Ako vybrať fotoaparát

Ako vybrať fotoaparát

Okamžitý náhľad na výslednú fotografiu a nafotenie veľkého množstva snímok na jednu pamäťovú kartu dnes pri digitálnych fotoaparátoch oceňuje každý. Vyhľadávané sú aj preto, že vďaka svojim funkciám (úprava fotografie vo fotoaparáte, filtre, stabilizácia) dokážu často pomôcť s fotkou aj menej skúseným používateľom. Tí, ktorí sa však už cez kompaktné fotoaparáty dostali vo fotení ďalej, určite ocenia výhody zrkadloviek.

Rýchly sprievodca pri výbere fotoaparátu

  • Ak chceme cestovať a mať svoj fotoaparát stále po ruke, určite sa oplatí siahnuť po jeho kompaktnom prevedení, alebo po menšej zrkadlovke s univerzálnejším objektívom. Váha je v tomto smere prioritou.
  • Pre začínajúcich fotografov plne poslúži niektorý zo základných kompaktov, pri ktorých netreba vôbec nič nastavovať a sú plno automatické.
  • Ak sa chcete z času na čas povenovať aj manuálnemu nastaveniu času a clony, mali by ste si dopriať niektorý z rodiny kompaktov najvyššej triedy.
  • V prípade, že plánujete fotiť aj vážnejšie a tomuto nadšeniu sa plne venovať, rozhodne môžete začať aj vo vstupnej triede zrkadloviek. Treba však počítať aj s tým, že bude postupne potrebné dokupovať príslušenstvo.
  • Rodina s deťmi, bez skúsenosti s fotením, ocení kompakt, ktorý má v sebe funkcie ako napríklad detekcia tvárí, úsmevu, panoráma, prípadne snímanie pri rýchlom pohybe, najmä pre fotenie detí.
  • Širší objektív je pre väčšinu situácií lepší ako dlhšia ohnisková vzdialenosť. Ak teda fotíme viac v interiéri, kde sa nedá od snímanej scény až toľko vzdialiť, bude toto pre nás veľkým pomocníkom.
  • Dlhšie ohniskové vzdialenosti sa hodia najmä nadšencom fotenia zvierat.
  • Integrovaný blesk dokáže výrazne pomôcť vylepšiť horšie svetelné podmienky.
  • Počet megapixelov nie je pri výbere fotoaparátu pre väčšinu používateľov dôležitý. Pre fotografie rozmeru 9 krát 13 centimetrov stačia aj 3 megapixely.
  • Nadšenci extrémnych športov či podvodnej fotografie by sa mali poobzerať aj po tom, či má vybraný fotoaparát aj podvodné príslušenstvo (najmä puzdro) a na koľko je odolný.
  • Ak sa rozhodnete pre zrkadlovku, musíte počítať s tým, že v prípade dokupovania objektívov tieto nemusia byť s vašim ďalším fotoaparátom kompatibilné. Všetko závisí od veľkosti snímacieho čipu, pre ktorý sú objektívy prispôsobené. Zväčša ide o zrkadlovky v rozmere čipu APS-C a potom plnohodnotný FULL FRAME.

Podľa čoho vyberať fotoaparát - základné parametre výberu

Veľkosť a váha – Čo chcem nosiť so sebou?

Nie je nič horšie ako sa ťahať po fakultatívnych výletoch na dovolenke s veľkou a ťažkou zrkadlovkou a ešte aj so sériou objektívov. Rozhodne preto stojí za zváženie to, kde sa budeme s fotoaparátom pohybovať. Váha a veľkosť sú preto v tomto smere naozaj dôležité.

Ak budeme fotiť na dovolenke a prevažne cez slnečný deň, úplne si vystačíme aj s kompaktom. Samozrejme musíme trošku oželieť hĺbku ostrosti, ktorú zrkadlovka s výmennými objektívmi dokáže na fotke vyčarovať, ale aj kompakt jej dokáže v niektorých prípadoch kontrovať.

Rovnako je dôležitá častokrát aj pohotovosť a pripravenosť fotiť. Je preto lepšie mať v ruke pripravený malý kompakt, ktorým dokážeme zaznamenať momentku. Obsah na fotke je v tomto prípade určite cennejší ako umenie so zrkadlovkou.

