžete podľa chuti okoreniť. Pri sušení mäsa pre domácich miláčikov naopak korenie nepoužívajte. Mäso si v sušičke pobudne zhruba 8 – 12 hodín. A vyžaduje vyššie teploty pokojne až okolo 70 °C.

Ako dlho sušiť ovocie v sušičke

Pri sušení pamätajte na to, že čas a teplota závisia od typu sušičky na ovocie, jej veľkosti a tiež výkonu. Každý výrobca k sušičke prikladá praktický návod, kde nájdete odporúčanú dobu sušenia aj teplotu. Praxou sami najlepšie zistíte, ako najlepšie tú-ktorú potravinu sušiť.

Nemusíte sa báť, že by sušička ovocia zruinovala váš rodinný rozpočet. Pozrieť si môžete napríklad sušičky ovocia do 60 eur, kde nájdete kvalitné a výkonné sušičky s dostatočným počtom roštov.

 

 

Ako skladovať sušené ovocie

Jedinou podmienkou skladovania sušeného ovocia, mäsa, húb a byliniek je, aby sa k potravine nedostala žiadna vlhkosť. Na uchovanie sú preto ideálne dózy a nádoby. Vyskúšať môžete aj papierové alebo špeciálne látkové vrecká. Nezabudnite občas skontrolovať, či sa niekde nezačína tvoriť pleseň alebo sa v sušených potravinách neobjavili škodcovia. Miesto, kam svoje sušené dobroty uložíte, by malo byť dobre vetrané a suché. Vlhkú a studenú pivnicu nechajte radšej zavareným uhorkám.

TIP: Nenechajte nič na náhodu a pripravte si maškrty na zimu pre seba i mňamky pre svojich domácich miláčikov. Pozrite si ponuku sušičiek ovocia overených značiek: sušičky ovocia Eta, sušičky ovocia Concept, sušičky ovocia Klarstein a ďalšie.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.