Vyznajte sa v najpoužívanejších redukciách, konektoroch a kábloch
Vyznať sa v kábloch, konektoroch a redukciách je zložité. HDMI a USB určite poznáte, ale na čo slúži DisplayPort, Thunderbolt alebo XLR kábel? V článku vám prinášame základný prehľad, na čo rôzne káble slúžia a konkrétne príklady, na aké zariadenia sa redukcie najčastejšie využívajú.
Káblov, ktoré spájajú elektronické zariadenia je množstvo a každé zariadenie môže podporovať iný typ. Aj navonok rovnaké káble, ako príklad si zoberme známe HDMI, sa od seba líšia verziami, staršie zvládnu preniesť Full HD obraz a u novších si pozriete film aj v 8K rozlíšení. Ale čo robiť, keď ich je toľko typov, že máte z toho chaos? Prinášame vám základný prehľad tých najpoužívanejších a na čo slúžia.
Prehľad najpoužívanejších káblov a ich konektorov
Káble: Cesta, po ktorej prechádzajú vaše dáta
Káble sú v podstate ako diaľnice, ktoré dokážu preniesť dáta, obraz, zvuk alebo energiu medzi dvoma zariadeniami. Každý kábel má na začiatku a na konci konektor, ktorý sa zapája do zariadenia. Môže byť buď samec (zástrčka, ktorá sa zasúva) alebo samica (zdierka, do ktorej sa kábel pripája).
Rôzne typy audio káblov prenášajúcich zvuk
Ak ste milovníkom hudby, určite poznáte ten najznámejší kábel s 3.5 mm jackom, s ktorým si spojíte slúchadlá alebo reproduktory s notebookom a pasuje takmer do každého zariadenia. Menej rozšírený, určený viac pre profesionálov v oblasti hudby, je kábel s 6,3 mm jackom, ktorý poskytuje vyššiu kvalitu zvuku. Profesionáli v štúdiách využívajú XLR kábel, ktorý je odolný voči rušeniu.
V prípade, že máte doma staršie audio zariadenie, tak z neho trčia farebné cinch (RCA) káble. Najčastejšie čierne, červené alebo biele, ktoré prenášajú stereo zvuk. Tieto všetky káble, o ktorých sme písali, sú analógové, existujú však aj digitálne káble, čo znamená, že zvuk je zakódovaný ako séria núl a jednotiek.
Digitálne káble sú vo všeobecnosti ideálne na prenos vysokokvalitného zvuku, najmä na dlhšie vzdialenosti. Sem patrí optický kábel, ktorý je veľmi odolný voči rušeniu a umožňuje veľký prenos dát. A tiež koaxiálny kábel, ktorý je však náchylnejší na rušenie.
Video káble prenášajú obraz a väčšina aj zvuk
Video káble sú základom pre každé moderné zariadenie (pokiaľ teda nepreferujete bezdrôtovú domácnosť), či chcete sledovať film, prezentovať projekt na projektore, alebo si pripojiť hernú konzolu k TV.
Asi najznámejším je HDMI kábel, ktorý dokáže preniesť kvalitný obraz aj zvuk a podporuje ho väčšina zariadení. HDMI sa od seba odlišujú verziami:
- HDMI 1.4: Starší štandard, vhodný pre základné 4K zobrazovanie pri nízkych frekvenciách do 30 Hz
- HDMI 2.0: Výrazne lepší výkon pre 4K s vyššou frekvenciou do 60 Hz a podporou HDR, ideálny pre moderné 4K televízory.
- HDMI 2.1: Najnovšia verzia umožňujúca sledovať pohodlne 8K filmy pri vysokej 120 Hz obnovovacej frekvencie s podporou funkcií pre hráčov – eARC, VRR, ALLM.
Starší si spomenú na veterána – VGA kábel, ktorý dokáže prenášať analógový obraz bez zvuku, na dnešnú dobu v nízkej kvalite. Pri starších zariadeniach sa môžete stretnúť aj s DVI káblom, ktorý prenáša digitálny obraz vo vysokej kvalite, no bez zvuku. Podobne aj Scart kábel bol populárny pri televízoroch a DVD prehrávačoch, pretože dokáže prenášať analógový obraz aj zvuk, no dnes je už zastaraný.
Najmä novšie počítačové monitory môžete s PC prepojiť DisplayPort káblom, ktorý podporuje vysoké rozlíšenie a jeho obnovovacia frekvencia je vyššia ako u HDMI. Je ideálny pre hráčov hier alebo profesionálov pracujúcich s grafikou.