Aj profesionálni fotografi majú často pre tieto účely malé high-endové kompaktné fotoaparáty. Práve táto trieda je schopná priniesť veľmi dobrú kvalitu vzhľadom na ponúkané možnosti.

Snímaná scéna – Čo chcem fotiť?

V prípade, že sa fotografovaniu venujeme len príležitostne a našim cieľom pred objektívom sú rodinné oslavy, zážitky a dovolenky, je najlepším riešením opäť kompaktný fotoaparát. V niektorých prípadoch sa však môže zísť aj kompakt s vymeniteľnými objektívmi. Napríklad pri snímaní pri horších svetelných podmienkach. Základný kompakt má objektív pevný a nemenný, no pri výmennom si môžem podľa svetelných podmienok zvoliť aj svetelnejší objektív. Stále som však so svojím fotoaparátom plne mobilný a nezaťažuje ma tak ako zrkadlovka.

Práve zrkadlovka však dokáže priniesť nekompromisnú kvalitu. Samozrejme, ak je dobre nastavená skúseným používateľom.

Výhodou zrkadloviek sú nepochybne plné manuálne možnosti, často lepšie časy pri uzávierke a výmenné objektívy pre väčšie snímacie čipy ako sú pri kompaktoch.

Takto dokážeme napríklad lepšie zachytiť športové okamihy, pridať portrétom poriadnu hĺbku ostrosti alebo zaznamenať večernú atmosféru mesta na nerozmazanej fotografii.

Automat vs. Manuálny režim – Ako chcem fotiť?

Každý začínajúci amatérsky fotograf sa z veľkej časti spolieha v svojich začiatkoch na automatický režim. Niektorým to zostane dlhodobo a niektorí sa vydajú aj cestou pokus-omyl. K tomu však musia mať vo svojom zariadení takúto možnosť.

Ak si teda želám, aby úlohu fotografa s nastavovaním stroja prevzal za mňa samotný fotoaparát, môžem si zvoliť kompakt, ktorý s takýmto niečím počíta už od začiatku. Je navrhnutý naozaj na plne automatické fotenie. Každým rokom sa pritom automatika týchto zariadení stále vylepšuje.

Aj kompakt však dokáže poskytnúť v manuálnom režime nastavovanie niektorých základných parametrov. Navyše ak je ešte vo vyššej triede s výmennými objektívmi. Je to teda tiež cesta, ako svoje zariadenie naplno využiť, ak si už trúfam komponovať zábery s určovaním času a clony.

Pri zrkadlovke sa toto predpokladá automaticky. Aj keď sa nájde dosť ľudí, ktorí si zadovážia zrkadlovku a používajú ju v automatickom režime.

Zrkadlovka je predurčená pre manuálny režim fotenia. No nemusí byť len pre profesionálov. Ten, koho fotografia chytí za srdce, sa ňou nemusí živiť, môže zrkadlovku tiež naplno využiť.

Rozdelenie fotoaparátov

Fotoaparáty možno rozdeliť na dve základné skupiny. Jednoducho kompaktné fotoaparáty a zrkadlovky. Každá skupina má pritom aj ďalšie podskupiny.

Kompakty

  • Základný kompaktný fotoaparát – vyznačuje sa malým rozmerom aj váhou. Prináša automatický režim fotenia a množstvo inteligentných automatických funkcií. Hodí sa pre začiatočníkov, ale aj pre záznam zážitkov pre rodiny. Je výhodný na cestovanie.
  • Vyspelý prémiový kompaktný fotoaparát – má všetko to, čo základný kompaktný fotoaparát. Prináša však viaceré možnosti pri manuálnom nastavovaní, čo prináša kvalitnejšie fotografie. Automatika skrátka nedokáže toľko, čo presné manuálne nastavenie. Je tak zlatým stredom.
  • Kompaktné fotoaparáty s výmennými objektívmi – súakousi nadradenou triedou nad prémiovým kompaktom. Rovnako môžu pre fotografa znamenať istú cestu prechodu od kompaktu k zrkadlovke.Spravidla sa pri jeho použití dosiahnu kvalitnejšie výsledky.

