5 dôvodov prečo by ste mali skúsiť virtuálnu realitu

5 dôvodov prečo by ste mali skúsiť virtuálnu realitu

V dnešnej dobe sa virtuálna realita stáva čoraz dostupnejšou pre širokú verejnosť, preto môžete aj vy zažiť jedinečný pocit z iného sveta. Využívajú sa na to hlavne prostriedky ako napr. kamery a okuliare pre virtuálnu realitu (VR kamery, VR okuliare), ktoré v súčasnosti už zoženiete za prijateľné ceny. Tak prečo to potom neskúsiť? Prinášame vám niekoľko dôvodov, prečo by ste im mali dať „zelenú“:

1. 360-stupňové videá a fotografie

Vstupnú bránu do virtuálnej reality tvoria 360-stupňové kamery pre virtuálnu realitu (VR kamery), s ktorými môžete nahrávať 360-stupňové videá a fotografie. Nastúpený trend sa premietol aj do rámca populárnej služby YouTube a sociálnej siete Facebook, kde spustili ich podporu. Vďaka tomu si môžete pozerať videá a fotografie z dovolenky od svojich priateľov, ako by ste tam s nimi boli. Stačí vám obyčajný internetový prehliadač (aj pre iPhone), prípadne operačný systém Android vo vašom smartfóne.
Vytvorenie takéhoto videa je jednoduchá záležitosť, stačí jedným klikom spustiť nahrávanie, stlačením druhýkrát ho ukončíte. Lacnou vstupenkou pre vytváranie takýchto videí môže byť 360-stupňová kamera Niceboy Pano, ktorú môžete využiť aj ako klasickú akčnú kameru so širokouhlým záberom 180°.
Na umocnenie zážitku stačí mať potom pri sebe VR okuliare, ktoré si nasadíte, spustíte podporované 360-stupňové video a môžete si užívať napríklad doma v obývačke adrenalínovú jazdu stíhačkou z pohľadu pilota.

2. Autentickejšia zábava z hrania

Snímanie pohybov vašej hlavy, tela či očí sa vám premietne do reálnejšieho zážitku z hrania hier. Vo virtuálnej realite sa môžete rozhliadať okolo seba, čo vám nabudí pocit väčšej voľnosti z nej. Umožňujú to pohybové senzory vašej hlavy, ktoré posúvajú obraz vo všetkých osách podľa náklonu či otočnej hlavy. Na snímanie pozície sa používa gyroskop, akcelerometer alebo magnetometer.     
Vďaka snímaniu tela sú už dostupné ovládače pre virtuálnu realitu zamerané najmä na ovládanie herných rúk, aby boli čo najreálnejšou náhradou vašich vlastných. Sú bezdrôtové a navrhnuté tak, aby v ruke neprekážali. Takto máte reálnejší dojem z hrania napríklad pri streľbe, keď práve stláčate spúšť.
Takisto existujú ovládače, ktoré súčasne snímajú presný pohyb hlavy a rúk. Snímanie pohybov očí je zatiaľ len hudbou blízkej budúcnosti, kde budete môcť priamo v hre zaostrovať na vzdialené predmety alebo sa rozhliadať bez nutnosti otáčať neustále hlavou.

3. Pôsobivejší dojem z pozerania filmov

Chcete sa ešte viac vtiahnuť do sledovania filmu a mať z toho väčší zážitok? VR okuliare vám to plnohodnotne umožnia. Už s relatívne lacnými (napr. Niceboy® VR1) získate vynikajúci dojem z veľkého plátna v kinosále. Stačí váš mobil vložiť do tela okuliarov a na zobrazenie virtuálnej reality slúži priamo jeho displej. Tým sa akékoľvek vonkajšie rušivé vplyvy stratia, pretože vo vašom pozorovacom uhle bude iba film, nie niekto, kto vám napríklad zacláňa vo výhľade.

4. Ukladanie spomienok bez mantinelov

360° VR kamery vám umožnia uchovať si spomienky vo forme videí a fotiek v oveľa zaujímavejšej a atraktívnejšej podobe, ako je to pri klasických. Už sa nemusíte viac zamerať iba na jeden výsek z pozorovaného priestoru (napr. časť prírodnej scenérie), ktorej veľkosť je v závislosti od ohniskovej vzdialenosti objektívu vášho fotoaparátu alebo kamery. Radšej si nahrajte 360° video z vašej dovolenky pri mori alebo na horách, kde si môžete následne pozrieť aj to, čo sa dialo napríklad za vami. Stačí si nasadiť VR okuliare a sledovať tak aj zaznamenaný svet okolo vás.      

5. Možnosť náhrady za televízor alebo monitor

Niektoré VR okuliare môžete využiť po nainštalovaní aplikácie Virtual Desktop ako pracovnú plochu počítača, ktorú vidíte visieť vo virtuálnom priestore pred sebou. Široké nastavenia umožňujú meniť rozmery, sklon, zahnutie alebo priehľadnosť plochy. Týmto si ju dokážete „ušiť“ priamo pre seba, napríklad ako obrovské plátno vo vlastnom kine s optimálnym sedadlom na sedenie.
Ovládanie je rovnaké ako na bežnom monitore, kde využívate klávesnicu a myš. Prostredníctvom nich jednoducho vo virtuálnej realite upravíte fotografie, napíšete texty a statusy, pozriete filmy, prípadne televíziu alebo si zahráte hry.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.