Dátové káble: Tečú nimi kvantá dát
Dátovými káblami tečú gigabajty našich dát medzi rôznymi zariadeniami, ale dokážete nimi tiež nabiť elektronické zariadenia. Každý v živote počul o najuniverzálnejšom dátovom kábli – USB.
USB kábel môže mať tradičný plochý USB-A konektor, hranatý USB-B konektor využívaný najmä v tlačiarňach a moderný obojstranný USB-C konektor s vysokou prenosnou rýchlosťou.
Tento typ kábla sa vyvíja s cieľom zvyšovať rýchlosť prenosu dát, zlepšovať energetickú účinnosť a kompatibilitu. Máme niekoľko typov konektorov USB:
- USB 2.0: Vhodný na pripojenie pomalších periférií, ako sú myši, klávesnice, tlačiarne. (rýchlosť prenosu dát má 480 Mbps).
- USB 3.0: Rýchlejší prenos dát pre externé disky, flash disky a iné zariadenia vyžadujúce vyššiu rýchlosť. (rýchlosť prenosu dát 5 Gbps).
- USB 3.1: Dvojnásobná rýchlosť a výkon, zameraný hlavne na moderné USB-C zariadenia. (rýchlosť prenosu dát: generácia 1 do 5 Gbps a generácia 2 do 10 Gbps)
- USB 3.2: Najnovší štandard s extrémne rýchlym prenosom dát a lepšou podporou viacerých zariadení. (V závislosti od generácie až do 20 Gbps)
Pre pripojenie zariadení, napríklad vášho routera do počítačovej siete, slúžia ethernetové káble. Alebo si ho prepojíte s vaším PC, aby ste mali stabilný internet bez výpadkov.
Majitelia iPhonov 14 a starších určite poznajú Lightning kábel. Tu treba poznamenať, že od 15. generácie iPhonov upustil Apple od Lightning a prešiel na USB-C. Pri dátových kábloch stojí za zmienku určite Thunderbolt, umožňujúci prenášať širokú škálu dát, vrátane videa, zvuku, údajov a dokonca aj napájania.
Redukcie: Mosty medzi nekompatibilnými svetmi
Občas je skrátka potreba spojiť niečo, čo k sebe nepatrí, a to nám umožní práve malý mocný nástroj – redukcia. Je to adaptér na zariadenie, ktorý umožňuje prepojiť dva rozdielne typy konektorov alebo portov. Redukcií je na trhu veľké množstvo, prinášame vám najbežnejšie príklady, na čo sa používajú.
Ako vybrať správnu redukciu?
- Identifikujte, aké porty majú vaše zariadenia.
- Uistite sa, že redukcia podporuje požadovanú funkčnosť (napríklad prenos obrazu, zvuku alebo dát).
- Skontrolujte kompatibilitu so značkou a modelom vášho zariadenia.
Príklady často používaných redukcií
Audio redukcie:
- Lightning na 3,5 mm jack – Majitelia iPhonov 14 a starších, ktorí nechcú využívať bezdrôtové AirPods slúchadlá, jednoduchou redukciou pripoja drôtové slúchadlá s 3.5 mm jackom.
- USB-C na 3,5 mm jack – Moderné Android smartfóny a iPhony od generácie 15 disponujú USB-C konektorom. Aby ste nemuseli vyhadzovať drôtové slúchadlá, pripojíte ich redukciou.
Video redukcie:
- USB-C na HDMI – Máte domá MacBook a váš TV nemá USB-C. Nevadí. Pripojte redukciu a môžete si razom vychutnať film z MacBooku.
- HDMI na VGA – Nové PC dávno nedisponujú VGA výstupom. Ak máte doma starý monitor s VGA, touto redukciou vám bez problémov bude fungovať s PC. Ale pozor, zvuk neprenesie.
- DisplayPort na HDMI – Máloktorý TV v dnešnej dobe má moderný DisplayPort, ktorý je využívaný najmä v monitoroch. Vďaka redukcii môžete využívať miesto monitora vašu TV.
Dátové redukcie:
- USB-C na USB-A – Máte USB klúč s dátami a nemáte ho kam do nového notebooku strčiť? Redukcia z USB-C na staré overené USB-A si s tým poradí.
- Lightning na USB-C – Táto redukcia sa bude hodiť všetkým používateľom Apple zariadení, ktorí potrebujú pripojiť iPhone alebo iPad k novším MacBookom.Napájacie redukcie
Cestovné adaptéry
- Ak ste niekedy cestovali do USA, tak určite viete, že bez redukcie na americké zástrčky vašu elektroniku nezapojíte do siete.