Ako vybrať kuchynský robot

Ako vybrať kuchynský robot

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

Rýchly sprievodca pri výbere kuchynského robota

  • Ste viacčlenná domácnosť a radi si pripravujete jedlo sami? Potom by sa vám mohol hodiť kuchynský robot s množstvom doplnkových sekáčikov a kotúčov na rezanie pre náročných. Naopak, ak príliš veľa času netrávite pri kuchynskej linke, voľte jednoduchšie zostavy.
  • Nielen počet ľudí v domácnosti, ale aj plánované varenie je dôležitým faktorom pri rozhodovaní. Kuchynský robot sa vyberá i podľa toho, čo s ním plánujete vykonávať. Ak si želáte len pripravovať kokteily či tzv. smoothies, prípadne z času na čas rozomlieť omáčku, stačia vám základnejšie zostavy.
  • V rámci finančnej otázky treba brať ohľad na to, že kuchynské roboty s vyšším výkonom sú nielen kvalitnejšie, ale zvyčajne tvoria aj robot pre náročných. V tom prípade vám nahradia viacero iných zariadení, ktoré by ste si inak do domácnosti kupovali.
  • Zložitejšie zostavy kuchynských robotov zároveň obsahujú špeciálne otáčavé rameno a môžu fungovať so spodným, ale aj s vrchným pohonom. Máte tak šľahač či hnetač, no zároveň mixér.
  • Už pri výbere je vhodné myslieť na to, či sa ku kuchynskému robotovi ešte dá dokúpiť ďalšie vybavenie – či už v podobe extra misiek, alebo hnetačov, sekáčikov a podobne. Týmto spôsobom nespravíte veľkú investíciu naraz, ale postupne a zároveň si presnejšie premyslíte, čo sa vám zíde a čo si kupovať netreba.

Základné parametre pri výbere kuchynského robota

Čo by mal dobrý robot vedieť?

Už v základe by mal správny kuchynský robot zvládať zopár činností. Patrí medzi ne strúhanie, sekanie, miesenie, šľahanie a miešanie.

Materiál

Niektoré roboty majú väčšinu komponentov vyrobených z plastov. Životnosť takýchto robotov je samozrejme nižšia ako pri robotoch, ktoré sú vyrobené z nerezu. Pevnejšie materiály sú určené najmä používateľom, ktorý predpokladajú častejšie používanie robota.

Príkon motora

Nie každý typ motora sa hodí na mixovanie viacerých typov potravín. S najslabším výkonom, ktorý tvorí asi 350 W, by sme ťažko uhnietli kysnuté cesto na koláč pre celú rodinu. Vtedy by hrozilo riziko prehriatia. Tieto typy zároveň disponujú menšími nádobami. Nižší výkon sa teda hodí na jednoduchšie mixovanie ovocných smoothies či šľahanie plnky, prípravu domácej majonézy – skrátka na menej náročné práce. Z toho i vyplýva, že sa hodí skôr pre samostatne žijúceho človeka, prípadne malú domácnosť s dvoma ľuďmi.

Do vyššej kategórie patria motory s 800 – 1400 W. Čím je výkon vyšší, tým je lepší výsledok a kratší čas. Tieto typy mixérov sú už vhodné na najrôznejšiu škálu nástavcov a príprav jedla. Dokážu spracovať väčšie množstvo surovín bez zahrievania motora – alebo bez potreby ho ochladzovať. Hovoríme o hnetení cesta, sekaní väčšieho množstva tvrdšej zeleniny ako napríklad zemiaky a podobne. Hodí sa pre viacčlenné domácnosti, pretože v rámci jedného prístroja ponúka viacero možností bez väčších kapacitných obmedzení ako u lacnejších druhov.

Spôsob pohonu

Spodný pohon - cez stred nádoby prechádza hriadeľ a na jeho vrchnú časť sa pripevňujú rôzne typy nástavcov ako sekáčiky, nožíky či rôzne metličky. Nádoba, v ktorej sú suroviny sa potom zhora nasúva na nástavec, ktorý poháňa hriadeľ v nej. Tento mechanizmus však zmenšuje priestor a objem nádoby. Je určený na bežné, každodenné použitie, môže mať i lepší výkon. Ak však častejšie varíte, pečiete, či skrátka nejako využívate mixér, potom vám bude chýbať viacero funkcií, ktoré ponúka vrchný typ pohonu, a tak si budete musieť k mixéru so spodným pohonom možno časom dokupovať ďalšie zariadenia. Preto je dobré si úprimne odpovedať, nakoľko ho chcete využívať a či bude stačiť.

Vrchný (horný) pohon – Takéto roboty obsahujú špeciálne otáčavé rameno, ktoré sa dá v horizontálnom a vertikálnom smere upevniť, podľa toho, či chceme pripojiť misku nahor, alebo nadol. Tento typ je technicky náročnejší a nájdeme ho v prepracovaných kuchynských robotoch. Táto architektúra patrí k finančne náročnejším zariadeniam. Ocenia ho však všetky gazdinky, keďže zvláda náročné mixovania, hnetenie kysnutého cesta, ale aj strúhanie a rezanie tvrdších plodov. Je multifunkčný a s jeho kúpu vynahradíte ostatné zariadenia, teda i spomínaný kuchynský robot so spodným pohonom.