Zrkadlovky

  • Elektronické zrkadlovky – Ultrazoomy – sú to zariadenia, ktoré síce nemajú výmenné objektívy, no považujú sa za akúsi veľmi počiatočnú verziu zrkadloviek. Prinášajú si totiž nielen manuálne možnosti nastavovania, ale aj veľmi univerzálne objektívy. Často sú poriadne široké a rovnako majú aj veľmi veľké priblíženie (dokonca 50 násobný optický zoom).
  • Vstupná trieda zrkadloviek – ide o základnú triedu zrkadloviek pre začínajúcich fotografov, ktorý to myslia s fotením naozaj vážne. V podstate majú veľmi dobré niekoľkobodové ostrenie ako aj mnohé ďalšie funkcie z profesionálnych zrkadloviek. Rozdiel je predovšetkým v snímacom čipe, ktorý pri tejto rade dosahuje rozmer APS –C, čo je menej ako majú profi zrkadlovky.
  • Vyspelé profesionálne zrkadlovky – Je to najvyššia trieda fotoaparátov, ktoré sa dajú kúpiť. Sú to stroje, ktoré sú mimoriadne rýchle (počet snímok za sekundu), majú samozrejme výmenné objektívy a charakterizuje ich predovšetkým veľký snímací čip. Jeho veľkosť je rovná veľkosti filmového políčka 35mm. Aj preto sa označujú ako FullFrame. Sú plne manuálne a ten kto si ju dopraje musí pre fotografiu naozaj žiť, aby naplno využil všetky možnosti tejto triedy zrkadloviek.

Základné parametre fotoaparátov

Objektív

Šírka záberu

Pre bežného používateľa platí pravidlo, že objektív so širším záberom sa v praxi využije viac ako ten s poriadnym priblížením. Najlepšie je však, ak objektív spĺňa oba parametre. Ide o ohniskovú vzdialenosť, ktorá sa uvádza v milimetroch v prepočte na kinofilm. V jednoduchosti povedané ide o to, aby vám toho, pri snímanej scéne, vošlo do záberu čo najviac. Oplatí sa to určite pri fotení skupín ľudí v interiéroch alebo aj pri fotení budov, či fotografovaní krajinkových záberov.

Číslo, ktoré parameter šírky záberu pri fotoaparátoch určuje sa pri niektorých modeloch kompaktov dostalo až na úroveň 24 milimetrov v prepočte na kinofilm. Takým štandardom je však ohnisková vzdialenosť okolo 30 milimetrov. Čím je teda toto číslo menšie, tým širší je záber.

Priblíženie - zoom

Priblížením dokážeme zúžiť šírku záberu. Z rovnakého miesta si tak na fotografiu dokážeme priblížiť aj vzdialené objekty. Určite je lepšie priblíženie optické ako digitálne. Pri optickom sa totiž využíva len samotný objektív, kým pri digitálnom je to o spracovaní obrazu a dopočítaní niektorých bodov, čím sa zasahuje do fotografie a jej kvality.

Dnes nájdeme v základných kompaktoch najmenej troj až päťnásobné optické priblíženie. Opäť je to však lepšie vyjadriť v číslach, prepočítaných na kinofilm. Platí, že čím väčšie číslo, tým väčšie priblíženie. Určite to ale nevplýva na kvalitu fotoaparátu, a preto vyberať fotoaparát len podľa zoomu, teda podľa približovania, nie je šťastné.

Veľké priblíženie má význam pri fotení zvierat v prírode, keďže zvieratá sú plaché a priblížiť sa k nim nie je jednoduché.

Svetelnosť

V zásade platí, že čím väčšia svetelnosť, tým horšie svetelné podmienky fotoaparát zvládne. Trošku pokročilejší používateľ si preto môže vyberať kompakt aj podľa svetelnosti objektívu. Je to číslo udávané pri písmene „F“. V zásade platí, že svetelnosť objektívu pri širšom objektíve je určite lepšia ako pri maximálnom priblížení. Čím je číslo F menšie, tým je svetelnosť objektívu lepšia a na čip prichádza viac svetla.

Hľadáčik

Nie je pravidlo, že kompakt má displej aj hľadáčik. Najmä prítomnosť hľadáčika je však žiadúca pri fotení na dennom svetle. Nie každý displej totiž dokáže byť na slnku čitateľný, a preto potom nemusíte požadovanú scénu trafiť presne tak ako chcete.

