Wearables alebo nositeľná elektronika: Toto všetko dokáže

Wearables alebo nositeľná elektronika: Toto všetko dokáže

Wearables. To nie je názov vzdialenej galaxie zo sci-fi filmu. Reč je o nositeľnej elektronike, ktorá je taká malá a nenápadná, že ju môžete nosiť každý deň. Inteligentné Smart hodinky, náramky, Apple Watch, ale aj bezdrôtové slúchadlá. Poradíme, ktoré je to pravé „wearablové“ pre vás.

Čo sa skrýva pod wearables

Wearables alebo nositeľná elektronika je vlastne zariadenie, ktoré je také malé, že ho nosíte priamo na sebe a pokojne celý deň. Od prenosnej elektroniky sa nositeľná elektronika líši tým, že si ju doslova upevníme na telo. Do wearables tak spadajú inteligentné hodinky, fitness náramky, ale napríklad aj bezdrôtové slúchadlá alebo múdre okuliare.

Prieskum Eurostatu z roku 2021 ukázal, že nositeľná elektronika je v rámci EÚ najpopulárnejšia v Česku, kde ju používa viac ako tretina ľudí. Na Slovensku nosí inteligentné hodinky či fitness náramok štvrtina obyvateľov, európsky priemer je takmer 20 %. A jej obľuba stále rastie.

 

Inteligentné smart hodinky

Asi najobľúbenejšou nositeľnou elektronikou súčasnosti sú inteligentné hodinky, z angličtiny Smart Watch. Inteligentné hodinky sú nielen ukazovateľmi času, ale sú to malé výkonné počítače.

Pozrime sa na to, čo všetko Smart Watch vedia. Okrem sledovania času s nimi zaplatíte v obchode, zavoláte mame, napíšete SMS deťom. Inteligentné hodinky vás upozornia na prietrž mračien a tie kvalitnejšie vám prehrajú aj podcast, ktorý vám odporučil kolega. To všetko bez toho, aby ste vytiahli svoj smart telefón z vrecka. Tiež vám zmerajú vzdialenosť, ktorú ste počas dňa prešli. A niektoré modely, ako napríklad Apple Watch alebo Samsung Galaxy Watch, vás upozornia na to, že veľmi dlho sedíte a mali by ste sa postaviť a urobiť pár krokov.

Okrem toho, že sú inteligentné hodinky nabité funkciami, skvelo vyzerajú. Vďaka peknému designu sú obľúbené aj u žien, ktoré si potrpia na eleganciu. S náhradnými remienkami pre smart hodinky si za pár sekúnd upravíte štýl hodiniek podľa toho, ako sa dnes cítite.

 

Sporttester – inteligentné hodinky pre náročných športovcov

Sporttestery, čiže športové hodinky, využijú tí, ktorí športujú naozaj pravidelne. Okrem merania aktivity v čase a vzdialenosti vám zmerajú aj hodnotu VO2 max. Ide o maximálny objem kyslíka, ktorý dokáže vaše telo počas tréningu využiť. Všeobecne platí, že čím vyššia hodnota VO2 max, tým je vaša kondícia lepšia. Športové hodinky vám tiež zostavia tréningový plán a dajú pozor na srdce.

Veľmi obľúbené športové hodinky sú Garmin a pre menej náročných napríklad hodinky Fitbit.

Existuje veľmi málo športovcov, ktorí vám na otázku, ktoré športové hodinky sú najlepšie, dajú inú odpoveď ako Garmin. Pozrime sa na to, prečo to tak je:

  • Disponujú kvalitným spracovaním dát o vašom tréningu aj zdraví, ktoré si dopodrobna preštudujete v prehľadnej mobilnej aplikácii.
  • Oproti konkurencii vydržia nabité naozaj dlho.
  • Úsporný režim u Garmin Fénix 6X Pro Solar predĺži životnosť batérie na neuveriteľných 80 dní.
  • Garmin sa nesústreďujú na všetkých, cielia na športovcov.
  • Pretože vedia, že maratónec alebo triatlonista nepotrebuje dotykový displej, ktorý sa spotenou alebo mokrou rukou ovláda naozaj ťažko.

Garmin ako prvý prišiel s GPS hodinkami, ktoré dokázali ukladať dáta z tréningu do počítača. Písal sa rok 2001 a svetlo sveta uzrel prvý model Forerunner 101. Predbehli síce svoju dobu, lenže boli veľké a drahé - v tom čase stáli 160 dolárov.

