Všetko, čo potrebujete vedieť o HDR

Všetko, čo potrebujete vedieť o HDR

3D technológia je pomaly na ústupe a pomyselnú pochodeň preberá HDR (vysoko dynamický rozsah zobrazenia). Jeho výsledný efekt je jasne viditeľný (na rozdiel od jeho predchodcu, ktorý sa nezaobišiel bez špeciálneho vybavenia). V prospech HDR vystupuje aj štúdiami dokázaná skutočnosť, že ľudia lepšie vnímajú rozsah farieb, než zvyšujúce sa rozlíšenie obrazovky. Tu vám stručne prinášame užitočné informácie o HDR.

Čo je to HDR?

HDR (High Dynamic Range) je technológia prinášajúca neuveriteľný kontrast, realistické farby a bezkonkurenčne ostrý obraz. Disponuje širším rozsahom jasu než štandardný dynamický rozsah (SDR = Standard Dynamic Range).
Dva najdôležitejšie faktory pri sledovaní televízneho obrazu sú kontrastný pomer, resp. rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom na obrazovke, a farebná ostrosť, ktorá tvorí základ pre podobnosť farieb na obrazovke a v skutočnosti. HDR oboje do veľkej miery rozširuje.

Pre praktické pochopenie:
Ak položíte vedľa seba dva televízory, pričom jeden z nich má lepší kontrastný pomer a ostrejšie farby a druhý má vyššie rozlíšenie (viac pixelov), prvý bude mať v porovnaní s druhým obraz prirodzenejší a reálnejší, aj napriek nižšiemu rozlíšeniu. Inak povedané, rozlíšenie vo Full HD s excelentným kontrastom a farbami vždy porazí 4K rozlíšenie s priemerným kontrastom a farbami.

Foto HDR nie je TV HDR

HDR funkcia vám môže byť známa už z digitálnych fotoaparátov, pričom od televízneho HDR sa výrazne odlišuje. Pri fotoaparátoch ide o kombináciu snímok s rôznou expozíciou, kde sa vytvorí obrázok s veľmi širokým jasovým a kontrastným rozsahom. Pri televízoroch je výsledkom taktiež obraz s vysokým kontrastom a maximálnym jasom, ale v tomto prípade nejde o žiadne dopočítavanie. Systém HDR v televízii sa v podstate snaží na obrazovku preniesť obraz s rovnakými parametrami, s akými bol zachytený filmovými či digitálnymi kamerami. Preto televízory s HDR ponúkajú realistickejší a prirodzenejší obraz, než súčasné HD televízory.

Ako je to s káblami a konektormi?

Dobrá správa: pre HDR nebudete potrebovať žiadne nové káble. Súčasná rýchlosť HDMI káblov je dostačujúca a mala by automaticky podporovať verziu 2.0a, potrebnú pre HDR. Platí to, samozrejme, len v prípade, že výrobca HDMI kábla dodržal špecifikácie pri výrobe, t. j. schopnosť preniesť aj celú novú prenosovú šírku. Aktuálne najviac využívajúce HDMI káble vo verzii 1.4 by v tomto smere nemali mať žiaden problém.
Súčasné zariadenia s podporou HDMI 2.0 (napr. 4K Blu-Ray prehrávač) pri prechode na HDMI 2.0a nevyžadujú hardvérový upgrade, postačí im softvérový. Bude závisieť od konkrétnych výrobcoch, či vydajú nový firmvér pre tie-ktoré produkty.

Netflix s HDR

Používatelia môžu vďaka Netflixu sledovať viac ako 125 miliónov hodín televíznych programov, vrátane seriálov, dokumentárnych a hraných filmov. Obraz s HDR už niektoré televízne relácie ponúkajú práve prostredníctvom tejto streamovacej služby, ktorá je od januára 2016 dostupná aj u nás na Slovensku. (Napr. prvá séria seriálu Marco Polo alebo druhá séria Daredevil.) Treba mať ale na zreteli, že HDR obsah nie je kompatibilný s SDR zariadeniami. Netflix to vyriešil po svojom, ponúka oba varianty, pričom ten správny pre vaše zariadenie vyberie automaticky. Poprední predstavitelia služby Netflix sa vyjadrili, že v budúcnosti nechcú ísť cestou zvyšovania „hustoty“ pixelov, ale skôr jeho „kvality“, čo vyjadruje vysoký dynamický rozsah, na rozdiel od 8K rozlíšenia. HDR prináša širší rozsah osvetlenia scén a rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom. Výsledný obraz sa potom približuje reálnemu životu. 

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.