Výhodou pri novodobých kompaktoch sú určite hľadáčiky s technológiou OLED, ktoré vám dokážu zobraziť scénu vernejšie ako ich LCD predchodcovia. Rozdiel je viditeľný aj pre úplného laika.

Displej

Veľkou výhodou je dotykový a ešte aj výklopný displej. Tie najzákladnejšie kompakty však majú displej pevný. Dotykový displej prináša výhody najmä pri nastavovaní kompaktu. Výborne sa to hodí nielen začiatočníkom aj pre ostrenie. Niektoré kompakty totiž ponúkajú možnosť zaostriť snímanú scénu na bod, ktorý dotykom prsta označíte na displeji.

Lepšie kompakty už majú displej výklopný. Niektoré dokonca aj o 180 stupňov. A na čo je to dobré ? Jednoducho si takto lepšie dokážete zakomponovať scénu, keďže ju na displeji dobre vidíte aj z nadhľadu, alebo podhľadu. Pri pevnom displeji na obrazovku fotoaparátu, pri takýchto situáciách, veru neuvidíte.

Megapixely

Aj keď sa stále hovorí o megapixeloch, nie sú pre výber fotoaparátu najpodstatnejšie. Megapixely – to je vlastne počet snímacích bodov, ktorými fotoaparát prenáša obraz z objektívu do digitálnej podoby. Vôbec však neplatí, že čím viac megapixelov, tým lepšia kvalita.

Rozmer snímacieho čipu

Čím väčší je snímací čip, tým viac svetla na neho dopadá a tým krajšie fotografie robí fotoaparát aj pri horších svetelných podmienkach. Keď sa na čip s rozmerom takmer polovica palca dostane 20 megapixelov, čo je 20 miliónov bodov, budú tieto body určite menšie ako keď ich rozložíme na ploche čipu s rozmerom až jeden palec. Platí však to, že väčší bod zachytí viac svetla a teda kompakt s takýmito bodmi na čipe je potom citlivejší a dokáže odfotiť kvalitné fotografie aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

Odolnosť

V tomto smere sa oplatí poobzerať sa po fotoaparáte, ktorý nie je z plastu, ale už z nejakej zliaty, prípadne má tvrdšiu a odolnejšiu konštrukciu. Zvlášť, ak s ním cestujeme povedzme aj po horách, kde môže, aj keď nechtiac, padnúť na zem. Odolnosť fotoaparátov často zvyšujú aj rôzne ochranné puzdra.

Automatické režimy

Pri automatickom režime rozhodne poteší množstvo programov pre fotenie v predvolených scénach, kde za nás všetko nastaví sám fotoaparát. Či je to fotenie portrétov, krajiny, športov, alebo snímanie za horších svetelných podmienok, prípadne v noci.

Maximálne rozlíšenie videa

Udáva maximálny počet bodov (pixelov), ktoré môžu byť zobrazené pri nahrávaní videa vo fotoaparáte. Medzi najčastejšie hodnoty HD (High Definition = vysoké rozlíšenie) patrí: HD Ready (1366 × 768), Full HD (1920 × 1080) a 4K Ultra HD (3840 × 2160). Čím vyššie rozlíšenie, tým máte jemnejší obraz s viacerými detailmi.

Doplnkové funkcie fotoaparátov

Stabilizácia obrazu

Jej úlohou je elektronickou formou zabezpečiť ostrú snímku aj pri roztrasených rukách, či pri iných nepriaznivých vplyvoch, ktoré by mohli spôsobiť záchvevy fotoaparátu. Stabilizácia obrazu sa zvlášť oplatí pri kompaktoch s väčším priblížením. Preto by sme si mali overiť, či kompakt s veľkým zoomom stabilizáciu má. A ak áno, tak akú ? Optickú, ktorá môže byť podporená elektronickou stabilizáciou. Najlepšie je vyskúšať si jej účinnosť v praxi, v predajni. Najlepšie modely kompaktov na trhu stabilizujú obraz už v 5tich osiach, ale to sa odrazí aj na cene. Pozor, žiadna stabilizácia nie je 100% náhradou statívu.