 

Zlom nastal v roku 2004. Dovtedy sa Garmin zameriaval skôr na autonavigácie. Keď sa práve v roku 2004 začal predávať prvý iPhone, ktorý využíval mapy a navigáciu, došlo tým najvyšším v Garmine, že sa musia preorientovať. Našťastie, nový riaditeľ Garminu bol zapáleným bežcom, a tak opäť oprášil myšlienku športových smart hodiniek. Odvtedy sú stále tými najpopulárnejšími inteligentnými hodinkami pre športovcov. Ani iPhone či Fitbit ich nedokázali vyhodiť z ringu.

 

Garmin má hneď niekoľko rôznych produktových radov. Pretože múdre hlavičky v Garmine vedia, že každý športovec má svoje špecifické potreby aj nároky, a tiež iný životný štýl.
 

Garmin Fénix – najdrahší rad s poriadnou šťavou aj odolnosťou. Fénix 6X Pro Solar sú dokonca vybavené špeciálnou solárnou batériou. 3 hodiny denne na slnku počas týždňa predĺžia jej výdrž o 24 hodín. A ako mestský športovec oceníte aj NFC platenie, takže vás po vychádzke pozvú na jeden energetický chmelený ionťák.
 

Garmin Vivoactive – lacnejší variant športových Garmin hodiniek, ktoré sa hodia pre pokročilých športovcov, ktorí však nie sú fanúšikmi ultra maratónov a podujatí, ktoré trvajú nie hodiny, ale dni. Podporujú bezkontaktné platenie, v režime smart hodiniek vydržia na jedno nabitie 7 dní a stále splnia skoro každé vaše športové prianie. Ideálne prvé rande s hodinkami Garmin.
 

Garmin Venu – tieto Garmin hodinky sa radia skôr medzi smart hodinky, ale stále disponujú funkciami ako je monitoring srdca, krokomer, zmerajú beh, bicykel aj plávanie. Z hľadiska funkcií sú veľmi podobné modelu Garmin Vivoactive, líšia sa v AMOLED displeji a vo funkciách. Ocenia ich predovšetkým dámy, ktoré hľadajú štýlový doplnok, ktorý zvládne aj pozíciu ich osobného trénera.

Garmin Instinct – funkciami podobný model ako Garmin Fénix. Bohužiaľ, nejde s nimi platiť a majú čiernobiely displej. Svojím dizajnom sa hodia skôr do hôr a do posilňovne ako na schôdzku s klientom.

 

Inteligentné fitness náramky

Fitness náramky oceníte, keď začínate koketovať s pravidelným športovaním a nie ste si istí, či vo vzťahu so športom postúpite na ďalšiu métu. Fitness náramky kúpite oproti športovým hodinkám za zlomok ceny. Môže sa stať, že zabudnete, že ich máte na sebe, napríklad fitness náramky Xiaomi sú veľmi ľahké a nenápadné.

 

Detské smart náramky
 

dotextu NAY (6)

Deťom sa veľmi páči, keď majú vybavenie ako ich rodičia. Preto prišli na trh detské smart hodinky s GPS, ktoré majú podobné funkcie ako tie dospelácke. Odolný plast zvládne divoké detské hry a vďaka zabudovanému GPS lokátoru budete mať prehľad, kde sa váš potomok práve nachádza. Stačí si premyslieť, ktorej značke dáte prednosť. Ako rodičia oceníte priaznivú cenu detských hodiniek značky Forever. Detské hodinky Carneo zase vydržia 5 dní na jedno nabitie a cez aplikáciu SeTracker2 si v reálnom čase overíte, kde sa dieťa pohybuje.

 

Bezdrôtové slúchadlá

Aj bezdrôtové slúchadlá patria do kategórie nositeľnej elektroniky. Pomocou Bluetooth ich spárujete s telefónom.

Ak ste tím Apple a iPhone, rovno siahnite po Apple Air Pods alebo Apple AirPods Pro. Ani konkurencia v podobe Samsung Galaxy Buds nezaháľa.

Model Samsung Galaxy Buds Pro vďaka podpore aktívneho potlačenia hluku odfiltruje 99% externého šumu. Ideálne slúchadlá do kancelárie, keď sa potrebujete naozaj sústrediť.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.