Ďalšie parametre výberu kuchynského robota

Výbava kuchynských robotov

Dôležitým kritériom pre výber kuchynského robota je výbava. Aj tu platí pravidlo, že je zbytočné platiť za niečo, čo nevyužijete. Je dobré si premyslieť, či ste skutočne vo voľnom čase radi aj pri príprave jedál alebo má váš kuchynský robot iba doplniť vybavenie kuchyne. Ak ste sa však už rozhodli pre kuchynský robot, potom určite neobanujete. Väčšina z nich ponúka naozaj široký výber nástavcov, misiek, sekáčikov, šľahačov či hnetačov.

  • Základné vybavenie – hodí sa do menších, nenáročných domácností a na jednoduchšie mixovania ovocia, zeleniny, či kokteilov. Zvyčajne obsahuje plastovú misku, v ktorej prebieha úprava jedla. Nechýbajú šľahacie, hnetacie metly, prípadne kovové, či plastové nožíky na sekanie. Okrem toho sú tu i kovové kotúče s rôznymi výrezmi na odlišné typy strúhania a sekania. Kotúče môžu byť aj obojstranné. Roboty s touto výbavou majú nižšiu cenu, no spravidla i trochu nižší výkon.
  • Rozšírená zostava – okrem šľahania a mixovania poskytuje i ďalšie funkcie, čím nahrádza i rôzne zariadenia v kuchyni. Môže tu byť nástavec na lisovanie citrusov, drvič orieškov a rôznych suchých potravín, odšťavovač ovocia, mixér s filtrom na jemnú ovocnú dužinu. Súčasťou je i viac strúhacích nožov, či kotúčov už v základnej výbave. Finančne je trochu náročnejší ako predošlý typ.
  • Zostava pre náročných – tento kuchynský robot je ozajstným multifunkčným zariadením a nahrádza množstvo iných prístrojov v domácnosti. Jeho súčasťou je už aj mlynček na mak, oriešky, kávu a mäso. Obsahuje aj lis na ovocie, množstvo kotúčov na strúhanie rôznych druhov potravín, nechýbajú samozrejme rôzne metličky a nože s rôznym počtom hrán. Ďalšie súčasti k tomuto typu zariadenia sa dajú dokúpiť i neskôr. Výkon takýchto robotov je už vysoký a hovorí aj o ich kvalite. Na začiatku kúpu tohto zariadenia síce možno trochu „pocítite“, no v skutočnosti už potom nebudete musieť kupovať množstvo iných menších zariadení na šľahanie či mletie. A aj životnosť takýchto strojov bude pre vás ďalšie plus.

Na čo nezabudnúť pri výbere kuchynského robota

Údržba – dôležitým faktorom je údržba kuchynského robota. Veľkou výhodou je také usporiadanie komponentov, ktoré sa dá úplne rozobrať a umyť v umývačke riadu. Ak sú tu časti, ktoré sú vyslovene nevhodné pre umývačku, potom by sa mali dať poriadne umývať aspoň klasicky v drese.

Pulzný spínač – ide o typ tlačidla, na ktoré je nutné vyvinúť tlak pre spustenie motora. Motor pritom funguje iba počas doby stlačenia pulzného spínača. Využíva sa to najmä pri sekaní potravín ako orechy či suché plody, cibuľa.

Inteligentný kuchynský robot – na základe viacerých senzorov rozozná, aký druh potravín má spracúvať a aj ich množstvo. Podľa toho si nastaví výkon i frekvenciu mixovania, prípadne si ju aj sám reguluje. Riadia ho mikroprocesory.

Poistka proti prehriatiu motora – v prípade, že dáte kuchynskému robotovi príliš zabrať veľkým množstvom surovín na sekanie či mixovanie, môže dôjsť k prehriatiu jeho motora. Rovnako je to i vtedy, keď ho používate príliš dlhú dobu. Motor sa zahreje a mohlo by prísť k skratu alebo spáleniu motora. Preto je tu poistka, ktorá rozozná, že motor je preťažený a sama ho vypne. Po určitom čase sa však dá, samozrejme, zase motor zapnúť.

Poistka proti spusteniu – je to spôsob zabezpečenia proti zapnutiu. Oceníte ho najmä vtedy, ak máte malé deti. Často totiž stačí iba chvíľka nepozornosti. Je dobré na to myslieť a preventívne zabrániť vzniku úrazov.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Dlhodobá akcia

Skartovačky sa stali prirodzenou súčasťou mnohých firiem, ktoré sa chcú chrániť proti zlodejom dát či ich využívajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Ale taktiež sú dobrým pomocníkom doma alebo v kancelárii pri odstraňovaní neporiadku. Pri výbere skartovačky treba zohľadniť niekoľko vecí. My vám pri tom poradíme.

AKO VYBRAŤ SKARTOVAČKU

Dlhodobá akcia

Klasické žiarovky, ktoré poznáme ako Edisonov vynález, postupne miznú z trhu, ak sa tak už nestalo. Svetlo z rozžeraveného volfrámového vlákna tak nahradili úspornejšie typy žiaroviek. Tie poskytujú rovnaké a niekedy aj väčšie množstvo svetla pri menšej spotrebovanej energii. Na trhu je viacero typov svetelných zdrojov, no postupne sa čoraz viac začína presadzovať LED osvetlenie.

AKO VYBRAŤ ŽIAROVKU

Zobraziť všetky akcie