Výmenné objektívy

Áno, už aj pri niektorých kompaktoch sa dajú objektívy meniť. Je to však špeciálna kategória zariadení. S kompaktami majú spoločné to, že sú rovnako kompaktné a teda malé a ľahké. No do tohto segmentu prinášajú výhody zrkadloviek, práve vďaka výmene objektívov.

Bajonety

Bajonet slúži na uchytenie objektívu k telu zrkadloviek a niektorých typov kompaktov. Zaistí vzájomnú komunikáciu medzi fotoaparátom a objektívom. Každý výrobca má svoj vlastný systém uchytenia.

Vstavaný blesk

Nielen počas horších svetelných podmienok, ale aj pri dennom svetle dokáže vstavaný blesk pomôcť kvalite fotografie. Najmä ak fotíme osobu proti svetlu. Najviac sa však blesk využije pri fotení počas šera, či v noci. Výkon týchto bleskov však nie je veľký a tak dokážu zabudované blesky osvetliť snímaný objekt najviac vo vzdialenosti pár metrov od neho.

Možnosť pripojenia externého blesku a optického hľadáčika

Optický hľadáčik je pre mnohých synonymom istej profesionality. Aj preto je dnes pripojiteľný k niektorým kompaktom, ktoré majú v základnej výbave len zobrazovanie na displeji. A ani externý blesk nie je na zahodenie. Samozrejme potrebu fotenia s bleskom by si dnes dobrý digitálny kompakt mal dokázať vyhodnotiť sám.

Úprava fotografií priamo vo fotoaparáte

Začínajúcim fotografom sa snažia malé automatické kompakty pomôcť v nenáročnom spracovaní nafotených fotografií. Napríklad už len odstránením nežiaduceho efektu „červených očí“, pri fotení s bleskom.

Kreatívne filtre

Upravujú výsledné fotografie napríklad vo farebných tónoch. Vnášajú do fotografie úplne nový rozmer, vrátane svojského umenia. Kreatívne filtre dnes majú aj jednoduchšie kompaktné fotoaparáty.

Režim sprievodcu

Začiatočníkom určite pomôžu fotoaparáty, ktoré majú svoj režim sprievodcu. Ten dokáže aj neskúseného používateľa navigovať k nafoteniu celkom pekných fotografií, pomocou príkazov a usmernení na displeji.

Wifi a GPS

Moderný fotoaparát by mal mať aj možnosť zaznamenať súradnice miesta, kde bola fotografia zhotovená. Slúži mu na to GPS snímač, ktorý môže byť v stroji integrovaný. Okrem toho sa už čoraz častejšie objavuje aj možnosť mať vo fotoaparáte Wifi modul. Výhoda je najmä v tom, že môžeme priamo z fotoaparátu posielať fotky do počítača či tlačiarne, alebo ho priamo cez Wifi rozhranie aj na diaľku ovládať, napríklad ak ho umiestnime do hniezda s mladými vtákmi a takto na diaľku dokážeme scénu zaostriť a tiež stlačiť aj spúšť.

Zhrnutie

Pre výber toho správneho fotoaparátu neexistujú jednoznačné odporúčania. Zrejme každý potrebuje niečo iné. A žiadne zariadenie nebude mať všetky parametre dokonalé a ešte aj za nízku cenu. Treba si však podľa našich rád vybrať svoje priority a tie od svojho nového fotoaparátu požadovať. V každom prípade tu je ešte sumár toho, podľa čoho si možno vyberať a ktoré parametre by sme si mohli všímať:

  • Veľkosť (menej nie je v tomto prípade viac)
  • Displej (dotykový, výklopný je lepší)
  • Prítomnosť hľadáčika (OLED vyhráva nad LCD)
  • Počet megapixelov v pomere k veľkosti snímacieho čipu (menej megapixelov na väčšom čipe)
  • Prítomnosť automatických režimov pre jednotlivé scény a k tomu aj kreatívne filtre
  • Objektív (Širší s väčšou svetelnosťou)
  • Stabilizácia objektívu prípadne snímacieho čipu (najlepšia je 5 osová stabilizácia)
  • Odolnosť (materiál – zliatina, napr. horčíková)
  • Cena (by mala byť primeraná vzhľadom na parametre – treba na to prihliadať. Za málo peňazí veľmi veľa muziky nedostaneme)
  • Možnosť použiť príslušenstvo (externý blesk, statív, podvodné puzdro)

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie